Sama proti všem

Sama proti všem https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458448/bmid_sama-proti-vsem-9oG-458448.jpg 4 310 119

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci... Strhující psychothriller od Briana Freemana, spisovatele vydávaného ve 46 zemích. Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru Sama proti všem ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských hranic. A právě tam se jednoho večera zničehonic objeví chlapec, který tvrdí, že ho pronásledují, a prosí ji o pomoc. Je zraněný na hlavě, nepamatuje si ani své jméno, ale ví, že se stal svědkem vraždy. Lisa se ho rozhodne chránit. Netuší, jak je to možné, ale jeho osud se v mnohém podobá hlavnímu hrdinovi jejího románu. A teď se v nebezpečí ocitají oba...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Thief River Falls , 2020

Prateri
27.01.2022 4 z 5

Sama proti všem - čekala jsem něco jiného. Ale myšlenka, jak to asi bude a proč se tak děje, mně přece jen proběhla hlavou. Psychika v knize pracovala na plné obrátky úplně špatným směrem. Odhalení skutečnosti a smíření s osudem je dost těžké. Kniha se čte dobře. Jen jsem moc nechápala, proč Lisa nechává chlapce pobíhat bez pořádného oblečení v takové zimě.

Marcela52
16.01.2022 4 z 5

Zajímavý psychothriller, který se četl velmi dobře, ale asi tak od druhé poloviny jsem tušila, že půjde o překombinovanou zápletku, a to se bohužel potvrdilo. Škoda, jinak jsem si docela početla, ale některé situace byly těžko uvěřitelné a nakonec ten "happyend", kdy se hlavní hrdinka v slzách usmíří s bratrem mi připadal naivní.

Majulle
06.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, která se dobře čte. Já vlastně ani nevím zda jsem naštvaná jak to dopadlo a nebo zda jsem tak ohromena. Mám smíšené pocity, ale knížka se mi moc líbila. Od začátku až do konce to bylo napínavé a přiznám že na konci knihy mi ukápla i slzička

Make20
20.12.2021 2 z 5

Když jsem knížku brala do rukou, myslela jsem, že jde o napínavý thriller. Bohužel jsem byla zklamaná. Prvních pár stran bylo napínavých, ale další 2/3 knihy zdlouhavé a stále se opakující podobný děj. Přiznám, že pár odstavců jsem přeskočila. Od této knihy jsem očekávala něco víc. Bavil mě jen závěr, kde se vyjasnilo, o co vlastně celou dobu v průběhu jde.

Knihomolka506
18.12.2021 5 z 5

"Víkendovka"
První seznámení s autorem. Podle děje mi přijde jako bych četla Miniaturistu, kde figurky domečku předvádějí přesné pohyby obyvatel domu. Ale toto není historická romance z 17.stol... To je příběh v průběhu. Doslova. Lisa je autorkou knihy Sama proti všem a vlivem tragické události přišla o svou rodinu. Přestěhovala se, aby zapomněla, ale netuší, že to nebude tak lehké jak si myslí. Jednou u svého domu najde malého chlapce, který se stal zároveň svědkem, ale i obětí vražedného zločinu. Ale nemůže nebo spíš nechce mluvit o tom , co se stalo nebo jak se k Lise dostal. Spolu s Lisou se vydávají na cestou plnou pátrání po klukově identitě. Avšak slavná spisovatelka nejen přichází "na kloub" jaké okolnosti vraždě předcházely a proč chlapce honí policie, ale během boje o vlastní život odkrývá osobní temné vzpomínky na minulost. Na mě krátká kniha, nemohla jsem ji odložit. Doporučuji️

tereza8418
02.12.2021 5 z 5

Tak to jsem si po dlouho dobe zase u knizky poplakala… Moc dobre napsana kniha.

rodak
30.11.2021 4 z 5

Povedlo se, bylo to trošku jiné. Ale určitě zajímavé a k zamyšlení.

Nepri
29.10.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, zápletka nevšední a konec perfektní. Určitě doporučuji

markej
30.09.2021 3 z 5

Z téhle knihy mám rozporuplné pocity.. Naprosto mě dostal úplně nečekaný obrat v závěru, ale než jsem k němu dospěla, připadal mi místy ten příběh až trochu moc přitažený za vlasy (což se nakonec vysvětlilo tím zvratem, který zcela změnil celou perspektivu) a až moc brutální (já ty zohavené mrtvoly prostě moc nemusím)... Román je pro mě tedy celkově takový průměrný, kdo chce, ať si ho přečte, vyloženě zklamán asi nebude, ale kdo si ho nepřečte, o moc podle mého názoru nepřijde...

