S orlem i lvem 1 - Příběhy českých vojenských duchovních od 17. století do první světové války https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399555/bmid_s-orlem-i-lvem-1-dil-Dgi-399555.png 5 1 1

S orlem i lvem série

V průběhu tří staletí existence vojenské duchovní služby v rakousko-uherské i československé armádě prošlo jejími řadami mnoho desítek českých kněží. Svoji službu vykonávali věrně a poctivě, i když do jejich životů zasáhly všechny dramatické zvraty pohnutých historických událostí. Předkládaná publikace představuje působení vojenské duchovní služby od nejstarších dob do roku 1919 a chce čtenáře seznámit s významnými postavami vojenského kléru a jejich prací v jednotlivých časových periodách. V širší perspektivě se dotýká dalších témat církevních dějin, jakými jsou vztah církve a státu nebo samotné přítomnosti duchovních v armádě. Zvláštní pozornost je věnována rakouskému válečnému námořnictvu, první světová válce, bojům na Slovensku a vůbec poprvé také duchovním v československých zahraničních legiích. Na knihu navazuje druhý svazek představující fungování duchovní služby v československé armádě v letech 1918–1950 a vojenské kněze, kteří se svojí činností nesmazatelně zapsali do jejích dějin. Jsou mezi nimi generálové i prostí kněží, v jejichž řadách nechybí ani oběti nacistické perzekuce nebo poúnorového režimu. Obě části doprovází několik desítek unikátních, doposud nikdy nepublikovaných fotografií.... celý text

Boby17
07.05.2021 5 z 5

Tak jako je zkreslený pohled na naše vojáky optikou postavy Švejka, tak když se řekne polní kurát, každý si automaticky vybaví feldkuráta Katze. Byť je Miloš Kopecký v této filmové roli absolutně nepřekonatelný, tak realita byla zcela jiná. A o skutečných duchovních, odpovědných, statečných a obětavých je právě tato zajímavá knížka. Je přímo nabita mně dosud neznámými informacemi a na životních osudech kněží, převážně z českých zemí, byly přiblíženy také dějiny naší (i dřívější širší) vlasti. Jediným nedostatkem spatřuji, že kromě poznámky č. 819 nebylo pojednáno o gen. duch. Metoději Kubáňovi, ale možná, že je tak učiněno ve druhém dílu, který jsem ještě neměl v ruce. Za perfektně odvedenou práci autora dávám knížce všechny hvězdy.

náboženství Rakousko-Uhersko kněží Československá armáda čeští vojáci v 1. světové válce rakousko-uherská armáda

Martin Flosman
česká, 1979
2015  0%Padre a Rebe - Vojenští duchovní československé zahraniční armády u Tobruku a Dunkerqu
2016  40%Boj ve Svíbském lese
2018  100%Za svojí ideou, za svým cílem
2018  100%S orlem i lvem 1 - Příběhy českých vojenských duchovních od 17. století do první světové války
2019  0%S orlem i lvem 2 - Příběhy českých vojenských duchovních v dramatickém dvacátém století

Kniha S orlem i lvem 1 - Příběhy českých vojenských duchovních od 17. století do první světové války je v