Saeculum

Saeculum https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219584/bmid_saeculum-rRB-219584.jpg 4 583 175

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Saeculum , 2011

CalwenRamones
08.11.2020 5 z 5

Velmi se mi líbilo pojetí, LARP skupina, tajemno, napínavé až do konce člověk neví jak to nakonec dopadne. Plný počet :)

sgjoli
28.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá, těšila jsem se. Námět mi připadal vynikající a já doufala, že se autorce z toho podaří vytřískat maximum. No, po dočtení takový dojem bohužel nemám, neb tato kniha byla pro mne v jistých aspektech problematická.
Jednak tu je celkem dost postav. Některé z nich poznáváme jen povrchově, byť v knize vystupují po značnou část příběhu. A mně prostě někteří lidé splývali, těžko jsem je od sebe rozeznávala. Pro mne to byla jen odlišná jména na papíře, ale osobnostně jsem řadu postav dokázala odlišit jen těžko. Za to palec dolů.
Největší problém jsem ale měla s následujícím: Značnou část knihy jsem měla dojem, že se mi autorka až moc na sílu snaží vnutit nějakou teorii, co se v tom lese vlastně děje. Jako by autorka za každou cenu chtěla, abych tomu uvěřila, aby mne pak na konci mohla něčím překvapit či ohromit. Ale autorka tu svoji teorii vnucuje tak moc okatě, že mne to automaticky nutilo být ostražitá a pořád přemýšlet nad vlastními teoriemi. Protože jsem už od začátku měla tušení, že to bude celé jinak. Což mělo za následek akorát to, že jsem si tu knihu vlastně nedokázala tolik užít.
A teda ta závěrečná pointa a samotný závěr to moc nevylepšily. Byla jsem tak moc otrávená z toho, jak mi autorka chce věšet bulíky na nos, že mne to rozuzlení teda příliš neohromilo.
Takže já jsem vlastně jaksi zklamaná. Námět sám o sobě skvělý, samotná realizace už mi tak moc skvělá nepřišla, byť teda autorka píše čtivě, což jí nemohu upřít. Za mne ve výsledku průměr. Námět a čtivost chválím, splývající postavy a provedení za mne nic moc.

twigxi
10.09.2020 2 z 5

Zacatek se mi moc libil, melo to atmosferu na kterou jsem presne mela naladu. Krasne vykreslene prostredi lesa me vtahlo. Ale dej byl bohuzel predvidatelny, postavy se casto chovaly nelogicky, neverohodne a prilis cernobile. Konec se mi nelibil, ten uz byl opravdu prekombinovany. Za ten bohuzel strhavam body. Jinak jsem si ale cteni i pres ty vyhrady docela uzila.

Ráčkajda
26.08.2020 4 z 5

Zdaleka již nepatřím mezi náctileté, knihu jsem si přečetla ze zvědavosti a jsem spokojená, děj ubíhal a byl napínavý, takže super...

inachisio
18.08.2020 4 z 5

Strhující. Překvapivé. Mystické. A rozhodně nenudilo.

Kopretina
01.05.2020 4 z 5

První setkání s autorkou, a musím uznat, že jsem hltala stránku za stránkou. Tenktokrát jsem uspěla v tušení, kdo je hlavní padouch a bavilo mě sledovat, jak obratně manipuluje s ostatními. Pěkně.

MARTh
21.03.2020 5 z 5

Knížka mě příjemně překvapila, moc se mi líbila - byla velmi čtivá, napínavá.... Ursula perfektně vykreslila jak postavy a jejich charaktery, tak i prostředí - skoro jsem si připadal, že jsem s hrdiny přímo na místě (a tak to má být). V posledních několika měsících jsem četl hlavně detektivky, kde byli minim. 2 mrtví, v Saeculum sice nikdo nezemře, ale napínavosti příběhu to nic neubírá.....

Lehký spoiler: Co se týká hlavních hrdinů - v podstatě mám podobný názor, jako někteří další hodnotitelé:
Bastian + Iris oba moc sympatičtí, od počátečního jakoby nezájmu a drobného opovržení ze strany Iris to pak začalo jiskřit a nakonec z nich musel být perfektní pár....Bradavičák a Kamínek-taky klaďasi, sympaťáci..... Sára-pro mě mrcha....další část hrdinů zavřít na psychiatrii, případně jsou minimálně na kopačku mezi nohy či jinam (Dora, Georg, slaboši Ralf a v podstatě i Nathan.....o Simonovi samozřejmě nemluvím, tam je to jasný)....Paul-trochu rozporuplný, ale musím říct, že osobně na něj nemám vysloveně zlý názor, na rozdíl od některých jiných hrdinů (viz ti, co byli přinejmenším na kopačku) používal mozek.....konec spoileru

Ale to si každý rozhodne poté, co si knihu přečte :-) Podle mě stojí zato, pět kvězdiček z pěti

IHT
15.03.2020 3 z 5

Precetl jsem ze zvedavosti - "young adult" uz chvilku nejsem :)
No, nelituju cetby, ale az se budu chtit zase odreagovat, zrejme sahnu po trochu jinem zanru. Urcite to nebylo nezajimave, ale pro zkuseneho ctenare detektivek byla pointa jasna predtim, nez se hrdinove dostali na misto deje. (Coz je schopnost ziskana treninkem, takze u cilove skupiny to mozna nehrozi :D.) Charaktery jednotlivych postav byly relativne jednoduche, byt priznavam, ze v Harry Potterovi se taky prilis mnoha charakterovych zvratu nedockate. Pred triceti lety bych urcite byl desne nadseny a knihu bych cetl mnohokrat. Dnes se pousmeju a pokusim se nezapomenout dej. Ma to ale velky vizualni potencial - jiste by to byl skvely film!

