Nebe a peklo - 2. díl

Nebe a peklo - 2. díl

Závěrečný díl trilogie. Občanská válka v USA skončila a na řadu přicházejí indiáni.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26052/saga-hazardu-a-mainu-na-pozadi-obca-ud0-26052.jpg 433

Sága Hazardů a Mainů na pozadí občanské války (7.)

Heaven and Hell (1987)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Egem

reader.007
12.06.2016

Román Margaret Mitchell musel tohoto o více než generaci mladšího autora asi hodně tlačit v botě, i rozhodl se, že "ságu o občanské válce která by je neukazovala jako barbary co rozložili vlastní zemi" si zaslouží i seveřani. No a tak se do toho pustil a kdybych měla soudit jen podle posledního dílu, udělal jim dost medvědí službu, protože to pojal pomalu jako Chaloupku strýčka Toma a mně přišlo například vysloveně úsměvné, když (například) popisoval, že po skončení rekonstrukce jezdili hanební jižanští buřiči od okresu k okresu a krom šikanování černochů a zastrašování bílých demokratů ve "svobodných volbách" volili několikrát - tedy předváděli stejný model jaký Mitchell popisovala jako součást Rekonstrukce, jen s tím rozdílem, že těmi šizuňky nebyli černoši.
Povedené je i jeho vyjádření v doslovu, kdy souhlasí s výrokem Richarda Schickela (filmový historik), že "domnělá barbarství která bílí jižané vytrpěli nelze objevit v žádných historických záznamech a i kdyby k něčemu došlo, vlastně to ještě bylo málo a mluví z nich jen hořkost z porážky". Je vidět, že magoři hlásající nesmysly o kolektivní vině a zaslouženém trestu jsou roztroušeni rovnoměrně po celém světě.

Nicméně hrozný rozměr genocidy indiánského obyvatelstva se mu podařilo vystihnout velmi zdatně, to zase ne, že ne. V pohledu na generála Custera jsme se docela shodli.

Babo
02.01.2015

Tak jsem dočetla i poslední díl celé ságy.I když jsem dala 4 nebo 5 hvězdiček,myslím,že znovu ji číst nebudu,bylo to příliš dlouhé a je tolik knih,které čekají.V každém případě ale doporučuji,pro mě to bylo aspoň trochu pochopení nebo spíš připomenutí velice bouřlivé doby .

D.-e.-e.-
23.11.2014

Působivé. Opravdu. Nebe a peklo 2 považuji za nejzdařilejší část ságy. Přestože plně rozumím nutnosti umístění všudypřítomné politiky do Jakesových knih (právě proto, že mapují období mezi rokem 1842 až 1883), s potěšením jsem v tomto sedmém díle shledala značný úbytek politických postojů, záměrů či skutečností. Nejenže se mi díky tomu kniha lépe četla, ale už ani nebylo nutné nahlížet do seznamu čítajícího cca dvě stovky jmen, který jsem si už od prvního dílu musela začít vést, abych se neztrácela a zcela porozuměla situacím, pohnutkám postav, jednotlivým událostem a vůbec celému dění kolem rodin. Nebe a peklo 2 mě vtáhlo do děje nejvíce. Neustále se „něco dělo“. Až téměř dramatické zápletky střídaly jedna druhou od začátku až do konce. Silně na mě zapůsobily (bez obav ze spoilerů můžete číst dál) události u Washity. Vyhledala jsem si podrobné informace a s úžasem zjistila, jak věrně jsou v knize zachyceny. Zakoupila jsem si i seriál a nemůžu se ho dočkat.

maryzka
17.06.2012

Po válce se vracejí domů,ale přichází problémy s indiany, černochy, kterým Abrham Lincoln zrušil otroctví a najednou se neví co s nimi.