Rytíř Sedmi království

Rytíř Sedmi království https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219326/mid_pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-Nqg-219326.jpg 4 1176 166

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn, dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království, ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Černožárova vzpoura, křižoval krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk, co vypil truňk? Je totiž hodně nízkého rodu a ke svému rytířství přišel, sám neví jak. Zemí stále zmítají následky dynastické roztržky, vládnoucí rody spřádají intriky a nikdo pořádně neví, jestli vládne král, anebo jeho Ruka, lord Krvevran s pověstí černokněžníka, který má všude svoje špehy. Ser Duncan je trochu naivní mladík, který bere rytířskou čest až příliš vážně a všechno raději řeší selským rozumem a silou svalů svého nadměrně narostlého těla. Ale je těžko se do mocenských pletich nezamotat, když jej na cestách provází panoš Egg, který je něčím víc, než se zdá být. Trojice propojených novel George R. R. Martina, zasazená do doby před dějem Hry o trůny, nabízí všechno, co jeho světově proslulá sága, jen v sevřenějším a údernějším balení. Všechny tři příběhy vycházejí společně vůbec poprvé a navíc dříve než v USA. Za zmínku stojí i skvělý překlad Richarda Podaného. Přeloženo z: The Hedge Knight (1998), The Sworn Sword (2004) a The Mystery Knight (2010)... celý text

Literatura světová Novely Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hedge Knight / The Sworn Sword / The Mystery Knight , 2015

Shimon
03.08.2017 3 z 5

Cose příběhu týče, tak všechny 3 povídky jsou skvělé, o něco méně kvalitní než knihy z Písně, ale stále dobré. Věc, která mě ale značně znepříjemňovala četbu je překlad, který je naprosto odlišný od překladu Písně. Např: Bittersteel je přeložen jako Hořkoplát. Blackfyre jako Temnožár, a Hand of the King je přeložen doslova jako Králova Ruka. Dále bych zmínil to že některá místa byla přeložena jinak a jíná vůbec, což může člověka zmást.
Taky se mi moc nelíbil překlad slova Bloodraven. Chápu, že do češtiny se to překládá těžko, ale "Krvevran" mi rval oči, vždy když jsem to uviděl.
A nakonec, brožovaná kniha má, dle mého, stašně hnusnou obálku, ale to je jen můj osobní pocit :D
Kvůli překladu dávám 3/5, jinak knize jako takové dávám 4/5

MorriconeTheGod
10.07.2017 odpad!

Není to stupidní tak ubíjejícím způsobem jako ta hlavní série, ale je to naprosto nezáživné, o ničem, natahované. Hlavní myšlenka je obšlehnutá z filmu Příběh rytíře, ale ani tak z ní nedokázal nic vytěžit. Pro mě je Martin asi nejhorší spisovatel všech dob - ačkoli pojem spisovatel je poněkud nadnesený - je to obyčejný copywriter placený od znaku.

Braenn
08.07.2017 5 z 5

Takový styl knih mám moc ráda. Inteligentní příběh obyčejného hrdiny. Humor, akce, smutek i štěstí. Chtěla bych pokračování, ale mám pocit, že tak dobré příběhy je lepší nechat krátké.

Arte
23.06.2017 4 z 5

Jedná se o příjemné počtení, kterým lze zkrátit čekání na vydání dalšího dílu Hry o trůny. Lecos se tím vysvětlí a přiblíží to svět Západozemí o něco více. Bohužel je to příběh na můj vkus moc krátký a mou žízeň po pokračování Písně ledu a ohně neuhasil.

Loginus
07.06.2017 5 z 5

Dunk... Duncan Vysoký. Je to dobrá věc. Odehrává se dlouho před znovuobjevením draků, tudíž magii nehledejte. Spíš rytířský epos z Martinova světa, trošku(víc) naivní jako je jeho hrdina. Moc mi nesedlo seznámení hlavních aktérů, ale nechci spoilerovat.
Potěšily narážky na postavy které už známe, třeba odporný malý Frey. A nemám výhrady proti autorově zálibě v heraldice, užívám si ji i když někomu bude jistě lézt kapku(opět možná víc) na nervy.

Archie
08.05.2017 3 z 5

Dunk, liny jak lenochuv mec a pomaly jako pratur - na pomery G.R.R Martina az nezvykle kladna postava, ktera vsak snadno priroste svym dobractvim a absenci prospecharstvi k srdci. Nutno podoltnout, ze posledni povidka me nebavila tolik, jako dve predchozi - te prvni byla podobna, a az prilis se dej hemzil rody a erby. Prijemne, odpocinkove cteni a prijemne zamrazeni kdykoliv, kdy se na scene objevi jmena jako Lannister nebo Targaryen. Jen - a to plati i pro vyvoj velke serie - mozna vice vypraveni, mene erbu, postav a rodovych jmen.

