Pražský rozparovač

Pražský rozparovač https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11545/bmid_prazsky-rozparovac-Pei-11545.jpg 4 150 36

Praha, konec 14. století. Nedávno založené Nové Město se bouřlivě rozrůstá, ale přitahuje nejen poctivé řemeslníky a kupce, nýbrž i zloděje, podvodníky a násilníky. Jakubu Protivovi však dělá starosti zejména tajemný rozparovač, který za temných nocí zvláště krutým způsobem vraždí lehké ženštiny. Dokáže mu pomoci mazaný a poněkud lehkomyslný františkánský mnich Blasius? A dokáží spolu tihle dva v mnohém rozdílní muži vůbec spolupracovat? Budou se o to muset každopádně pokusit, protože cíl mají společný: odhalit tajemného zabijáka, který je postrachem města.... celý text

genie
10.05.2017 2 z 5

Jednoduchá a nenáročná knížka, spíš taková parodie na detektivku (historickou) ... Čtení rozhodně usnadňoval současný slovník, dle mého ovšem už trochu "přes hranu". Dialogy stylu "Starosti, šéfe?" ... "Chcete s něčím píchnout?" mi rozhodně v historickém dokreslení 14. století nepomohly.
Vrah je zřejmý hned na začátku, vlastně jsem to dočetla, protože mě zajímalo, jak vraha dopadnou. Naštěstí to mělo málo stránek a mnoho času jsem tím neztratila ... Do dalších v sérii asi nepůjdu.

tygřík2
10.05.2017 3 z 5

Dílko mne lehce zklamalo. Čekala jsem něco bohatšího, více spletitého, vícevrstevnatého, prostě něco víc než sýr sýrového typu. Tady klidně můžete vypnout mozek, protože pachatele poznáte už na pár prvních stránkách. Hlavní postavy jsou neustále naložené v líhu. (Ještě že neměly mobil, to bych si připadala, že sleduji středověkou Ulici. :-) ) Popisy staré Prahy se mi líbily asi nejvíc. Vypadá to, že se mi detektivka nelíbila, ale to není tak docela pravda. Pustím se do dalších dílů, zrovna mám období, kdy potřebuji něco nenáročného. A také doufám, že se to zlepší.

miloslav0399
18.01.2017 2 z 5

Podprůměrná historická detektivka, příběh naprosto lineární, postavy bezrozměrné, naivní. Děj lze odhadnout hodně dopředu, překvapivé momenty zcela chybí. Až na vraždu na posledních stránkách, která ovšem s dějovou linií vůbec nesouvisí. Škoda, od této série jsem si sliboval víc,,,

witko
16.01.2017 2 z 5

Očekával jsem více. Nejsem znalec povahy středověkého člověka, ale konec knihy mi přišel dost nereálný, když se Magdaléna rozhodne dělat volavku. Myslím si že takovéhle vraždy by musely opravdu vyvolávat pocit že jsou od nějakého démona a neumím si představit někoho kdo do toho jde dobrovolně. Prostě samotný konec mne zklamal. Historických detektivek je poslední dobou nějak moc. Líbí se mi prostředí, ale to je asi tak vše.

Plútarchos
23.08.2016 3 z 5

Pražský novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce musí naléhavě řešit sérii brutálních vražd mladých dívek lehčích mravů. Zároveň musí udržovat pořádek a zabránit různým výtržnostem. Protože pátrání dlouho nenese ovoce, pokusí se spolu s františkánským mnichem Blasiem (podivuhodná figurka) nastražit na tajemného rozparovače léčku.
Knížka je podobná Vondruškově 'Ještě že nejsem kat'. Jednoduchá (skoro) detektivní zápletka, historické reálie středověké Prahy - dá se to přečíst, ale žádné 'Jméno růže' to není.

Selinute
28.07.2016 4 z 5

Jako oddechovka splnila knížka mé očekávání a to i částečně díky oblíbené postavě mnicha Blasia. Bylo to lehké, nenáročné, čtivé a jako změna - proč ne?! Mně se to líbilo.

