Rychlopalba

Rychlopalba https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239247/bmid_rychlopalba-xoH-239247.jpg 4 719 223

Rychlopalba série

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.... celý text

flare
03.01.2020 4 z 5

Dobre pocteni..nikde se zbytecne nezdrzujete..slusne se to mota..trocha nasili..napeti.a.ceske ( policejni) zrucnosti...palec nahoru

kuruteku
30.12.2019 5 z 5

Co dodat, když všechno podstatné je v doslovu Jiřího Pavlovského. Zatímco Holomráz mne navnadil, ale nenadchl, Asfalt mne dostal do kolen. A Rychlopalba, i když je to detektivka, nebo proto, že to je detektivka? mne utvrdila, že tu je autor drsné školy, který umí vyplnit volný čas (a donutí si ten čas vytvořit) a nutit čtenáře odkládat knihu jen na chvíli a odložit až na konec. Ten odkaz s Pavlem Vodsloňem, to už je jen třešinka na dortu pro příznivce Oty Finka. Paráda.

BMAJTZ
26.12.2019 4 z 5

Odposloucháno jako audiokniha a na detektivku výborně zpracováno. Hodně hlášek a přímočarý děj, který udrží pozornost.

jiri6468
11.12.2019 5 z 5

Dlouho mě žádný detektivní příběh nevzal a zároveň nepobavil tak, jako vyprávění pana Kopřivy. Hlavní hrdina není žádný super polda, Mirek Dušín ani "Mørck". Jen řadový pochůzkář, který má své zásady i chyby. Oproti americkým románům, kde bývá hlavní hrdina nejen krásný, vzdělaný a nikdy by nevystřelil ze zbraně, je toto příjemná změna. A my "lufťáci" oceníme autentičnost prostředí.

Awča
08.12.2019 5 z 5

Skvělé. Hlavní hrdina je správný drsňák. Zajímavá zápletka. Drsná akce. Férový závěr. Oceňuji, že se autor nešťourá v hrdinově soukromí. Prostě to bere, jak to je. Četla jsem napřed druhý díl, oba jsou super. A ty hlášky: "Určitě to byl sportovec. A nekuřák. Možná i vegetarián. Začínalo mi být líto, že jsem ho nestřelil". Už aby vyšel třetí díl!

gretl74
05.12.2019 4 z 5

Bylo to fakt dobré. Jazyk, spád, hlášky, zápletka - všechno šlapalo jak hodinky Ani jsem si nemusela autora googlit, podle milionu indicií bylo hned jasné, že jsme stejná věková kategorie :) Pět hvězdiček dávám knížkám, které mi opravdu změnily život, což se téhle tak úplně nepodařilo, ale 4,5 * by si to zasloužilo. Těším se na druhý díl.

milary
29.11.2019 5 z 5

Jedna z mála knížek, u kterých si nejpozději kolem páté stránky v panice říkám - ach, už jenom 1193 (930, 2850...) stran do konce, bože, co si počnu???
Nesnáším srovnávání. Takže: mně to tedy připomíná Velinského. Bodejť, vždyť se taky v textu mihnul Pavel Vodsloň :). Ale tím to nebude. A taky doba je jiná, a všechno aktuálně přímočařejší a bezservítkovatější - a přesto: je to ta samá rychlopalná a setrvalá průtrž neuvěřitelných hlášek, kterou si může dovolit jen mozek přeštědře obdařený vším myslitelným autorsky použitelným, vč. kreativity v maximálním levelu. Což zároveň znamená, že je to bez oddechu, pauzírování a nafukování od začátku do konce tak poutavé, že se žebříček důležitosti obvyklých činností nekompromisně sesouvá v základech ve prospěch dočtení knihy.
Jednu droboulinkou připomínku bych přece měla: rozkrytí hrdinových problémů ve vztahu pomocí moudrých argumentů je - co se týče osoby argumentující a situace, za které se tak děje - , podle mě úsměvně nepravděpodobné...
Ale jestli chcete číst vážně dobrou recenzi, vřele doporučuju neuvěřitelně zajímavý doslov Jiřího Pavlovského. (A třešničkou na dortu je i autorovo Poděkování).
A já končím tím, že jsem Rychlopalbu objevila sice se značným zpožděním, ale zato v době, kdy vyšel zrovínka druhý díl, a tak nemusím čekat. Heč!!

