Čtvrtá opice

Čtvrtá opice https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383806/bmid_ctvrta-opice-TqJ-383806.png 5 1561 516

Sam Porter série

Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu. Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti. Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Domino

The Fourth Monkey , 2017

Marek82
09.09.2023 3 z 5

Napínavé, pričom dej rýchle plynie. Denníková časť ma bavila viac ako tá, kde sa vyšetruje súčasný zločin. Na druhej strane, neviem knihe odpustiť schématické postupy, typické pre súčasné americké detektívky. Geniálny sériový vrah, polícia tápe a je vždy o krok vzad. Hlavný hrdina s osobnou traumou. Veľa brutality, ktorá má šokovať. Stopy a hádanky, ktoré vedú k ďalším hádankám. Vidno to u Cartera, Deavera...teraz tu máme Barkera. Oddychová literatúra, kde mám po čase problém si spomenúť, kto a prečo vraždil. Ale denník mi v hlave chvíľu ostane aj vďaka výbornej interpretácii K. Písařovic.

Atara16
04.09.2023 4 z 5

Mrtvý vrah na začátku, začíná hon s časem,aby se našla oběť nebo je vše úplně jinak.....čtivá detektivka.

Mišák240
22.08.2023 4 z 5

Tak to byl opravdu šílený, brutální příběh. A ještě k tomu ten konec. Nebývá mi než se vrhnout na další díl.

Ráďa505
17.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha, i když trochu drsnější.

milena8281
09.08.2023 5 z 5

Skvěle napsané! Na tuto sérii jsem dlouho poslouchala ódy, takže jsem po ní nakonec také sáhla. A bylo to fakt dobré. Styl krátkých kapitol z pohledu jednotlivých aktérů příběhu je fajn. Podle mě je i příběh dobře postavený, ale detektivky nejsou tak úplně můj žánr, takže tohle nedokážu posoudit. Za mě jednoduše skvělé, i když opravdu zvrácené.

Adrim
25.07.2023 5 z 5

Má první detektivka. Naprosto boží a fascinující kniha. Stále mě to nutilo číst a číst ... prostě skvělá kniha.

bumble
20.07.2023 5 z 5

U této knihy jsem dlouho neváhal, jestli dát pět hvězd. To je panečku rodinka. Jeden lepší než druhý. Postupně se člověk začte do děje a je těžké knihu odložit. Napětí a zvratů je zde požehnaně.
Už sahám po "Páté oběti".

sidonka
13.06.2023 4 z 5

Brr to byla úchylná rodina, ale čtení fantastické, bavilo mě střídání čtení z deníku a reality a ty zvraty, super

Jana512
12.06.2023 4 z 5

Mistrovsky vymyšlená a napsaná napínavá detektivka-thriller se všemi možnými zvrácenostmi života. Četba takových děl pobaví, ale zdá se mi to málo, pouze to. Kniha by podle mě měla vést k ušlechtilosti života.
Tři moudré opice Mizaru, Kikazaru, Iwazaru, které svými gesty říkají neslyším, nevidím a nemluvím zlo a ta čtvrtá Šizaru znamená nečiním zlo, jak vysvětluje kniha. Ale kolik zla se zde vyskytuje...
Nejsem obdivovatelka podobných děl. Ale nerada odkládám knihu, kterou začnu číst a mrzí mě, když narazím na knihu, která popisuje a vyzdvihuje lidské špatnosti a nehledá hodnoty, které jsou hlubší.
Mohu jen kladně hodnotit odvahu a snahu detektivů najít chybující a zabránit šíření zla. I když i ten hlavní hrdina, Opičí vrah, se snaží zabránit zlým činům, ale zvráceným způsobem.

alishek
11.06.2023 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, která mě od začátku chytla a nutila vymýšlet teorie, které jsem párkrát i trefila. Fakt super!

Palus
06.06.2023 5 z 5

Tak to byl teda fičák, okamžitě sháním další díl série, nešlo odložit, velmi povedené...

Mikoláška
12.05.2023 5 z 5

Spokojenost, další díl v ruce :)

Niu
23.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Detektivka-thriller, co mě trochu vytáhl ze čtecí krize. I když jsou tam znaky podobné s krimi Lincolna Rhymea (J. Deaver), Roberta Huntera (Ch. Carter) a Carla Morcka (J. A. Olsen), tak se mi to líbilo. Nápad s opicema mě překvapil, protože jsem si to nikdy nespojila s japonskou filozofií a hned jsem musela mrknout na detaily. Deníkové zápisky super. A nejvíc mě mrazilo, jak to vypadalo idylicky, taková malá spokojená rodinka a v závěru se dozvíte, že šílení byli totálně všichni. Sam byl velký sympaťák včetně celého týmu, humor přesně takový, jaký mám ráda. Případ byl zajímavý, možná tím vším trochu krkolomný. Závěr jsem očekávala, že tak dopadne. Jestli seženu další díly, určitě se do nich pustím.

