Sága pušek, seker a las

Sága pušek, seker a las https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320524/bmid_saga-pusek-seker-a-las-tL4-320524.JPG 5 3 2

O kovbojích, trampech a desperátech. Příběhy, pověsti, balady, písně a pohádky. Amerikou od východu na západ i na jih. O osidlování, občanské válce, průmyslové revoluci, otrokářství.

Dobrodružné , Pro děti a mládež , Příběhy

Vydáno: , Albatros (ČR)

Amerika Saga , 1966

Nočnípták
28.04.2019 5 z 5

Tohle je kniha mého dospívání. Také je na ní to stáří znát/asi tak jako na mně/. Tahala jsem ji s sebou na všechny trampy a kamarádi z toho byli úplně vedle. Byla jsem asi jediná holka, která v usárně měla knížku. Ale stejně se už nemohli dočkat, co si z ní zase přečteme.
Co třeba Kovbojův nářek
Když bloumal jsem já
v Laredu po ulicích,
když bloumal jsem já v Laredu
jednoho dne,
já kovboje spatřím,
je přikrytý plachtou,
je mladý a raněn a sotva se hne.

"Mám poslední přání,"
řek, "ať bubnování
a kůň můj a píšťaly za truhlou jdou.
A v zeleném údolí mi pozdravte
matku,
ať mladistvou chybu mi odpustí mou.

Ať nese mou rakev šest
hazardních hráčů
a šestnáct kovbojů ať zpívá tu mou.
Na hrob mi zasaďte bezové keře,
mlád zemřel jsem, pykám
jen za chybu svou."
píseň přeložil Milan Maralík.

Za přečtení stojí i úvod od Václava Šolce. Je moc zajímavý, tak jej nepřeskakujte.

hrdlickova_61
03.04.2019 5 z 5

Nejvíc se mi líbila kapitola, jejímž hrdinou je Johnny Appleseed (Jonatan Chapman), misionář, který před dvěma sty lety procházel krajinou v povodí Ohia, sázel jabloně, přespával u lidí a četl jim z Bible, byl všem milý a mohl se pohybovat ve válečných letech mezi oběma nepřátelskými stranami, aniž by mu někdo ublížil. Jde o skutečný příběh, jeden z nejhezčích, jaké znám : o)

Amerika

Frederik Hetmann
německá, 1934 - 2006
1973  100%Sága pušek, seker a las
1985  75%Stanley hľadá Livingstona

Kniha Sága pušek, seker a las je v