Ver1982
14.02.2020 5 z 5

Kniha skvělá! Mám přečtené všechny její knihy. Za mě nejlepší dílo této autorky.

paja2311
10.02.2020 5 z 5

Asi nejlepší ,co jsem od ní četl.

Awča
20.01.2020 5 z 5

Nečekala jsem žádnou hloubku, navíc mě knihy Young Adult velmi baví (ačkoli věkem tuto kategorii dost přesahuji), takže můj komentář není úplně objektivní. Kniha se mi hodně líbila, četla jsem jedním dechem, byla jsem zvědavá, jak to vše dopadne. Závěrem jsem vubec nebyla zklamaná, naopak, pěkně mi k tomu seděl.

iLuciferie
25.10.2019 3 z 5

Knížka se mi líbila, děj byl napínavý, závěr ale mohl být vymyšlený lépe..

DericCaster
16.09.2019 4 z 5

Po nějakém čase, co jsem četl Erebos, jsem dostal chuť na další setkání s autorkou a učinil tak prostřednictvím knížky Saeculum. Samotný příběh je o jakési hře na středověk, kde však ne vše musí být hra... Knížka se hezky četla a zhruba od poloviny jsem hltal každou stránku. Závěr knížky mne pak velmi překvapil a ač by to tak asi mělo být, přesto ve mne zůstal spíše slabý pocit rozpačitosti. Něříkám, že je závěr příběhu špatný a dává smysl, ale tak nějak jsem čekal něco více v duchu knížky... Přesto si myslím, že Saculum je hezký příběh a určitě stojí za přečtení.

RemiBlack
03.09.2019 3 z 5

2019/32
Tak já nevím. Na jednu stranu, je to zajímavá knížka, mimo tu mou komfortní bublinu. Ale já mám tu bublinu docela ráda... ;)
Sice vím, co je to larp a tak podobně, ale nějak extra mě tahle knížka nezaujala. Některé postavy mi vůbec nesedly, ale jak říkám, změna žánru občas nezaškodí. :) Asi jen nejsem na tyhle duchařsko-"hororové" typy.

wlado
19.07.2019 3 z 5

Kniha určená skôr pre mládež ako pre skôr narodených. Dej je prekombinovaný, no kniha je čitateľná.

Imy
04.07.2019 5 z 5

Výborně napsaná čtivá kniha.

pavel9989
03.07.2019 5 z 5

Od autorky jsem dříve četl knihu Pět (jako hráč geocachingu), a ta se mi líbila, i když mi děj chvílemi přišel přehnaný. Kniha Saeculum byla tedy má druhá od této autorky a velice mě překvapila. Příběh s trošku středověkou tématikou je velice zajímavý. Když jsem knihu četl, pokaždé jsem se těšil na další a další stránky. Ačkoliv jsem přemýšlel, jak by mohla kniha končit, tak mě konec překvapil. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Mirin1349
07.06.2019 3 z 5

Na knihách od Ursuly se mi moc líbí, že se jejich děj zpravidla odehrává v zajímavém prostředí nebo využívá neotřelé metody. Moje první knihy Erebos se mi moc líbila, bohužel jejích kvalit už v mých očích žádná další nedosáhla a nejinak je tomu v případě Saecula. Rozjezd byl rozvláčný, pasáže po příjezdu do tábora byly o úroveň výš, ale přesto jsem měla mrazení v zádech jen párkrát, konec byl čtivý. Pravda, moje chyba byla od knihy očekávat napětí jako v Blair Witch, ale přeci jen jsem čekala o dost víc. I přes to všechno se mi knížka dostala pod kůži a rozhodně o ní nemohu tvrdit, že by byla špatná. Co ale rozhodně vyzdvihuji, je skutečnost, že v knize nikdo nezemřel. Je to příjemná změna a navíc důkaz, že autorka je šikovná vypravěčka.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Tohle byl hodně zvláštní příběh... Po přečtení anotace jsem stále nevěděla, co od toho očekávat, a byla jsem příjemně překvapena. Námět je velmi originální a neotřelý, jak to ostatně Ursula Poznanski umí, knížka postupně graduje a já si samým napětím skoro kousala nehty, zkrátka jsem byla jako na trní, jak to celé je. Většina postav mi byla sympatická, včetně hlavního hrdiny, a moc jsem jim fandila, ať se dožijí konce. Na larp ale asi nikdy nepojedu.

ElizabethB
28.05.2019 5 z 5

Perfektná kniha plná napätia, tajomstiev a nenahraditeľného čara. Dej je perfektný, nenudíte sa, pokojne by ste s knihou strávili celú noc aj s vedomím, že ráno musíte vstávať. :D