Ve službách mocných

Ve službách mocných https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321847/bmid_ve-sluzbach-mocnych-Nb4-321847.jpg 5 495 109

Rytíři z Vřesova série

Někdejší johanitský rytíř Wolfram Katzinger z Olšové se s řádem johanitů rozchází. Je ale vůbec možné opustit řád bez ztráty cti? Wolfram navíc zvažuje možnost vstoupit do služeb krále Jana Lucemburského, oslabeného úmrtím svého otce a tísněného částí české šlechty v čele s Jindřichem z Lipé. Také Beneš z Vřesova odchází po neshodě se svým lenním pánem Petrem z Rožmberka z jeho služeb a pokouší se znovu pozvednout vypleněnou a vypálenou rodnou tvrz Vřesov, ačkoliv byl doposud přesvědčen, že už k ní zhola nic necítí...... celý text

evask
17.07.2020 3 z 5

Bohužel jsem nečetla předchozí díly, v knihovně je nemají, souvislosti možná chyběly, nemohla jsem se začíst. Měla jsem veliké očekávání a teď jsem trochu zklamaná, žádný trhák to nebyl.

pavel9989
07.05.2020 5 z 5

Kniha nezklamala, opět s chutí přečteno během chvíle ;-)

adam5955
03.05.2020 5 z 5

Dve dejove linky: Wolfram a Benes. Velmi ctive a poutave. Zrizovani komend a tato pasaz linky Wolframa mi prisla jako podklad pro dalsi knihu, nebot jinak byla docela zbytecna :) Libi se mi, ze hlavni hrdinove nejsou slabi a podcenovani a neprojevi se az na konci. Ne, zde je slaby slaby a silny silny. Proto se to asi hezky cte. Konec trosku nahodny a ne nepodobny predchoziho dilu (nebo toho prvniho, ted uz nevim :) ). Nectu si prebaly dalsich dilu, ale doufam, ze s kralem Janem dojdeme az ke Krescaku. Dokazi si predstavit prave ty rytire, co svazali sve oprate s ceskym kralem :) Absit, ut rex Boemie fugeret

PanKrbec
05.04.2020 4 z 5

Z prvních tří dílů se mi tento libil nejméně (v jednom bodě bylo Wolframovo jednání na něj hodně nelogické a jedna pasáž se mi zdála až moc překombinovaná), ale jinak se mi to pořád dost libilo a pěkně četlo. Už čekám, až pošta přiveze další díl :-)

mythos91
02.04.2020 5 z 5

Třetí pokračování nás opět zavede k událostem ohledně Beneše, který opravuje zničený Vřesov seč mu síly a lidé stačí. Chce z Vřesova vybudovat solidní hrádek, ale musí se bránit i nájezdu stále dotěrného Křiváka a jeho lidí. Druhá linie opět líčí nejen válečnické umění Wolframa Katzingera a jeho službu mladému Janu Lucemburskému. Krása…

Barbara182
15.03.2020 3 z 5

Kniha udržela standard předchozího dílu, zůstali víceméně dva hlavní hrdinové - Wolfram Katzinger a Beneš z Vřesova, což mi vyhovuje. A kupodivu mě bavilo i Benešovo budování nového hrádku a strasti s tím spojené. Příjemně oddechové čtení :-)

Pavelpi
06.03.2020 5 z 5

Další pokračování osudů Beneše a Wolframa a opět bezvadné.Moc se mi to líbilo a tak jsem se začetl a vzal to jedním vrzem až do rána.

rlupinek
15.01.2020 5 z 5

Skvělé čtení, kniha se mi moc líbila. Od předchozích dílů se lehce lišila, zejména nahlédnutím pod pokličku stavebním pracím na krumlovském hradě. Nesmí také chybět vojenské půtky a šarvátky, ale i mocenské vyjednávání na nejvyšší úrovni. Wolfram je borec, takového kámoše bych chtěl mít...

Garik
26.12.2019 5 z 5

Ďalší vynikajúci diel o rytieroch z Vřesova. Len tie občasné chyby trochu zamrzia. Ako keď sa z majstra Pavla kdesi medzi kapitolami stal majster Peter.

Jaruš7
13.12.2019 5 z 5

Píše se rok 1314.
Královský trůn je dědičný, ale císařský je volitelný.
Citace :" Temné dunění, jakoby ze země vyrostl, oddíl jezdců, jejichž koně vzápětí přešli do cvalu... Byl to dvacetihlavý oddíl, ale jako by jich bylo pětkrát víc. Byli jako děsivá, mlčící a zároveň burácející ničivá síla. Jejich hlavní zbraní byl rychlý, překvapivý a drtivý útok."
Ve službách mocných - předpoklady - oddanost, slib věrnosti, cti, které tvarují charakter tak či onak, a ty pak zde mají zásluhy na změnách životních postojů, které v ději historických skutečností čtenáře provází politickými hrátkami evropských šlechtických rodů ve volbě římského císaře.
Chudý rod Vřesovců a Olšovců vstává z popela, ve "službách mocných" nabyly životní zkušenosti a zanechaly nezkalené stopy, čistý štít.