Romanka89
22.01.2016 4 z 5

Česká verze Jacka Rozparovače, odehrávající se v Praze ve 14. století. Velmi pěkně a čtivě napsáno.

trudoš
26.12.2015 3 z 5

Jan Bauer poměrně zdařile převedl moderní detektivku do středověkého prostředí. Přestože moc nestaví na detekčních schopnostech svých postav, drží se pravidel literárního vyšetřování, kdy předhazuje různé stopy a vraha odhalí až v samotném závěru, takže čtenář má možnost pátrat společně s hrdiny. Ty pravda intelektem příliš neobdařil, ale možná právě proto mi nakonec přirostli k srdci víc, než kdyby šlo o přemoudřelé Mirky Dušíny.
V důsledku nenáročné odpočinkové čtivo se sympatickými postavičkami v komicko-tragické době. Protože nelpím na dobové autentičnosti, vyhovovala mi i soudobá stylistika, která se jinak historickým příběhům vyhýbá jak čert kříži. Autor se tak dovedně odklonil od komerčně úspěšnějšího Vlastimila Vondrušky, i když by se mohlo zdát, že se pouze snaží pochodovat v jeho stínu. Jen škoda prvoplánové zápletky, která je dost předvídatelná. Kdyby nešlo o úvod do řady, kdy se herci a kulisy teprve představují, asi bych román hodnotil přísněji.

renefer
16.12.2015 4 z 5

Mně se kniha celkem líbila. Krimi z české historie můžu. I když vrah byl jasný téměř od začátku, tak oceňuji autorovu snahu o živé vykreslení běžného života v historické Praze. Neškodila by mapka.

tenax
25.06.2015 4 z 5

Celkem zdařilý rozjezd série, nesourodá dvojice „detektivů“ působí sympaticky a jistě bude zdrojem zábavy v dalších dílech, na které se těším. Způsob zločinu sice dost kopíruje skutečného Rozparovače, ale řešení je originální, i když dost očekávatelné. Některé scény ovšem působí trochu komicky, třeba když po odhalení pachatele vypukne na ulici veselice s hudbou a tanečky jak z Pyšné princezny. Zajímavé jsou popisy mnonárodnostní společnosti rozvíjejícího se Nového Města pražského. V této souvislosti by se hodila dobová mapka míst děje, jaké jsou obvyklé třeba v knihách o bratru Cadfaelovi. Ale chápu, že v dnešní době komerce a minimální redakční práce s knihami by to byl pro vydavatele zbytečný luxus.

kryspin66
17.02.2015 4 z 5

Zajímavá krimi, ale vcelku brzy se dá uhodnout pachatel. Jsem zvědavý na další díl jak bude příběh rychtáře pokračovat. Doporučuji přečtení.

Zdenda20
03.01.2015 4 z 5

Tuto historickou detektivku beru jako velmi povedenou knihu. Děj má spád i když hlavní zloduch je brzo jasnej, ale dopadení má dobrou zápletku.Trochu mi nejsou jasné ty ulice na Novém městě. Přesto tuto knihu doporučuji, milovníci detektivních příběhů se nudit nebudou.

LenkaWal
28.06.2014 5 z 5

Nejprve jsem se nemohla začíst, odložila jsem tu knihu asi třikrát.
ale nakonec jsem ji dočetla a ten konec stál za to. Dokonce mi přeběhl i
mráz po zádech.

kilometr
19.10.2013 4 z 5

Poměrně zdařilý rozjezd série a určitě povedená historická detektivka.A opět září Blasius,tentokrát je i dost akční.Velmi příjemná oddechovka.70%.

Michaela91
11.07.2013 2 z 5

Mám ráda historické příběhy, tento mi ale přišel takový zvláštní. Nějak jsem se nemohla začíst a jak již bylo řečeno kniha je slabá.
Moc mi to jako detektovka nesedí.

OldaB
27.02.2011 2 z 5

Mám rád historii, proto jsem sáhl po tomto historickém románu. Bauer se skvěle vypořádává s atmosférou, ale zápletka je bohužel hodně provařená. Jako detektivka je to hodně slabé. Škoda.

Praha české detektivky

Jan Bauer