Rychlopalba

Rychlopalba https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241950/bmid_rychlopalba-241950.jpg 4 719 223

Rychlopalba série

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.... celý text

Medunkavera
03.02.2022 5 z 5

Líbilo se mi to. Samozřejmě hlavně ty hlášky a humor. Konečně jedna knížka, kterou jsem - nejenom nerozečetla, ale věnovala jsem se jí až do konce.
V jedné chvíli se mi udělalo fakt špatně. Ale to je tím, že já mám takovou nepříjemnou vlastnost, že musím přečíst každé slovo. Vynechat odstavec, nebo dokonce celou stránku.. No, to vůůbec. Takže..dobře mi tak.
V jedné chvíli, kdy hlavní hrdina dostává na budku, ale fakt drsně, autor popsal tak vtipně, že jsem se musela smát.
Něco je tam opravdu drsný, až krutý, ale tím, že tam jsou ty hlášky a humor, přežila jsem to.
Také je tam zmínka o Strašnicích a Průběžné ulici, kde to dobře znám. Jako malá jsem tam byla na prázdninách u strejdy a tety a se svojí sestřenicí jsem tam strávila hezké prázdniny. Vždycky mě strašně baví, když v knížce popisují místo, kde to znám.
Oni bydleli v paneláku, který byl jeden z těch, který tvořil čtverec, nebo obdélník a tím tam vzniknul vnitroblok a tam jsme si hrály i s ostatníma dětma ze sousedních domů. To se mi moc líbilo. Dnes.. když nad tím tak přemýšlím, tak jsme měli takový pocit bezpečí, že nás tam nemůže zajet auto.
Tak ve mně knížka ještě vyvolala i hezkou vzpomínku na dětství.

jarynek
16.01.2022 5 z 5

Ono je to trochu sci-fi, protože takto akčního a vtipného pochůzkáře bychom mezi českými policisty těžko našli:), ale jinak nemám ke knize moc výhrad. Při četbě tohoto noirového dobrodružství, kdy hlavní hrdina řeší případ zmizelé týrané dívky, jsem se výborně bavil. Zajímavý a přitom v českých reáliích uvěřitelný příběh plný povedených hlášek a akčních scén rychle plyne. I díky rozpadajícímu se manželství má náš policista těžší období, a tak pro nějakou tu ránu nejde daleko, ale také jich hodně schytá. No a v pátrání za vyřešením případu je pak schopen občas překročit zákonné mantinely, a to i docela daleko za hranici. A čtenář pak jen rychle obrací stránky, zda mu vše vyjde.

Knihozrout177
15.01.2022 4 z 5

Drsná škola po česku. Příběh, který začal jako klasická procedurální krimi postupně zabředá do bažiny neo-noiru. Hlavní hrdina čtenáře rychle okouzlí svižnou mluvou a vtipnými postřehy. Sympaťák bez nabubřelého ega, se smyslem pro inteligentní humor, schopný shodit sám sebe. Přes drobné pochybnosti o motivaci pochůzkáře zabývat se ve svém volném čase nedořešeným případem dvanáctileté týrané dívky a navzdory občasným excesům ve vyjadřování (kolmogorovská tvář boha náhody, polymorfní trhliny) mu držíme palce. Aby nás po dočtení knihy, poté, co opadne umně stupňované napětí, vystavil rozpakům – je pro nás hrdinovo brutální jednání ještě morálně přijatelné? Je český policejní sbor natolik prohnilý, že je nutné brát spravedlnost do svých rukou? Odpověď na tyto otázky si rozhodne každý čtenář sám, za sebe bych se ještě přimluvila za pestřejší charakterizaci ženských postav. Ani „správné“ ženy v klíčových životních situacích nezůstávají chladně nad věcí jako chlapácký policajt. Což je znát i v konverzaci.

Crozz
05.12.2021 4 z 5

Skvělý , napínavý, drsný, vtipný...

LeXy.36
15.11.2021 5 z 5

Perfektní, určitě si jí přečtu znovu. Super fóry, hezky napsaný a ten hlavní hrdina je prostě borec :)

baji42
14.10.2021 4 z 5

Slušná detektivka od českého autora. Sice mi trochu trvalo, než jsem se začetla, ale pak se to docela rozjelo.

