Sám proti inkvizici

Jeden z největších románů 20. století z pera slavného argentinského autora pojednává o pronásledování Židů španělskou inkvizicí v Jižní Americe 17. století. Kniha vychází ze skutečného života Franciska da Silvy, váženého lékaře, který se nezřekl své víry a stává se nepřítelem církve. Knihu lze číst jako vzrušující dobrodružství s drama­tickým koncem, jako příběh muže, který unikl proná­sledovatelům stálostí v pravdě, který učinil osvobodivé rozhodnutí podstoupit mučení a smrt. Významné, snad dokonce první současné dílo o utrpení Židů v Latinské Americe vzbudilo pobouření jak ve Špa­nělsku, tak i v židovských komunitách po celém světě. Román Sám proti inkvizici byl přeložen do několika jazyků a zajistil mu širokou popularitu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/408027/sam-proti-inkvizici-H7s-408027.jpg 41
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

La gesta del marrano (1991)

Kniha Sám proti inkvizici

petaSk

O pronásledování Židů jsem věděla jen to, že se v průběhu věků opakovalo a rezonovalo ve mně hlavně pronásledování za 2. Světové války. Inkvizici jsem měla spojenou jen s upalováním čarodějnic kdysi ve středověku. Tato kniha je takovým malým skvostem, není to lehké čtivo, ale četla se mi dobře, až na poslední část, kdy byl již Francisco uvězněn a vedl rozhovory s různými představiteli církve. Neměla jsem tušení, jak moc lidi v kleštích církve žili a v jakém strachu, o to víc v Latinské Americe.
V knize je ale vidět autorova zainteresovanost a postava Francisca byla popsána až nekriticky, skoro jako světec. Taky mi chyběl nějaký dodatek autora, který by upřesňoval, které historické události si domyslel a co byla pravda. Jsem totální laik a tyhle věci neznám, takže jsem něco dohledávala na Wikipedii.
Sám proti inkvizici je skvělá kniha a já sama se divím, že jsem po ní sáhla, ale rozhodně nelituju. Jen je třeba počítat s tím, že to není příliš dějová kniha, ačkoliv lékař Francisco je hlavní postavou, tak kniha je hlavně o obrazu církve a Inkvizice v Latinské Americe v 17. století.