Rytíř Sedmi království

Rytíř Sedmi království https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219326/mid_pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-Nqg-219326.jpg 4 1176 166

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn, dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království, ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Černožárova vzpoura, křižoval krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk, co vypil truňk? Je totiž hodně nízkého rodu a ke svému rytířství přišel, sám neví jak. Zemí stále zmítají následky dynastické roztržky, vládnoucí rody spřádají intriky a nikdo pořádně neví, jestli vládne král, anebo jeho Ruka, lord Krvevran s pověstí černokněžníka, který má všude svoje špehy. Ser Duncan je trochu naivní mladík, který bere rytířskou čest až příliš vážně a všechno raději řeší selským rozumem a silou svalů svého nadměrně narostlého těla. Ale je těžko se do mocenských pletich nezamotat, když jej na cestách provází panoš Egg, který je něčím víc, než se zdá být. Trojice propojených novel George R. R. Martina, zasazená do doby před dějem Hry o trůny, nabízí všechno, co jeho světově proslulá sága, jen v sevřenějším a údernějším balení. Všechny tři příběhy vycházejí společně vůbec poprvé a navíc dříve než v USA. Za zmínku stojí i skvělý překlad Richarda Podaného. Přeloženo z: The Hedge Knight (1998), The Sworn Sword (2004) a The Mystery Knight (2010)... celý text

Literatura světová , Novely , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Hedge Knight / The Sworn Sword / The Mystery Knight , 2015

marie-anna
25.07.2018 3 z 5

Nebylo špatné vrátit se do známého světa s jiným příběhem. Kniha se četla dobře, děj byl milý, ale nijak extra mě nenadchl.

Malýmedvěd
10.06.2018 3 z 5

Je příjemné se po čase vrátit do známých reálií, výborné oddechové čtení, profesionálně řemeslně zpracované, ale asi ultra fanoušky nenadchne.

jitka7047
10.05.2018 2 z 5

Trochu predvidatelne. Jako by to psal jiny autor. Zadne zvraty, necekane umrti. Krasny idilicky závěr. Prostě to jednoduše plyne až to uspí!

xxxtopol
30.04.2018

Úplně souhlasím s babsi66! Po více než třech letech od přečtení knihy mi v hlavě z příběhu nezůstalo skoro nic. Jen pocit nudy a zklamání. Vím, že tím teď naštvu hodně přispěvatelů komentářů, co sem píší, ale musím říct, že Martin je důkazem mistrného autora-rutinéra, který dokáže vzít prakticky prázdnou fabuli a použít na ni líbivý syžet, aby oklamal čtenáře. Kniha prostě ničím nepřekvapí. Přesto Martina pořád miluji, nebojte! Všem, které jsem urazil, se omlouvám. Každý holt máme jiný názor.

Razič
28.03.2018 5 z 5

Tohle je slušné ukrácení čekání na Vichry zimy. Pěkně se to čte, je tam napětí, jsou tam dějové zvraty. Pro mne jako pro fanouška Písně ledu a ohně tohle bylo příjemné čtení. A není to tak dlouhé a rozvláčné. S hrdiny se mi dobře sžilo, jen v poslední povídce jsem se ztrácel ve větším množství postav. Dobré, dobré.

gubesh
15.02.2018 4 z 5

První kniha ze série Píseň ledu a ohně, kterou jsem přečetl. Viděl jsem ale seriál a opravdu děj nijak přímo nesouvisí s Hrou o trůny. Knížka je složena ze tří povídek, které na sebe chronologicky navazují. Hlavním hrdinou je Ser Duncan, potulný rytíř, čestného charakteru, který má více štěstí než rozumu, jehož panošem se stane princ Aegon... už tohle nám naznačuje, že povídky jsou humorného charakteru. Vtipné je to opravdu od začátku až dokonce. Autor píše poutavě a celé to působí až pohádkovým dojmem. Příjemná odpočinková četba, hodnotím kladně a doporučuji i těm co nemají zrovna v lásce GoT.

cca
01.02.2018 5 z 5

Líbilo se mi že příběh nijak přímo nesouvisí s Písní ledu a ohně. Zajímavý styl psaní - celé to působí jako pohádka a pak se tam objeví nějaká "drsnější" pasáž - (viz. Baelorův mozek). Je to takové lehčí čtení na odreagování a svůj účel to plní velmi dobře. Moc jsem si knížku užila.

KAREL6725
01.02.2018 4 z 5

Tři příběhy ze Sedmi království, než se to celé podělalo. Příběhy nejsou špatné , ale tahle kniha je důkazem Martinovy , neschopnosti dopsat sérii Písně ledu a ohně. Proto je lepší napsat tohle nebo se věnovat Divokým kartám. Vichry zimy v nedohlednu , pan Martin mě sere asi jako většinu fanoušku na celém světě.

