Rytíř Sedmi království

Rytíř Sedmi království https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219326/mid_pisen-ledu-a-ohne-rytir-sedmi-kralo-Nqg-219326.jpg 4 1176 166

Dlouho před tím, než Targaryenové ztratili Železný trůn, dlouho po tom, co přišli z Valyrie a sjednotili Sedm království, ale jen krátce po tom, co říši rozervala vedví a poničila Černožárova vzpoura, křižoval krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk, co vypil truňk? Je totiž hodně nízkého rodu a ke svému rytířství přišel, sám neví jak. Zemí stále zmítají následky dynastické roztržky, vládnoucí rody spřádají intriky a nikdo pořádně neví, jestli vládne král, anebo jeho Ruka, lord Krvevran s pověstí černokněžníka, který má všude svoje špehy. Ser Duncan je trochu naivní mladík, který bere rytířskou čest až příliš vážně a všechno raději řeší selským rozumem a silou svalů svého nadměrně narostlého těla. Ale je těžko se do mocenských pletich nezamotat, když jej na cestách provází panoš Egg, který je něčím víc, než se zdá být. Trojice propojených novel George R. R. Martina, zasazená do doby před dějem Hry o trůny, nabízí všechno, co jeho světově proslulá sága, jen v sevřenějším a údernějším balení. Všechny tři příběhy vycházejí společně vůbec poprvé a navíc dříve než v USA. Za zmínku stojí i skvělý překlad Richarda Podaného. Přeloženo z: The Hedge Knight (1998), The Sworn Sword (2004) a The Mystery Knight (2010)... celý text

Literatura světová Novely Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hedge Knight / The Sworn Sword / The Mystery Knight , 2015

GošaGoša
16.07.2021 5 z 5

Působí to jako součást velkého celku a ne jako tři navazující povídky. Nevím, jestli víc prostředí slouží příběhům, nebo jestli příběhy jsou záminkou pro prezentaci Sedmi království. K čemu jinak je nadmíra heraldiky, genealogie, když to pro děj není nutné. Napsané je to skvěle a čtivě, ale turnajové pasáže, kdo koho shodil z koně a jak, jsem přeskakovala. V nejedné postavě jsem poznávala předobrazy postav z Hry o trůny jako John Snow, Cersei, Pavouk.

Lucka.Kniholka
04.07.2021 5 z 5

Můj možná nejoblíbenější Martin. Klade větší důraz na příběh a je zde méně postav, než je zvykem. Proto vše skvěle funguje a dynamika obou hlavních hrdinů je nádherná. Mohu doporučit i audio podobu. Ta je taktéž úchvatná.

Terie
25.06.2021 3 z 5

Oproti sérii Píseň ledu a ohně teda celkem slabota. A při překladu druhé povídky si měl překladatel rozmyslet, jestli bude přízvisko sera Lucase Lučiště nebo Inchfield - na začátku strany tak, na konci zas onak.

Cimeřan
06.06.2021 3 z 5

Nevědět, že kniha volně navazuje na Píseň ledu a ohně, tipnul bych to na rytířské příběhy ze středověku s prvky fantasy. Popravdě, Martin mě touto knihou příliš neuchvátil. Je tu spousta postav na relativně malém prostoru a taky spousta vaty. Po celkem slibné první části měly další dvě sestupnou tendenci a ve finále mi bylo snad i fuk, jak to dopadne. Škoda. 63/100

nai.ivka
07.03.2021 4 z 5

Nemůžu se dočkat dalšího dílu her o trůny ... seriál jsem opustila ve třetí řadě už dost znechucená jak se to odklání čím dál víc od knih. Autor pracuje na scénářích ... takže asi už nedokončí vzhledem k jeho věku a pandemii. Tak alespoň povídky a tyto se mi líbily.

Mi--LADA
18.02.2021 3 z 5

Hra o trůny to sice opravdu není, alespoň co se týká dynamiky příběhů, děje, napětí, psychologie postav a propracovanosti světa. Přečíst se to dá, jenom tohle fantasy nesmím srovnávat s dílem, které je prostě V.I.P. mezi bestsellery a které už bohužel asi nikdy nebude dopsáno. Škoda, že dokončení GOT už Martin s největší pravděpodobností vzdal a múza ho opustila. Bude možná ještě hodně knížek ze světa ledu a ohně, jen ne dokončení hlavní ságy, kterou to všechno začalo. I to se někdy stává, že dojde síla, nápady a nebo chuť pokračovat ve svém životním díle. Osobně, už vzhledem k věku autora a ochoty, s jakou chrlí jiné příběhy a seriály i ze zcela jiných světů, nevěřím, že připravované Vichry zimy a Sen o jaru ještě někdy vyjdou (a nebo přece jenom ano, ne však v kvalitě, na kterou jsem byla zvyklá).
A že sem podobný komentář tak úplně nepatří? Já myslím, že ano. Proč psát o něčem, co bylo dlouho před událostmi, které ještě nemá autor ani dokončené???

Limonadovyjoe
02.01.2021 3 z 5

Tři příběhy z dob, kdy na trůnu sebejistě vládli Targaryenové ovšem už bez pomoci draků. Opět mistrně popsány rody, vztahy a peripetie mezi nimi, zejména po Černožárově vzpouře. A mezi tím vším putování sera Duncana Vysokého a jeho panoše Egga, který toho ví a zná víc než se na panoše sluší.

Kniha je hezkým doplněním po přečtení GoT a i když je každá z povídek zakončena rytířským soubojem pořád je to jen slabý odvar a já jsem ráda že mám před sebou ještě pár dílů Her o Trůny.

Ronnie68
30.12.2020 3 z 5

Nebylo to špatné čtení ... ale ve srovnání se ságou Hra o trůny ... mi to připadalo o trochu slabší ...

