Rýma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hrdinou detektivky s motivy science fiction je bývalý americký kosmonaut, který jako pracovník detektivní kanceláře pátrá v Evropě po příčinách záhadné smrti devíti amerických občanů trávících dovolenou v Neapolském zálivu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13789/big_ryma-8Lw-13789.jpg 3.781
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Sci-fi

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Katar, 1976


více info...
Nahrávám...

Komentáře (13)

Kniha Rýma

MarosIzzy
10. března

Knižka kabelkového typu s napínavým detektívnym príbehom. Zamrazí ma, keď si uvedomím, že teoreticky by sa to mohlo odohrať aj v dnes. V hlave mi ide stále: Čo keby to bola pravda? Citujem Lema: Všetko je možné, ak to nie je zakázané. Bývalý americký kozmonaut prichádza do Európy vyšetriť sériu záhadných samovrážd osamelých 50tnikov, ktorí zomierajú na pokraji šialenstva. Niet cesty späť, iba smrť je ich vykúpením. Príbeh je zaujímavý, s odbočkami do detailných opisov prostredia, filozofických úvah, vnútorných monológov, ktoré stoja za zamyslenie, opisov stavu halucinácií. Ale toto všetko akosi uberá z dynamiky deju. Po dočítaní som sa ešte pár krát vracal k príbehu s otázkami či naozaj ide len o ďalšie sci-fi.

alef
01.10.2020

Když se spisovatel sci-fi a fantastiky začne zaobírat tématem mezinárodního terorismu, vznikne z jeho myšlenkových konstrukcí téměř filozoficky laděný detektivní příběh …

„Řekl jsem mu, že nejsem detektiv a nemám nic společného s kriminologií, že jsem se jen zapletl do podivné a nepříjemné věci …“

… který sice nebyl úplně mým šálkem kávy, protože od pana Lema mám radši čistokrevné sci-fi, přesto jsem si ho docela ráda přečetla (vzhledem k malému rozsahu to bylo docela příjemné zpestření), mám totiž ráda příběhy řešící s nadhledem svět kolem nás a lidské vztahy v něm …

„Nikdo už se ničemu nedivil. Ztratili jsme schopnost se divit …“

… jen jsem si musela trochu zvyknout na Lemův zvláštně ironický, a určitě osobitý, jakoby humor …

"Je to hlavolam," řekl jsem, když jsem vkládal do přístroje první roličku, "hlavolam sestavený z kousků, z nichž každý zvlášť je průhledný, ale dohromady se spojují v nejasný celek. Už si na tom vylámal zuby i Interpol. V poslední době jsme provedli simulační akci, o té vám budu vyprávět později. Výsledek ovšem nepřinesla žádný."

„Jako každý novopečený detektiv nesmírně toužil po tom, aby se mohl blýsknout před svým šéfem. Díky této horlivosti vyšly najevo dost podivné věci … následky nebyly vážné.“

… a vlastně mi to bylo sympatické :-) … tyhle jednoduché, krátké, přesně mířené, filozoficky laděné věty schované v textu popisně jinak dost rozvláčném … a tak jsem se víc než detektivním příběhem, bavila vyhledáváním právě takových ... „drobných skvostů“ :-) …

„Nehodíme se pro život ve vesmíru, a právě proto se ho nevzdáváme.“

„Teď jsem spatřil v převzaté roli něco urážlivého, jako kdybych provokoval osud.“

„Psychologie je psychologie, ale rýma rozhodla.“


Hanka_Bohmova
23.08.2020

Pěkná ústřední myšlenka, ale jinak nic zapamatováníhodného. Je to opravdu spíš jen zábava do vlaku, přesně tak jsem k ní přišla, tak jsem ji četla a tak zase poputuje dál.

opic 12
17.08.2020

Těžko říci,jakou měla rýmu Agatha Christie.Jakou měl Conan Doyle.Co dělál takovej Raymond Chandler,když to na něj přišlo ? Jestli heřmánkovej nebo mátovej,to těžko říct.
Přinejmenším,téma pro nějakou diskuzi zde na DK :)
Jestli Lem měl při psaní nachlazení,nebo problems s dýchacíma cestama,tot těžko odhadnout.
Tady si pouze žánr detektivní vypujčuje a jede si dál po svým,ani k tomu nepotřebuje kapesník.Na nějaké náhlé zvraty,přepadení,tetovraždy,otcovraždy aj. se nedostane.I když na druhou stranu mrtvolákama se to hemží :) Také nějaký spádovitý děj,až akční neočekávat.
Jako vždy pomalý úvod a než se nadějete jste u půlky.Poté už se,tak nějak čtenář orientuje a jde se na věc.Ale stále po Lemovsku-pozvolně.
Útlá záležitost a jak už poznamenal -desert.fox- dobře se čte.Pokud tedy neočekáváte nějaký nervák:-D
Něco na téma ehm jakoby ze soudku-náhody neexistují.Fikce,věda,špetka tajemství s minimalistickým napětím a typickýma Lemovskýma myšlenkama.
Příjemné doplnění dalších starších Lemovek.Výborná zpráva na konec.Skvěle sehnatelná v různých antikvoších (antikvariát) za mimořádné ceny :) Hepčíííííí !! Jo,je to pravda !
PS: u mě má taky jednu výsadu navíc : Toto léto byla čtena v Ráji.
Zdravíčko. At vám slouží.

desert.fox
10.06.2020

Příjemná oddechovka, dobře se čte cestou ve vlaku. Aspoň pro mne. Pravda - klasická detektivka to není, ale nápadů je v knize dost. Což oceňuji.

Janadvorackova
11.08.2019

Na autora nezanevřu, to ani náhodou, ale tenhle příběh mě neoslovil.
Začátek se táhl, pak se to nějak rozjelo i vysvětlilo, ale stále mi přišlo, že ve vyprávění něco chybí.
Stejně jako hrdina pozoroval vše kolem, jsem i já byla pouhým pozorovatelem, snad ani ne čtenářem, v mém případě posluchačem.
Snad jedině audio podoba knihy mě donutila příběh zkonzumovat do konce. Číst to, odložím už dávno.

FlLys
29.05.2019

Nějak mě kniha uplně neoslovila, líbilo se mi popisování halucinací

ludek.n
13.08.2018

Nekorunovaný král polské fantastiky se s Rýmou vydal na pole detektivního žánru. A nutno přiznat, že tak učinil velice zajímavým, zvláštním a neortodoxním způsobem. Skoro by se chtělo říct, že to prostě nemůže fungovat v takové míře ignorovat základní premisy žánru a přitom z nich vycházet. Jenže opak je pravdou. Čtenáře příběh, který sice nemá žádného pořádného detektiva, zato mu vládne zákon velkých čísel, vtáhne do svých tenat a uhrane ho tajemnými okolnostmi až k nejzazším hranicím. Škoda, že stejné to není i s vyvrcholením, které se tak nějak přihlouple připlíží ze zadních zapomenutých dvorků a místo aby praštilo mezi oči pořádnou dřevěnou basebalovou pálkou, jen tak neškodně steče po kůži. Díky tomu jsem měl po dočtení pocit, že mi pan Lem zůstal něco dlužen. Jakoby mi nedal třešeň na dort nebo jahodu do šampaňského.

1