Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 636 155

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

Madelisi
03.11.2018 3 z 5

Obyčejní rytíři i ti, co jsou v učebnicích dějepisu. Zajímala jsem se o osud všech postav, bohužel když už nějaká nastoupila na scénu, tak za chvíli zase okamžitě z ní na delší čas odešla.
Druhá půle od nástupu Wolframa mi přišla až moc technická.
Zajímavé, že Petr z Rožmberka je zde podobný Rožmberkovi Ludmily Vaňkové. Pana z Lipé jsem si zde zatím neoblíbila.
Každopádně pokračuji s dalším dílem.

Kerberos
22.08.2018 5 z 5

Z tohoto historického období už jsem četla více knih,zpracování pana Niedla se mi líbí a uřčitě si přečtu další díly.

Jaruš7
05.08.2018 5 z 5

Propadnout se v historii do časů rytířů, lapků, šlechtických intrik a lásek, nelásek, má za následek závislost, které neodolám.
První díl ze série a jsem zaháčkovaná, nadobro a ne jen na tuto sérii.

stopni
31.07.2018 3 z 5

Kniha je velice odlišná od románů od V. Vondrušky, které jsou možná trochu zidealizované, což se u Niedla tvrdit nedá. Vypravěč nechává své hrdiny skoro zemřít, je k nim nelítostný. Nebylo to špatné, určitě si nějakou další knížku od autora přečtu, jen mi trošku vadil jazyk, kterým byl příběh psán - trošku jsem v něm viděla jazyk hist. románů z 2. světové války, o níž autor také píše.....

babystar
28.07.2018 5 z 5

Začátek další čtivé série tentokrát ze začátku 14. stol., kdy do země rozvrácené mocenskými boji o český trůn je přiveden mladičký Jan Lucemburský. Dozvídáme se, jak se žilo na takové chudé zemanské tvrzi (Vřesov a Olšová), jejímž obyvatelům nebylo co závidět. Druhorození synové museli odejít do služeb k pánovi (Beneš) nebo do kláštera (Čeněk-ten se tomu však vzepřel), děvčata se musela provdat podle dohody rodičů (Máří za senilního kupce, Hildgred za neurvalce Janka a Běta za mrzáka Lothara), pokud měla to štěstí, že je neznásilnili a nezabili lapkové (Jana a Roza). Ze zchudlých rytířů se stávali lapkové (Hans Křivák) a všude se jen vraždilo a bojovalo o moc...

Pet007
23.07.2018

Moje první setkání s autorem. Jsem nadšená a těším se na další knihy. Vyprávění o mocných a známých historických postavách mne moc nebavilo, protože o nich jsem četla spoustu knih, ale ti z nižších stavů, obyčejnější, to je to nové, co mne chytlo u srdce.

marlowe
14.07.2018 4 z 5

Jasně, že by se vady na kráse našly: široký záběr, který autorovi neumožnil soustředit se na detail, občasná prvoplánovost děje či vtípků, zkratkovitost, klouzání po povrchu tam, kde by si děj zasloužil hlubší ponor – ale jinak solidně odvedená práce…

Standa24
14.06.2018 4 z 5

Největší slabinou této knížky je, že je příliš krátká. Prvních cca 100 stránek se seznamujeme s hlavními aktéry příběhu a když děj dostane spád, knížka skončí. Nezbývá než se pustit do druhého dílu :)

adam5955
08.06.2018 5 z 5

Zda se, ze to bude zacatek dalsi povedene serie pana Niedla. Libil se mi prechod z osoupanych zemanu, pres pany a rytire az ke krali. No, proc by porad museli byt hrdinove ti, co jsou 90% pribehu slabsi? Tady byla sila primo hmatatelna... superni, hned jsem si objednal druhy dil

špulo
16.05.2018 5 z 5

Pre mňa veľké prekvapenie. Tohto autora som nepoznal. Je to moja prvá kniha, do ktorej som sa pustil vďaka tejto databáze. Neľutujem. Možno som počas čítania narazil na nejaké "zakopnutia", ale na konci som na všetky zabudol a upaľujem do kníhkupectva pre ďalší diel. Ak bude aj ten na takejto úrovni, mám nového obľúbeného spisovateľa.
Nejde tu o ťažké intelektuálne dielo. Toto je poctivé dobrodružstvo v historických dobách. Bez vaty, bez zbytočných popisov. Ale, je to len začiatok. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. 95%...