Haloon
25.10.2020 5 z 5

Kvalita ságy Písně ledu a ohně, jen kratší. Povídky se čtou skvěle a jsou stejnou měrou realistické. Další střípky z promyšleného Západozemí nám ukazují jak bohatý je Martinův svět.

Korsika
26.09.2020 4 z 5

Naposloucháno jako audiokniha. Čte F. Dočkal, Tympanum, 2016.

Zajímavý pohled do Západozemí - tentokrát z pohledu potulného rytíře. Povídky mě moc bavily a oblíbila jsem si obě hlavní postavy, i když Dunkovi jsem za tu jeho zabedněnost často nadávala. Jen těch lordů a lenních rytířů bylo na můj vkus trochu moc - moc jmen, moc znaků, moc přezdívek - takže jako vždycky u G. R. R. M. ;) a zasazení příběhu do časové osy rodu Targaryenů mi dělalo potíže ...

elenai
04.09.2020 5 z 5

Příliš jsem si od toho neslibovala. Co se dá napsat ve třech povídkách, byť poměrně dlouhých? Ukázalo se, že mi zase jednou pan spisovatel vytřel zrak. Vracím se do Západozemí několik desítek zpět před Písní a je to tedy ohromně osvěžující a příjemné. Miluju rytířské turnaje a zde se mi jich dostalo měrou vrchovatou. Moc jsem si to užívala. Ale nebylo to jen o turnajích. Martin nám prostřednictvím ústředních postav rytíře Dunka a panoše Egga odvyprávěl další střípek z historie rodu Targaryenů, který byl snad zajímavější než jejich skon. Pardon, Daenerys. Někde jsem četla, že Martin je bravurní povídkář. Teď tomu věřím. Takže doufám, že rychle domastí ty Vichry, a sepíše další povídky o Rytíři sedmi království.

MarieKnihomolka
26.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Na autora poměrně krátká, ale o to více mě vtáhla do děje. Skvěle popsané a nastudované dobové turnaje a zvyky, oblečení. A autorova ftipná hláška o Dunkovi použitá vždy ve správný moment, opravdu pobavila.

burilltomas
17.08.2020 2 z 5

Podle mě je to velmi slabý odvar, pokud jste četli Hru o trůny.......zvláštně napsané a poměrně nězajímavé příběhy...

Klenys
07.07.2020 5 z 5

Velice mě kniha bavila. Měla jsem ráda Dunca s Eggem. Přečetla bych si o nich a jejich cestách i víc...

Renncha
29.06.2020 5 z 5

Povídky mě bavili,konečně je kniha dočtena, dlouho jsem se s tím štvala... Četla jsem knihu dlouho, vždy když jsem začala, po konci kapitoly, jsem vždy usnula, ale jsem ráda že už to mám za sebou...

Sigas
01.05.2020 4 z 5

Neměl jsem zpočátku vysoká očekávání, myslel jsem, že to bude jen taková vata, ale byl jsem příjemně překvapen. Příběhy dvou outsiderů, potulného rytíře Dunka a jeho panoše, malého Egga. Egg je sice targaryenský princ, ale v podstatě funguje jako outsider z vlastní volby, což je možná ještě sympatičtější. Fantastické motivy jsou redukovány na minimum, a tak je to v podstatě příběh z Martinova středověku, se svou typickou syrově autentickou atmosférou.

KubaHanzelin
07.03.2020 4 z 5

První a druhá povídka za 4 hvězdy, třetí byla famózní, za 5, příběh mi přišel dost pohádkový, chvílemi jsem si říkal, jestli vůbec čtu něco ze světa Písně ledu a ohně, ale i tak jsem se bavil, rozšířil si obzory a nyní mě čekají ty šílené špalky z dnes již světoznámé ságy!

Hana86
02.01.2020 4 z 5

Jelikož jsem fanda ságy Píseň ledu a ohně, toto jsem si nemohla nechat ujít. Jde o tenkou knížku se třemi příběhy. Jsem spokojená, bavilo mě to. Určitě to není dějově tak obsáhlé, jako již zmiňovaná sága, ale co se postav týká, tak jich je mnoho na tak tenkou knížku. Pokud bych dílo četla před Hrou o trůny v postavách bych měla chaos a neoslovilo by mě to. Nedokázala bych si představit různé souvislosti. Navíc takto alespoň vím, kdo je Egg i Duncan, protože oba jsou zmiňováni i ve Hře o trůny. Co se překladu týká, tak souhlasím s ostatními, některá místa mají jiné názvy, ale zorientovala jsem se. Spíše mi tam chybí rodokmen Targaryenů, protože vyznat se v tom, kdo byl čí syn nebo bratr, byl fakt oříšek...

Claudius
30.12.2019 5 z 5

Tři velmi dobré, zajímavé a skvěle napsané povídky. Jistě, překlad je mizerný, občas nám nesedí tvary přídavných jmen a některá vlastní jména osob či míst mohla být přeložena jinak, nebo aspoň nějak. Ale nad samotným Martinovým příběhem panuje naprostá spokojenost. Už aby tu byly další knihy. Ať už s Dunkem a Eggem, nebo vlastně cokoliv ze světa Písně ledu a ohně.
Původně jsem měl obavu před vyhlídkou na Oheň a krev, ale teď se fakt těším. Jen další texty, příběhy, historii, cokoliv.

Mooneylan
11.12.2019 4 z 5

Krásný příběh z dávných dob Západozemí. Rozhodně doporučuji fanouškům Hry o trůny. Celý příběh doplňuje atmosféru a povědomí o "legendách" z vašeho oblíbeného světa. Každý fanoušek by měl takové "behind the scenes" znát :)