Cesty rytířů

Cesty rytířů https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443274/bmid_cesty-rytiru-ZzB-443274.jpg 5 320 74

Rytíři z Vřesova série

< 8. díl

Zjevný boj v Království českém roku 1318 zdánlivě ustal. Zčásti v důsledku všeobecné únavy a zčásti v důsledku dohod uzavřených mezi králem a odbojnou šlechtou. O to víc se však rozhořel boj v zákulisí. Král Jan Lucemburský je po osmi letech vládnutí unaven. Připadá si osamělý a vlků v jeho království neubývá. Neúnavnému a neobyčejně schopnému Jindřichovi z Lipé se daří postupně přiklánět krále na svoji stranu a dokáže ho utvrdit v tom, že královna Eliška proti němu chystá, spolu se svými stoupenci vedenými Vilémem Zajícem z Valdeka, spiknutí, jehož cílem je svrhnout krále z trůnu a dosadit tříletého syna Václava. A tak Jan vnikne s ozbrojenci na hrad Loket, kam se Eliška s dětmi uchýlila...... celý text

katallinka
20.02.2022 5 z 5

Z tohoto dílu mi bylo hrozně smutno. Jestli se jednalo o poslední díl, tak jsem pro všechny chtěla něco lepšího, takže doufám v pokračování. Nicméně celkově je tahle série skvělá! Historické souvislosti odpovídají a Vřesovští jsou rytíři podle mých představ.

milary
15.02.2022 5 z 5

Pět hvězd za závěr, za to, že:
SPOILER
pan Niedl nepodlehl našemu - patrně většinovému - utajenému přání, aby "všechno dobře dopadlo". I když.., středověk měl zkrátka jiná kritéria, takže vlastně...

Přišlo mi, že právě tím lehkým setřením doposud průběžně udržovaného romanticky hrdinského nátěru z posledního dílu dramaticky vrcholící série (zde mmj. z neúprosné krvavé pomsty, kterou johanita Wolfram přesvědčeně a s nasazením vykonal, prokládaje ji modlitbami), mi autor ještě víc přiblížil měřítka doby, její zákonitosti, podněty k nejrůznějšímu (byť ne vždy srozumitelnému) uvažování a konání, i tehdejší zásady a hodnoty. Bavilo mě o tom číst i přemýšlet.

Díky (víc než osmeré) za hodiny skvělého čtení. Jsem zvědavá na další dění na Rohatci, nebo-li druhý díl s hrdinou Ondřejem. Těším se.

TaLu
08.02.2022 4 z 5

Cesta rytířů je završena.
Líbilo se mi, jak to vše dopadlo. Drsná doba dobrým koncům moc nepřeje. Hledání další životní etapy v tichu a stranou všeho politikaření, je možná to nejlepší řešení pro všechny. A v další autorově sérii se prý s rytíři opět tak trochu potkáme. Budu se těšit.
Jediné, co autorovi nemohu odpustit je podrobné a zbytečné připomínání událostí minulých dílů. Ať si to, co bylo, propána přečte každý čtenář sám v předchozích dílech, a autor ať nám nabídne větší porci akce a posun v ději. I proto se těším na novou sérii, protože tam opakování nebude.

radimch
05.02.2022 4 z 5

Hrdinský epos o nesmrtelném drsně vtipném mstiteli. Přípomínalo mi to film s Arnoldem Schwarzeneggerem Commando.

špulo
02.02.2022 5 z 5

Séria sa dočkala fajnového záveru. Po miernom sklamaní z predposledného dielu som si tento užil na maximum. Možno aj prospelo, že som si dal od pána Niedla dočasnú pauzu. K týmto príbehom patrí istá naivita a supermanstvo istých hrdinov a nemá zmysel jej to vyčítať. Stále ide najmä o historické dobrodružstvo a fandenie hrdinom. Žiadne ťažká filozofia, psychológia, citové a vzťahové rozbory. Niedl nie je Sienkewicz, ani Hesse. A keď padne životná múdrosť, je patrične obalená ľahkou nadsázkou alebo vtipom. S týmto autorom určite pôjdem znova niekedy niekde pfolít kfev ;))

kvetuse3368
28.01.2022 5 z 5

Začít s knihou - sérii od konce, to se mi stává :-), ale mám chuť si tuto sérii přečíst celou. Nemohla jsem se odtrhnout od příběhu. A navíc se něco více dovědět z historie.

harena
27.01.2022 4 z 5

Prvních asi 100 stran bylo pomalejších, znovu jsem si připomínala další a další jména z minulých dílů a jména nová, ale pak už pan spisovatel rozjel příběh. Jan Lucemburský je už unavený nebo spíš znechucený, ani jako král už pořádně nevládne, ale je tu ještě náš Wolfram a jeho přítel Beneš, praví a čestní rytíři, kteří obhajují pravdu a právo a trestají ničemy. No ale Eliška Rejčka mě svým chováním překvapila, tak trošku potvora, řekla bych. Pěkné, napínavé čtení s troškou humorných poznámek a ještě si oprášíme některé vědomosti z historie.

