Rytíř Smil

Rytíř Smil https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375627/bmid_rytir-smil-gLK-375627.jpg 4 93 26

Petr874
Petr874
22.08.2023 3 z 5

Co k tomu dodat? Pobavil jsem se u toho a to mi stačí.

lucavka
lucavka
02.08.2023 5 z 5

Něco vám povím, tato miniknížka je maxiprasárna prvního řádu, rytíři Smilovi může většina mužů jen tiše závidět...a užijte si ilustrace od Káji Saudka, jsou totiž boží.

Francoa
Francoa
22.09.2022

Báseň jsem poprvé četl někdy koncem 50 let minulého století, poté ještě několikrát. Tenkrát s nadšením.V 90 letech už nebyla tolik zajímavá.Verše spíše jednoduché.Mnohem lepší verše má sprostý Cyráno, ale nevím kdo je autorem, snad někdo by mohl poradit.

Peter74
Peter74
10.06.2021 5 z 5

Pán autor mal skvelú fantáziu, keď stvoril takéto fantastické dielo ľahkej literatúry. Skvelo som sa pobavil a zasmial.
Musel som sa krotiť, aby ma nebolo počuť.
Pán Vrchlický klobúk dole.

Skodinka89
Skodinka89
08.05.2021

Myslím, že hodně studentů by tohle mělo odškrtnuté v povinné literatuře :D.
Když to člověk bere s nadhledem - proč ne

n.ezn.amy
n.ezn.amy
11.02.2021 5 z 5

Je tomu již drahně let,
co jsem Rytíře Smila jako jinoch čet,
Na začátku četby básně,
odhalily se mi v úsměvu dásně,
po dočtení díla Smila,
i mou tvář zahalila barva lila,
Když je občas venku krásně,
mám velkou chuť psát básně,
ale i když mám notes krásný kožený,
pro psaní básní nejsem stvořený

Rytíř Smil je pornografická báseň připisovaná Jaroslavu Vrchlickému, který byl za ní údajně vyloučen z kněžského semináře. Pokud tomu tak opravdu v té době bylo, nedivím se. Rytíř Smil je báseň o rytíři, který se na veřejnosti nezjevuje v přítomnosti ženy až do té doby, než ho svede místní vesnická dívka. Na svou dobu a svého autora odvážná báseň, ale co .... vždyť i velikáni literatury byli jen lidé, tak proč soudit a odsuzovat. Za mě vtipně napsaná báseň. A kniha vylepšena nádhernými ilustracemi mého oblíbeného Káji Saudka.

Disease
Disease
30.12.2020 4 z 5

Příjemně překvapilo, že to není takové sprosťačení za každou cenu, i když obcas nějaký ten veršík pokulhává, zejména v přízvucích. Saudkovy ilustrace jsou tudíž přidanou hodnotou, nikoliv jediným plusem.

Ira13
Ira13
26.08.2020 5 z 5

Tak tohle jsme tajně četli někdy v 13 se spolužačkou, která to našla u svého staršího bratra. Poezie mě chyběla do čtenářské výzvy. Až nyní jsem zjistila, že toto napsal pan Vrchlický. Je to taková porno báseň, spíš k zasmání, jak k přemýšlení

tittanie
tittanie
17.07.2020

Tak k téhle knize jsem se dostala náhodou a musela jsem se několikrát ujistit, kdo to napsal a kdy. Neuvěřitelné na jaká všechna slova se dá nalézt rým. Za mě super.

slawa.cap
slawa.cap
17.04.2020 3 z 5

Musím říct, že nesdílím nadšení s většinou komentujících. Jako starej prasák jsem potěšen vtipným porno příběhem, který má děj a postupně graduje.
Jako duší poeta už tak nadšený nejsem. V předmluvě chválí dílo, jak je vypilované do detailů, ale to mi asi uniklo. Některé rýmy jsou na úrovni žáků prvního stupně. V některých verších si autor vyloženě protiřečí.
Na druhou stranu nemůžu upřít originálnost a vzhledem k tématu i poměrně velkou obsáhlost a délku. Dílo určitě nezavrhuji a rozhodně stojí za přečetní, ale žádný zázrak to není.

lazarus
lazarus
26.03.2020 5 z 5

Tuhle záležitost jsem četl před lety, jen jsem si teď uvědomil, že ji nemám přidanou v přečtených. Zábavná prasárnička z doby kdy mé babičce byly tři roky. Saudkovi obrázky dílku nasazují pomyslnou korunu.

MrKrahujec
MrKrahujec
09.02.2020 5 z 5

Tak mám už delší dobu pocit, že se dnes už totálně zapomnělo, že Vrchlického autorství této básně je velmi sporné a nikdy potvrzeno nebylo. Dokonce bych řekl, že relativně velké množství málo vyvedených rýmů a občasná uklouznutí v rytmu verše hovoří spíše jasně proti. I když toho není moc (to uznávám), přesto jsem přesvědčen, že takový perfekcionista, jakým byl Vrchlický, by něco takového nedopustil ani ve zcela okrajové pornografické hříčce. Ohledně skutečného autorství mám už dlouhá léta vlastní tip: Karel Mašek. S Vrchlickým se úzce přátelil (dokonce bývá označován za jeho epigona) a přes bezesporu slušnou úroveň svého básnického umění Vrchlického virtuozity nikdy nedosáhl. Zato však proslul svým smyslem pro humor a především satirickým talentem. Tyto indicie se mi zdají být docela přesvědčivé...

Lucissia
Lucissia
04.02.2020 5 z 5

Musím říct, že kdyby toto bylo v povinné četbě, splněno by měli asi všichni studenti. Kdo to bere s nadhledem, ten se pobaví. A co mě těší, i básník Vrchlický je jen člověk. :-D

mia.com
mia.com
22.01.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla jen díky čtenářské výzvě. Poezii nesnáším, ale co si budem, tohle bylo opravdu zajímavé čtení :D. Hlavně oceňuji napínavou zápletku :D.

Martiiiik
Martiiiik
17.01.2020 5 z 5

Týden jsem přemýšlela, jestli se k přečtení básně přiznám, lehce vhání červeň do tváří :-D (tedy více :-D) ale budiž :-D dost jsem se nasmála :-D a to jsem si říkala, že mě už jentak něco nepřekvapí :-D

jitka7326
jitka7326
12.01.2020 2 z 5

Přečteno díky Čtenářské výzvě. Dodnes se vedou diskuse jestli je to opravdu dílo Vrchlického. Každopádně pobavilo.

Malinali
Malinali
10.01.2020 5 z 5

Vulgární, vtipné rýmy. Smekám! Velmi pěkné ilustrace. K pobavení a odlehčení doporučuji.

Marla
Marla
02.01.2020 5 z 5

Rozkošně vulgární, šťavnatá a vtipná báseň, navíc korunovaná skvělými ilustracemi od Káji Saudka. Velice nadaný byl velikán české poezie, už dlouho jsem se tak nepobavila! :D

Standa24
Standa24
01.01.2020 3 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě. Pobavilo :-)

IvikaS
IvikaS
01.01.2020 4 z 5

Vtipné, moc jsme se u čtení nasmáli.

Emil Jakub Frída
česká, 1853 - 1912