Království meče

Království meče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358800/bmid_kralovstvi-mece-ECJ-358800.jpg 5 441 91

Rytíři z Vřesova série

Wolfram Katzinger z Olšové, někdejší johanita, jehož jediným majetkem je jeho meč, vynikající kůň, statečnost a umění boje, stojí věrně ve službách krále Jana. Beneš z Vřesova pokračuje dál ve stavbě svého hrádku Vřesova, jelikož jenom pevné zdi, prozíravost a snad i močály svírající Vltavu na pomezí z Bavorskem ho mohou uchránit před opakujícími se nájezdy bavorského šlechtice, který je v Čechách znám spíše pod přezdívkou Hanz Křivák. Jako Rožmberkův man, kterého si mladý vladař i přes vzájemnou rozepři velice cení, musí Vřesov opouštět a účastnit se bojů jak s vnitřními, tak s vnějšími nepřáteli na obranu krále. Nebo proti němu? To podle toho, na které straně Rožmberk zrovna stojí.... celý text

S.sidi
10.03.2024 4 z 5

Další pletichaření, boje, rozmotávání a další zamotávání dějových linek zasazené do středověku. Baví mě to a pokračuji. Audio.

mataj
01.03.2024 4 z 5

Wolfram i Beneš musí řešit své vlastní problémy a možná by si i rádi užívali poklidnějšího života, jsou ale vtaženi do mocenských bojů šlechty snažící se získat co největší moc v království.

alabra
15.02.2024 4 z 5

Dějové linky obou hrdinů se v tomhle díle rozcházejí, kromě drobného setkání, vše pokračuje pomalým tempem dál, každý z nich je ve službách jiných pánů, jejich osudy jsou však velmi podobné. V konci knihy se jim už začíná služba zajídat a rádi by se oba usadili v klidu na svém hradě. To vše se prolíná s pátým rokem vlády Jana Lucemburského a jeho potýkáním s českou šlechtou.
Opět hezky načtená audiokniha.

Isew
09.12.2023 4 z 5

Wolfram Katzinger z Olšové se zamiloval a tím trochu zlidštěl. No sláva. Stal se tak trochu přijatelnější postavou, která má dokonce i city. Beneš je podobně vzorovým klaďasem, ale ne až tak. Mám tu jeho linku radši, víc se tam toho děje. Líbí se mi lidé z močálů. Musím uznat, že i když se motivy neustále opakují (co také v tak dlouhé sérii o středověku čekat), přesto je kniha napsaná čtivě a nenudí.

coquus
08.11.2023 5 z 5

Pro mě první setkání s touto sérií, a i když se nejednalo přímo o první díl, vůbec to nevadilo. Minulé děje jsou zde lehce načrtnuty tak, aby i předchozími knihami nepolíbenému čtenáři poskytly dostatečný základ pro pochopení jednání jednotlivých postav. Strhující vyprávění, dobrodružství, rytířské souboje, v tom tkví síla těchto příběhů zrovna tak, jako ve vypravěčském umění autora.
„Ty vlastně nejsi šťastný. Usínáš s myšlenkami na to, co jsi ten den zanedbal v honbě za tím mít ještě víc, a probouzíš se s myšlenkami na to, co ten den budeš muset udělat, abys...“

RyonMathrin
24.10.2023 4 z 5

Znovu boje, obléhání, politikaření. Téměř na jedno brdo, ale pokaždé je to jinak a opět čtivé. Sarkantesova dcera překvapila. Všichni hlavní hrdinové z Olšové i Vřesova jsou sympatičtí a jsem pořád zvědavý, kam až se to vyolší, ehm, vyvrbí. Mám za to, že by se série mohla jmenovat jako jeden z dílů, a to "Ve službách mocných I-VII", byl by to výstižný název.
V některých částech autor rekapituluje a přežvýkává zásadní události předchozích knih, ať už v nepřímo v dialogu nebo jako vysvětlující odstavce. Obojí mi trochu vadilo, protože všechny tyto zmíněné události jsem si bez problémů pamatoval. Možná autor vytvořil berličky pro ty, kteří začali sérii číst z poloviny...
Tak jako tak, fajn pokračování drsné historické pohádky na faktických základech, doporučuji.

mpb1913
22.08.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po přečtení všech osmi dílů. Jsem stejně jako u série s Hynkem Tasem z Boru nadšen. Velká, krásná pohádka pro dospělý kluky, která se odehrává ve známých kulisách Prahy, Českého Krumlova, ale i Lokte, Hradce Králové a dalších míst což románu pro mě ještě přidává na atraktivitě. Nechci nijak spoilerovat, tak jen napíšu, že rozloučení s hlavní postavou je přímé, chlapácké, dojemné a za mě to autor zakončil skvěle. Rozhodně si postavy oblíbíte a dočtete příběh dokonce za což budete krásně odměněni.

hnusák
27.06.2023 5 z 5

Skvělé pokračování série, nenáročná oddechovka na krácení volného času, historické reálie jsou třešničkou na dortu, líbilo se.

čef
26.04.2023 4 z 5

Pokračování této série má stejné přednosti i nedostatky jako předchozí díly. Předností je bezpochyby čtivost, čtenář je rychle vtažen do děje, aniž zbytečně zdržován různými nemístnými okolky apod. Také historický rámec je dosti věrný, alespoň tedy v hlavních událostech z této doby počátku panování Jana Lucemburského. Nedostatek vidím v jisté povrchnosti, že bychom se dočkali nějaké duchaplnosti, naprosto nehrozí, nicméně to už bychom chtěli asi moc. Takže celkem dobrý.

