Sabatina - Chtěla mě zabít vlastní rodina

Sabatina - Chtěla mě zabít vlastní rodina https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28608/bmid_sabatina-chtela-me-zabit-vlastni-ro-kSO-28608.jpg 4 99 23

Sabatina prožívá radostná léta dospívání a studií v Linci. I když se považuje za Rakušanku, její rodiče, ortodoxní muslimové, chtějí, aby žila jako správná pákistánská žena vzala si manžela, jehož jí vybere otec, rodila děti, chodila zahalená v burce, potlačila vlastní názory a zapomněla na vyšší vzdělání. Při jedné z cest do své rodné vlasti rodiče Sabatině oznámí, že se v Pákistánu provdá. Dívka se vzbouří a v tu chvíli proti sobě poštve celé příbuzenstvo. Podle starého zvyku má být zabita, aby čest rodiny byla zachráněna.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Alpress

Sterben sollst du für dein Glück: Gefangen zwischen zwei Welten , 2004

Cher
31.01.2024 4 z 5

Příběh napsaný podle skutečnosti. Je hrozné, že se tohle v muslimském světě pořád děje.

Nofar197
16.06.2023 5 z 5

Pakistanka Sabatina opouští v dětství rodnou vesnici a odchází žít s rodinou do Rakouska, kde její otec získává slušnou práci. Sabatina tak vyrůstá v naprosto odlišném prostředí, postupně přijímá za svůj první jazyk němčinu namísto rodné urdstiny a během let i západní hodnotový systém. Touží být svobodná, studovat a naprosto odmítá domluvený sňatek nebo život tradiční muslimské ženy v područí muže. Její rozhodnutí způsobuje stále více se rozvirajici názorovou propast mezi ní a jejími rodiči, kteří ac prožili v rakouském Linci mnoho let a využívají zdejších výhod jako dostupná a kvalitní lékařská péče apod, stále žijí ve své pákistánské bublině. Po traumatizujicim pobytu v Pákistánu a tamní islámské škole dospěje Sabatina k rozhodnutí, které způsobí definitivní rozchod s rodinou a uvrhne ji samotnou do smrtelného nebezpečí....

"Dodatečně vidím, že to ( stěhování do Lince) byla chyba : Kdybychom zůstali v Sarleinsbachu, matka by kontakt s pákistánskou komunitou ztratila nejspíš jednou provždy. A pravděpodobně by někdy přece jen vystoupila ze své ulity, na lidi ve vesnici a jejich západní styl života by si přece jen zvykla, a dokonce se s nimi spratelila. Možná by se v takovém případě zbavila svých náboženských předsudků a vcelku zákonitě pochopila, proč jsem dnes taková, jaká jsem. "

"Možná je tenkrát také trápily výčitky svědomí. Koneckonců mě sami přivezli do Rakouska a a cítili se odpovědní za mou proměnu. Nevím, jestli jim už tenkrát bylo jasné, že to muselo přijít, neměli šanci mě uprostřed Rakouska vychovávat přísně podle pákistánských představ. Museli si také uvědomovat, že mě nemohou odříznout od okolního světa a já na něj budu nějak reagovat. "

Silný příběh, který dokazuje, že svět islámu a hodnoty západní demokratické společnosti jsou neslučitelné.

oolinkaa
09.10.2022 5 z 5

Dost silný příběh , který vtáhne do děje .. jsem ráda , že jsem si díky tomu mohla udělat strohý obrázek o jejich kultuře a náboženství..člověk by nevěřil, že v dnešní době to tak ještě funguje

Kamiczech
06.10.2020 3 z 5

Čekala jsem více rozvinutý konec. Přišlo mi to moc strohé

Han-nah
06.10.2019

Na téma mladých muslimek jsem přečetla více knih a vždy mě mrazí, co se pořád děje i ve 21. století. Obdivuji hlavní představitelku Sabatinu, ale co ji čekalo po odmítnutí přijetí života, které přináší islám a požadavky koránu? Ukrývat se před pomstou vlastní rodiny a být sama. V muslimské společnosti je ještě více důležité propojení rodiny , jejich blízkost a těžce přijímají, když jsou z ní vyloučeni.
Otec po odmítnutí stylu života rodiny a přechodu k jinému náboženství řekl:
" Rodina je důležitější, než tvůj nebo můj život. Kdo se odvrátí od našeho náboženství, zaslouží smrt."
Pořád platí " Právo ŠARIA" Podle tohoto islámského práva, má rodina právo zabít.
Vždy po přečtení knih na toto téma jsem ráda, že jsem se narodila tady a mám svou volbu života.

