Království meče

Království meče https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344165/bmid_kralovstvi-mece-r6J-344165.jpg 5 435 91

Rytíři z Vřesova série

Wolfram Katzinger z Olšové, někdejší johanita, jehož jediným majetkem je jeho meč, vynikající kůň, statečnost a umění boje, stojí věrně ve službách krále Jana. Beneš z Vřesova pokračuje dál ve stavbě svého hrádku Vřesova, jelikož jenom pevné zdi, prozíravost a snad i močály svírající Vltavu na pomezí z Bavorskem ho mohou uchránit před opakujícími se nájezdy bavorského šlechtice, který je v Čechách znám spíše pod přezdívkou Hanz Křivák. Jako Rožmberkův man, kterého si mladý vladař i přes vzájemnou rozepři velice cení, musí Vřesov opouštět a účastnit se bojů jak s vnitřními, tak s vnějšími nepřáteli na obranu krále. Nebo proti němu? To podle toho, na které straně Rožmberk zrovna stojí.... celý text

rlupinek
rlupinek
20.01.2020 5 z 5

Výborné čtení, napínavý příběh, dobové reálie, Jan Lucemburský... A stále skvělý Wolfram. Jdu na další díl, konec knihy slibuje tuhý boj o České království.

LKA5930
LKA5930
17.01.2020 5 z 5

Příjemně se čte. Zajímavý příběh co pohltí.

Jaruš7
Jaruš7
13.01.2020 5 z 5

Další díl série Rytíři z Vřesova. Oddanost je služba a čest v době rytířské byla cenná hodnota, to pro ty, kdo nevládli mocenskými ambicemi. Ti druzí si čest odkládali bokem až jak to v bitvách dopadne po rozdělení kořisti a brebend.

Citace:" (při zatýkání) Tak kolik? Deset, padesát, sto .. dvě stě hřiven? "
"Nic. Já přece všechno mám. Dokonce víc, než bych si mohl přát a než potřebují. Vše, co bych měl navíc, by mě připravovalo o mou svobodu. A ty tvé hřivny by mě připravily o čest."

Poznání neznámého - Týřov,Vřesová, dnes již zříceniny, Lahneck - úctyhodné hradní sídlo.
Jen animace kreseb by ze zřícenin dokázala opět zpodobnit stavby v těchto příbězích, což by byla fajnovost.
Další díl v mých F.

likaf
likaf
26.11.2019 5 z 5

Benešův hrad Vřesov je dostavěný, chov koní založený. Wolfram se oženil. Zdálo by se, že vše je růžové. Ale to ne, naši rytíři stále bojují a nasazují život za krále Jana.

Aleen
Aleen
28.10.2019 5 z 5

Krásné osobní příběhy na pozadí středověké historické skutečnosti. Vše se v této sérii propojuje a proplétá. Moc si užívám stavbu Vřesova a řešení finančních i rodinných problémů, jak Beneše, tak Wolframa, ale i ostatních aktérů. A celkem nečekaně si užívám i mocenských bojů tehdejších českých pánů, včetně krále. Velice si vážím vypravěčského umění pana Niedla.

Harold
Harold
13.10.2019 5 z 5

Opět velmi dobrý díl. Beneš si užívá stavby svého hradu, ale znovu naráží na klasický problém té doby - na nákladnost stavby a nedostatek peněz. Musí proto přijmout další úkoly pro Rožmberka. Zároveň návrat jeho sestry s Krumlouva a její rychlé nastěhování k němu společně s Anežkou není úplně potěšující. Wolfram pomáhá králi Janovi, jak nejlépe umí a zároveň stíhá podlehnout ženě svého srdce...

TomD
TomD
26.09.2019 5 z 5

Stále se opakuji v hodnocení knih tohoto autora, super poutavé čtení. Děkuji a hurá do Rozervaného království.

Filatov
Filatov
18.08.2019 5 z 5

Wolfram bojuje, Beneš z Olšové bojuje a král Jan má problémy s domácí šlechtou a Jindřich z Lipé kontroluje chod státní pokladny. Tento díl opět utekl jako voda a soubojů, bitev a podobného si opět užijeme dosytosti. Král Jan je postavou, kterou zde mám velmi oblíbenou, stejně jako Wolframa ale i Beneše, ale to už jsem psal ke komentáři u předchozích dílů. Už se těším co bude následovat!

socka123
socka123
06.08.2019 5 z 5

Další díl z časů vlády krále Jana se dobře čte. Jen mi už malinko přijde přitažená poctivost Wolframa Katzingera z Olšové, zatím na něm není ani špetka něčeho "lidsky zkaženého".....tak uvidíme, zda se dočkám v dalších dílech. Jinak super čtení, nic složitého, pro relax a odpočinek ideální.

hanzmb
hanzmb
09.07.2019 4 z 5

Zajímavé, ale bohužel proti vynikajícímu 3.dílu už jen zase zjednodušené dobrodružné vyprávění jako 1. a 2.díl. Čte se to hezky, ale mozek moc nezaměstnáte.

