Rýma

Hrdinou detektivky s motivy science fiction je bývalý americký kosmonaut, který jako pracovník detektivní kanceláře pátrá v Evropě po příčinách záhadné smrti devíti amerických občanů trávících dovolenou v Neapolském zálivu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13789/ryma-8Lw-13789.jpg 3.766
Literatura světová, Detektivky, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta

Katar (1976)

Kniha Rýma

FlLys

Nějak mě kniha uplně neoslovila, líbilo se mi popisování halucinací

ludek.n
13.08.2018

Nekorunovaný král polské fantastiky se s Rýmou vydal na pole detektivního žánru. A nutno přiznat, že tak učinil velice zajímavým, zvláštním a neortodoxním způsobem. Skoro by se chtělo říct, že to prostě nemůže fungovat v takové míře ignorovat základní premisy žánru a přitom z nich vycházet. Jenže opak je pravdou. Čtenáře příběh, který sice nemá žádného pořádného detektiva, zato mu vládne zákon velkých čísel, vtáhne do svých tenat a uhrane ho tajemnými okolnostmi až k nejzazším hranicím. Škoda, že stejné to není i s vyvrcholením, které se tak nějak přihlouple připlíží ze zadních zapomenutých dvorků a místo aby praštilo mezi oči pořádnou dřevěnou basebalovou pálkou, jen tak neškodně steče po kůži. Díky tomu jsem měl po dočtení pocit, že mi pan Lem zůstal něco dlužen. Jakoby mi nedal třešeň na dort nebo jahodu do šampaňského.

MDFMK
05.07.2017

Nejaká guľka musí na tej strelnici trafiť do terča a nejaký človek musí trafiť do jadra veci. Ak je to tak, potom bez ohľadu na autora a vydavateľa vyjdenie tejto knihy bolo tiež matematickou istotou.

martin č.
17.10.2014

Knížka velmi zajímavá i napínavá. A k přemýšlení, jak je u něj zvykem. Tak trochu spoiler: Příklad o několika elitních střelcích střílejících krátkou dobu na velice vzdálený terč ve srovnání v obrovským počtem střelců střílejících velmi dlouho na tentýž terč. Kdo zasáhne? Jeden z těch druhých. Náhoda? Větší pravděpodobnost. Tohle je myšlenka této knihy i často Lemových knih obecně. Pravděpodobnost – je-li něco možné, jednou to nastane. Čistě matematicky jsou tyto úvahy dokonalé a neprůstřelné. Jiná věc je, zda jako věřící křesťan s tímto tak zcela souhlasím a nevěřím spíše tomu, že něco absolutního může, chce-li, tuto pravděpodobnost zcela otočit naruby. Ale to je věc jiná. Lemovým úvahám i knížce každopádně dávám za 5 hvězd.

Harry_
21.09.2014

Asi jsem četl něco jiného. Mé seznámení s Lemem není ideální, prvních 30 stran jsem přetrpěl, protože se do té doby nic nedělo. Až po konzumaci dalších cca dvaceti stran začíná být jasné, o co vlastně jde a pak už jen z povzdálí, bez emocí hlavního hrdiny, sledujeme popisy zprostředkovaných událostí (myšlenkové pochody hrdiny jsou nepodstatné) v minulosti. Detektivka s SF podtextem je pro mě novinka, ale také poněkud trpká zkušenost. Příště se nejdříve podívám sem na hodnocení, ale na Lema jsem určitě nezanevřel, ještě je určitě co zkoumat.

Kapis
23.04.2014

Četlo se to, na rozdíl od Vyšetřování, hodně dobře, děj sviští a člověk jen pomalu zjišťuje o co vlastně jde. I přes exaktně vysvětlenou pointu do posledního detailu tomu přece jen chybí takové to zadostiučinění, že jste se konečně dostali k vyvrcholení. Už jen proto, že by nikoho napadnout nemohlo. Podruhé si Lemovy detektivky číst určitě nebudu.

honajz
17.09.2013

Tenhle styl mám rád. Co se Lemovi nepovedlo ve Vyšetřování, to zde funguje velmi dobře. Práce se záhadou a tajemstvím, postupné odkrývání indicií, sugestivní popis jednotlivých míst. Jen je škoda, že - jako většinou u Lema - je ten konec takový poslabší, skoro bych řekl mírně odfláknutý.