Rytíři z Vřesova

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/274118/rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 4.5210

Rytíři z Vřesova (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Rytíři z Vřesova

Jonny

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil.
Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :).
Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické.

Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.

orson

Hlavním důvodem, proč jsem po knize šáhl, byl zájem o autora - jednak jsem od něj četl inspektora Previta a moc jsem se bavil a jednak jsem ho chtěl srovnat s Vondruškou, kterého si občas přečtu. A teda jako dobrý! Snad jen Vondruška má ve svých knihách více zajímavých informací o životě v dané době.

Etule

Moje první kniha od autora a určitě ne poslední. Sice bohužel odnesl to, že mám nějakou nečtecí náladu, takže jsem knihu četla nezvykle dlouho, ale nic to nemění na tom, že byla skvělá! Je pravda, že začátek byl pomalejší, ale pochopitelný, aby se člověk dostal do děje.
Děj pro mě dostal pravý spád ve chvíli, kdy se na scéně objevil Wolfram. :) Ten chlapík se mi dost zamlouvá. I když je pravda, že všechny postavy, které měli svou odnož v příběhu se mi zamlouvaly. Dokonce i Hans Křivák.
Jsem ráda, že jsem knihu nakonec v knihovně ukořistila a rozhodně se chystám na další díly.

Lolila
17.12.2018

Doteraz som ešte od tohto autora nič nečítala, ale po tejto knihe ho určite zaradím medzi obľúbených. Skvelý román s historickými postavami zameraný viac na obyčajných ľudí a ich neustály boj o život.

Madelisi
03.11.2018

Obyčejní rytíři i ti, co jsou v učebnicích dějepisu. Zajímala jsem se o osud všech postav, bohužel když už nějaká nastoupila na scénu, tak za chvíli zase okamžitě z ní na delší čas odešla.
Druhá půle od nástupu Wolframa mi přišla až moc technická.
Zajímavé, že Petr z Rožmberka je zde podobný Rožmberkovi Ludmily Vaňkové. Pana z Lipé jsem si zde zatím neoblíbila.
Každopádně pokračuji s dalším dílem.

Kerberos
22.08.2018

Z tohoto historického období už jsem četla více knih,zpracování pana Niedla se mi líbí a uřčitě si přečtu další díly.

Jaruš7
05.08.2018

Propadnout se v historii do časů rytířů, lapků, šlechtických intrik a lásek, nelásek, má za následek závislost, které neodolám.
První díl ze série a jsem zaháčkovaná, nadobro a ne jen na tuto sérii.

stopni
31.07.2018

Kniha je velice odlišná od románů od V. Vondrušky, které jsou možná trochu zidealizované, což se u Niedla tvrdit nedá. Vypravěč nechává své hrdiny skoro zemřít, je k nim nelítostný. Nebylo to špatné, určitě si nějakou další knížku od autora přečtu, jen mi trošku vadil jazyk, kterým byl příběh psán - trošku jsem v něm viděla jazyk hist. románů z 2. světové války, o níž autor také píše.....

babystar
28.07.2018

Začátek další čtivé série tentokrát ze začátku 14. stol., kdy do země rozvrácené mocenskými boji o český trůn je přiveden mladičký Jan Lucemburský. Dozvídáme se, jak se žilo na takové chudé zemanské tvrzi (Vřesov a Olšová), jejímž obyvatelům nebylo co závidět. Druhorození synové museli odejít do služeb k pánovi (Beneš) nebo do kláštera (Čeněk-ten se tomu však vzepřel), děvčata se musela provdat podle dohody rodičů (Máří za senilního kupce, Hildgred za neurvalce Janka a Běta za mrzáka Lothara), pokud měla to štěstí, že je neznásilnili a nezabili lapkové (Jana a Roza). Ze zchudlých rytířů se stávali lapkové (Hans Křivák) a všude se jen vraždilo a bojovalo o moc...

