Triumf slunce

Triumf slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18117/bmid_triumf-slunce-f0n-18117.jpg 4 136 15

Sága rodu Courtneyů série

Sága rodu Ballantyneů série

5. díl

Afričtí domorodci se na sklonku 19. století bouří proti útlaku a samozvaní osvoboditelé kují pikle proti koloniální vládě Jejího Veličenstva. Tu zde nyní zastupuje generální konzul David Benbrook, který se po manželčině smrti silně upjal na své tři dcery. Mezi nimi vyniká krásná Rebecca. V neklidné, bouřlivé době se v Chartúmu na březích Nilu setkávají příslušníci rodiny Courtneyů a Ballantyneů. Barvité dějové pozadí tohoto dobrodružného románu z atraktivního prostředí někdejšího Súdánu je představováno historicky podloženým a věrně ztvárněným krvavým povstáním dervišů.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Alpress

The Triumph of the Sun , 2005

Francois17
09.06.2022 4 z 5

Je to velmi obsáhlá kniha a nejsem si jist jestli je to ku prospěchu věci. Na předešlé díly nemá žádnou návaznost, nebo jsem si toho nevšiml. První v knize zmiňovaný letopočet je 1883. Velice podrobně líčený a zašmodrchaný děj pokrývá skoro pět set stran, následující poslední desetina knihy pak doslova letí v čase a na konci se autor dostává k letům 1895 a 1896. Nejlepší kniha série to rozhodně není, ale zajímavá je, a místy i velice napínavá.

Kacatko86
15.10.2021 5 z 5

Knihy od Wilbura Smitha se mi líbí, i když tam jsou pasáže,které pro mě nejsou až tak zajímavé. Většinou se jedná o války, válečné a politické konflikty. Ale hodně záleží, v jaké fázi knihy se nachází. Pokud jsou na začátku, prokoušu se tím a užívám si zbytek knihy, kde se rozvíjí romanová zápletka. Tento díl se mi líbil, hezký vývoj děje i jednotlivých postav a jejich vzájemných vztahů.

Luigi1
21.11.2020 3 z 5

Docela jsem sklamán vývynem děje,který jsem se sebezapřením přečet

braunerova
20.11.2019 3 z 5

Moje první kniha od W.S. a také poslední. Autor dle libosti upravuje základní historická fakta. Ve skutečnosti parník Abbás s konzuly Anglie a Francie na palubě odplul z Chartúmu 9.září 1884, k žádnému masakru na Nilu nedošlo, Omdurman byl dobyt až 5.ledna 1885, a tak dále. Román je tedy nutné chápat jako oddechovou četbu, moderní verzi příhod Kara ben Nemsí. Prvních cca 100 stránek byla navíc opravdu nuda, nepomohly ani ty gejzíry krve a brutální scény, kterými se autor snažil vyprávění oživit. Nechybí hned několik lovestory s podrobným popisem sexuálních scén a konec ala edice Harlekýn.
Realistické bylo zpodobnění Gordona paši, charismatického bojovníka proti otrokářství, korupci a bezpráví. V Chartúmu dodnes stojí jeho bronzová socha. V jednom z posledních rozhovorů před svou smrtí řekl:

"Když rozděloval Bůh strach všem lidem na světě a nakonec došlo i na mě, už se pro mne strachu nedostalo."

starucha
24.03.2019 5 z 5

Jako vždy, Wilbur nezklamal.

Elapheg
11.08.2018 5 z 5

Kniha Triumf slunce je určitě jednou z dalších perel mistra spisovatele Wilbura Smithe. Rozečetl jsem ji poprvé v roce 2007, ale tenkráte mě kniha nechytla. Udělal jsem tu chybu, že jsem nepočkal na hlavní rozjezd děje, který skutečně začíná po ca 150 stranách. Prosím vydržte, budete odměněni. :-) Nyní jsem ji dočetl celou a je to opravdu velmi povedená kniha. Hlavními postavami jsou zde Rebecca, Amber, Saffron Benbrookovy, Ryder Courtney, Penrod Ballantyne a Osman Atalan a Mahdí, dle Dervišů údajný následovník proroka Alláhova. Wilbur je mistr detailu, umí krásně popisovat láskyplné milování dvojic i nenávist ze strany muslimů vůči křesťanům a všem, kdo nevyznávají Alláha, stejně jako lov slonů Derviši pouhým mečem v divočině, nebezpečná putování pouští, či způsoby obyčejného přežití v holé pustině, intrikaření, souboje mužů na život a na smrt, ale hlavně také válečná tažení Dervišů proti anglickým a egyptským obyvatelům Súdánu, které Dervišové ( fanatičtí vyznavači islámu a džihádu ) nazývají jak jinak, než nevěřícími psy a nejinak s nimi také jednají. Souhlasím zde s uživatelem nero 13, že tuto knihu by si měli přečíst především sluníčkáři, kteří se nám pokouší namluvit, jak přátelští jsou dnešní migranti do Evropy. I v této knize se dočítáme na mnoha příkladech, že se tehdejší a dnešní islám nijak nezměnil, že není vůbec mírumilovnější. Tomu, kdo čte knihu alespoň trochu pozorně, nemůže ujít, že již tehda byl islám stále stejně krutý a fanatický, jak ho známe dnes a především, že islám by měl dle muslimů zavládnout celému světu. Velmi se mi líbí, že bojové stratégie obou válčících stran jsou zde popisovány skutečně jako promyšlené tahy a že se Wilbur touto problematikou zaobíral. Wilbur je sice mistr detailu v každém směru, ale nemusíte se bát žádných dlouhosáhlých brutálních popisů. To u něj naopak oceňuji. Umí vás vašnivě naladit na láskyplnou strunu a hned vás přenese do bitevního pole, ale v ničem se zbytečně nepiplá, ale ani se nemusíte bát, že vše zkratkovitě přelétne. Umí vás udržet v napětí a očekávání. Při čtení této knihy máte pocit, že děj vás nemijí, ale, že jste jeho součástí a kniha vás nutí číst dál, aby jste se dozvěděli, jaké rozuzlení Wilbur nakonec všem hlavním postavám přichystal. Hodnocení? Pět hvězdiček jednoznačně. :-)