Denisa232623
28.09.2021 5 z 5

Tak musím říct, že tahle kniha od pana Freemana byla trochu jiná, ale moc dobrá. Skvělá zápletka a líbilo se mi, že nás autor nechával stále v napětí. Neustále jsem nad příběhem přemýšlela, měla jsem různé teorie, ale ani jedna správná. A ten konec.. Mám ráda poutavé, zajímavé konce a tady až skoro slza ukápla.
Výborná kniha, ale to ostatně jsou všechny Freemanovi.

hu_87
25.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Menší upozornění pro všechny, kteří si knížku plánují přečíst a chtějí zažít ten wow efekt překvapení - TOHLE JE MEGA SPOILER - protože si nemůžu pomoct.
Protože na týhle knížce je toho tolik, jak by řekla Jolanda, velkých špatných. Takže ti, co teprve plánují číst - nečtěte dál a nechte se překvapit.

K mojí recenzi.
Ono se řekne snadno, napsat knížku. Přidat na obálku nápis "thriller" a k tomu vytvořit rádoby tajemnou obálku, která má ve čtenáři vzbuzovat jakýsi dojem tajuplnosti, pochmurnosti. Plus ten název evokuje obraz nějakého super napínavého thrilleru s ještě napjatější zápletkou a já nevím co ještě.
Složitější je ovšem zařadit knihy do správných kategoriích. Očividně. Doteď jsem si nemyslela, že něco takovýho napíšu, ale je to tak. Aspoň co se tohoto "thrilleru" týče.

Jak jsem už psala v předchozí recenzi na knížku "Nalezený" (Found) - když čtu knížku jakože beletrii (třeba nějakej thriller), chci něco napínavýho, nějakej šok a k tomu, aby to mělo v sobě něco reálnýho, protože o to tu přece jde: to napětí, teoreticky - mohlo by se tohle stát i nám? Co za tímhle stínem číhá a tak, dilema strašpytle, že?

Teď o co tu jde - ti, kteří teprve začínáte číst a dali jste si tu práci se přelouskat touhle slohovkou, zklamu vás. Nic, co právě vidíte před sebou, není ve skutečnosti realita. Více viz níže.
Pan autor očividně nezažil člověka, který si právě prochází psychózou, protože vykreslit tenhle případ až takhle, to chtělo notnou dávku fantazie a hlavně naivity. Nejen, že se v téhle knížce podporují různé mýty související s touto nemocí (resp. v našem případě spíše symptomu, protože se nejedná o případ typické paranoidní schizofrenie), ale tohle má s psychózou asi jediné společné to, že je dotyčný třeba paranoidně nastavený, vidí všude hrozby apod.
Po traumatu, jako je v tomto případě, by určitě nemohlo dojít k tak spletitému, rádoby dramatickému příběhu, ze kterého vyjde nakonec psychóza a aha, ono to celou dobu bylo vlastně jinak. Sice až moc detailní a na to, že měla hlavní hrdinka právě stavy těžké psychózy, na stranu druhou byla však schopná podivuhodně logického uvažování, ale což.
Čtenáře to má asi zaujmout. Možná.
Jenže od tohohle člověk nečeká, že se bude jednat o nějaké fantasy nebo tak něco. Prostě je to špatná kategorie. Navíc nabytá plnou snůškou mýtů o tom, jak v praxi vypadá psychotický stav. Je v tom pramálo reality.
Já vím, já vím - pořád melu o realitě. Jenže o to tak trochu jde, ne? Zvlášť, uvážíme-li, že se autor rozhodl nastínit nám případ jakési posttraumatické psychózy, je poněkud realistické očekávat, že se něco z knížky bude aspoň blížit něčemu, co by se MOHLO stát i v realitě.

Samozřejmě pozornější čtenář si může povšimnout toho, že se to celé možná odehrává pouze v hlavě hlavní hrdinky.

Konec samozřejmě fantasmagorní, já netvrdím, že to v jádru celý není smutný, určitě je.
Styl psaní byl celkem v pořádku, konverzace a další věci jsou taky celkem dobré a proto nebudu hodnotit jednou hvězdou, jak jsem původně zamýšlela.

Prostě - je jednoduchý napsat něco rádoby napínavýho a fantastickýho a konec utvořit absolutně mimo a říct si, ono se to nějak poddá a čtenář to ocení.

