Rozervané království

Rozervané království https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380575/mid_rozervane-kralovstvi-KHP-380575.jpg 5 409 88

Rytíři z Vřesova série

Jindřich z Lipé sedí ve věži pevného hradu Týřov, ale pokud si král Jan Lucemburský myslel, že když přidusí a později možná i odsekne hlavu hydry odbojných českých pánů, mýlil se. Ronovci, jedni z nejpřednějších českých panských rodů, povstali a s nimi další. Jedná se však jen o uraženou ješitnost a touhu po moci? Jistě. Ale především jde o stříbro z Hor Kutných a směr, kam má jeho tok plynout. Postavení královo je otřeseno a jeho pokladnice opět prázdná. Ještě že je v království také druhá skupina šlechticů pod vedením Viléma Zajíce z Valdeka, která se staví na královu stranu a dokáže tak Lipého stranu oslabit. Ale i oni touží po moci.... celý text

čef
21.03.2024 4 z 5

Styl vyprávění u autora je také v tomto románu obvyklý, tentokráte je však zde více rozprav než akčního děje, což je pro mne na škodu. Beneš z Vřesova tentokráte transportuje nevěstu Rožmberka a jeho švagr královnu Elišku, oba pak bojují se zrádci všemi. Děj přehledný, čtení nenáročné a historické detaily snad v pořádku – tedy vše podle očekávání nikoliv přehnaného.

alabra
25.02.2024 5 z 5

Tahle kniha ze série mě potěšila, životy hrdinů se před námi odvíjí trochu idylicky, historická kulisa našeho království nutí k zamyšlení - změnila se povaha Čechů za ta staletí? Snad i dnes můžeme vidět, jak je čest směňována za majetky a prospěchářství, teď dané slovo už zítra nemá platnost. Trochu smutné.
Opět hezky namluvená audiokniha.

renefer
03.01.2024 4 z 5

Zajímavé pokračování, i když mi přijde, že umístění všech členů dvou spřízněných rodů odněkud od šumavských bažin do centra dění je trochu moc násilné. A občas mi těmi přemoudřelými kecy lezou na nervy.

Isew
16.12.2023 2 z 5

Této sérii by slušely maximálně tři díly. Série Platnéř byla v tomto smyslu ideální. Pořád se něco dělo. Tady se vlastně neděje nic. Jede se z bodu A do bodu B. Kdybychom znali vzdálenost a rychlost, alespoň bychom si mohli vypočítat čas, za jak dlouho tam dojedou a nebyla by to taková nuda. No, museli bychom započítat ještě občasné šarvátky cestou. A pak, když už naši hrdinové dojedou, následuje nějaké to obléhání a útok. Pár mrtvých, více vždy na protivníkově straně. Poté se obvykle cesty rozdělí a zase se někam jede. Málokdy si hrdinové udělají zajížďku a podívají se domů. Někdy na koni, někdy na voze. No, a to je asi tak vcelku popis tohoto dílu. Zbytečný a zdlouhavý. Kvantita převážila nad kvalitou a je mi to hodně líto, protože pan Niedl umí opravdu zajímavě psát (když je o čem, tady bohužel není).

evelýny
02.12.2023 3 z 5

České království je rozervané nemilosrdným bojem o moc mezi králem Janem Lucemburským a odbojnou šlechtou. Vychytralí ptáčkové Petr z Rožmberka, Jindřich z Lipé, Vilém Zajíc z Valdeka.
Kratochvilné čtení s opáčkem z dějepisu. Fakta díky historii jsou již předem daná a tak se o zábavu museli postarat Beneš z Vřesova a Wolfram z Olšové.
Bohužel celkový dojem: nuda. Příliš rozvleklé. Opakující se podobnost historek nabízí psaní textu přes kopírák.

Jednou větou: Putování rozervaným královstvím odnikud nikam.

Trochu málo na zkušeného romanopisce.

Audiokniha: variabilně andante v moll čte Martin Zahálka

mpb1913
22.08.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po přečtení všech osmi dílů. Jsem stejně jako u série s Hynkem Tasem z Boru nadšen. Velká, krásná pohádka pro dospělý kluky, která se odehrává ve známých kulisách Prahy, Českého Krumlova, ale i Lokte, Hradce Králové a dalších míst což románu pro mě ještě přidává na atraktivitě. Nechci nijak spoilerovat, tak jen napíšu, že rozloučení s hlavní postavou je přímé, chlapácké, dojemné a za mě to autor zakončil skvěle. Rozhodně si postavy oblíbíte a dočtete příběh dokonce za což budete krásně odměněni.

adam5955
07.07.2023 5 z 5

Velmi dobre ctive. Zatim jedna z primocarejsich ze serie. Se vsim jde autor primo na vec. Urcite nebudete premyslet, zda otevrit dalsi dil. HNED do nej :)

hnusák
01.07.2023 5 z 5

Skvělé pokračování ságy Wolframa a Beneše, kteří jdou od jedné bitvy do druhé a zároveň nelení ani v osobním životě, líbí se mne ten odpočinkový styl vyprávění, bezvadně se odreaguji.

