Rytíři krále Artuše

Téměř druhého půl tisíciletí uplynulo od doby, kdy téměř neznámý král Artuš hájil Británii proti saským vetřelcům. Jeho jméno však nezůstalo jen na stránkách historie, naopak během následujících věků se proměnilo v legendu rytířství, neboť od 9. století počínaje kronikářem Nenniem další a další evropští autoři psali jeho příběhy stejně jako příběhy dalších rytířů bájného kruhového stolu. Tak vznikla středověká vyprávění o panu Lancelotovi, Tristramovi a Isoldě, o Zeleném rytíři, o výpravě za svatým grálem aj. Po celé tisíciletí poutala tato epika evropské čtenáře bez rozdílu věků a dodnes zůstala námětem nejrůznějších literárních prací, divadelních her, filmů, či dokonce počítačových her. Toto vydání, pořízené renomovaným autorem dětské literatury a doprovázené obrázky jednoho z předních českých ilustrátorů chce nejen přiblížit mladému čtenáři významné kulturní dědictví, ale stejně tak ideály, romantiku a realitu středověku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49160/rytiri-krale-artuse-49160.jpg 4.229
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Fénix

Kniha Rytíři krále Artuše

mazlak

Kniha spíše pro dětské čtenáře. Vypráví o legendárním Merlinovy a králi Artuši.

Zelený_Drak

Kniha má pěkné ilustrace, ale styl je jednoduchý – je to kniha pro děti. Neumím si moc představit, jak bych ji vnímala v dětském věku, jestli by mě oslovila víc nebo ne. Jako dospělá jsem si z ní žádný zvláštní dojem neodnesla.

witiko
16.03.2018

Jako celek mě artušovské legendy úplně nenadchly, čekal jsem víc prastarých keltských motivů. Ty tu sice tu a tam problesknou, ale jsou hodně obalené nánosy středověké dvorské kultury. Nicméně Vladimír Hulpach je skvělý vypravěč, to je třeba ocenit. Měl jsem problém s tím, že jsem četl nejnovější (výtvarně taktéž skvostné) vydání z roku 2017, ale když jsem nakoukl do vydání staršího (1992), zjistil jsem, že několik epizod autor zcela vypustil, jiné epizody prosekal, některé věty přeformuloval, takže jsem nevěděl, co vlastně číst. Je skvělé, že se autorovi materiál stále vyvíjí pod rukama a trvale ho přepracovává, ale tím spíš bych ocenil ediční poznámku, kde by autor vývoj svého tvůrčího přístupu trochu osvětlil.

trudoš
30.06.2017

Jedno z děl, které vlastně formovalo mé mládí a s odstupem můžu jen konstatovat, že lépe jsem si vybrat nemohl. Bože, jak já tuhle knihu miloval, každou jednotlivou kapitolu. A to mi bylo čtrnáct let, kdy jsem začal pracovat na kariéře ředitele Zeměkoule a bájného lamače dívčích srdcí, což nakonec nedopadlo v ani jednom případě. Ale zůstala mi knihovna a to je taky fajn.
Pravdu říct, Vladimír Hulpach definoval můj vztah k artušovským legendám a to takovým způsobem, že když mi později přišel pod ruku Maloryho kánon, zklamal mě ve všech ohledech. Nejvíc pak Artušův incest se sestrou, což je v důsledku klíčový zvrat celého cyklu a počátek toho, kdy to šlo bohužel ke všem čertům. Hulpachova verze tak pro znalce jistě funguje spíš jako laciná rozprávka, než odborné převyprávění, ale sám za sebe můžu říct, že jeho verze hrdinského eposu u mě bodovala víc, než originál. Fantastické ilustrace Jana Černého pak dokonale podbarvují lehce kýčovitou atmosféru skutečné odvahy, lásky a statečnosti.

AllyKumari
11.07.2016

Nádherně převyprávěné zásadní i drobnější příběhy artušovských legend, doplněné umnými ilustracemi. Jedna z oblíbených knih mého dětství, která mne také pomalu připravila na přechod od pohádek k mýtům a dále k historii. Vhodná pro chlapce i děvčata.... a pro dospělé, kteří si chtějí trochu zasnít a odpočinout nad něčím příjemným také.

Apča1
28.10.2014

Tato knížka je docela hezká

Skeeve
20.07.2012

Jako malý jsem si žil ve vlastním světě, který byl vykreslen převážně na legendách o králi Artuši, Merlinovi... A také se mi dostala do rukou tehdy tato kniha určena především mladším čtenářům. Také si pamatuji své rozhořčení, jak mohl někdo takto "překroutit" pro mě tehdy svaté legendy - ale i přesto jsem si je docela rád přečetl... Autoři této knihy si dali s vyprávěním záležet. Není divu, když člověk chce, aby se to dobře četlo především dětem.
Legendy Kulatého stolu a jiné převyprávěli a a někdy dovymýšleli autoři po svém, což jim nezapomenu, ale stejně tak jim nezapomenu ani to, jakým stylem byly tyto příběhy podány, či na krásné ilustrace v knize...

Adventní kletba
Adventní kletba