Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 636 155

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

Ilona70
15.03.2024 5 z 5

Po přečtení celé série hodnotím jako super oddechovou četbu, pan Niedl píše za mě výborně. Nechybí nic - trocha historie, romantika, napětí - přesně tak jak to má u oddechovky být. Škoda několika chyb v textu, asi by měli mít v nakladatelství lepšího editora, ale všech 8 dílů za mě super!

Francoa
14.03.2024 4 z 5

Rozjezd byl trochu jiný, než je u autora zvykem, ale potřebný, abychom věděli, kdo je kdo a o co půjde.Potom příběh nabral grády a četl se jedním dechem.Těším se na další díl.

S.sidi
07.03.2024 4 z 5

Všichni mi tuto knihu doporučovali a já po první třetině byla úplně otrávená a nevěděla co se jim líbilo. Skoro celý první díl jsem se seznamovala s hlavními postavami, pokaždé jiné prostředí. Od poloviny knihy už to začínalo být přehlednější a na konci jsem byla zvědavá, jak to bude dál.... V audiu

Dela111
25.02.2024 4 z 5

K prvnímu dílu série jsem přistupovala celkem natěšená, historické romány z tohoto období mám moc ráda a 14. století patří k mým nejoblíbenějším.
Začátek knihy vyžaduje více trpělivosti a pozornosti, protože každá kapitola se odehrává na jiném místě a má jiné postavy. Jednou jsme na tvrzi Vřesov v jižních Čechách a sledujeme drama dvou rodin, vzápětí přichází kapitoly, které se věnují nástupu Jana Lucemburského na český trůn. V dalších kapitolách sledujeme osudy řádového rytíře johanitů vracejícího se z Rhodosu. Důležitou součástí děje je boj s loupeživými tlupami, který má za cíl král. Bojem s jednou takovou tlupou působící v okolí Vřesova příběh vrcholí. Všechny dějové linky se postupně spojí a začnou dávat smysl.
Prostředí, postavy i situace jsou dobře vykreslené. Na konci zůstává mnohé otevřeno a láká tak k rychlému sáhnutí po dalším dílu.
Na začátku jsem měla pocit určité rozvláčnosti, ale u úvodu do velké historické fresky to může být. Tady je jasné, že toto bude dějově velmi bohatá záležitost a já už se těším na pokračování.
4,25*

alabra
09.02.2024 4 z 5

Moje první setkání s autorem vyústilo v příjemné překvapení milovníka historie, určitě se chci potkat znovu s rytíři z Vřesova. Prolínání postav se skutečnou historií i věrohodné vykreslení reálií spolu s každodenností vytváří příjemný poslech audioknihy.

Kraken126
27.12.2023 5 z 5

Naprosto geniální, propracovaný, historický román se sympatickými a čestnými hrdiny, založený na historických faktech. Skvěle načtené a dle mého soudu, jsou romány Františka Niedla to nejlepší co u nás vyšlo v rámci historických románů. Konkurovat může už jen Vlastimil Vondruška s Přemyslovskou epopejí, ale Niedl je o level výše.
Děkuji pane Františku.

mira399
27.12.2023 5 z 5

Mám radost. Proto, že je to opět výborná knížka a pak i proto, že jsem teprve na začátku dlouhé série a ještě si příběh pěkně užiju. Pan Niedl nezklamal, ale to mě nikdy. Příběh o chudých šlechtických rodech se teprve rozjíždí, přesto jsem se nenudila a rýsuje se mi zřejmě oblíbená postava a tou bude Wolfram :-) Jsem hodně zvědavá také na Čeňka a i Lothar podle mého ještě bude mít prostor pro vývoj zajímavým směrem. moc se těším na další díl a kdo hledá dobré historické počtení, doporučuji všemi deseti!

marco026
09.12.2023 5 z 5

Kniha začína súbojom o český trón. Do krajiny prichádza Ján Luxemburský, ktorého armáda sa pustí do boja proti vojsku kráľa Henricha Korutánskeho. Napriek tomu, že príbeh pokračuje rôznymi intrigami okolo kráľovského dvora, tak dielo Rytíři z Vřesova je hlavne o rytieroch z menej významných rodov.

Popravde už veľmi dlho som nečítal takýto vynikajúci historický román, od ktorého som sa nemohol odtrhnúť. Zo začiatku som absolútne nevedel čo čakať. Bude to o súboji o trón? O intrigách medzi najmocnejšími? O rytieroch konajúcich svoju službu? A ono v podstate dej má z každého trošku, ale hlavné príbehové linky sa naozaj zameriavajú predovšetkým na životy "obyčajných" rytierov. Najprv som sa nevedel zorientovať v toľkých menách a rodoch, no jednotlivé postavy sú také odlišné a dobre napísané, že to neskôr nebol žiadny problém. Hlavní hrdinovia vyzerajú zo začiatku nezaujímavo, ale autor postupne počas deja ukazuje ich skutočné schopnosti a prednosti. Prostredie drsného stredoveku je tu vynikajúco vykreslené a vtiahne čitateľa okamžite do deja. Bude sa umierať a dokonca príde aj na celkom zaujímavé zvraty a súboje.

