Rychlopalba

Rychlopalba https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239247/bmid_rychlopalba-xoH-239247.jpg 4 720 223

Rychlopalba série

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.... celý text

BlackBlade
16.11.2017 3 z 5

Zajímavá, svižná detektivka, ale více než 3 hvězdy nedám.

Jaruš7
10.11.2017 5 z 5

No něco, čeho jsem se nemohla nabažit, dokonale vyvážené, hrdina - český pochůzkář na vršku mé imaginární detektivkové pyramidy pod sebou nechal severské trháky knižních bestsellerů v tomto žánru.
Co za mimořádný zážitek udělá záběr do svědomí, když po delikátní a nevystopovatelné nabídce nemalého úplatku, se v první myšlence hlavnímu aktérovi nezobrazí pohodlí v mamonu, ale proženou se mu hlavou čísla, ne jednoho, ale hned několika paragrafů z trestního zákoníku i s patřičným zněním, odolat , či ne?
Citát :"Přetížil jsem jeho představivost tak mocně, že vyletěly fantazijní pojistky."
Hlášek mraky, bránice dostala zabrat, i přes drsnou realitu, zanechává kniha hřejivý pocit z nového českého detektivního stylu, bravo, líbila se mi moc.

Magriva
30.10.2017 3 z 5

Detektivka mě bavila, námět byl zajímavý a myslím, že si přečtu i něco jiného od autora.

lyriq
22.10.2017 4 z 5

Kopřiva je borec. Jeho typický humor se objeví i zde, nicméně v mnohem menší míře. Autor se soustředí na realistické postavy a detaily, díky čemuž stvořil první detektivku, která mě opravdu bavila. Škoda, že od té doby je zase ticho po pěšině.

alisie
28.09.2017 4 z 5

Detektivka, která mě bavila od první věty. Začala jsem číst předtím, než jsem viděla anotaci, která mě mírně znepokojila, ale stálo to zato. Věty psané úderně a účelově, sedlo mi to víc, než jsem čekala a závěr s ocvočkovanou slečnou byl na výbornou. :)

Clara del Valle
20.09.2017 4 z 5

Mě to hodně bavilo. Dost mi to totiž připomínalo mého oblíbeného Jaroslava Velinského a jeho detektiva Otu Finka, beru to trochu jako poctu tomuto pro mne nejlepšímu českému autorovi detektivek, což autor dokázal malou zmínkou Pavla Vodsloně... velmi potěšilo ;-)... znalci vědí. Jen občas jsem měla pocit, že autor těmi někdy fórky až moc tlačí na pilu, chvílema to byla křeč, taky nemám moc ráda popis akčních stříleček, ale jinak fakt dobrý. SPOILER!! Také jsem celou dobu doufala, že se Bára přece jen objeví :-(

Gordonlord
08.09.2017 4 z 5

Detektivky obvykle nemám rád. Je to pro mě mnohokrát vytěžený žánr, kde pořád dokola vyšetřovatelé vyšetřují nějaké vraždy do zblbnutí pořád na jedno brdo a který už byl milionkrát přežvýkán, vyplivnut, znova přežvýkán do sucha, potom ještě tisíckrát vyždímán, přeždímán, znova přežvýkán a po tisícím vyplivnutí ještě znovu a opět úplně stejně jako vždycky předtím přežvýkán.

Do téhle detektivky jsem se tedy pustil jenom díky mému nezměrnému nadšení z kopřivova nesmírně zábavného a strhujícího veledíla "Asfalt", doufaje, že se dočkám minimálně podobné zábavy i zde. A dočkal jsem se.

