Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna

Rytíř zelené růže: Záviš z Falkenštejna https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12517/rytir-zelene-ruze-zavis-z-falkenstejna-12517.jpg 4 92 32

Historický román o dramatickém osudu a královské lásce českého šlechtice Záviše z Falkenštejna. Přemyslovské Čechy koncem 13. století jsou zemí rozvrácenou bezvládím po smrti Přemysla Otakara II., v níž mladičký následník trůnu Václav je v zajetí a královna-vdova Kunhuta zůstává v ústraní. V takové době žije rytíř Záviš z Falkenštejna, přitažlivý, marnivý a vášnivý muž, sebevědomý šlechtic a nezkrotný bojovník. Láska ke Kunhutě zpečetěná sňatkem, kterou přerušila až královnina smrt, mu dává moc sjednotit znesvářené rody a nastolit krátký mír; vlivem nepřátelských intrik je však zatčen a obviněn ze zrady trůnu a koruny. Po vzestupu nastává krutý pád. K sepsání osudů známé postavy českých dějin přivedl autorku (1973) zájem o historický šerm. Tento román je její prvotinou; fakta jsou obratně vkomponována do dynamického děje plného životných postav, napsaných s ženskou emotivností. Nadějný vstup do literárního světa.... celý text

vincek1
31.08.2015 4 z 5

Kniha, která asi zůstane v mé hlavě hóódně dlouho. Krásný popis života pana Záviše z Falkenštejna. Mé nejoblíbenější období našich dějin, vláda Přemysla Otakara II a celého rodu. Co si člověk může přát víc. Snad ještě hodně knih od této autorky a hlavně stejně čtivých.

MarkétaLore
19.08.2015

No já to ani nedočetla, byla mi jakási nesympatická, - omlouvám se těm, kterým se líbila, ale bylo to tak. Asi tím , že jsem ji četla až jako třetí- po Vaňkové a Daňkovi. Záviš od Vaňkové byl sladkej, a kniha ubrečená, ovšem tady ten měl dlouhé blond vlasy, jestli si dobře vzpomínám, to se mi vůbec ale vůbec nelíbilo. A taky pamatuju že si na nich strašně zakládal. Jinak já jsem zuřivá propagátorka Daňka, tam se mi Záviš líbil nejvíc. Vidím že jste dala jen tři- noteda. Budete muset znovu přečíst.

elizabeth_ba
11.08.2015 5 z 5

MarkétaLore: Markétko, a to proč? (Proč si myslíte, že z něj toho metrosexuála udělala...) A také by mě zajímalo Vaše porovnání (metrosexuála) Záviše paní Koubkové se Závišem paní Vaňkové (všimla jsem si, že jste její tetralogii Lev a růže četla). Podle mě je totiž spíše "retrosexuál"... :-)

MarkétaLore
29.07.2015

dyť tam z něho udělala metrosexuála!

Aaron Lewis
08.07.2015 5 z 5

Jedna z mála knížek, které na mě měly opravdu dopad a ještě několik týdnů poté, co jsem ji přečetla, jsem ji měla v sobě.

tinka1974
31.05.2015 4 z 5

Moc hezká knížka. Hezky se čte. Jen když to období úplně historicky neovládáte, trochu jsem se ztrácela v postavách a jménech. A tím i kdo ke komu patří. Jinak je to hezké čtení. Ráda si přečtu i další romány

elizabeth_ba
28.01.2015 5 z 5

Kniha, která mě seznámila se Závišem, který se stal na mnoho let mým oblíbencem, a přemluvila mě k mnohým kousků např. k tomu, že jsem napsala jeho historicky věrnou biografii (teda po smrt královny Kunhuty, jelikož jsem se jej dlouhou dobu neodhodlala znovu zabít. Ale nebojte se, učiním tak velmi brzy, neboť poté, co jsem ve svém článku zabila prince Konradina, znovu zabiju literárně kohokoliv).

buschka
16.09.2014 4 z 5

Zdařile napsaná knížka z doby největší slávy Záviše, ale i jeho konce. Pěkně se čte, postavy jsou dobře popsány.

KikiZ
19.12.2013

Období vlády Václava II. patří k mým oblíbeným a tak jsem v antikvariátě jednoznačně sáhla po této knize a nezklamala mne. Je velmi pěkně a čtivě napsaná, jen se člověk občas trochu ztrácí v postavách jednotlivých šlechticů. Můj oblíbený byl v této knize Jindřich Krušina z Lichtemburka, mladý a odvážný šlechtic, leč později trochu zklamaný manželstvím o němž měl asi trochu jiné představy. To se někdy zkrátka stává.

Sisi11
04.04.2013 4 z 5

Krásný historický román o osudu Záviše z Falkenštejna a celého jeho rodu, Vítkovců. V celém příběhu jsem nejvíce milovala Kunhutu, obětavou, silnou a velmi moudrou ženu, českou královnu. Líbí se mi její vztahy s oběma muži, chování v chudé a nelehké době a nakonec oddanost a síla, které tato žena absolutně nepostrádala, ba naopak. Celá doba okolo vlády krále železného a zlatého je krásná a román ji líčí se vším všudy.

V knize se objevuje i Závišova píseň, obohacuje čtení a velmi se mi líbila.

Dandulka
08.06.2012 5 z 5

Velmi obsáhlá kniha a silný příběh.

Alimak
30.03.2011