Meč a kříž

Meč a kříž https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2960/bmid_rytirske-bitvy-a-osudy-i-1066-1214--Q2h-2960.jpg 4 89 19

Rytířské bitvy a osudy série

Meč a kříž, první svazek čtyřdílného projektu Rytířské bitvy a osudy, je barvitým líčením válečnictví a rytířských zvyků období ranného středověku. Začnete bitvou u Hastingsu, ve šlépějích Bohemunda z Tarenta a Godefroie z Bouillonu dojdete k cíli první křížové výpravy, uvidíte křižáckou porážku u Hattínu i rytířský střet bitvy u Bouvines. Rytířskými mravy a zvyklostmi vás budou provázet „nejlepší rytíř na světě“ Guillaume le Maréchal a divoký trubadúr-válečník Bertrand de Born. (Knižní web)... celý text

Dejf_ano
29.09.2023 5 z 5

Kniha faktu, která je velice čtivě napsána. Kéž by hodiny dějepisu vypadaly tímto způsobem. Těžko hledat nejlepší kapitolu, kniha jakoby postupně gradovala a jednotlivé příběhy se více či méně prolínaly.

Hor89
17.12.2022 4 z 5

První kniha ze série zaměřené na vojenskou historii středověku. Pan Kovařík píše velice čtivě a do knihy vybral docela zajímavé bitvy a osobnosti. Trochu mi jen vadí absence El Cida a první část o Rolandovi je zbytečně dlouhá. Nejlepší kapitoly knihy jsou životopisy Guillaume le Maréchal a Bohemunda z Tarenta. Čteno a hodnoceno druhé rozšířené vydání od Akcentu.

Qercus
05.08.2022 1 z 5

Co k této knize napsat?

Hans Christian Andersen by s pokorou zahodil pero a papír, kdyby žil v jeho době pan Kovařík, takové pohádky jsem už dlouho nečetl. Možná by bylo lepší zařadit tuto knihu raději do sci-fi než do naučné literatury.

Mando
12.03.2022 1 z 5

Alespoň jednu hvězdu si kniha zaslouží za originální a v češtině bohužel jinak málo dostupná témata. Na to ale publikace zároveň strašlivě hřeší nespočtem faktografických chyb. Rollovi, proslulému zakladateli normanské dynastie, by například podle pana Kovaříka muselo být 200 let. Naprostá hrůza pak pro mě bylo spojení dynastií Normanů a Plantagenetů v jeden panovnický rod. To je jako by někdo v našich dějinách smíchal dohromady Přemyslovce s Lucemburky. Za to byste dostali z dějepisu pětku i na ZŠ. Je to takové "historické Věřte nevěřte", akorát, že co je pravda a co fikce, si musíte zjistit sami jinde. Kdyby šlo o historický román je to samozřejmě ok, ale u literatury faktu mi tohle zásadně vadí a od autora už proto číst nic raději nehodlám.

lykotheia
24.08.2021 odpad!

Velká tragédie. koupil jsem si všechny díly poté co jsem si přečetl napoleonské války které myslím píše dost erudovaně a dočkal se trpkého zklamání. P. Kovařík fabuluje, vymýšlí si a píše nesmysly. Někdy vyloženě lže. Uvedu jeden příklad za všechny (a jejich mnoho) například o bitvě u Kresčaku historik Jan Urban v knize Kresčak píše, že jediné co o bitvě víme je to že byla, ztráty francouzkého vojska byly vysoké. že tam padl Jan lucemburský a to je tak asi vše. P. Kovařík ví všechno. pohyby vojsk, rozmístění nepřítele, kdo útočil jak prostě vše. kdyby napsal aspoň myslím, asi, možná, ne ví všechno. Uvědomuje si aspoň když píše o bitvě u Hastingsu, že kdyby tam byly všechny lodě co tam napsal mohl by Vilém bastard je seřadit vedle sebe a přejít po nich z francie do anglie jako po mostě? Píše lživě a vůbec mu to nevadí. Patrně uznání co se mu dostalo za knížky o Napoleonovi mu stouplo do hlavy myslí si, že dějinám rozumí víc než historici.

Arcticus
12.01.2021 5 z 5

Možno niekomu nesadnú miestami príliš kvetnato a prehnane romanticky opisované udalosti no myslím, že si Meč a kříž zaslúži 5*. Pútavo podané skutočné historické udalosti, doplnené o citácie z dobových kroník priblížia pútavo slávne bitky a rytierov danej doby. Kovařík naviac práve svojim štýlom popisu dodáva slávnym aktérom akúsi živú tvár, kedy si čitateľ dokáže konkrétnu osobnosť predstaviť s jeho dobrými i zlými vlastnosťami. Okrem opisu konkrétnych bitiek sa dozvedáme mnohé o dobovej taktike boja, výzbroji či výstroji bojovníkov, no napríklad i o morálnych zásadach či stredovekej rytierskej etike. Nadšencom, ktorí si okrem chladných faktov chcú užiť i romantický nádych rytierskosti určite knižku odporúčam.

Igor1311
04.10.2020 3 z 5

Vacsina kapitol je zamerana na bitku krestanov s moslimami, co mi nie vzdy prislo zaujimave, napriek tomu bola najlrpsia kapitola bitka pri Hattíne. Ale aj napriek tom ide vskutku o prefektny opis stredovekeho rytierstva, ich vystroje, vyzbroje, sposobu vedenia vojen a najvacsich bojovnikov vtedajsej doby.