hossek
24.01.2018 2 z 5

Prvních asi 150 stránek celkem nuda, potom se něco dělo a konec zdlouhavý. Tahle kniha mě moc nenadchla, četla jsem od něj mnohem lepší.

nero 13
04.06.2017 5 z 5

Tato kniha by měla být povinná pro všechny ty naivní lidi co nám tvrdí že muslimové jsou naši kamarádi, sem tam se sice někdo odpalí v davu, nebo pobodá své spoluobčany, ale prý jsou jen psychicky nemocní nebo frustrovaní. Ne historie je úžasná v tom že si v ní vždycky můžeme najít to, že co se děje teď, tak to už se dávno stalo. A proto současný Islámský stát v Sýrii, má svého předchůdce v 19. století na území dnešního Súdánu, kde vznikl pod vedením Mahdího Islámský kalifát.

Andrea81
22.09.2016 3 z 5

Téma velice zajímavé, ale nějak mě to nechytlo. Škoda.

lucifuk
26.08.2014 5 z 5

Milujem jeho knihy. Prečítal som ich už veľa a musím povedať že Wilbur je ako AC/DC. Dokolečka to isté ale stále to funguje. Aj keď úprimne musím priznať, že tento román sa mu podaril priam neskutočne. Jednoznačne perla v jeho tvorbe.

čef
05.08.2013 5 z 5

Knihy od Wilbura Smithe z africké minulosti mám opravdu rád. Ani tato kniha mne nezklamala. Napínavý děj, který kulminuje obsazením Chartúmu islámskými povstalci a v závěru nás seznamuje s tím jak to s hrdiny a Súdánem dopadlo až ve vzdálené budoucnosti od této události. Zajímavě jsou také popsány arabské reálie a kořeny nedorozumění mezi křesťany a muslimy.

Kimmie
16.04.2013 2 z 5

Hodnocení této knihy není zrovna jednoduché, mám z ní docela rozpolcené pocity. Každopádně mi celkově přišla bezzubá. Neodkáže plně zaujmout a bavit. Naopak, celý příběh se od začátku do konce vleče. Dokonce i akční části, kterých je tu opravdu hodně, jsou taktéž nudné. Doopravdy kniha zaujme jen výjimečně. A silný okamžik je tu jen jeden a to v hodně pokročilé části knihy. Zde mám na mysli osud, který postihl Lalla. Zbytek je podaný asi jako zprávy na nově: „Něco se stalo, ale nás se to netýká, tak co.“

Co se týká postav, tak ty jsou zde docela hezky vykreslené, situace s nimi už tak ne. I když i s postavami zde je několik zvláštností. Třeba jméno jedné z hlavních postav, Ryder Courtney. To zní spíše jako jméno z 21. století a ještě jak nějakého sportovce. Pak tu je opět neskutečná hloupost některých postav.

Nepochybuji, že jsou Smithovi historické rešerše přesné, tím je on známý. Ale opravdu není tato kniha něčím, po čem bych znovu sáhla. Spíše naopak, vyhnula bych se jí velikým obloukem. Je to opravdu škoda, kniha mohla dát o tolik více.

Vlasta610
17.01.2013 5 z 5

Čte se pěkně, doporučuji si knihu přečíst.

petka-2007
30.12.2012 5 z 5

Jako vždy u tohoto spisovatele - spokojenost!

IamTaiPan
13.03.2012 3 z 5

Už jsem četl mnoho lepších Smithů a několik málo horších.

Afrika Súdán ságy dobrodružné romány

Wilbur Smith