Pet007
23.07.2018

Moje první setkání s autorem. Jsem nadšená a těším se na další knihy. Vyprávění o mocných a známých historických postavách mne moc nebavilo, protože o nich jsem četla spoustu knih, ale ti z nižších stavů, obyčejnější, to je to nové, co mne chytlo u srdce.

marlowe
14.07.2018

Jasně, že by se vady na kráse našly: široký záběr, který autorovi neumožnil soustředit se na detail, občasná prvoplánovost děje či vtípků, zkratkovitost, klouzání po povrchu tam, kde by si děj zasloužil hlubší ponor – ale jinak solidně odvedená práce…

Standa24
14.06.2018

Největší slabinou této knížky je, že je příliš krátká. Prvních cca 100 stránek se seznamujeme s hlavními aktéry příběhu a když děj dostane spád, knížka skončí. Nezbývá než se pustit do druhého dílu :)

adam5955
08.06.2018

Zda se, ze to bude zacatek dalsi povedene serie pana Niedla. Libil se mi prechod z osoupanych zemanu, pres pany a rytire az ke krali. No, proc by porad museli byt hrdinove ti, co jsou 90% pribehu slabsi? Tady byla sila primo hmatatelna... superni, hned jsem si objednal druhy dil

špulo
16.05.2018

Pre mňa veľké prekvapenie. Tohto autora som nepoznal. Je to moja prvá kniha, do ktorej som sa pustil vďaka tejto databáze. Neľutujem. Možno som počas čítania narazil na nejaké "zakopnutia", ale na konci som na všetky zabudol a upaľujem do kníhkupectva pre ďalší diel. Ak bude aj ten na takejto úrovni, mám nového obľúbeného spisovateľa.
Nejde tu o ťažké intelektuálne dielo. Toto je poctivé dobrodružstvo v historických dobách. Bez vaty, bez zbytočných popisov. Ale, je to len začiatok. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. 95%...

Filatov
10.03.2018

František Niedl na mě vytáhl hodně silné karty a přiznávám se, že jsem mu rád podlehl, protože v ruce drží opravdu velké trumfy. Jednak píše z naší historie, což je velké plus a jednak je Jihočech jako já, takže o to více k němu mám blíže. Má prostě výhodu v tom, že je mi hodně blízko, protože píše o tom, co znám a místech, které jsou mi velmi blízká. Celé jižní Čechy, ale také Krahulčí, Landštejn a jiná místa a postavy to vše je mi důvěrně známé no a pak nedejte plný počet hvězdiček že? Navíc ta doba o které píše je další část naší historie, která mě zajímá. Já jsem si myslel, že tato kniha bude hlavně o Janu Lucemburském, což vlastně tak trochu je, ale hlavně je o úplně jiném příběhu menších zemanů na pozadí nástupu Jana Lucemburského na náš trůn, takže ona linka s naším králem je jenom berlička pro rozehrání úplně jiného příběhu. Samotný příběh je hodně čtivý a musím říct, že pan Niedl s postavami v úvodu děje hodně zatočil a to jsem si myslel, že tyto postavy mají být hlavními postavami děje. Ale kdeže! Ke slovu se dostávají jiné postavy, které si člověk oblíbí, ať už jde o Wolframa nebo Čeňka z Vřesova. Musím knihu shrnout tak, že jsem objevil klenot, protože asi jenom dvě, nebo tři kapitoly nebyly tak záživné, ale jinak má příběh švih, spád a hlavně závěr se moc povedl. Rád se opět v dalších dílech ponořím do této doby a tohoto příběhu.

Kodetka
25.02.2018

Kdyby kniha neměla pokračování, řekla bych, že minimálně polovina je o ničem, ale vyprávění o králi a jeho rádcích bude mít jistě v dalším díle opodstatnění. Jinak závěr příběhu měl celkem švih a spád.

anibeni
21.02.2018

Nečtu historické knihy, nebýt knižní výzvy, nepustila bych se ani do téhle knížky. Ale právě díky čtenářské výzvě jsem si přečetla něco, co se mi překvapivě líbilo..Klobouk dolů, historický román napsaný tak lehce a bravurně mě opravdu velmi překvapil..