Kackac77
08.02.2023 5 z 5

Další díl rytířů z Vřesova se mi opět líbil. Tentokrát se vlastně nic významného nedělo, v Čechách probíhají boje, část šlechty je věrná králi, část je proti němu. Beneš s Wolframem bojují na straně krále. Přestože se nic moc nedělo, kniha nenudila a hezky odsýpala.

Cimeřan
02.02.2023 3 z 5

Jednoduše řečeno, pátý díl je pořád standardně čtivý a zábavný, ale směřuje odnikud nikam. Typický "mezidíl", kde se vlastně nic podstatného neděje a ani nemusí, když víme, že bez hlavních hrdinů další díly nebudou... 70/100

Mabie
24.01.2023 5 z 5

V tomto dílu je nejlepší postavou Beneš, ale Wolfram je pořád stejně “hustý týpek”, který má špičkové rytířské dovednosti, břitkou inteligenci, pokoru i vyrovnanost. Je tu samozřejmě spousta bojů, šarvátek a potyček, politikaření, intrik a zrady …a najde se místo i pro trochu romantiky.
Opět mi vadilo autorovo opakované shrnování předchozích dílů, ale i když pro mne je to zbytečné, jeho důvod chápu. Rovněž rozumím tomu, že u takto dlouhých sérií je problém s určitou “šablonovitostí” postav, ale to asi každý očekává u tak rozsáhlé série.
Přesto Niedl udržel vysokou laťku, kniha je nesporně čtivá, navíc zabalená do slavné historie českého království, kdy polovina země stála proti svému králi.

Atara16
12.01.2023 5 z 5

Další super díl a moc se těším na další.

1972Sixo
16.11.2022 4 z 5

Tu vidieť to večné zatratenie prostredných dielov. Chýba tu jasne dramatický oblúk. Bez jasného úvodu a samozrejme bez silného vyvrcholenia. Zachraňuje to ale ľahkosť slova, zaujímavé postavy (a že ich už je), dobrá a prehľadná akcia, a hlavne sympatický hrdinovia.

Johny_H.
31.08.2022 5 z 5

Sice asi zatím nejslabší díl, který je z mého úhlu pohledu moc politický než předchozí, ale stále moc povedené dílo.

sarahmoon
19.07.2022 5 z 5

Audiokniha - pořád skvělá záležitost :o)

soupik2012
08.06.2022 5 z 5

Byla jsem ráda, že nám pan Nield nenásilnou formou pomocí různých rozhovorů v této knize postupně připomíná předchozí děj. Protože tato série na sebe opravdu velice úzce navazuje. Pomalu se nám z toho stává historická romance, ale to není myšleno jako kritika, pouze konstatování. Mnohem víc mi vadil ten poměrně nevěrohodný konec. Protože opravdu nevěřím, že by král nechal svého nejschopnějšího muže v době nepokojů, takovou dobu zahálet u nemocného. Ale dobrodružné knihy jsou pohádkou pro dospělé, takže to akceptuji a opravu moc se těším na další pokračování tohoto příběhu. Audiokniha je načtena slušně a načetl jí pan Martin Zahálka.

Douglas
18.04.2022 5 z 5

... cela serie super, dobre to doted navazovalo. Hned prvnich par stran a mam nesrovnalost. Čák z Trenčína měl kobylu, kterou Beneš koupil od Wolframa. A v tomto díle je to hřebec ‍️.
Rozhodilo a narušilo mi to hned celý pohled na zbytek příběhu...

tlllk
10.03.2022 4 z 5

... tak už to ma grády, postavičky sú krásne čierno - biele, a všetko je tak úžasne jednoznačné. Zlo je trestané a my sa môžeme ponoriť do tých romantických predstáv a rytierskom živote. Hneď siaham po ďalšom diely.

radimch
21.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Skutečná historická postava Jan z Vartenberka je zabit Benešem z Vřesova střelou do hledí v bitvě u Klášterce nad Orlicí cestou pro Violu Těšínskou. "Občanská" - tedy vlastně panská - válka v českých zemích - král Jan s příznivci versus uvězněný Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka.

Martina291086
16.01.2022 5 z 5

Jako v každé knize se najdou silnější i slabší stránky, tak i zde se našly... Nicméně, pořád je to jedna z nejlepších historických českých sérií dnešní doby. Rozhodně se k ní ráda vracím a čtu ji znovu a znovu, protože mi vždy dá ten zážitek, který od knihy chci a požaduji.