Adhara
23.01.2018 3 z 5

Označovať túto knihu ako predohru k Hre o tróny mi pripadá trochu prebujnená reklama. Príbeh sa odohráva totiž dávno pred ňou a na jej udalosti nemá skoro žiadny vplyv. Hoci v jednom momente Dunk zdá sa nechtiac zmení celé dejiny Západozeme, nijaká iná spojitosť s udalosťami ságy Pieseň ľadu a ohňa tam nie je. Odohráva sa to v čitateľom ságy známom prostredí, vlastne vzhľadom na veľký časový rozdiel deliaci toto dielo od začiatku ságy až prekvapujúco podobnom, nemá však jej šmrnc. Autorov štýl je síce čítavý ako vždy, no tým, že nerozoberá nič závažné, len bezvýznamné príhody bezvýznamného rytiera, sú tieto príbehy asi určené skôr tým skalnejším priaznivcom. Nájdeme tu autorove typické pozitíva a negatíva: pozitíva sú dobre vykreslená atmosféra a detaily, negatíva vražedné množstvo postáv, z ktorých mnohé sa na čitateľa vyvalia bez väčšieho predstavovania a ktoré sú navyše až na dvoch hlavných predstaviteľov od novely k novele iné. V knihe nie je ani stručný prehľad rodov, na ktorý sme boli zvyknutí z Hry o tróny. Vyvražďováky však nečakajme – na to je tých hlavných postáv v knihe predsa len príliš málo...

Hajana
03.01.2018

Kniha se mi líbila, byla to má odměna za státnice, ano oproti Písni a ledu je to pohádka ale i tak určitě stojí za přečtení.

babsi66
02.01.2018 3 z 5

Po Hře o trůny slabý odvar. Příběhům Dunka a Egga chybí trochu šťáva a působí unyle a tuctově. Kdyby se děj neodehrával v Západozemí a neobsahoval odkazy na Targaryeny, železný trůn, dračí vejce apod., zaujal by mne ještě méně. Na to, jak jsem hlavní knižní sérii hltala, tak tohle jsem dočetla s tím, že když už to Martin napsal a odehrává se to v Západozemí, tak to teda doklepu.

Audrina
30.12.2017 3 z 5

Nějak moc nevím, co si o příběhu myslet. Napsaný je skvěle, Martin psát umí a to víme...příběhy rytíře Duncana a panoše Egga však byly takové nemastné, neslané. Pro fanouška příběhu je to dobré doplnění historie, ale zase nic, co by musel nutně znát.

Aleen
15.12.2017 3 z 5

Poslouchala jsem na CD a musím se přiznat, že ačkoliv příběh se mi moc líbil - klasika o boji dobra se zlem - výčet jmen, rodů, erbů, znaků, oblečení, výzbroje a zbroje mně naprosto ubíjel. Díky němu se samotný příběh odsunul kamsi stranou a nebylo možné si jej vychutnat. Je mi líto, že mé první setkání s opěvovaným autorem se úplně nezdařilo.

papajapa
02.11.2017 5 z 5

Musim rict, ze tato kniha me bavila vic nez nektere zdlouhave dily z Pisne ledu a ohne. Urcite doporucuji.

PavelKrnak
27.10.2017 4 z 5

Kamenujte mě, ale mně se osobně nejvíce líbila prostřední povídka.
První a poslední jsou sice skvělé v tom, jak se v nich naše dvojice volky nevolky (ach, kniha mne nakazila, pardon :-D) přichomítne do významných "historických" událostí, ale zároveň je to podle mě jejich slabina. První novela je navíc taková úvodní a ve třetí se mi zase moc nezamlouval konec, který je poněkud uspěchaný. A neseděl mi ani Krvevran jakožto deus ex machina.
Prostřední je taková líbezná, laskavá, rozkošná (jako Rudá Vdova sama :-P) a hlavně minimalistická. Prostě jedna příhoda z mnoha dobrodružství, jež Dunk s Eggem prožili.

Karcoolka2210
08.10.2017 4 z 5

Dávam 4, ale len z jediného dôvodu- a to slovenský preklad. Martinov svet poznám len v angličtine, čo sa týka kníh aj seriálu a preto čítať Rytiera v slovenčine bol ťažký údel ;) Bolo ťažké orientovať sa kto je kto a kto ku komu patrí. Čo sa však samotných príbehov týka, tak dávam 5 hviezd :)

HermionaKnihom
25.09.2017 4 z 5

Kniha nebyla špatná. Ale spíše takový průměr.
Upřímně jsem Rytíře četla hodně dlouho s delšími pauzami, takže to na dojmu pravděpodobně ubralo.
Přečtení ale nelituji a pokračování bych se nebránila.

dexterman
20.09.2017 5 z 5

Tak pokud tohle udělá HBO jako sin off tak se těším Sice Musím říct že v poslední povídce jsem se už ztrácel kdo ke komu vlastně patři a jak to je . Jinak ale podle mého kniha napsána famozně . Četlo se to samo . Autor na mne udělal velice dobrý dojem . Je to mé první setkání z jeho tvorbou . Pokud je takto podobně psána Ha o trůny tak se velmi těším . Jediné co trochu kazilo dojem byl překlad a pár tiskařských překlepů . Jinak jsem se ale Bavil

kaca3606
15.09.2017 4 z 5

mně se kniha líbila, sice nebyla nějak extra super zaživná , až ke konci jsem si vygooglila který z tech všech Targeryenů byl Egg :), jsem ráda ,že jsem jí četla

deirdre
07.08.2017 5 z 5

Žiadna veľká literatúra to teda nie je, ale mám na tento svet, v ktorom sa hrá o tróny, mimoriadnu slabosť a kedykoľvek sa do neho rada vrátim. Príjemné čítanie.