Báje & odlesky I

Báje & odlesky I https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1186/bmid_baje-a-odlesky-i-tCe-1186.jpeg 4 282 27

Sandman série

V bájích a odlescích se ponoříte do světa vládce snů prostřednictvím devíti úžasných příběhů, ve kterých se životy zachraňují i ničí, ve kterých dojde na krásné sny i noční můry, krále i špehy, císaře i herce, havrany i vlkodlaky. Na historii i fikci, na lásku i temnotu. Na život i na smrt. Báje a odlesky u nás vycházejí ve dvou knihách. Toto je první z nich. Sandman Neila Gaimana je tou nejnápaditější a nejuhrančivější komiksovou sérií. Gaiman v ní vypráví pochmurné, ujeté a někdy i deprimující příběhy o náladových, smůlou potrefených bozích a chybujících lidech. Elegantně míchá svět moderních mýtu a temné fantasy. Se Sandmanem přicházejí příběhy, na které nikdy nezapomenete.... celý text

Horory Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Fables & Reflections , 1993

AlexandraBane
02.08.2023 4 z 5

Fear of falling - nebylo to nejhorší
Three Septembers and a January - jak to dopadá, když se sourozenci sázejí? Úžasný příběh o muži, který měl sen
Thermidor - Naprosto super
Hunt - pěkný příběh
August - neurazí, nenachne
Soft places - pěkný příběh

tom2843
14.06.2023 4 z 5

Několik příběhů o snění ;-)
Poslední císař - výborný příběh o síle snu
Thermidor - hledání synovy hlavy uprostřed revoluce? Nic moc
Lov - aneb dědečkům bychom měli naslouchat
Augustus - nuda v antickém Římě
Měkká místa - Marko Polo se stává vypravěčem
První a poslední příběh byly svkvělé, ostatní dost nuda.

fvalek
06.05.2023 3 z 5

Z rozdělení na dva díly se mi více líbil druhý, nicméně příběhy jsou natolik epizodní, že se asi v každém díle dal najít lepší či horší. Pro mě osobně touhle sbírkou povídek nastává taková nudnější část Sandmana a úplně se mi do toho nechtělo, dokonce jsem čtení asi tak o tři měsíce odložil, jejda... Ale nakonec přečtení nelituju. Začetl jsem se snadno a uteklo to.

"Strach z pádu" nejspíš vůbec není potřeba komentovat, to je takový otvíráček bez valnějšího smyslu... Možná ukazuje moc snů, ale téměř o ničem. "Poslední císař Ameriky" mě příliš nebavil, sice to má pěknou atmosféru, ale ta doba se mi nepozdává, bylo to vcelku nudné. Thermidor s Johannou Contantine a Orfeem byl super, ale čekal jsem, že Johanna bude mít nějakou magii, schopnosti nebo tak, ne že tam udělá takovou malou roličku. Lov se mi líbil asi nejvíc, se svou pohádkovou atmosférou byl příjemný a dost mi to připomínalo stylem vyprávění Knihy magie. Augustus taky dokázal zabavit, ale tam to bylo opět takové bezcílné trošku... A nakonec Měkká místa, což bylo maličko utrpení číst, to mě tedy tuze nebavilo.

Celkově se příběhy prolíná snad jen existence Morfea a síla snů, jinak spolu příliš nesouvisí a jsou to skutečně jen takové povídky, pro mě osobně nic moc nostalgického ani cenného. Možná kdybych předchozí díl dočetl před lety a po dlouhé době vyšlo tohle, tak super, ale číst to jako maraton to dost shazuje...

Hor89
19.03.2023 4 z 5

Šestý díl Sandmana se skládá z devíti povídek - kniha je ale nakladatelem naprosto zbytečně rozdělena na dva svazky. V prvním díle je šest kratších povídek - kresba kolísá od pěkné (Augustus, Thermidor) až po příšernou (Strach z pádu, Měkká místa). Po příběhové stránce jsou všechny povídky výborné, s jednou vyjímkou - Měkká místa mají bohužel zmatený a zbytečně překombinovaný děj.

Ticiana
11.10.2022 4 z 5

Musim říct, ze vic se mi libi ucelené svazky, kde pribehy na sebe navazujou. A i přes to, je Sandman proste bomba.

hungryreader00
06.09.2022 5 z 5

Báje a odlesky jsou tak hluboké příběhy, že mě až mrzí, že je zde někdo nedocenil. Nejvíce mi asi utkví v hlavě povídka s názvem Lov, jejíž poselství jsem nepochopila napoprvé, ale nakonec mne uchvátila. Někdy je potřeba si jednotlivé příběhy projít víckrát, aby člověk objevil ty poschovávané drobnosti, které jsou pro děj klíčové. Myslím, že Sandman je jedno z mála děl, ke kterým se budu ráda vracet.