Badger
Badger
06.07.2019 5 z 5

Zase skvělý, příběh se dál vyvíjí skvělým tempem.
Prokreslení postav prostě skvělé, to samé v situacích (práce na Benešově hrádku-to je prostě něco co mě nepustí), obyčejný život obyčejných lidí té doby, ale nejen jich.
Král Jan už má více rozumu a není tak manipulovatelný což se mi zamlouvá daleko více, o Benešovi a Wolframovi nemá cenu snad ani psát-pár správných chlapů u kterých má člověk radost, že se jim autor věnuje rovnoměrně/ defacto střídá jejich příběhy.
Prostě super zas za plnej!!

Marika Vanova
Marika Vanova
23.06.2019 5 z 5

Výborné pokračování strhujícího příběhu z doby krále Jana Lucemburského, Petra Voka z Rožmberka, ale především Wolframa Katzingera a pana Beneše. Vydáme se s nimi na válečné tažení, ale i na svatbu, která je překvapivá, ale ne neočekávaná. Ponořte se do vyprávění, nebudete litovat a já jdu na již 5. díl, ale naštěstí ne poslední.

druzickaster
druzickaster
18.06.2019 5 z 5

Opět nádherně odvyprávěný kousek naší historie. Celý příběh se mi líbil, naši hrdinové prožívají své obyčejné životy, bojují bitvy a tak nějak ten děj rychle utekl, že jsem se nestačil ani rozkoukat a už byl konec. Takže, už se těším na další pokračování Rytířů z Vřesova.

Jonny
Jonny
17.06.2019 4 z 5

Až na toho Fratella (jak zmiňuje pami) dobrý. Resp serie si drží svoji kvalitu.

pami
pami
10.04.2019 5 z 5

Prostě musím upozornit na nesrovnalosti. Při druhém přepadení nového Vřesova (str. 213) řeší úkryt Fratella, který je ale s Wolframem v Porýní. Nebo stavitel Vřesova se jmenuje Pavel a na konci minulého dílu je z něj Petr. I přesto pět hvězdiček. Série drží můj rekord v rychlosti přečtení, prostě nešlo se odtrhnout.

martas79
martas79
23.03.2019 3 z 5

Není to špatné ... jen já nevím, je to jakoby řemeslo - další výrobek, krásný ano, krásný... ale...

Alizon
Alizon
09.03.2019 4 z 5

Opět spokojenost. Kromě bojů a intrik tu máme i osobní vztahy (Wolfram a Eleanora, Beneš a Anežka), příběh svižně ubíhá, občas nějaký vtipný dialog. Úplně jsem viděla jak Vřesov pomalu roste před očima. Zajímá mě co autor dál vymyslí přímo tam - kde má větší prostor pro fantazii.

orson
orson
13.02.2019 4 z 5

Celá série se mi hodně líbí

Lolila
Lolila
27.01.2019 5 z 5

Ďalšie skvelé pokračovanie dobrodružstiev rytierov z Vřesova a Olšovej. Beneš pokračuje v stavaní svojho "hrádku", Wolfram chráni záujmy milovanej ženy, popri tom Ján Luxemburský sa aj naďalej snaží upevňovať svoju moc v Čechách a spolu s českými pánmi sa všetci stretnú na vojnovej výprave proti Matúšovi Čákovi. Samozrejme nechýbajú vtipné hlášky:). Výborná séria....určite odporúčam.

Madelisi
Madelisi
10.12.2018 4 z 5

František Niedl je skutečně návykový, jak bylo zmíněno v komentářích u jiné série.
Zátim se mi líbilo nejvíce (pátý díl mě teprve čeká). Kvituji, že Wolfram už není za dokonalého robota, pro moji ženskou duši tu máme i trochu vztahů (Beneš a jeho sestra, Wolfram a Eleonora).
Celá série je psaná z královy strany, takže Jindřich z Lipé, obvyklý hrdina jiných románů, tu je na špatné straně (holt jsem četla paní Vaňkovou dříve).