Rytíři a jiné povídky

Rytíři a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142112/rytiri-a-jine-povidky-ZrF-142112.jpg 5 2 1

Soubor historických povídek (Bitý nebitého nese, O život, Jiřík z Kozlan, odpovědník a škůdce zemský, Osudné slovo, Kdo s koho, Malý Faust, Rytíři). Příběhy se strhujícím dramatickým konfliktem jsou nasyceny detaily líčeného prostředí a vyjádřeny přesvědčivým archaizujícím jazykem.

witiko
07.06.2018 5 z 5

Od Zikmunda Wintera jsem už přečetl hodně povídek, obrázků a novel a ještě mě nezačal nudit. V tomto výboru snad jen Kdo s koho a Rytíři ztrácejí tah, protože autor takřka s gustem režiséra občas neodolá pokušení detailně líčit nejrůznější prostředí (zvlášť mu jdou davové scény jako výroční městský trh, hospodské špičkování, hecování, hádky a pranice, zevlování po ulicích...), ale ani po dočtení těchto pomalejších kousků čtenář nakonec nelituje, protože mají nečekané vyústění a vtipnou/chytrou pointu. Vyloženě slabší je jen Malý Faust (spíš jen taková kuriozita), ale jinak všechny ostatní povídky jsou skvělé. Silné, napínavé příběhy a mimořádně živé obrazy někdejšího způsobu života i mentality, podané s lehkým humorným odstupem.