Sanditon

Sanditon https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8303/bmid_sanditon-L2e-8303.jpg 4 392 58

V r. 1999 vyšlo pod názvem Romance u moře. Mladá a bystrá dívka Charlotta přijíždí strávit léto do přímořského městečka Sanditon. Brzy pronikne mezi místní smetánku - dobrosrdečné lidi i pokrytecké snoby, kteří by z ospalého Sanditonu rádi vybudovali věhlasné lázně. Během dopoledních vycházek a odpoledních čajových sedánků, jež často představují jediné povyražení, jaké může městečko nabídnout, se Charlotta seznamuje také s lázeňskými hosty. Poznává sira Edwarda, žvanivého seladona se šlechtickým titulem, krásnou a tajemnou dívku Kláru, která dělá společnici pohádkově bohaté a vrtošivé lady Denhamové, hypochondrické sourozence Parkerovy, podivína Henryho, jenž se přijel léčit do Sanditonu z nešťastné lásky... A protože je Charlotta vybavena neobyčejnou inteligencí, pozorovacím talentem a smyslem pro ironii, dokáže pod slupkou nudných lázeňských dní vidět strhující dramata. Jedno z nich se rozpoutá přímo v jejím srdci, když se objeví muž, díky němuž Charlotta pozná dosud neznámý cit – lásku...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Daranus

Sanditon , 1817

katerina94958
23.05.2021 5 z 5

Z knihy jsem velice nadšená. Dokonce mě mrzí, že už je konec. Je to jedna z knížek co jsou zajímavé od začátku do konce. DOPORUČUJI VŠEM. Nebránila bych se tomu, prěčíst si i dalši varianty jinych autorů, kteří se knihu pokusili dokončit.

Maki7
13.05.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem dlouho nemohla sehnat. Přivedla mě na ni relativně nová série Sanditon, kde jsem se velice zklamala v závěru. Já mám prostě ráda happyendy :-)
Jsem moc ráda, že kniha má ten správný konec, i když už bohužel nebyl napsán Jane Austen...

vladka16
27.01.2021 2 z 5

Knížky od Jane mám ráda, ale tady jsem se nedokázala úplně pohroužit do děje. Přesto jsem ráda že toto dílko je dobře dokončené. Knížka pro oddych.

knihomolka27
24.04.2020

(SPOILER) Bohužel poslední knížka od naší skvělé Jane. Trochu jsem se bála, že mě nezaujme, ale naštěstí jsem se spletla. Knížka mě ohromně baví.

Jak jsme od Jane zvyklí můžeme očekávat mnoho různých postaviček....od krásných, mladých, naivních dívek, bohatých nafoukaných, starých Lady, nějakého toho švindlíře, hypochondry, dobrosrdečné leč jednoduché dámy a pány, rozumné muže do kterého se vždy zamilují hlavní hrdinky, muže co je vždycky ,,nad věci"...... a tak dál.....krásné popisy procházek,krajiny,vztahů, dobových zvyklostí, touha uhnat nejlepší partii....

,, Přesto si trochu povzdechla nad svým osudem, že je v takové společnosti vždy ve stínu" Tak se cítí hlavní hrdinka, která je obyčejná, ale velmi sympatická, milá tak trochu pedantka na slušné chování, když se nemůže zbavit pocitu žárlivosti ke krásné pro muže úchvatné Kláře.

,, Doktor Sanditon" říká s dávkou cynismu Sydney o lázenském městě Sanditon, které je podle jeho bratra lékem na všechno. Najde tady i naše hlavní hrdinka lék na své štěstí ? tot otázka

,, Zakaždou cenu si MUSÍ najít bohatou nevěstu" podle Lady Denhamové jsou peníze na první místě před láskou. Velmi jí baví rozhodovat o životech ostatních

A jak zní hlavní krédo dívek té doby...."hlavně ulovit muže, který by byl mnohem majetnější než ony samy,, ......hlavní hrdinky se naštěstí takovým heslem neřídí a mají svou vlastní hlavu

Za mě určitě lepší než Emma, Pýcha a přemlouvání, a Mansfieldské panství

Atekram
28.03.2020 4 z 5

Také jsem knížku četla na základě seriálu, který s ní ale kromě postav a prostředí nemá prakticky nic společného. Sanditon mě potěšil. Hlavně první část je plná vtipných chytrých poznámek autorky, které mě bavily. Druhou část dopsala Marie Dobbs a myslím, že odvedla dobrou práci. Její styl se od Austenové mírně liší, ale nepůsobí to vůbec rušivě. Moc by mě zajímalo, jak by knihu dokončila Austenová, to už se ale nikdy nedozvíme a i tahle skutečnost přidává knize na půvabu :).

Odehnalka
15.01.2020 3 z 5

Čteno na základě stejnojmenného seriálu a musím říci, že ačkoliv bývám zastánce knižních zpracování, tady bych doporučila ten seriál, který je sice úplně odlišný od knihy (tvůrci si převzali jen jména postav některých postav a lokalitu), má tak nějak šťávu a postavy v seriálu nejsou tak protivné. Nicméně jde o pěknou oddechovou knihu, která se celkem pěkně čte a u které se dokáže člověk i zasmát.