Alizon
21.02.2018

Slibny zacatek serie. Od Frantiska Niedla jsem jeste nic necetla a cekala jsem (vzhledem k tomu jakou rychlosti knihy pise) neco "odbyteho", ale knizka me mile prekvapila. Nedivim se ze byl druhy dil rychle vyprodany. Nastesti byl rychle dotisknuty a dalsi dily tak uz cekaji na precteni. Zajimave osudy a pribehy nekolika postav ve "ctenarsky atraktivni dobe". Velmi slusne 4 hvezdicky (vahala jsem nad 5 ale ty si schovavam pro "srdcovky").

hrosik3
30.01.2018

Čtivý historický román, už se těším na další díly.

KAREL6725
23.01.2018

Krásný historický román. Knihám od pana Niedla nelze nic vytknout. Je to čtivé, napínavé , tohle se čte samo. Plný počet hvězd. Těm kdo nečetli vřele doporučuji.

Zdenda20
16.01.2018

Upoutávka na knihu moc neříká. Ale kniha je velmi čtivá. Mohu jen doporučit.

hankapimi
06.12.2017

Já prostě Fr.Niedla můžu číst kdykoliv, zhltla jsem čtyři díly Rytířů z Vřesova a musím opět netradičně ohodnotit dvakrát plný počet ! A jak jsem někde už poznamenala, mám velké obavy, že já budu číst rychleji, než Fr. Niedl píše, tak už je to tady...

chardon
01.12.2017

Jedním slovem perfektní.

Marika Vanova
15.11.2017

Perfektní počteníčko. Takhle napínavou historickou knihu už jsem dlouho nečetla a těším se na další díly. Niedl se stává mým oblíbeným autorem, je s podezřením, že mi tak dlouho unikal.

KikiZ
04.11.2017

Super!!! Nejdříve jsem četla následující díly a musím říci, že druhý díl Růže a lev se mi nelíbil tolik jako tenhle, nicméně asi to bylo taky dáno tím, že jsem se s postavami sžívala tak nějak narychlo a neznala jsem úplně co bylo předtím. Mám hrozně ráda Čeňka - správně statečný a přidrzlý kluk, což byly bezpochyby vlastnosti potřebné k tomu, aby jste vůbec přežili. Fajn je i Beneš a líbilo se mi jak tam byla vykreslena Vřesovská rodina - chudí, neschopní zemánci, kterým čouhá sláma z bot a smrdící hnojem na sto honů, živořící v polorozpadlém baráku se svérázným, násilnickým otcem a vypočítavým nejstarším Jankem. Není to úplně vzorově sympatická rodinka jako ze žurnálu a tento fakt mě určitě zaujal. Výborně pane Niedle. A už se těším na čtvrtý díl!

janmikyska
17.10.2017

Ze začátku jsem nevěděl, zda ve čtení pokračovat dále, protože je zde velmi dlouhý a poněkud nudnější úvod do děje, avšak nelituji, že jsem knihu neodložil. Zhruba v polovině obsahu získává kniha spád, po kterém jsem ji dočetl včetně druhého dílu trilogie během pár dní. Už teď jsem zvědav na poslední díl, jak příběh skončí.

vincek1
06.10.2017

Pěkně napsaný příběh, ostatně od p. Niedla jsem ještě špatný nečetl a těším se na další.

lugh
29.09.2017

Příběh celkem dobrý, čtivý. Vše v duchu tvorby pana Niedla . Bohužel kniha mi přišla krátká, příběh se mohl více rozvinout, ale jsou další pokračování , tak uvidím. Každopádně jsem spokojený a těším se až přečtu další díly.

Ramiel
25.09.2017

Rytíři z Vřesova nevybočují z linie autorových historických románů. Zase zde máme hlavní hrdiny z nevýznamných rodů, kteří slouží mocným mužům v českém království. Jen jsme se z dob Václava IV. přesunuli do dob jeho děda Jana. A opět mohou intriky mocných začít...

Holmann
16.08.2017

Snaha k dobrému tématu, ale těm postavám nějak nejdou věřit jejich role.