Niektoré časti príbehu sú v knihe Rytíři z Vřesova ešte len načrtnuté a je vidieť, že v ďalších dieloch sa je na čo tešiť. Koniec knihy je vynikajúci a to napriek tomu, že je otvorený. Okamžite som musel po dočítaní objednávať ďalší diel. Nejaké mínusy ma ani nenapadajú a preto dávam tomuto historickému románu, s veľmi dobre napísanými postavami, plný počet bodov.

Isew
19.11.2023 4 z 5

Jako rozjezd série je to výborné. Netypicky dva kladní hrdinové. Uvidíme, jak se bude příběh vyvíjet dál. Zatím převládá nadšení.

ujira
13.11.2023 4 z 5

Celkově hodnoceno jako docela dobrá série historických romámů, sledující na pozadí vlády Jana Lucemburského, životní příběhy rytířů z Vřesova a sousední
tvrze. Časté opakování historie hlavních hrdinů zpomaluje děj,autor má asi obavy, aby čtenář, který nečetl celou serii, se neztratil. Myslím, že by jednotlivé knihy měly čtenáře zaujmout aniž by se muselo stále něco opakovat.

jan.para
30.10.2023 4 z 5

Po Hynkovi Tasovi z Boru a Ondřeji z Rohatce jsem se pustil do Rytířů z Vřešova Zajímavý úvod do celé série, i když úvod se trošku táhl. Nejvíce mě zaujala postava Wolframa, tak uvidíme co z toho bude.

RyonMathrin
23.09.2023 4 z 5

V Českém království na počátku vlády Jana Lucemburského to bylo dozajista drsné a pěkný chaos. Pletichy mezi šlechtici a prostý lid velice chudý. Kulisy mi přišly dobře zvládnuté, autor to má evidentně nastudované.
Hrdinové a postavy působí velice uvěřitelně. Kniha byla napínavá a moc se mi líbila, i když už jsem možná pár let mimo cílovou skupinu. Wolfram je samozřejmě hrdina číslo jedna, silák a správňák, Beneš jistě taky, ale mé sympatie měl hlavně malý Čeněk, asi díky své odvaze a tvrdohlavosti.
Těším se na další díl a chystám se i na další série tohoto autora. Čtyři zasloužené hvězdy.

mpb1913
22.08.2023 5 z 5

Hodnotím jako celek po přečtení všech osmi dílů. Jsem stejně jako u série s Hynkem Tasem z Boru nadšen. Velká, krásná pohádka pro dospělý kluky, která se odehrává ve známých kulisách Prahy, Českého Krumlova, ale i Lokte, Hradce Králové a dalších míst což románu pro mě ještě přidává na atraktivitě. Nechci nijak spoilerovat, tak jen napíšu, že rozloučení s hlavní postavou je přímé, chlapácké, dojemné a za mě to autor zakončil skvěle. Rozhodně si postavy oblíbíte a dočtete příběh dokonce za což budete krásně odměněni.

ledovakralovna
10.08.2023

Všech 8 dílů mám prečtených jedním dechem. Postava Wolframa se mi v mysli objevuje dodnes. Líbí se mi jeho čistý charakter.

hnusák
20.06.2023 5 z 5

Bezvadná pochutina, čte se snadno a ještě se člověk vzdělá ( pokud nezapomíná, můj případ ). Samozřejmě již mám své vyhraněné postavy, kterým fandím a dále budu, již jsem započal druhý díl,

Jiruka Kareru
16.05.2023 5 z 5

Skvělý román. Že začátku se trochu táhl, ale cca od půlky už byl svižnější a akčnější. Přesně podle mého gusta.

ivousekk
06.05.2023 5 z 5

Vynikajici. Napinave, jen malo predvidatelne a jeste osvezi pamet co se historie tyce.
Bavi me historicke romany, diky kterym si zase o neco rozsirim obzory. Toto je jeden z nich. Mnohokrat jsem si hledala fakta o postavach ci radu johanitu na netu. Poslouchala jsem jako audioknihu a byl to velmi prijemne straveny cas. Jdu hned na dalsi dil.

popi099
08.04.2023 5 z 5

Skvělý historický román, napínavý děj, zajímavé detaily, atraktivní prostředí a borec Wolfram. Doporučuji:-)

tomvall
12.02.2023 4 z 5

Pomalejší rozjezd, kdy mne chvílemi kniha moc nebavila, vystřídala asi v polovině knihy spokojenost. Na další osudy dvou sousedních rodin zemanů z Vřesova a Olšové se těším.

Mabie
17.01.2023 5 z 5

Kniha má svižný děj, napětí a osobitý jazyk Františka Niedla. Poslouchala jsem jako audioknihu a byl to velmi příjemně strávený čas.
Je to příběh o chudých zemanských rodech z Vřesova a Olšové a vztazích mezi členy těchto rodin, o Janu Lucemburském, Jindřichu z Lipé, Petru z Rožmberka i jiných pánech, ale hlavně je to zemitý příběh o tvrdé době počátku 14. století v Českém království.
Po trochu pomalejším úvodu, kdy musí být představeno velké množství postav, se objevuje postava Wolframa Katzingera z Olšové, který byl jako malý kluk vytržen z rodiny, aby vykonal cestu ke svatému hrobu. Do Čech se vrací po 14 letech jako rytíř řádu Johanitů a od té chvíle je to hlavně o něm, protože Wolfram je veliký sekáč.
Drsná doba, každodenní boj o přežití, kruté osudy, zkrátka čtivý historický román!