Sametové iluze

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Šest spolužáků a jedno skryté tajemství! Sametové iluze vás provedou životy několika spolu osudem spojených postav, které prožívají nelehké časy v Československu 80. let a Česku 90. let. Nechte se vtáhnout do děje barvitým příběhem nesmyslné pomsty, ve kterém nikdo není bez viny. Zákeřnost, nenávist či pokrytectví představují pouze zlomek nástrah, s nimiž se musí porvat jednotlivé postavy v románu. Když za podivných okolností zemře hlavnímu hrdinovi spolužák, skvělá kamarádka a později také jeho učitelka angličtiny, pouští se sám do pátrání, jež mezi těmito třemi úmrtími odhalí překvapivé souvislosti. Několik zdánlivě uzavřených napínavých a čtivých příběhů, které se v závěrečné části románu spojí do vzrušujícího vyprávění o nesmyslné pomstě, ve kterém nic nezůstane takové, jaké se na první pohled zdálo....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/420642/sametove-iluze-rkl-420642.jpg 4.313
Žánr
Romány, Literatura česká, Příběhy
Vydáno, Cosmopolis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Sametové iluze

Přidat komentář
mgeisselreiter
26. listopadu

Čepkovi se podařilo v tomto svým způsobem unikátním díle perfektně zachytit období let 1974-1994 v naší republice. Hned úvodní část líčící naprosto autenticky základní vojenskou službu musí dostat každého čtenáře. Kniha si jistě najde mnoho příznivců nejen dnešních padesátníků a šedesátníků, kterým nastavuje zrcadlo doby. Sametové iluze se čtou téměř jedním dechem, přispívá k tomu i zajímavé členění knihy, kdy autor rozehrává mnoho příběhů, které se postupně prolínají a spojují.
Krátký, leč cenný a velmi dobře shrnující je doslov Zdenka Heřmana. Z něho si dovolím jednu citaci: "...autorova tvorba není zatížena žádnou stylizací, manýrou či jazykovými kudrlinkami a že autor vypráví jednoduše, spoléhá na sílu příběhu a čtenářův prožitek nechává přijít jakoby mimochodem."
Čtenářům, kteří (jako já) za chvíli nevědí, co četli na začátku knihy, poporučuji přečíst na 2 až 3 zátahy. Vůbec jsem se takto neztrácel a to i díky tomu, že autor dokázal vždy v ději navázat, připomenout.
Za mě 100% a 5*, 26. 11. 2019.

bejan
23. listopadu

Tahle kniha by potřebovala ještě hodně redakční práce! Autorův styl je značně nevyrovnaný, místy kostrbatý a banální. Avšak v rámci mainstreamové české literatury se určitě jedná o výjimečnou knihu, která hravě předčí Třeštíkovou, Viewegha i Klevisovou. Především svou stavbou (byť ke konci knihy už to začíná být až příliš překombinované) a čtivostí. Ocenit mohu i vylíčení doby před listopadem 1989 i po něm. Mezi nejlepší pasáže knihy patří parafráze Starců na chmelu. Jen toho komentovaného sportu by mohlo být v příběhu méně.
Kniha je to jednoznačně pro zábavu, autor se nesnaží o žádné hlubší sdělení, ale tuhle autorskou poctivost beru.

V rámci žánru 4,5*.
V rámci celé literatury 2,5*

rodak
31. října

Jo jo,taky jsem v tom domě občas zabloudil.(viz.doslov).Ale jinak velmi čtivé,velmi nostalgické, zkrátka skvělé napsaná česká kniha .

Danago
30. října

Luxusní čtení. Shoduji se s Lokiz.
Autor napsal knihu, která se dá srovnávat se světovou literaturou stylem psaní. Téma je ovšem ryze české.
Skvěle vykreslený příběh zasazený do 70. 80 a 90 let, vystihuje skvěle atmosféru těchto let, myšlení a jednání lidí v té době v naší zemi.
Knihu jsem nedokázala odložit.
Příběhy hlavních postav jsou nejrůzněji propletené a zjišťujeme, jak všechno souvisí se vším. Opravdu jsem musela hodně dávat pozor, abych dokázala dát dohromady všechny souvislosti.
Knížku jsem si skvěle užívala. Doporučuji možná spíš lidem, kteří tuto dobu zažili, nevím, jak dalece tato kniha bude bavit mladší ročníky.

splichalka
29. října

Pokud tuhle knihu nenapsal pod pseudonymem Patrik Hartl, tak jsem přesvědčená, že přesně takto to dopadne, až se jednou rozhodne napsat detektivku. A to nemyslím nutně negativně. Sametové iluze jsou spletenec bizarních vztahů stereotypních postav a nepravděpodobných situací, ale vlastně je docela zábavné jej stránku po stránce rozplétat.

Lehrerin
22. října

Mně se to strašně líbilo! Užila jsem si návrat do 80.let, dobře se to četlo, skvěle vypointované. Opravdu můžu jen doporučit.

Iveta.M
12. října

Přestože má román Sametové iluze přes tři sta stránek a takhle dlouhé knihy obvykle louskám alespoň týden, přečetla jsem ho jedním dechem za pouhé dva večery. Připadalo mi to jako skládat puzzle. Nikoliv to obrovské komplikované s dvěma tisíci téměř stejnými fádními dílky, ale příjemné střední puzzle pětistovku, kde je každý dílek odlišný a něčím zajímavý či důležitý. Na závěr všechno do sebe skvěle zapadne a člověk ví, že svůj volný čas věnoval něčemu pěknému. Jsem sice mladší ročník než většina protagonistů románu, ale skoro u každé postavy jsem měla pocit, že jí rozumím a že její činy (dobré i ty špatné) docela chápu. Už se moc těším na nějaký Čepkův přídavek! Iveta

Lokiz
07. října

Tak tohle mi přijde opravdu jako zjevení. Je známo, že kvalitních nových románů českého původu je jako šafránu, o to více mě kniha Sametové iluze potěšila. Postav je tu veliké množství, děj sahá přes dvě dekády (od konce 70. let až do 1994), ale co je tu nejdůležitější je samotný příběh. Hned v úvodu strhne autor čtenáře skvěle popsaným osudem nadějného stolního tenisty, který byl po střední škole v roce 1979 odveden na vojnu. Postupně se takto kniha věnuje propleteným osudům mnoha spolužáků a vtahující vyprávění doplňují scény z roku 1994, kde zrovna probíhá třídní sraz. Tady opravdu není nic takové, jak se zdá a kniha často způsobí nutkání znovu nalistovat o 100 stránek dozadu a povšimnout si malého náznaku, který je důležitý pro rozuzlení děje. Jde opravdu o výborně napsanou knihu, do které dal autor mnoho ze sebe. Na ději je samozřejmě znát láska ke stolnímu tenisu a sportu obecně, ale vůbec to nepůsobí rušivě a rozhodně si knihu užije i naprostý ping-pongový a sportovní analfabet (jako třeba já). Postavy jsou sympatické i nesympatické, zlé i hodné, zkrátka nejsou černobílé a těžko zde můžete mít někoho stoprocentně rád nebo upřímně nenávidět. Jde zkrátka o úžasně napsané retro z dob komančů a raného kapitalismu, které se čte jedním dechem a lehce detektivní náboj se záhadnou smrtí jednoho spolužáka skoro znemožňuje knihu odložit.

1

Autor a jeho další knihy

Petr Čepek
česká, 1960

Kniha Sametové iluze je v

Právě čtených4x
Přečtených14x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených2x
Knihotéce14x
Chystám se číst72x
Chci si koupit30x