Bezvadný, radost číst.

likaf
19.11.2019 5 z 5

Třetí díl je opět skvělým čtením. Wolfram odešel z řádu, Beneš ze služby u Rožumberka. A Křivák, vlastně nyní už Joachim z Hohenbachu, dělá stále neplechu. Ale naši rytíři se nedají!

Aleen
16.10.2019 5 z 5

Myslela jsem, že sérii o Platnéři, v mých očích, nic v oblasti historického románu, nepřekoná. Stalo se však. Velmi mi sedlo, jak se vyprávění věnuje dvěma, v této chvíli, nejsilnějším postavám ságy, služebníkům mocných, Benešovi a Wolframovi. Jejich morální pohled na svět je asi na tehdejší dobu dost neobvyklý a oceňuji jej. Byla jsem z tohoto dílu nadšená a, jako ten předešlý, jej přímo zhltla.

Harold
13.10.2019 5 z 5

Pro mne zatím nejlepší díl - autor si mě nejspíše získal tím, že nechal mladého Beneše budovat svou tvrz, respektive hrádek, tedy vlastně hrad. Děj mi přišel velmi svižný, kniha absolutně čtivá a pozitivní. Dokonce mi přijde, že v ní bylo i více historických informací než v předešlých dvou. Jen celkově k sérii - osobně bych preferoval hlubší popis bitev.

TomD
08.09.2019 5 z 5

Jako vždy, pan Niedl nezklamal. Krásný a poutavý historický román. Ovšem číst jej bez předešlých dílů, by nemělo smysl a bylo asi zmatečné. Úplně to vidím zfilmované, to by bylo labůžo. Ale ano, kniha je kniha. Ta fantazie, ta předtavivost...

hanzmb
20.06.2019 5 z 5

Zatímco první 2 díly byly standardní Niedlovy dobrodružné romány, nyní přišla bomba. Celé se to posunulo o 2 levely výše. Wolframova linie je plná dobových politických intrik a Benešova zase naopak plná dobových reálií. Jako kdybych spojil Bauerovu sérii Ve službách otce vlasti a Vondruškovi Skláře. Přitom zachována plynulost děje i čtivost. I toho dobrodružství je požehnaně. Prostě paráda.

druzickaster
13.06.2019 5 z 5

Asi se budu opakovat, ale za mě velmi dobré. Dějové linky v pohodě a srozumitelně oddělené kapitolami a díky tomu i snadno sleodvatelné. Hrdinové jsou pořád hrdinové, lumpové jsou lumpové a tak to i nadále zůstane. Hans Křivák nezklamal a Čeněk, Wolfram a i Beneš mě baví čím dál tím víc. Těším se na další díl.

Jonny
13.05.2019 4 z 5

Hezké, plynulé pokračování. FN drží styl i kvalitu. Jediné co mě zarazilo, bylo přejmenování mistra Pavla na Petra. Což je buď velká chyba, nebo mi unikl kus děje. (Ale při takovém hltavém čtení jsem něco přehlédnout mohl.)

Badger
26.04.2019 5 z 5

Sázka na kvalitu se opět vyplatila.
Jediné co mi v knize kolikrát štve, je vyličování událostí z knih minulých.
Chápu že činěno je tak z důvodu čtenáře, který vezme zrovna tuhle knihu na mušku a předešlé nečetl.
Proto pro člověka co hltá i tuto sérii zbytečné, ale prozíravosti rozumím a nehaním ji.
FN píše skvělým stylem a mě tentokrát více zajímala postava Beneše než Wolframa, který bude nejspíš častějším favoritem. Popis prací na stavbě a jak slasti tak strasti kolem od toho se nedalo odtrhnout a FN mě zase přikoval jak do křesla tak postele, až boleli od lampy oči.
Již si myslím, že monogram FN bohatě stačí jako uvedení autora.
Ten je totiž už mečem vyryt jako pojem a klasika nejen středověkého žánru.

Filatov
05.03.2019 4 z 5

Ve službách mocných je možná oproti předchozím dvou dílům trochu slabší díl tedy alespoň pro mě, protože se tu méně bojuje. Začátek i konec je velmi napínavý a podle mého střed knihy trochu pokulhává. Když se na závěr bojuje, už je opět vše v pořádku a kniha má napínavosti na rozdávání. Dějové linky Wolframa a Beneše mě bavily úplně stejně. Fandím oběma a nenávidím jejich nepřátele.

Alizon
02.03.2019 4 z 5

Po prvním dílu, který mě na tuto sérii navnadil, se mi druhý díl zdál trochu nudnejší. Tady u trojky jsem opět maximálně spokojená. Osobní příběhy Beneše a Wolframa se hezky vyvíjejí... do toho boje a intriky mocných. Hned se vrhám na čtvrtý díl.