Norri
31.01.2022 4 z 5

Krátké povídky. Nic více a nic méně. Některé mají skvělou pointu, v jiných je zajímavější děj. A některé mají “jenom” snovou atmosféru. Občas jsem měl pocit, že se pointa příběhu ztratila kvůli překombinované zápletce. Některé povídky mají příšernou kresbu, ale tyhle povídky na kresbě nestojí. Jedno mají ale povídky v této knize společné. Jsou brzy zapomenuty tak jako sen po probuzení. Po dočtení každá více či méně rezonuje v hlavě, nutí přemýšlet a vyvolává emoce. Avšak druhý den už si na ně sotva vzpomenete. Ano, věřím, že s každým dalším přečtením z nich v hlavě zůstane více a zapůsobí na mě mnohem silněji. Potom této knize (oběma dílům) určitě zvednu hodnocení. Už nyní dávám čtyři hvězdičky, což není málo. Dávám čtyři i proto, že se mi tyto příběhy líbily více, než ty z Krajiny snů. Na závěr už jenom dodám, že jednu povídku si z Bájí a odlesků pamatuji více než jiné a to hned tu první - Strach z pádu. Asi proto, že ačkoliv se mi sny zdají každou noc, tak už jsem docela dlouho nelítal…

KubaHanzelin
12.08.2021 4 z 5

Povídkový svazek číslo jedna..
Komentář napíšu až u druhého:)

Mercatino
02.03.2021 5 z 5

Další psychedelický díl od Neila. Sandman je jediný komiks u kterého dokážu strávit tu šílenou mnohotvárnost. Občas mám docela problém pojmout šíři a roztříštěnost obsahu, ale pak mi dojde, že je to Sandman a sny jsou takové. Občas dost nesouvislé, roztříštěné, zmatené... Podobné tomuto komiksu... Ale mám to rád a obsah zůstává ve mě. Sandman jsou přesně ty komiksy, které bych mohl číst vícekrát a určitě je to něco, co bych chtěl mít doma ve sbírce...

Mooneylan
27.02.2021 5 z 5

Protože už jsme u šestého dílu ze série Sandman, nebudu tu představovat Neila Gaimana, Věčné nebo samotného Pána Snů. Bylo by to jako nosit dříví do lesa. Raději vypíchnu svou oblíbenou část této knihy, kterou je bezesporu povídka Lov. Něco v ní vyvolává vzpomínky na životy dávné, životy budoucí i životy, které probíhají ve snech. Kde je ale ta tenká hranice, kdy končí sen a kdy začíná realita? Vím, hloupé otázky. Sny se s realitou nedají porovnávat, neb sny jsou mnohem reálnější, než realita sama...

V.Šťasta
17.01.2021 4 z 5

Co k tomu říct... mám moc rád u Sandmana tyhle povídkové pauzy. Člověk se tolik nemusí soustředit na kontext, časové zasazení, odreaguje se od hlavního “těžkého” příběhu... v této sbírce se mi asi nejvíc líbily povídky s Posledním císařem, Augustem a navrátivší se Johanou. Zbývající povídky byly fajn ale Lov byl celkem předvídatelný a Měkká místa pro mě celkem zapomenutelná.

Eillen
09.08.2020 5 z 5

Zajímavý a jiný pohled na známé báje. A vlastně i ty neznámé. O prvním a jediném císaři spojených států amerických jsem doposud netušila.

Kate18
26.07.2020 4 z 5

Báje a odlesky je první částí sbírky povídek, která v originále vyšla jako jedna kniha. První kniha obsahuje povídky: Strach z pádu, Poslední císař Ameriky, Thermidor, Lov, Augustus a Měkká místa. V každém příběhu se setkáme s pánem snů, i když někdy jen okrajově. Většinou vše spíš sleduje z povzdálí. V hlavní roli jsou příběhy neobyčejných lidí, jako třeba Poslední císař Ameriky, který má Marka Twaina jako svého přítele a básníka. Augustus je o jednom dni Gaia Octavia, kdy se rozhodne vydat do města v přestrojení. Měkká místa vypráví o vzdálených místech, kde se prolíná čas a prostor ve spirálách a protínají se na nich různé světy.

Celkově je kniha velmi dobrá a jsem zvědavá na příběhy druhé části.

Laféeverte
18.11.2019 3 z 5

Kéž by nebylo toho rozdělení do dvou knih.....takhle na mě první díl s kratšími příběhy působil moc roztříštěně. Prostě jsem v těch krátkých příbězích nedokázala ocenit všechny myšlenky a správně si je zasadit do kontextu...zejména to, že hlavní příběh o Orfeovi je až v druhém díle, mi dost vadilo...kdyby to bylo pohromadě, měla bych z toho úplně jiný dojem.

Hadati
03.11.2019 4 z 5

Jedná se o sbírku několika povídek, která se pána snů týká spíše jen okrajově. Kvalita příběhů je pak odlišná. Nejvíce se mi líbil příběh o americkém císaři. Ale ani příběh o Augustovi nijak nezaostával. Určitá originalita mi pak přišla u „vlčího lidu“. Orfeus pak byl spíše lehký nadprůměr a zbylé povídky nezaujaly natolik, abych si je zapamatoval. V souhrnu šlo o slušné počtení.

Candide
26.08.2019

Vedle Domečku pro panenky můj nejoblíbenější Sandman.

martunka
23.08.2019 5 z 5

Rozhodně mě to nezklamalo. Všechny příběhy se mi líbí. Za mě doporučuji určitě Augusta a Měkká místa.

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Svět Sandmana a jeho sourozenců vás pohltí a už není návratu - budete se k němu vracet znovu a znovu.

Disease
20.02.2017 3 z 5

Poslední císař Ameriky, Thermidor a Augustus v pohodě, zbytek podprůměr a místy celkem odpudivá kresba.

martinstefko
29.03.2016 4 z 5

Je to prostě Sandman a stále si drží svou kvalitu, ale zároveň musím říct, že celistvé příběhy se mi zamlouvaly mnohem více a že bych si dal zase jednou něco komplexnějšího.

komiksy Sandman

Neil Gaiman