Filatov
10.03.2018 5 z 5

František Niedl na mě vytáhl hodně silné karty a přiznávám se, že jsem mu rád podlehl, protože v ruce drží opravdu velké trumfy. Jednak píše z naší historie, což je velké plus a jednak je Jihočech jako já, takže o to více k němu mám blíže. Má prostě výhodu v tom, že je mi hodně blízko, protože píše o tom, co znám a místech, které jsou mi velmi blízká. Celé jižní Čechy, ale také Krahulčí, Landštejn a jiná místa a postavy to vše je mi důvěrně známé no a pak nedejte plný počet hvězdiček že? Navíc ta doba o které píše je další část naší historie, která mě zajímá. Já jsem si myslel, že tato kniha bude hlavně o Janu Lucemburském, což vlastně tak trochu je, ale hlavně je o úplně jiném příběhu menších zemanů na pozadí nástupu Jana Lucemburského na náš trůn, takže ona linka s naším králem je jenom berlička pro rozehrání úplně jiného příběhu. Samotný příběh je hodně čtivý a musím říct, že pan Niedl s postavami v úvodu děje hodně zatočil a to jsem si myslel, že tyto postavy mají být hlavními postavami děje. Ale kdeže! Ke slovu se dostávají jiné postavy, které si člověk oblíbí, ať už jde o Wolframa nebo Čeňka z Vřesova. Musím knihu shrnout tak, že jsem objevil klenot, protože asi jenom dvě, nebo tři kapitoly nebyly tak záživné, ale jinak má příběh švih, spád a hlavně závěr se moc povedl. Rád se opět v dalších dílech ponořím do této doby a tohoto příběhu.

Kodetka
25.02.2018 3 z 5

Kdyby kniha neměla pokračování, řekla bych, že minimálně polovina je o ničem, ale vyprávění o králi a jeho rádcích bude mít jistě v dalším díle opodstatnění. Jinak závěr příběhu měl celkem švih a spád.

anibeni
21.02.2018 4 z 5

Nečtu historické knihy, nebýt knižní výzvy, nepustila bych se ani do téhle knížky. Ale právě díky čtenářské výzvě jsem si přečetla něco, co se mi překvapivě líbilo..Klobouk dolů, historický román napsaný tak lehce a bravurně mě opravdu velmi překvapil..

Alizon
21.02.2018 4 z 5

Slibny zacatek serie. Od Frantiska Niedla jsem jeste nic necetla a cekala jsem (vzhledem k tomu jakou rychlosti knihy pise) neco "odbyteho", ale knizka me mile prekvapila. Nedivim se ze byl druhy dil rychle vyprodany. Nastesti byl rychle dotisknuty a dalsi dily tak uz cekaji na precteni. Zajimave osudy a pribehy nekolika postav ve "ctenarsky atraktivni dobe". Velmi slusne 4 hvezdicky (vahala jsem nad 5 ale ty si schovavam pro "srdcovky").

hrosik3
30.01.2018 4 z 5

Čtivý historický román, už se těším na další díly.

KAREL6725
23.01.2018 5 z 5

Krásný historický román. Knihám od pana Niedla nelze nic vytknout. Je to čtivé, napínavé , tohle se čte samo. Plný počet hvězd. Těm kdo nečetli vřele doporučuji.

Zdenda20
16.01.2018 4 z 5

Upoutávka na knihu moc neříká. Ale kniha je velmi čtivá. Mohu jen doporučit.

hankapimi
06.12.2017 5 z 5

Já prostě Fr.Niedla můžu číst kdykoliv, zhltla jsem čtyři díly Rytířů z Vřesova a musím opět netradičně ohodnotit dvakrát plný počet ! A jak jsem někde už poznamenala, mám velké obavy, že já budu číst rychleji, než pan Niedl píše. Tak už je to bohužel tady...

chardon
01.12.2017 5 z 5

Jedním slovem perfektní.

Marika Vanova
15.11.2017 5 z 5

Perfektní počteníčko. Takhle napínavou historickou knihu už jsem dlouho nečetla a těším se na další díly. Niedl se stává mým oblíbeným autorem, je s podezřením, že mi tak dlouho unikal.