Děj je velmi svižný, postavy jsou zajímavé, a hlavně je zde kopřivův "trademark", díky kterému je zaručeno napětí téměř na konci každého řádku a hlavně fůra cynicko-ironických i jinak vtipných, výborných komentářů, průpovídek a jiných slohotvorných útvarů, které jsou skutečně perfektně humorně vypointovány. Zajímavým aspektem téhle knihy je fakt, že se v ní nedozvíme jméno hlavního hrdiny a ani po tom netoužíme, protože příběh je vyprávěn tak strhujícím a pohlcujícím způsobem, že není čas se nad tímto faktem vůbec zamýšlet.

Co bych bral jako kapku mínus je fakt, že ke konci už kniha trochu ztratila spád a nějak jí chybělo mocné vygradování do finále. Celé se to uzavřelo tak nějak šedivě a jednoduše. A také hlavní postavu mi nějak nešlo si oblíbit. Jinak i trochu občas za "oči" zatahal fakt, že i když příběh staví na "realisticky reálných" základech a přístupu, tak občas některé pasáže byly dost přitažené za vlasy, jako třeba když hlavní hrdina musel na služebně stopit obálku s důkazem, tak se najednou stalo až moc neuvěřitelných náhod naráz, aby se mu to podařilo. A celkově se to všechno snažilo tvářit trochu předrsněle a americky krutě, čemuž díky zasazení děje do české kotliny nelze příliš věřit. Ale to jsou drobnosti, které díky napětí a zábavě, které mi příběh poskytl, s radostí odpustím.

Příjemným osvěžením byly i citace zákoníků a a detailní popisy zbraní, které Kopřiva rád používá.

kilometr
06.09.2017 3 z 5

Kdyby to mělo o takových 100 stran méně a za každou cenu se autor nesnažil být zbytečně vtipný,tak to mohlo být mnohem lepší.Prostě lehce nadprůměrná česká detektivka,která místy pobaví a vcelku dobře se čte.65%.

tony64
25.07.2017 5 z 5

Vtipná,svěží detektivka. Policista,buldok,který jde za pravdou.Policista,brodící se špínou naší společnosti .Hlášky při nichž si i cíknete do gatí. Poslechnul jsem si i audioknihu-panečku,příběh získal nový rozměr v přednesu Ludvíka Krále.Doporučuji.

Joyce24
19.07.2017 4 z 5

Příjemná česká detektivka, která má spád a plno vtipných hlášek hlavního hrdiny. Jen mě mrzela malá nesrovnalost ve jménech ke konci knihy : záměna jména Tauber/Toufar. Jinak ale převažuje spokojenost s knihou a určitě si ráda přečtu i další autorova díla.

Sheemas
07.06.2017 5 z 5

Česká detektivka, která má slušné tempo, zajimavého hlavního ,,hrdinu” a plno vtipných hlášek. Ironie a cynismus vyskakuje snad z každé stránky a o to víc mě tahle kniha bavila.

Karelvovsik
21.04.2017 5 z 5

Nenáročné, osvěžující a vtipné.

Atuin
05.04.2017 5 z 5

Luxusní jízda po nově vyAsfaltované dálnici rovnou do p....e. Aneb školení od Kopřivy jak napsat (neo)noir.
Omlouvám se ale to je prostě Kopřiva, ne Jane Austen :-)

Tamten
22.02.2017 4 z 5

Hlavní postava, která není supernamakaná, nejrychlejší, nejbrutálnější a další nej, ale jen "poctivej" českej polda, kterej ve všech jinejch knihách slouží jen jako kanónenfutr, to u tohoto autora a jemu podobných často nevidíme. A přesto je kniha super, zajímavá, napínavá až do konce. Místy sice reality trošičku ohne, ale jinak působí hodně realisticky.

lil_monster
11.02.2017

"Mrtvola ležela v kuchyni. Nebyla to pěkná kuchyně a mrtvola taky nebyla nic moc."