Wabinka
22.11.2019 5 z 5

Musím říct,že mě to fakt bavilo.Perfektní česká detektivka z českého prostředí.Žádná omáčka kolem,jen akce,další akce a k tomu dobré hlášky.Fajn zápletka,zajímavý konec.Stojí za přečtení,určitě si přečtu i Křížovou palbu.

Stardust
09.11.2019 4 z 5

Na české poměry hodně dobrá věc. Akce, hlášky, trocha kvalitní detekce. A hlavně: Kopřiva umí psát.

cube6
28.10.2019 5 z 5

Štěpán Kopřiva změnil žánr a musím říct, že mu to sedlo. Rychlopalba je kvalitní kriminálka, která je plná vtipných hlášek (jak je u Kopřivy zvykem), má sympatického hrdinu i slušný příběh.
Já se bavil královsky a už teď se těším na druhý díl, který brzy vyjde.

Hodnocení: 9/10

tanuki
23.10.2019 4 z 5

Ač detektivky normálně nečtu a spíše se jim programově vyhýbám, tak se občas objeví nějaký titul, po jehož přečtení přece jen zatoužím. V tomto případě jsem rád, že jsem to udělal, protože styl vyprávění i celý koncept příběhumi tak nějak sedl do noty. Je to napsáno reálně, postavy vyznívají opravdově a zároveň je příběh prodchnutý povedeným černým humorem a nadhledem, takže to celé vlastně neberete příliš vážně a hlavně se bavíte skvělými dialogy a situacemi z běžného ubíjejícího života řadových policistů. Členové Policie ČR z toho vycházejí jako cyničtí zoufalci, které samolibě šikanuje jak byrokratický systém, tak bdělá veřejnost, která jejich činy a zásahy bedlivě sleduje a ihned aktivně hlásí a překrucuje veškeré činy a slova, které policisté provádějí. Prostě práce snů. :o)

Killingjoke
23.10.2019 5 z 5

V době, kdy u nás vyšla Rychlopalba jsem českou detektivku v podstatě ignoroval. Jméno Štěpán Kopřiva ve mně však vyvolalo nadějná očekávání a to jsem od něj do té doby četl pouze výtečnou povídku „Den, kdy zemřel Richard Stark“, poctu jednomu z bardů americké drsné školy. Štěpán Kopřiva mi tak byl spíše známy ze svého napojení na lidi okolo magazínu Crew a tak jsem tak nějak věděl, co můžu od jeho prvního ryze detektivního románu očekávat. A nemýlil jsem se… Rychlopalba je umně vystavená detektivka vycházející z tradice drsné školy a noiru, využívající však, hlavně ve své první polovině postupů policejní procedurálky. Je to příběh bezejmenného policajta na rozcestí života, jeho soukromého vyšetřování a života občas dosti zahranou zákona. Příběh plný vtipných narážek a sarkastických metafor, jako by ze stránek občas promlouval některý slavnější bratříček z americké drsné školy. Pro fanouška podobných kousků jako jsem já, naprostý balzám pro duši. A navíc je tady vidět skvělá příprava v podobě studia českého policejního prostředí a policejního slangu, což ve mně znovu vyvolalo ty lepší vzpomínky na časy dávno minulé… No nic, Rychlopalba je opravdu parádní detektivka, která výtečně převádí prostředky známé z amerických detektivek na české poměry. A proto jsem nyní moc rád, že za pár dní vypustí Štěpán Kopřiva další krimi román „ Křížová palba“, který by si rozhodně neměl nechat ujít nikdo, komu se líbila tato kniha. A něco mi říká, že to zase bude událost.

Caa
23.10.2019 5 z 5

Kniha, po jejímž dočtení začnete okamžitě zjišťovat, co dalšího autor napsal, protože chcete v jeho společnosti strávit co nejvíc času. Dokonale vykreslený hlavní hrdina, odlehčený styl psaní, množství popkulturních odkazů, neuvěřitelná znalost zbraní, střelby, aut, hry v šach i pražských reálií.
Jediné, co mi v knize chybělo, byl slovníček či přehled policejních zkratek, protože v té rychlosti, jakou jsem ji četla, jsem si prostě nenašla čas si je domýšlet natož googlit.