soukroma
30.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Výjimečně plně souhlasím s jediným hodnocením uvedeným na zadní obálce knihy, a to od mistra thrilleru Deavera:
Nádherně zvrácené!
Jakkoli ohavné, hnusné, nechutné, nepochopitelné, šílené ... činy a aktéry jsem v téhle knize našla, vůbec mne to neodradilo od dalšího (byť delšího) čtení. Svůdně zapeklité, neprůhledné, nakonec to dává smysl a hlavní hrdina z toho vyjde zraněn, ale současně pěkně pomstěn. A hlavní záporák, to se ještě uvidí.

Naneštěstí jsem další díl četla již dávno, jako první, a vůbec mne to nechytlo...

sissque
19.03.2023 4 z 5

Posloucháno.

Prvně opět zhodnotím interpretaci.
Jak Vasil Fridrich, tak i Kajetán Písařovic, byli za mě vybráni hlavním postavám na míru.
Prezentace Kajetána Písařovice jako opičího vraha mě naprosto uchvátila, to podbarvení hlasu psychopata hodnotím jako velmi důvěryhodné. A Vasil Fridrich také skvělý, přesně takový hlas si k Samu Porterovi představuji.
Audio tedy moc doporučuji, byl to skutečně příjemný poslech a zážitek.

Tři moudré opice Mizaru, Kikazaru, Iwazaru, které svými gesty říkají neslyším, nevidím a nemluvím zlo.
No málokdo již zmiňuje opici čtvrtou, Šizaru, jež je nejdůležitější právě pro našeho vraha a která značí nečiním zlo.

Sledujeme zde případ, který Sam Porter řeší již několik let a vraha stále nemůže dopadnout.
Tentokrát se mu ale do rukou dostane jeho deník, který záměrně "opičák" chce, aby si přečetl.

Jako čtenář, či v mém případě posluchač, se prostřednictvím vrahova deníku vracíme do jeho dětství, poznáváme jeho psychopatickou rodinu a tedy přiznám se, že právě kapitoly Deníku mě bavily nejvíce.
Mezi vrahem a detektivem je to taková hra na kočku a na myš a Sam Porter má na vyřešení případu, aby zachránil prozatím poslední oběť, až žalostně málo času.

Konec je samozřejmě velmi otevřený pro pokračování, na které se já osobně moc těším. Jednu hvězdičku si nechávám ještě do rezervy.

Zully737
20.02.2023 2 z 5

Asi nechápu všeobecné nadšení z knihy. Kniha působí velmi nevyrovnaně, vyšetřování nesourodě a dost zmateně. Na začátku byla knížka super, bohužel od půlky knihy jsem se musela nutit ji dokončit.
Hlavní postavy nejsou nijak zajímavé, násilí a popisování mučení a krve je zde pouze na efekt, jinak by tato kniha vyzněla nudně s klasickým detektivem, který má tragický background, a superhrdinskym padouchem.
Tímto dílem bohužel končím a další díly serie si nechám ujít.

Agatha84
11.02.2023 1 z 5

Omlouvám se všem příznivcům, ale mně se žádnou přidanou hodnotu najít nepodařilo. Podobných příběhů tu již bylo spousta a občas nabízely i něco navíc, cokoli, co jsem zde postrádala. Postavy jsou unilé, celé vyšetřování nahodilé, chybí mi jakákoli chemie mezi postavami, mezi mnou a postavami, "záporák" tu opět zastává roli "chudáka", stylisticky je to nudné a přesmyky mezi realitou a deníkem působí spíše rušivě (a ten deník je navíc fakticky ujetý, nesmyslný, snad jen na efekt rádoby hrůzy).
Takže ani s panem Barkerem se podruhé nesetkáme.
Jdu hledat dál.

TeaPeter
10.01.2023 3 z 5

Zajímavě nevyrovnaná kniha. Na jednu stranu hezky odsýpající deníček začínajícího psychopata, na druhou stranu dost klopotný průběh hledání ztracené dívky s honbou za pachatelem v pozadí. Spojení obou linií děje v závěrečné části knihy se neobešlo bez určitého škobrtání. A poslední klopýtnutí jasně naznačilo, že to chce ještě jedno pokračování, že? Alespoň, že dívka o fous přežila!

Kskaja
05.01.2023 4 z 5

Čtivé, napínavé. Čte se to samo. Kniha mě bavila.

Kacafir
05.01.2023 5 z 5

Moje první letošní a a laťka je HODNĚ vysoko