Francois17
10.08.2020 4 z 5

Docela dobré, některé kapitoly mě sice moc nebavily, ale to jsem už předem čekal. Pár kapitol tam bylo naopak výborných, třeba ten William Marshal. Chtěl jsem to celé začít číst od začátku. Věřím, že další díly budou lepší.

iskovsky
14.04.2020 5 z 5

I keď sa hnevám na ľudí, ktorí s knihami zaobchádzajú nešetrne, pri tomto sa musím hanbiť....
Meč a Kříž je moje prvé zoznámenie s Kovaříkom a vyzerá akoby osobne prežila všetky bitky a vojny o ktorých sa v nej píše... na dovolenky si brávam vždy viacero kníh, ale Meč a Kříž je zicher, ktorý bol so mnou na troch kontinentoch a podľa toho aj vyzerá... mám pocit, že JK si vypiloval svoj štýl direkt kvôli mne ... ak je to pre niekoho plytké - budiš... každý chceme niečo iné... ale ja som neplavec a plytká voda ma neutopí a parádne osvieži ... viac takýchto "Kovaríkov" ! :)

VojtaG.
18.01.2020 3 z 5

Historikovi by to přišlo trochu plytké, pro fanoušky historie je to výborné. Autor je trochu svéráz a např. jeho přejímání nejrůznějších obrázků bez uvedení autora nebo alespoň zdroje je zcela neseriózní. Vzhledem k tempu, jakým své knihy chrlí, to nemohou být dokonalá nebo převratná díla, ale jako shrnutí zahraničních zdrojů v češtině je to fajn. Kovařík se snaží podat dějiny čtivou formou a docela se mu to daří.

Rawen616
03.12.2019 5 z 5

Tradičně vynikající Kovařík. První a poslední kapitola zaměřující se čistě na okolnosti a průběh jedné bitvy jsou slabší(nikoliv však nezajímavé!), ale jen proto, že to mezi nimi je naprosto geniální. Popis křížových výprav a tehdejší společnosti, bitev a zvyklostí z pohledu několika historických osob jejichž osudy se navzájem prolínají. Nejlepší je rozhodně příběh Guillauma le Maréchala. To je životní příběh jako stvořený pro hollywood!:-)

Bohy1985
18.05.2019 5 z 5

NEJLEPŠÍ ZPRACOVÁNÍ HISTORIE TÉTO DOBY CO JSEM ČETL. HISTORIE S GRÁCIÍ ROMÁNU!

tonysojka
17.01.2018 5 z 5

Perfektně vyprávěný dějepis,kapitoly o křižáckých válkách jsem si doslova užíval,nevěděl jsem ,že o těch událostech existuje tolik zpráv z kronik-má zvídavá duše byla plnohodnotně uspokojena,určitě se podívám na další díly

parxel
26.09.2017 5 z 5

Takhle nějak si představuji, že by se měla vyučovat historie. A né ty suchopárné kecy, kterých jsou plné učebnice. Za mě velké bravo a těším se na další díl.

MorriconeTheGod
20.09.2016 4 z 5

Je to psané tak chytlavě, že to skoro balancuje mezi literaturou faktu a beletrii. Autor se nezabývá jen suchým výčtem letopočtů a událostí, ale noří se do dané doby hlouběji a popisuje její charakter, způsoby boje, hodnoty atd. Velice dobré

francouz
25.05.2016 5 z 5

Líbí se mi popis historických dějů, období středověku, je doba, která byla velmi tvrdá, a i pero autorovo dopadá velmi silně na nás, kteří si tu dobu máme podle popisu autora představit.

braunerova
02.04.2016 4 z 5

Také jsem začal druhým dílem, který byl skvělý. Tenhle první mě tolik nebavil.

"Když se Arsuf vzdával, přijal vévoda Lotrinský městskou delegaci ne sedě na trůnu, ale na holé zemi, sám a beze stráží. Udivilo je to, zaskočilo, Ochránce Božího hrobu jim ale odpověděl:
Což země není dostatečným trůnem pro člověka, když bude po jeho smrti i jeho věčným příbytkem?
Tehdy, pod Godefroyovou vládou, měly dva světy naději na koexistenci a vzájemné pochopení."

Majrek
19.09.2015 5 z 5

Také jsem začal (obdobně jako uživatel Ronin) jiným, než prvním dílem a byl jsem nadšen, takže jsem si postupem času opatřil všechny čtyři knihy. Líbí se mi jednak čtivé zpracování a jednak autorovo úsilí podat obrazy z historie v co nejvěrnější a nejméně zkreslené podobě - zabývá se zde každým detailem, vykládá věci v souvislostech. Doporučuji.

Ronin Roujin
24.06.2013 4 z 5

Poté co jsem přečetl jednu kapitolu poslední knihy ze série neodolal jsem a sehnal si první díl abych četl chronologicky. Ani první z knih o středověkých rytířích nezklamal. Autor dokáže podat dějepis tak, jako by to byla napínavá severská krimi a ač jsem toho o středověku přečetl celkem dost, zde jsem nalezl hromadu nových informací a zajímavých drobností. Ačkoliv jsem těsně před prvním...