Korejš
13.10.2019 5 z 5

Nejsem moc velkým fandou detektivek, k Rychlopalbě jsem se pročetl přes Asfalt a Holomráz ale stačily 3 delší večery, kdy jsem ztratil pojem o čase a knížka byla u konce...můj osobáček.
Bavil mě humor hlavního "hrdiny", baví mě humor pana Kopřivy. Chvílema mi to přišlo jako rychlopalba sarkastickejch a černohumorovejch hlášek, které člověka nejednou rozesmějí. Příběh se přes občasné citace paragrafů a zákonů, kvanta pojmů a zkratek pro neznalé policejního prostředí čte úplně sám a člověk lehce přestane vnímat svět kolem sebe a naplno se ponoří do světa...eh..taky Vám nějak uniklo jméno hlavního protagonisty??...

katy238
06.10.2019 5 z 5

Rychlopalba dělá čest svému názvu. Děj je rychlý, události se střídají v rychlém sledu a než se čtenář vzpamatuje, stojí na konci příběhu se stejně prázdným a zmateným pocitem, jako po výstřelu poslední kulky, kdy nastane jen ticho a podivný klid. Nejedná se o jednoduchou konzumní detektivku, ale o syrovou ukázku z prostředí, které vedle našich životů denně pulzuje a do kterého většina lidí nikdy nechce patřit...

Peřinka
30.09.2019 5 z 5

Asi potřebuji víc takových knížek, ideální osvěžení. Drsné a zároveň humorné. Trochu Kulhánek :)

kokosek
23.09.2019 5 z 5

Velké překvapení. Nic moc jsme nečekal, autor fantasy se pustí do noir-detektivky, to napoprvé nemůže být nic moc. Ale ono je, je to hodně dobré. Temné a přitom je tam humor (někdy až šibeniční). Já jsem s výběrem téhle knížky hodně spokojen.

babystar
21.09.2019 5 z 5

Detektivka, která vás chytne a nepustí. Místo konání - Praha nejspíš v r. 2014. Hlavní hrdina - pochůzkář. Ten se zpočátku jeví jako reinkarnovaný sympaťák Ota Fink od J. Velinského (dokonce i jméno Vodsloň se tu mihne), ale postupně drsní a drsní, až by se za něho nestyděl ani sám Chandler. Nechybí ani krásné ženy, ani prohnaní lumpové, ani zkorumpovaní policisté a ani hrdina, který sice budí sympatie, ale....

Metla
28.08.2019 5 z 5

"Rychlopalba" svádí k rychločetbě, ovšem odolala jsem tomu nutkání a vychutnala si svéráznou stylistiku Štěpána Kopřivy. Pokud nějakou pasáž čtu opakovaně, většinou to znamená, že se jsem ji napoprvé nepochopila - nikoliv v tomto románu: tady jsem se vracela, abych se s větami pomazlila. Tolik situací a trefných příměrů, kdy jsem se přestala němě uculovat a vyprskla nahlas, tolik adeptů na citát...

"Vyfuněl jsem na vrchol terénní vlny a opřel se o jakýsi vysoký strom, o němž jsem neměl ponětí, co je zač. Dub? Lípa? Buk? Smrk? Ne, smrk to nebyl. Ten bych poznal. Měl by na sobě vánoční ozdoby."

Nejmenovaný platfusák hází sarkastickými hláškami s kadencí... no, rychlopalby, umí však také zahustit atmosféru ponurými popisy prostředí. Náhledy do všedních dnů policejních pochůzkářů mě bavily, jakkoliv měly trpkou příchuť. Ano, i takové existence mezi námi (ne)fungují, znepříjemňují bytí všem okolo a jiným přidělávají (obvykle nepříjemnou) práci. Bez čeho bych se naopak v ději obešla, to byla manželská krize, přestože šlo o spouštěč volného pádu. Problémy v ráji jsou pro mě nezáživné téma, sorry. Také poslední třetina románu mi úplně nevoněla, ale nechala jsem dojmy odležet a vlastně dobrý. V určitých ohledech realistické, v pár scénách přestřelené, prostě tak trochu jiné - a srdce každého vlastence musí zajásat (jděte se vycpat, světoví autoři, my máme vlastní borce!).
Mimochodem, pokud máte ve zvyku při četbě jíst, doporučuji si pokrm odpustit ve chvíli, kdy jde platfusák „vytěžit“ bezdomovce. Několik chuťovek mi docela zkazilo večeři. 85%

Patapuf
08.08.2019 5 z 5

Absolutní pecka.... docela překvapení... říkám si detektivka... ale jaká!.. občas nějaký paragraf, občas humor, občas nějaké to napětí.... člověk se zasměje a ještě se něco dozví...