Arwen777
10.10.2021 4 z 5

Skvěle namluvená (posloucháno jako audio kniha), vtipná, akční detektivka z českých poměrů, konkrétně Prahy.
Kniha vyloženě pro pobavení. Skvělé hlášky a perličky, dobře vystihnutá česká mentalita a prostředí, vztah k policii a naše švejkovina. Hlavní hrdina, ač pouhý pochůzkář (nicméně velmi vzdělaný, nebojácný a vytrvalý) vyhoví žádosti bývalého spolužáka a slíbí mu, že zkusí najít jeho zmizelou neteř. Možná je důvodem odvrácení pozornosti od vlastních problémů v manželství, nicméně se do případu zakousne jako buldok a svým důvtipem a velkým množstvím mravenčí práce postupuje až k překvapivým rozuzlením.
Co je na knize nesporná devíza je humor. Jako lék proti trudomyslnosti je kniha přímo ideální a dokazuje naši českou schopnost dělat si legraci ze všeho. Doporučuji všem, co mají chuť se pobavit netradičně u detektivního žánru.

NannyOgg24
14.09.2021 5 z 5

Dobře napsaná detektivka, stupňující se tempo. Závěr byl pro ně maličko přitažený za vlasy, ale nicméně mě to neodradilo od dalších knih autora

pkweb.eu
26.07.2021 5 z 5

Akční, vtipný, dobrý. Bavilo mě to. Trochu mě bylo do očí, jak postava, většinou vykreslovaná jako impulzivní ranař, přemýšlí, uvažuje a jaké má dějepisné znalosti, které by mu mohl leckterý sečtělec závidět.. To je ale jen drobnůstka v jinak výborném textu.

Lajtwing
03.07.2021 5 z 5

Policajt, kterýmu se rozpadá sedmileté manželství, má na rukou najednou víc času a tak se rozhodne pomáhat... Po boji s první zhruba třetinou to zafungovalo. Nástup je pozvolný, ale jakmile zapadne pár dílků, začne se odkrývat zajímavý příběh. Hlavní bezejmenný policista je v jádru dobrák, co neváhá šáhnout k drsnějším řešením. Těším se na přečtení druhého dílu, více netřeba říkat :)

Dela111
03.07.2021 5 z 5

Rychlopalbu bych označila za totální relax. Přesně tím pro mne tahle detektivka s thrillerovými prvky a pořádnou náloží humoru z domácího prostředí byla.
Toto je přesně ten mix, který si vychutnám - detektivka s kvalitní a věrohodnou zápletkou, spousta ironického, místy i drsného humoru a vůbec nevadí, že je občas i hodně jednoduchý ;-) a sympatický hlavní hrdina. Tady je to obyčejný pořádkový policista, který se na své cestě za pravdou a spravedlností řídí heslem, že účel světí prostředky, takže se na nic neohlíží, poruší hromadu různých zákonů a vedlejší ztráty také nejsou zrovna zanedbatelné, ale přesto je lehké si ho oblíbit.
Rychlopalba je vynikající osvěžující oddechovka.
---
"Vážně jsem doufal, že po mně nebude chtít, abych začal hledat dvanáctiletou holku, nad kterou se zavřela voda skoro před rokem... Nejsem přece žádný detektiv. Jsem obyčejný pořádkář... Píšu pokuty, kontroluju občanky, mlátím drbany. Víc po mně nechtějte."
---
"Rozkročil jsem se, popadl pajcr oběma rukama a rozmáchl se. Okenní tabule explodovala v gejzíru střepů. Obouruční bekhend, herní základ každého bytaře. Je to tak milé děti: wimbledonský pohár nezískáte sezením doma. Získáte ho tak, že budete pilně trénovat a pak se vloupáte ke Kodešovi a ten pohár mu čmajznete."

GošaGoša
26.06.2021 5 z 5

Hezky ze života napsané. A navíc s pořádnou dávkou humoru. Obyčejní hrdinové, vývoj charakterů a uvěřitelný scénář. Nebýt doslovu, věřila bych autorovi, že u policie pracoval. Skvělá práce! Líbilo se mi, jak z ničeho dokázal případ vyřešit.