Renushka
21.12.2019 5 z 5

Kniha mi připadala trochu slabší než třeba Pýcha a předsudek, ale stále velmi dobrá a hezky se četla.

lark77
21.12.2019 5 z 5

Krásny príbeh, myslím, že sa autorke podarilo dopísať ho v duchu Jane Austenovej.

lapagerie
04.03.2019 3 z 5

Jakkoliv mám ráda díla Jane Austen, tak Sanditonem jsem se nemohla prokousat. Žádná z postav mě neuchvátila, nečekala jsem napjatě na rozuzlení.
Hvězdičku nahoru druhé autorce za dokončení díla.

KlarisKaymin
07.02.2019 4 z 5

Krásný historický román z příjemného prostředí. Krásně napsané, he až neuvěřitelné, že knihu dopsal někdo jiný než Jane Austenová..:)

tabaluga
31.01.2019 3 z 5

Doba, kdy ženy chodily se slunečníky a jejich jedinou starostí bylo chodit po návštěvách, mi připadá až neskutecna. Muži jsou gentlemani každým coulem.

Eeli
30.01.2019 4 z 5

Méně známá kniha, což je škoda. Jedná se o milý, nenáročný příběh, který potěší. A i když je znát zásah cizí autorky, nemusí se tato za dokončení románu Jane Austen vůbec stydět a troufám si tvrdit, že důstojně a s poctou uzavřela životní tvorbu Austenové.

cori
30.07.2018 3 z 5

Obvykle čtu "akčnější" knihy, ale exkurze do staré Anglie mezi společenskou smetánku, kdy mladé dámy loví ženichy a gentlemani mají povinnost ženy bavit, mě po zpomaleném rozjezdu zaujala. Mít za jedinou zábavu pozorovat druhé a rozebírat jejich pohnutky a činy je celkem nuda.

lagareta
14.07.2018 5 z 5

Když mám všeho plný zuby, když potřebuju vyčistit hlavu a nebo jen když mám chuť, sahám po teto knížce zas a znovu, nepočítám už kolikrát a moc doufám, že se dočkám zfilmování!

pip11
26.06.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsem se vážně těšila. Také mě nezklamala, přestože byla první třetina velmi klidná a pomalá, tak děj nechyběl. Takové klidné prázdniny v lázních u moře. Postupem se dej začal oživovat příjezdem nových tváří a už to dostalo spád. Hlavní hrdinka se vyvíjela spolu s příběhem a to příjemně kladně. Chtěla bych dát 4 a půl, protože toho klidného bylo na začátku místy až moc, tak musím zvolit 4.

Schary
26.11.2017 5 z 5

Moc pěkné romantické čtivo, které člověka potěší. Začátek mi přišel malinko krkolomnější, ale posléze dobrý. Náhradní autorka příběh pěkně dotáhla a ani to není moc poznat ve stylu psaní. Kdybych to nevěděla asi by mě to nenapadlo, ale já to věděla, takže jsem jisté rozdíl našla....Jestli máte rádi Jane určitě čtěte, jedna z nejlepších jejich knih, dle mě....

Jane007
18.10.2017 5 z 5

Přestože knížku nenapsala jen Austenová, řadí se k mým nejoblíbenějším. Ono se nedá nezamilovat do Sidneyho a celkového prostředí Sanditonu.

RyxiraAmyGinger
10.10.2017 5 z 5

Je to někde na pomezí mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale z lásky k Jane Austenové dávám plný počet. SPOILER! (maličký) Přiznávám, že konečné rozuzlení vztahů pro mě bylo překvapením a jsem ráda, že se nemusím o srdce drahé, rozumné Charlotty obávat. Jinak je to autorka tak, jak ji známe a velké díky v tomto případě patří i Mary Dobbsové. Přiznávám, že kdybych věděla, že kniha byla dopsána po smrti Austenové, váhala bych, zda si ji mám přečíst, ale nepozornost mě zachránila před předpojatostí a já vůbec nelituji.

Roselunda 1928
29.08.2017 4 z 5

Hvězdičku ubírám za zdlouhavý začátek a až moc přehnaný konec - zatímco jsem první polovinu louskala asi čtrnáct dní, druhou jsem měla přečtenou za tři, a u konce jsem chvílemi prostě jen vrtěla hlavou. Postavy jsem si postupem času oblíbila, Charlotta, když ji trochu líp poznáte, je docela zajímavá hrdinka a Sidneyho Parkera prostě chci domů :D
Myslím si, že se paní Dobbsová díla zhostila velmi dobře a nedokážu si představit, že by to mělo dopadnout jinak, nicméně mám dojem, že kdyby měla Austenová možnost dílo dopracovat, bylo by dnes stejně slavné jako Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit. Miluju její lehkou ironii a v téhle knize byla krásná, takže spokojenost, i přes výtky :)

MinaHawke
28.05.2017 5 z 5

Miluji knihy od Jane, takže jsem si tuhle nemohla nechat ujít, jen její sehnání bylo téměř nemožné, ale naštěstí se povedlo a jsem za to nesmírně ráda. Příběh už od začátku byl milý a je vážně škoda, že ho nemohla dopsat Jane, ale myslím si, že Marie Dobbsová se toho ujala dobře. A proto nemohu hodnotit jinak, než pěti hvězdičkami. A určitě se zas někdy vrátím k bystré slečně Charlottě a lázeňskému městečku Sanditon.
Vřele doporučuji k přečtení.

láska zfilmováno anglická literatura

Autoři knihy