Rytířské bitvy a osudy I. 1066–1214 – Meč a kříž

Meč a kříž, první svazek čtyřdílného projektu Rytířské bitvy a osudy, je barvitým líčením válečnictví a rytířských zvyků období ranného středověku. Začnete bitvou u Hastingsu, ve šlépějích Bohemunda z Tarenta a Godefroie z Bouillonu dojdete k cíli první křížové výpravy, uvidíte křižáckou porážku u Hattínu i rytířský střet bitvy u Bouvines. Rytířskými mravy a zvyklostmi vás budou provázet „nejlepší rytíř na světě“ Guillaume le Maréchal a divoký trubadúr-válečník Bertrand de Born. (Knižní web)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2960/rytirske-bitvy-a-osudy-i-1066-1214--Q2h-2960.jpg 4.748

Rytířské bitvy a osudy (1.)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

tonysojka

Perfektně vyprávěný dějepis,kapitoly o křižáckých válkách jsem si doslova užíval,nevěděl jsem ,že o těch událostech existuje tolik zpráv z kronik-má zvídavá duše byla plnohodnotně uspokojena,určitě se podívám na další díly

parxel
26.09.2017

Takhle nějak si představuji, že by se měla vyučovat historie. A né ty suchopárné kecy, kterých jsou plné učebnice. Za mě velké bravo a těším se na další díl.

Ramazith
11.08.2017

Tato kniha mě opravdu nadchla. Nejedná se o žádné suché čtení, ale člověk se v jednotlivých příbězích ponoří do života rytířů raného středověku. A nejde jenom o výčet života oněch několika "hrdinů" této knihy, protože pan Kovařík se zde zaobírá životem, povinnostmi, válkou, vybavením a veškerým kontextem, jenž si pod pojmem "rytíř" vybavíme. Kniha se mi četla výborně a tak jsem si rád koupil i druhé (rozšířené vydání), které je obohaceno o nějaké nové obrázky/fotky a dva příběhy. Avšak abych jenom nechválil, ale nabídl i věčnější kritiku, tak o Rolandovi nemohu říct nic špatného, ale kapitola o Richardovi mě trochu zklamala. Ona samotná kapitola o Richardu I. zvaném Lví srdce vlastně ani není, což je škoda. Je to spíše o období po smrti krále Richarda. A když i sám autor na začátku kapitolu uznává, že Richard patřil mezi ozdobu rytířstva, tak se zde jeho mládím a rytířskými skutky nezabývá. Proto je škoda, že se tu nezaměřil čistě na jeho život od raného mládí až po smrtelné zranění při obléhání hradu Châlus a o tom, jak si získal onu přezdívku "Lví srdce".

MorriconeTheGod
20.09.2016

Je to psané tak chytlavě, že to skoro balancuje mezi literaturou faktu a beletrii. Autor se nezabývá jen suchým výčtem letopočtů a událostí, ale noří se do dané doby hlouběji a popisuje její charakter, způsoby boje, hodnoty atd. Velice dobré

francouz
25.05.2016

Líbí se mi popis historických dějů, období středověku, je doba, která byla velmi tvrdá, a i pero autorovo dopadá velmi silně na nás, kteří si tu dobu máme podle popisu autora představit.

braunerova
02.04.2016

Také jsem začal druhým dílem, který byl skvělý. Tenhle první mě tolik nebavil.

"Když se Arsuf vzdával, přijal vévoda Lotrinský městskou delegaci ne sedě na trůnu, ale na holé zemi, sám a beze stráží. Udivilo je to, zaskočilo, Ochránce Božího hrobu jim ale odpověděl:
Což země není dostatečným trůnem pro člověka, když bude po jeho smrti i jeho věčným příbytkem?
Tehdy, pod Godefroyovou vládou, měly dva světy naději na koexistenci a vzájemné pochopení."

Majrek
19.09.2015

Také jsem začal (obdobně jako uživatel Ronin) jiným, než prvním dílem a byl jsem nadšen, takže jsem si postupem času opatřil všechny čtyři knihy. Líbí se mi jednak čtivé zpracování a jednak autorovo úsilí podat obrazy z historie v co nejvěrnější a nejméně zkreslené podobě - zabývá se zde každým detailem, vykládá věci v souvislostech. Doporučuji.

Ronin Roujin
24.06.2013

Poté co jsem přečetl jednu kapitolu poslední knihy ze série neodolal jsem a sehnal si první díl abych četl chronologicky. Ani první z knih o středověkých rytířích nezklamal. Autor dokáže podat dějepis tak, jako by to byla napínavá severská krimi a ač jsem toho o středověku přečetl celkem dost, zde jsem nalezl hromadu nových informací a zajímavých drobností. Ačkoliv jsem těsně před prvním...

středověk rytíři křižáci válečnictví křížové výpravy trubadúři

Jiří Kovařík

Jiří Kovařík