Rychlopalba svým názvem perfektně sedí i ději téhle svěží, ironické detektivky. Miluju Kopřivův cynismus, a i když mi často splývá s Kulhánkem (to je kompliment), jeho knihy na mě působí jako čerstvý vítr (tornádo) v našem českém bahně.
Jak je u Kopřivy zvykem, hláška tady opět střídá hlášku a knihu prostě nepustíte, dokud není dočtená. Smějete se dlouho poté. V rychlopalebném tempu.

dom.ini
26.01.2017 5 z 5

Strašně se mi líbil ironický a cynický pohled hlavního hrdiny a celkově se mi moc líbil styl, jakým byla knížka napsaná. Neumím posoudit do jaké míry je celkově příběh realistický, ale mně osobně přišel během čtení naprosto uvěřitelný. Knížka byla napínavá, obzvlášť v závěru, četla se rychle a lehce, takže určitě doporučuji.

koubin007
23.01.2017 3 z 5

Kopřiva umí psát detektivky. A tohle je příjemná česká detektivka v hlavní roli s jedním typickým klaďákem, uhopsaným řadovým poldou, který je překvapivě inteligentní a proto nevím z jakého důvodu dělá to co dělá.

Autor má přehled co se týká zbraní a postupu vyšetřování policie. V spoustě knih narážím na popisy zbraní a jejich funkce takovým dětským způsobem, že se mi chce z toho plakat, např. u F. Kotlety ale i dalších. Tenhle autor ví aspoň co je samonabíjecí a samočinná zbraň a že závěr musíte pořádně natáhnout, abyste nabili střelu do hlavně. Sem tam hodí i nějaký ten paragraf trestního práva a celkově to na mě dělá velice dobrý dojem. Řekl bych že jako exkurze policejním vyšetřování působí velice věrohodně.

Co se samotného děje týká, zpočátku nabije ostrými, ale příliš brzo je vystřílí a zhruba ve dvou třetinách knihy už mu zbývá jen lopata a holé ruce, kterými se to snaží umlátit. Všechno do sebe nakonec zapadne, ale je to takové až moc holé a jednoduché. No, ale ne vždy se povede vymyslet vypointovaný závěr a není to problém jen průměrných autorů.

Ale rozhodně stojí za přečtení, když člověk má chuť na příjemnou českou detektivku.

ber-tram
19.12.2016 2 z 5

Dráhu ke slávě si už Kopřiva umně vyASFALToval, dovolme mu polevit a ušetřeme ho licoměrných poklon. Od toho má pochlebníka Pavlovského (viz doslov). Rychlopalba uspěje jako sbírka místy trefných, místy humorných, místy mrazivých postřehů. Komplexně neobstojí: hranice mezi vtipem a trapností průsvitná, příběh komiksově povrchní a řídký, mluva plytká a adolescentní, chyby ve scénáři školácké (záměna Tauber/Toufar), pokusy o právní kvalifikace učebnicově roubované (i scestné). Jedině přesvědčivě zahrála Praha, nemaje co předstírat. Dobrou zprávou pro Kopřivu je, že mu na vrakovišti literárních ojetin už drží místo Kulhánek. 55/16

tlllk
17.12.2016 4 z 5

Ako Audio to bolo celkom fajn, síce nie taký úlet ako Asfalt, a na detektívku mi to prišlo celkom naivné, ale policajt sympaťák hádžuci správne hefty vždy zaberie....

BoredCop
28.11.2016 5 z 5

Nemám rád detektivky, ve kterých má policajt po 10 minutách vyšetřování ve všem jasno a dalších 400 stran je jen vata s "překvapivým" odhalením na konci. I proto dávám pět hvězd, protože příběh tvrdohlavýho pochůzkáře, kterej se rozhodne na vlastní pěst vyšetřovat případ pro kriminálku, je přesným opakem.

Rychlopalba pochopitelně neobsahuje tolik zábavné brutality jako jiné Kopřivovy knihy, ale o to se asi autor ani nechtěl snažit. Nicméně i když se hlavní hrdina tváří jako obyčejnej pražskej policajt, v některých pasážích připomíná spíš českého Max Payna. Rozhodně stojí za přečtení!