Mayaku
19.03.2017 4 z 5

Takový milý návrat do Západozemí, tentokráte 80 let před započetím slovutné Hry o trůny. Četlo se to velice příjemně, je to taková fajn výplňová vata, která trochu osvětluje dění před započetím hlavního eposu Písně ledu a ohně. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v chronologii příběhu, resp. kdy konkrétně před Hrou o trůny se příběh odehrává, a kdo vlastně jsou jednotlivé postavy - podařilo se mi to jen díky letmé zmínce o pravděpodobně jediné postavě, která se živoucí vyskytuje ještě v sáze Písně ledu a ohně, Aemonu Targaryenovi, to byl pro mě jediný záchytný bod, ale ani tím jsem si dlouho úplně jistá nebyla, neb Targaryenové evidentně co se týče jmen svých potomků moc inovativní nebyli. No, svým způsobem jsem ráda za nějaký background k sáze, ale popravdě řečeno, více bych ocenila, kdyby už bylo možno přečíst si, jak dopadne hlavní epická heptalogie (dost na tom, že už její části spoileruje seriál). O tom, co jí předcházelo, bych si pak přečetla s o to větší chutí.

bouncer
24.02.2017 5 z 5

Ve výsledku musím říct, že mě to vzalo víc než všechny knihy ze série Píseň ledu a ohně - ten komornější přístup s jedním hrdinou je silnější a lépe čtivý než přeskakování mezi deseti různými liniemi děje s velkým množstvím postav. Mimochodem pro informaci - jedná se o sbírku 3 povídek napsaných v různém období autorovy tvorby, přesto k sobě perfektně sedí.

Bella1
21.02.2017 5 z 5

Moc pěkné povídky z prostředí, kde funguje ještě něco takového jako rytířská čest. Mě osobně rozhodně nezklamaly.

eliska2106
09.02.2017 4 z 5

"Jsi rytíř, který si pamatuje, co přísahal," odpověděl kovář.
„Řídit se morálními zásadami, ze kterých nemá člověk prospěch spíš naopak, je každodenní volba každého z nás. Takových příběhů není nikdy dost," dodala Kovářová. :-)

yossa1
09.01.2017 3 z 5

Jakýsi prequel odehrávající se mnoho let před událostmi série Písně ohně a ledu. Příběh nadměrně vyrostlého Duncana a jeho panoše z nejvyšších kruhů je sice poměrně čtivý, ale kdyby autor věnoval energii dopsání posledních dílů hlavní série měl bych ho raději. Pokud máte možnost knihu si půjčit přečtěte si ji. Za nákup a zařazení do vlastní knihovny podle mě nestojí.

whiolet
26.12.2016 4 z 5

Srovnávat příběhy potulného rytíře s Hrou o trůny je hloupost,přesto musím,ale jinak příběhy rytíře ze sedmi království se čtou velmi dobře. Děj odsýpá, postavy jsou sympatické a o legrační rozhovory není nouze

Standa24
19.11.2016 5 z 5

Tři povídky o dobrodružstvích potulného rytíře Duncana a jeho panoše Egga, které se odehrávají za vlády Targaryenů v Západozemí. Rytíři, turnaje, zrada a tajemství jsou nedílnou součástí příběhu, který příjemně zkrátí čekání na Vichry zimy :)

Horbet
05.10.2016 5 z 5

Jako fanoušek seriálového gigantu jsem neměl pochyb o kvalitě těchto povídek. Poutavé povídání o příběhu jednoho rytíře a jeho po(mocného) panoše. Tím, že se děj odehrává v minulosti, mě kniha donutila se více zajímat o různé postavy minulosti, tak přítomnosti. Kdo, s kým, jak a proč, čímž jsem získal daleko lepší přehled o všem, co se týká her o trůny. Trochu mě mrzí, jakým směrem všechny 3 povídky směřovaly. Od půlky je jasné, jak to skončí a jen se čeká, jakým způsobem se stane a abych byl upřímný, tak rytíř je asi dítě štěstěny, než skvělý bojovník.

xelzax
03.09.2016 5 z 5

Sice to na hlavní autorovu sérii nemá, ale i tak je to skvělé. Dobrá výplň při nekonečném čekání na Vichry zimy.

KatChiss
31.08.2016 2 z 5

Nevím, asi je to jen mnou, ale mně se tahle kniha tří novel nelíbila. Vůbec jsem nepochopila o co v příběhu šlo. Bylo tam tolik jmen, že se mi to už po pár stránkách strašně pletlo a nevěděla jsem, kdo je kdo.
Kniha mě velice zklamala, protože je psána Georgem R.R. Martinem, který je úžasným spisovatelem. Kniha je psaná samozřejmě velice pěkně a kvalitně, ale příběh za mě nic moc. Měla jsem nutkání knihu odložit, ale pořád mě lákal konec... "Jak to asi dopadne? Jak to bude souviset s Hrou o trůny?" Výsledek mě tedy také zklamal, protože jsem čekala, že se tam objeví nějaká známá postava...
Bohužel dávám dvě hvězdičky.

Karoli282
18.08.2016 4 z 5

Krásné čtení. Jen v těch popisech bitev jsem se docela ztrácela.

Padla Hvezda
29.07.2016 5 z 5

Všechny novelky úžasné, bavily mě o hvězdu víc, než původní série. Co mě skutečně naštvalo - zároveň z toho mám trochu radost - bylo zjištění, že to není všechno a George plánuje další... Málem jsem s tou knihou hodila na druhou stranu pokoje. Kdo ví, jesti to všechno vůbec stihne napsat a jestli, tak kdo ví kdy...
EDIT: Štve mě překlad, který zcela nekoresponduje s původní sérií - a to už vůbec nemluvím o Světu ledu a ohně. Talpress a Argo by si to měli do příště nějak srovnat.
Nejoblíbenšjí postavou byl rozhodně Baelor Kopílam.

Jossie
07.07.2016 5 z 5

Nechtěla jsem to číst, protože mě pan Martin štve s tím, že by měl raději dopsat jeho rozvleklou ságu, ale vlastně to bylo velmi milé překvapení. Není to tak rozvleklé jako Hra o trůny a bylo zajímavé číst o různých předcích všech těch rodů.

Natsu
06.06.2016 5 z 5

Mnohem lepší než Píseň ledu a ohně...Aegon mi přirostl k srdci :)