i.stefany
18.01.2019 5 z 5

Další kniha z muslimského světa. Dalo by se říct, že zase stejná, ale přitom je úplně jiná. Sabatina je statečná pákistánská dívka, která se vzepřela a postavila na odpor proti životu, který jí naplánovali rodiče. Morálka, úcta a čest rodiny pro ně znamená víc než život a potřeby vlastní dcery. I přes riziko celoživotního skrývání a strachu z pomsty rodiny si dokázala stát za svým snem o vlastním životě. Smekám před autorkou a má můj obdiv.

evask
02.01.2019 4 z 5

Typický příběh dívky z pákistánské rodiny, která odmítá žít způsobem, který islám určil ženám.

Aaloha
06.08.2018 5 z 5

Příběh podle skutečnosti a ze současnosti. Až neuvěřitelné co se děje.

tereza94
06.06.2018 5 z 5

Opravdu děsivé, když si člověk představí, že toto se stále děje v současné době. Je mi líto, každé ženy, která tím prošla, ale Sabatinu obdivuji, že našla tolik síly a odvahy a zkusila svůj život změnit.

mynamail
15.11.2016 5 z 5

Tohle téma mě velmi zajímá. Bohužel je tak silné a bolestné, že limituje počet knih, které jsem schopna přečíst a vstřebat. Neustále se divím, jak je to možné. Jak se to dá přežít.
Knížka je napsána čtivě. Ono se více ani nečeká. Hlavní je osudový příběh.

Jirinamac
12.04.2016 5 z 5

Není jednoduché narodit se v muslimské rodině jako žena. I děti mají svá práva, ale ženy musí jen poslouchat a plnit příkazy mužů.

danae1515
10.04.2016 5 z 5

Čas od času po tomto žánru sáhnu. Další silný, otřesný příběh. Moc by mě zajímalo, jak životní příběh Sabatiny pokračoval. Zde, v životopisných údajích je uvedeno, že se před rodinou ukrývá někde v Německu. Držím jí pěsti.

Pivka1
03.04.2016 3 z 5

Téma rozhodně zajímavé a zkušenosti pisatelky otřesné, ale styl napsání této knihy mě bohužel nenadchnul.

Lucka385
10.07.2015 5 z 5

Tato tématika mě vždycky dostane. Pár už jsme jich četla a přesto že jsou v podstatě příběhy stejné, je každý jiný, každý něčím zvláštní. Záleží na tom, kde přímo se příběh odehrává a jak moc tam platí ty jejich, pro nás nepochopitelné, zákony. Osobně to asi nikdy nepochopím a vlastně ani nechci. Velice obdivuji ty ženy, které se tam přísnému režimu dokáží vzepřít.

tigrislinda
17.06.2015

Opravdu poutavý příběh....Co muslimské ženy musí vytrpět od vlastní rodiny, to zůstává rozum stát! Pro nás Evropanky něco nepředstavitelného. Autorka píše moc pěkně svůj vlastní životní příběh, je moc statečná.... Všem, které zajímá téma muslimů a jejich práva šaríja, doporučuji....

bai.Cerna
12.02.2015 3 z 5

Knihu je psána stylem, který ji řadí spíše do literatury pro mládež, alespoň na mne tak působila. Doporučila bych mladistvým čtenářkám, které se začínají seznamovat s islámskou kulturou, zejména pak postavením ženy v muslimském světě. Samotný příběh hlavní hrdinky je samozřejmě velmi silný.

Šánka
16.08.2014 3 z 5

Kniha určitė stojí za přečtení, hrůzy, které se dějí na ženách v muslimských rodinách jsou pro nás středoevropanky nepředstavitelné.
Autorka je velmi statečná, že se dokázala postavit rodinė a tradicím i za cenu doživotního strachu. Knihy s touto tematikou mě vždy hodně dostanou.

Alienn
16.07.2014 4 z 5

Kniha se četla opravdu dobře, pěkně napsaná, zajímavý příběh, jen chyby mě trochu rušily, proto nedávám plný počet hvězd.

justify
15.05.2014

Tuto knihu jsem přečetla celou za jediný den. Opravdu poutavé čtení ale dost smutné. Myslím si, že tady zásadně pochybili sociální pracovníci když jí radili, aby s rodiči jela do Pákistánu, ale autorce patří můj obdiv, jak to zvládla a že má sílu na to žít kočovným životem a pořád se schovávat.

rtesarova88
01.01.2014 5 z 5

Drsne ale pekne!

islám Pákistán muslimské ženy domluvené manželství postavení ženy ve společnosti

Autorovy knížky

Sabatina James