Protože ten konec, ten to prostě celý komplet zazdil a kdyby tady byla kategorie "Nedoporučuji", tahle knížka by byla jedna z prvních, kterou bych tam zařadila.

Amitiel76
24.09.2021 4 z 5

Tak zprvu jsem si říkala, že je to spíš takový průměrný thriller. Který nenadchne, ani neurazí. Že má kniha poutavou anotaci, a spoustu kladných komentářů, ale mě osobně nijak zvlášť neuchvátila. Nejspíš jsem očekávala něco víc. Místy mi to přišlo takové utahané, pomalé, nedotažené. Občas jsem narazila i na nějaké nelogické věci v Lisině jednání a v tom jak její mysl skákala mezi realitou, a smyšleným příběhem který napsala.
Ale pak někdy za polovinou vám začne docházet, že ono je možná všechno úplně jinak....
A posledních padesát stránek vás úplně sundá, a donutí vás celou knihu přehodnotit. Teprve pak vám všechno začne dávat hlubší smysl, a vy se plácnete dlaní do čela.
A ano, přiznám se, u posledních stránek jsem brečela tak, že jsem neviděla na písmenka....

chrudas
05.09.2021 5 z 5

Úžasný příběh o tom, jak může být lidská mysl nevyzpytatelná.
Četlo se velmi dobře, napínavé, místy až děsivé a nečekané rozuzlení na závěr.

gordon13
02.09.2021 5 z 5

Za mě kniha prostě super! Autor použil zápletku geniální a ne zrovna obvyklou... Já jsem opravdu nadšena, jak mě tahal za nos :-)
Tleskám!

Hella
21.08.2021 1 z 5

(SPOILER) Nemám ráda knihy a příběhy, kde až před koncem zjistíte, že je vše jinak a proti fyzice, logice a selskému rozumu. To mi pak připadá, jako by si z nás autor střílel. Kdybych takové knihy ráda měla, čtu plánovitě duchařské příběhy nebo horrory a ne thrillery. A ačkoliv mám hodně ráda Freemanovu trilogii o Frostovi, tak tenhle příběh doporučit nemohu.

P3_tis
14.08.2021 4 z 5

Knize jsem nejprve nevěnovala takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Při čtení několika prvních stránek jsem neměla pocit, že je to TA, od které se nedokážu odtrhnout.
To se ale změnilo asi v půlce knihy. Najednou příběh dostal spád a já strašně toužila zjistit, jak to vlastně celé tedy je. A ten konec? To jsem opravdu nečekala. Chvíli jsem seděla jak opařená a všechno vstřebávala. I slzička ukápla.

boeink
13.08.2021 5 z 5

Uff..jako fakt???
Ne, že by mě v průběhu čtení nenapadlo, že to bude trochu jinak, ale TOTO..?! Večer jsem knihu odložila s tím, že je to tak a tak a dnes knihu otvírám a mám pocit, že čtu nějakou jinou. Nebo mi snad něco uteklo? Listuju zpátky a...jako fakt!
Na závěr jsem byla hodně překvapená. Mrknu na další autorovy knihy.

Venny345
09.08.2021 4 z 5

Kniha mě potěšila, již delší dobu jsem se v různých "rádoby" thrillerech jen plácala a tady jsem se konečně dostala z toho víru pryč. Bylo to krátké, úderné, výstižné a hlavně napínavé s překvapivým koncem, který jsem tedy částečně tušila, ale i tak byla kniha jedna z těch lepších.

Magdyla.8
05.08.2021 2 z 5

Musela jsem se do knihy začíst. Vadil mi celkem překombinovaný začátek, kdy Lisa ihned chránila kluka a nevěděla o něm zhola nic. Musí se nechat, že příběh je velmi čtivý, hodně depresivní a ke konci i smutný se zábleskem na lepší zítřky. Mrzí mě, že anotace nalákala na příběh, který hrdinka popisuje ve své knize a on pak oživne a začne se ji samotné dít. Bohužel tomu tak nebylo. Zajímavý thiller, nikdy nevíte jak vaše hlava zareaguje na tolik ztráty.

HanulkaK.
01.08.2021 2 z 5

No, nic moc, hrozně překombinované... Nutila jsem se, abych ji dočetla, první polovina mě bavila, ale pak už jsem se těšila, až dočtu.

útěk tajemství psychologické thrillery

Brian Freeman
americká, 1963
2018  84%Noční pták
2019  89%Vnitřní hlas
2020  90%Klikatá cesta
2021  79%Sama proti všem
2006  83%Zkaženost

Kniha Sama proti všem je v