Allla9
24.06.2021 5 z 5

Rychlopalba je dobře mířený kriminální román. Má všechno, co má kriminálka mít. A navíc ještě velkou porci humoru. Objevila jsem dalšího autora, od kterého si přečtu všechno, co napsal.

TwoFace
27.05.2021 4 z 5

Autorovi bych věřil, že alespoň rok na některém MOP skutečně sloužil, protože i když je kvůli dramatizaci vše poněkud přibarvené, JE to uvěřitelné. Dobře se to čte, příběh má spád a nevděčná pracovní náplň PČR je zde opravdu pěkně popsaná. Těším se na druhý díl.

XbookwormX
14.05.2021 5 z 5

Když už čtu druhej díl, tak jsem si řekl, že bych se mohl fundovaně vyjádřit k prvnímu. Málokdy čtu jednu knížku dvakrát, ale když už jí mám jednou přečtenou a bavila mě, tak si jí dám jako audio, jen tak, na připomenutí (nemám pocit, že jsem nevěrnej nepřečteným kusům a můžu při tom třeba uklízet, takže win-win).
V psaný formě mě to bavilo, jakože hodně bavilo a audio podoba to zvedla na vyšší level. Perfektně mi sedí i autorův přesah v rámci krimi žánru do čistě geekovských vod, tam jsem si jako starej nerd chrochtal blahem.
Na víkend je program jasnej, musím pokořit Křížovou palbu!

Metla
26.02.2021 5 z 5

"Na zpáteční cestě z Bulovky nás operační vyslal k dalšímu zlatému zápisu do historie české kriminalistiky – na oddělení volala zoufalá důchodkyně, že ji soused násilně ohrožuje. Když jsme se dostavili na místo, ukázalo se, že násilné ohrožení spočívá v zavěšení zrcátka na protější balkon, které dotyčné důchodkyni hází prasátka přímo do obrazovky televizoru, zrovna když se chce dívat na Ulici."

Obvykle trvá deset a více let, než se k nějaké knize vrátím - u "Rychlopalby" jsem udělala výjimku. V poličce se mi práší na "Křížovou palbu" a chtěla jsem si před četbou oživit zápletku prvního dílu, navíc se mi do spárů dostala audioverze. Výborně načtená audioverze, Ludvík Král si postavu sarkastického policisty vyloženě užíval.
Výsledný dojem je dokonce lepší než předtím. Nesoustředila jsem se tolik na mraky vtipných hlášek a přirovnání, snadněji jsem pronikla do děje a manželská krize mi tentokrát kupodivu připadala zajímavější.
Svižná kriminálka, ve které není nouze o humor, zároveň však postupně houstne temnota kolem hlavního (anti?)hrdiny i v něm samém.
Vrhám nedočkavé pohledy na "Křížovou palbu", ovšem se značným sebeovládáním ještě vydržím, dovolím si ji až za odměnu... nebo coby první pomoc v duševní nouzi. Hodnocení zvedám na 90% a Štěpána Kopřivu přesouvám mezi své nejoblíbenější autory.

janina66
08.02.2021 5 z 5

MOC povedená česká krimi. Výborný sarkastický humor, velice vtipné neotřelé hlášky, to jsou hlavní klady této úžasné knihy. Zajímavá zápletka a čtivost. Výborně jsem se u četby pobavila. Mohu jen doporučit.

MarieH
07.02.2021

Souhlasím s komentářem pazdy15 , každý máme jiný vkus, také jsem nedočetla, je to brak !!!!!

danielavachova
31.01.2021 5 z 5

Dobrá česká krimi,napsáno s humorem ,plus za známé prostředí,kniha měla spád,četla se mi velmi lehce,hlavní hrdina je obyčejný strážník se svými osobními problémy,super čtení,těším se na další knihu.

pazdy15
31.01.2021 1 z 5

No to jsem ani nechtěl komentovat, ale nedá mi to. Strašně mi vadí ten rádoby ležérní a "NON-STOP VTIPNEJ" styl p. Kopřivy... stovky zbytečných a nevkusných popisů, co by ani v nepovedené young adult fantasy člověk nepohledal. No strašný zklamání, ani jsem to nedočetl, cca 3/4 knihy a naštvaný jsem ji prodal.