Kackac77
25.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Další díl série o Wolframovi a Benešovi. Opět se mi líbil, tento možná ještě víc. Část příběhu se děje na královském dvoře. Wolfram se ožení a Beneš pomalu dostavuje svůj hrad.... Těším se na pokračování.

Mabie
24.01.2023 3 z 5

Komu se série líbí, bude spokojený: popis bitvy krále Jana Lucemburského s Matúšem Csákem Trenčanským je vskutku epický a Wofram Katzinger zajistí konečné vítězství svému králi naprosto spektakulárním způsobem. Je tu i romantika, intriky, zrady, zkrátka vše, co do tohoto druhu literatury patří. ALE…
V tomto dílu mi vadilo neustálé a opakované shrnování těch předchozích, stejně jako chyby v ději (kůň Csáka je během jednoho koňského života jak kobyla tak hřebec, Fratello je na dvou místech současně, jména lidí jsou jiná než mají být, Wolfram odešel do Svaté země v 6 letech místo ve 12). Celkový dojem byl, jako by tento díl nepsal původní autor. Velmi nekvalitní práce korektora!

Cimeřan
05.01.2023 3 z 5

Tak to dopadlo přesně tak, jak jsem se obával u předchozího dílu. Kniha začala být mírně zdlouhavá, repetitivní, prvoplánová, hrdinové víc a víc černobílí... ale přesto, že jsem se maličko nudil, nedá mi to a musím dát šanci dalšímu pokračování. Z několika důvodů: 1. Niedlův vypravěčský styl mi vyhovuje, 2. mám rád příběhy ze středověku, 3. chci vědět, jak dopadnou hlavní hrdinové, 4. jsem zvědavý, zda už někdo konečně vykostí Hanse Křiváka!!!
71/100.

renefer
26.10.2022 4 z 5

Tak Wolfram se oženil, což mě dost naštvalo. Pořád jsem se utěšovala, že jeho milenou sejme Petr z Aspeltu nebo někdo jiný "nedotknutelný" a další část knihy bude o mstě Wolframa, samozřejmě intrikami skrytými v jiných intrikách. Ale ve finále se to nezvrhlo do červené knihovny, Wolfram se znovu zapojil do děje v Českém království a tak se můžu těšit na další díl.

J0hn
23.10.2022 4 z 5

4-5 hvězd. Nakonec dám 4 protože na můj vkus trvalo moc dlouho opakování předchozího děje. 3. díl jsem četl cca před rokem, přesto k opakování by stačilo pár vět a né skoro pětina knihy. Ale další část knihy již opět kvalitní a nápadité vyprávění, které skvěle pobaví. Řekl bych, že pan Neidl by neměl usnout na vavřínech, ale vzhledem k tomu, že další knihy jsou již napsány, je trochu pozdě :). Tak uvidíme. Těším se až se začtu/zaposlouchám do dalších dílů.

evelýny
22.10.2022 3 z 5

,,Co bažina pohltí, nevydá. A zároveň uchová navěky pro sebe. Ta namodralá světýlka, která jsou nad bažinami někdy v noci vidět, jsou prý duše zemřelých, které nikdy nedojdou klidu."

Český král s karmickým jménem Jan,
co pro českou zemi bojoval, však cizákem byl navždy zván.
A šlechta pletichaří stále.
Co zbývá tedy králi?
Tasit meč a bez boje se nevzdávat.
Může přijít ke slovu i kat?
Jindřich z Lipé by věděl rád...

Prvoplánové, díky známé historii předvídatelné, chvílemi rozverné, trochu napínavé, pohádkové.
Co víc si přát od kratochvilného čtení.
Pan Niedl je určitě dobrý vypravěč, který si umí podmanit čtenářovu pozornost. Však pozor na šablonovitost manufaktury. Opakování je prý matka moudrosti, ale originalitě rozhodně nepřidá.
Přesto jsem zvědavá, zda se v příštích dílech rozvine konečně příběh mého oblíbence Čeňka z Vřesova.
Nashledanou tedy v Rozervaném království

Audiokniha: Martin Zahálka čte vytrvalostně, v sérii poklidně

Johny_H.
12.08.2022 5 z 5

Znovu moc povedené dílo. Ubylo složitého politikaření což jsem uvítal a musím říci, že po této knize je nejlepší postava Beneš. Opravdu je tato série moc povedená a těším se na další díl.

sarahmoon
19.07.2022 5 z 5

Audiokniha - naprostá spokojenost :o)

soupik2012
25.03.2022 5 z 5

Stále stejné, stále velice dobré. Komu se tato série libí, bude spokojený také s touto knihou. Já mohu vytknout jediné. Ale to se týká všeobecně všech dobrodružných příběhů. A tím je příliš jednostranná charakteristika všech postav. A to v mých očích, dělá z příběhu spíš pohádku, než věrohodnou literaturu. Nikterak to nekritizuji, pouze konstatuji. Audiokniha je načtena slušně a načetl jí pan Martin Zahálka.

tlllk
04.03.2022 5 z 5

Renesančná predstava o rytieroch zapustená do reálií panovania Jána Luxemburského. Začínam si to užívať, príbeh je rúžový a romantický, ale to pri oddychovej literatúre nie je na škodu. Teším sa na ďalší diel.

radimch
21.01.2022 4 z 5

Epický popis bitvy českých vojsk Jana Lucemburského s Matúšem Csákem Trenčanským o město a hrad Holíč u řeky Moravy. Wofram Katzinger opět jako nesmrtelný hrdina s ledovým klidem zajme uherského palatina Csáka přímo uprostřed bitevní vřavy a za zajistí tak Lucemburkovi vítězství.