Šamanův plášť: Dějiny domorodých národů Sibiře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Šamanův plášť je hlubokou sondou do života sibiřských domorodců, kteří jsou ruským protějškem amerických indiánů či australských domorodců. V sedmnáctém století byli porobeni kozáky, kteří sem přicházeli za vidinou bohatství; vláda ruských carů z nich udělala nevolníky a zavlekla sem neštovice a chřipku, jejichž epidemie je téměř zdecimovaly; a za Stalina byli stříleni nebo posíláni do Gulagů a přece se o nich ruské dějiny sotva zmiňují. Ačkoli je dnes domorodých Sibiřanů přes milion, stále praktikují šamanismus a buddhismus a začínají se dožadovat práv na zemi svých předků, oplývající bohatstvím ropy a diamantů, mnoho západoevropanů ani neví, že vůbec existují. Šamanův plášť byl napsán proto, aby tuto situaci napravil. Podkladem pro knihu je velké spektrum pramenů, počínaje lidovými pověstmi přes zprávy KGB až po rozhovory s mnichy a šamany, lovci sobů a etnografy, těmi, kdo přežili vyhnanství i stranickými apparatčiky. Projdete s ní čtyřmi sty let sibiřských dějin, počínaje nájezdy kozáků na osady tatarského chanátu a konče bojem zastánců práv domorodců proti enormnímu rozvoji ropného průmyslu, a procestujete napříč zemí, jež zaujímá jednu sedminu zemské pevniny, od mongolských jurt až k arktickým velrybářským stanicím. Výsledkem je živý skupinový portrét národů, které patří k nejpozoruhodnějším a nejohroženějším na světě, ale také připomínka toho, že ačkoli Rusko přišlo o své středoevropské impérium, stále ještě vlastní to asijské....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74219/big_samanuv-plast-dejiny-domorodych-nar-fhI-74219.jpg 4.214
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , BB art
Originální název:

Shaman’s coat, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Šamanův plášť: Dějiny domorodých národů Sibiře

Péťa1950
03.09.2018

Přestože kniha je tříděna podle jednotlivých etnik, přijde mi neuspořádaná. Musela jsem se vracet, abych si utřídila, o kterém století určitý odstavec je. Jedná se podle mého názoru o subjektivní a zjednodušený pohled . Tristní je, v jakém stavu původní obyvatelstvo celkově je, devastace alkoholem, nemocemi, omezením životního prostoru, kvóty pro lov, dodávky, snaha o celkovou změnu způsobu života. V podstatě totéž, co postihlo domorodé obyvatelstvo v jiných částech světa. Tady se přidává politický vývoj a stav Ruska přes skokové politické zvraty . Psáno asi z pohledu dnešního člověka západu,bez proniknutí do hloubky problémů.

BabaJaga11
01.03.2018

Zajímavá kniha, zejména proto, že na podobné téma asi v poslední době nic moc napsáno nebylo. Ač se autorka do několika oblastí Sibiře vydala osobně, nepodařilo se jí sebrat dost údajů o kultuře sibiřských národů, protože, jak tvrdí, vlivem ruské nadvlády byla kultura těchto národů převážně zničena. Trochu mě ovšem zaráží, že ač vystudovala ruskou literaturu (čekala bych,že když člověk něco takového studuje, měl by mimo jiné být schopen číst příslušnou literaturu v orginále), z knihy se dozvídáme, že neumí rusky. Není proto divu, že se jí podařilo "vyzpovídat" jen relativně málo lidí. Někde bych uvítala, kdyby se autorka více držela faktů, a pokud už něco kritizuje, což činí velmi často, zejména v neprospěch etnických Rusů, aby tak činila alespoň se snahou o objektivitu. Někdy nešlo z její strany o kritiku, ale spíše napadání. Z některých rozhovorů s místními lidmi mi připadalo, že se chtěla buď ukázat, jak je chytrá, anebo požadované informace z lidí za každou cenu vytáhnout, nejednou ovšem dosáhla pravého opaku. Myslím, že kniha by vypadala jinak, kdyby se jejího sepsání zhostil někdo jiný, někdo, komu je vlastní láska k lidem všech národností.


bondula
20.04.2015

Celkom zaujímavá výprava do histórie objavovania Sibíre, aktualizovaná postrehmi z niekoľkomesačnej cesty, ktorú autorka vykonala do oblastí, osídlených niektorými z pôvodných sibírskych národov. Číta sa to celkom príjemne, staršia história je podľa môjho názoru spracovaná v celku kvalitne a pozorovania zo súčasnosti rozprávanie príjemne dopĺňajú a aktualizujú.
Rozhodne však nejde o "dejiny domorodých národov". Z nich sú tu len čriepky, práve z lokalít, ktoré autorka osobne navštívila. Tu mi chýba možno trochu viac komplexnosti. Čo mi však vadilo predovšetkým, to bolo akési zhadzovanie ruského živlu na Sibíri, v štýle všetko čo priniesli Rusi je zlé a naopak idealizovanie pôvodných národov, bez reflexie dezolátneho stavu, v akom sa (podľa iných autorov) nachádzajú dnes. Tento pohľad, hoci nebol príliš vypuklý, je v diele cítiť a dosť ruší snahu o objektivitu a neskreslený pohľad na realitu dnešnej Sibíre.

Štítky

Sibiř domorodci etnografie, národopis

Autor a jeho další knihy

Anna Reid
britská, 1965
2011  Leningrad
2004  Šamanův plášť: Dějiny domorodých národů Sibiře

Kniha Šamanův plášť: Dějiny domorodých národů Sibiře je v

Přečtených16x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce6x
Chystám se číst12x
Chci si koupit3x
dalších seznamech1x