666Jitka
24.11.2021 5 z 5

Závěrečný díl série "Rytíři z Vřesova" jsem opět zhltla jako krvavou malinu. Opět nechybí akce a napětí, příběh nám opět přiblíží historická fakta a nelehký život na začátku 14.století v Čechách, kdy člověk nikdy nevěděl, jestli ten dnešní den není také jeho poslední. Příběhy hlavních hrdinů jsou opět úzce propojené a vykrystalizovaly v oddanost, spolehlivost, čestnost a nezlomné přátelství, což se nedá říci o většině dalších postav. Celou dobu jsem se strašně bála, aby někdo neublížil mému největšímu oblíbenci série Fratellovi :-) Už se těším na další navazující ságu Františka Niedla Ondřej z Rohatce.

Jaruš7
14.10.2021 5 z 5

Náhodně došlo k výběru této knihy po historickém románu Ludmily Vaňkové "Žena pro třetího krále", jenž z jiného úhlu pohledu na královnu Rejčku si do své série zapsal František Niedl.
"Cesty rytířů" je závěrečný díl, v němž královny své pletichy koncentrují na moc - za vším hledej ženu.

Každá postava je svébytná osobnost se svými city, záludnostmi, láskou i oddaností.
Rytířství bylo znakem pro ušlechtilost.

Jako vždy super.

Janda777
14.10.2021 5 z 5

Výborně napsáno, jako všechny historické romány tohoto autora.

mythos91
12.09.2021 5 z 5

(SPOILER) I tahle zatím poslední kniha celé série se mi četla moc dobře. Stále se něco dělo a události měly spád. Ačkoli se stali smutné věci, především smrt osoby Wolframovu srdci nejbližší, právě tyto události představovaly nejvýraznější dějovou linii. V duchu filmu 96 hodin s Liamem Neesonem se Wolfram chopil pomsty s důrazem a vervou sobě vlastním. Viníci poznali nesmlouvavost i ostrost meče tohoto středověkého reka. Budu doufat, že se rytíři z Vřesova a Olšové ještě alespoň v jedné knize objeví.

Dandulka
31.08.2021 5 z 5

Tak doufam, ze se nejedna o posledni dil. Nebo mi neco uniklo? To by byla skoda, moc sei mi tahle serie libi.

stgeorge
27.08.2021 3 z 5

Série sice nepatří mezi nejnáročnější historické epopeje, ale je čtivá. Škoda jen, že si autor nepamatuje, co napsal v předchozích dílech (například z klisny Matěje Čáka se po pár dílech stane hřebec apod.). Chyby to jsou sice drobné, ale rušivé.

socka123
25.08.2021 4 z 5

Opět skvělé čtení, doufám že se dočkám dalšího dílu.......líbí se mi, jak se prolíná zápletka s historií......pohodové čtení

likaf
01.08.2021 5 z 5

(SPOILER) I když smutný (smrt Eleonory), přesto skvělý díl. Snad ne úplně poslední. Moc ráda bych si přečetla jak to bylo, když se po roce a půl Wolfram vrátil z Rhodosu....

Lolila
30.06.2021 5 z 5

Opäť výborné čítanie.... oddychové, historické, dobrodružné, vtipné... až na jednu udalosť, ale to si už musíte prečítať sami...:-)...dúfam, že séria nekončí....

petra6315
18.06.2021 5 z 5

Budou mi chybět všichni z Vřesova.
I když konec je tak trochu otevřený,kdyby náhodou byl ještě jeden díl,kdy se Wolfram vrátí a v klidu dožije po boku svých dětí, vůbec bych se nezlobila.
Celá série je opravdu čtivá,kdy se střídá fabulace s historickými fakty.A nenásilnou formou si člověk připomíná svou vlastní hystorii.

ondras666
24.04.2021 5 z 5

Vyvrcholení celé série a já si říkám proč... Tak nějak jsem to čekal, ale furt si říkal, že to tak neskončí. Opět skvělá ukázka lekce dějepisu a zároveň ukázka brilantního umění páně Niedla. Ale udělat z Wolframa Anděla pomsty, to se nemuselo stát...

Madelisi
24.04.2021 4 z 5

(SPOILER) O hvězdičku méně kvůli menšímu výskytu Beneše.

Zápletka mi připadá částečně opsaná z předchozího dílu, kdy Wolfram řádil jako mstitel kvůli únosu dcery. Proč jenom se ti páni nepoučili?

Teď se Wolfram proměnil v ninju, který tajně po nocích vykonává svoji pomstu.
Konec vypadá jakoby konec celé série. Asi mi budou chybět poznámky o rytířích, co smrdí. Protože o jejich vůni jsem při čtení jiných středověkých románů sama uvažovala.

Šokující informace z tohoto dílu - Eluška Rejčka je nevěrná Jindřichovi z Lipé!

Luigi1
13.04.2021 5 z 5

Celkově velice kladný pocit.Moc se tyto díly líbily ,čtivé a poučné.Doporučuji