Rychlopalba

Rychlopalba https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239247/bmid_rychlopalba-xoH-239247.jpg 4 719 223

Rychlopalba série

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.... celý text

bamba
20.07.2020 5 z 5

nie som odborník na detektívky, nerada ich pozerám a málokedy čítam. Ale tu som sa kráľovsky bavila.

Arkagas
17.07.2020 4 z 5

(SPOILER) První kriminální počin Kopřivy, který se ale povedl. Opět vsadil na jistotu a to na tu, že české hlášky a vtipy prostě na českého čtenáře fungují. I když se v téhle knize projednává týrání malé Báry, její duševně nemocná matka a nakonec i překupnictví mladých holek do Turecka, tak to do sebe zapadá jak má. Detektiv, který vlastně není detektiv na svou vlastní pěst pátrá a i když si ze začátku myslí, že je to úplně marné, tak to nevzdává a to se mu vyplatí. Jako sekundární příběh je zde vývoj rozchodu našeho "detektiva" s manželkou a nutno podotknout, že u hlášek při hádkách mezi nimi jsem se bavila snad nejvíc.
Celkově jsem knihu přečetla za den a půl, není to nic náročného, ale pořád se jedná o detektivku.

HMirka55
06.07.2020 4 z 5

Čtivé, vtipné, líbilo se mi zasazení do domácího prostředí. Detektivní linka uspokojivá.

Eicherik
06.07.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších krimi románů, co jsem kdy četl. Navíc ještě okořeněný tím druhem humoru, který je tak vzácný a který tak miluji. Líbilo se mi, že hlavní hrdina je obyčejný hlídkový policista. No úplně obyčejný policista to zase není. A jako třešnička na dortu ještě výborná lokalizace pražských čtvrtí, jako třeba Libeň nebo Vysočany. Psát, že se pustím i do druhého dílu je zcela zbytečné.

Toffee
29.06.2020 5 z 5

Rychlopalba je slovo vystihující nejen hrdinu knihy a jeho pátrání, ale i autorův styl psaní. Je to prostě rychlopalba událostí, hlášek, myšlenek... Napínavé, příběh se valí jak lavina a nepustí vás ven, neskutečně živé a realistické. Člověk má pocit, že je součástí úplně, ale úplně opravdového vyšetřování. Hrdinovy hlasité poznámky i v duchu pronášené komentáře jsou vtipné, ironické a vždycky přiléhavé. V pár komentářích tady jsem četla výhrady, že je to vtipné za každou cenu, ale nesouhlasím. Vadí mi autoři, co příliš tlačí na pilu a vrší hlášku na hlášku, ale sem to patřilo, bylo to přirozené. Přece všichni věci kolem alespoň v duchu neustále komentujeme, žertem shazujeme, spekulujeme, nadáváme sobě i druhým. Tady byl možná hrdina-policajt cyničtější než průměrný čtenář, ale o to to bylo zábavnější. Jen jednou v celé knížce jsem se zarazila a hrdinova replika mi přišla přes míru, to když se přirovnal k Janu Zlatoústému a z fleku ho historicky správně zařadil. Ovšem, když i skladník si může číst Vergilia v originále :-), tak proč by pochůzkář nemohl ovládat historii?

Marketplace
23.06.2020 5 z 5

Není to žánr, který čtu často, ale po přečtení této knihy po detektivkách sáhnu pravděpodobně častěji - minimálně po druhém dílu od Kopřivy. Kniha má stále zajímavý děj a postupem času mu propadnete a budete chtít vědět co bude následovat dál a dál. Nechybí napětí ani vtip.

encyklopedie
15.06.2020 5 z 5

.....bordelář, který neznámkuje, nepíše komentáře ....jako jsem já, se musí připojit k pětkařům
.....a protože odborník na detektivky marlowe dal za 100%, tak já přidám ....321%

Corso
10.06.2020 4 z 5

Aby som dal najvyssie hodnotenie ma odradili dve veci. Prehnana rychlopalba humornych hlasok, coho je prilis, toho je moc. A kopec vaty, ktory brzi napredovaniu deja. Ja ozaj nechcem citat o kolkej hlavna postava zaspavala a o kolkej uz bol hore. Na druhej strane mate zase pocit ze ste svedkom kazdej minuty patrania. Lahko sa citatel stotozni s postavou. A cele je to take skutocne zive. Realisticke. Takze moze to byt pre niekoho plus, niekomu minus. Faktom je, ze som v polovici mal dojem, ze uz by sa to malo niekam pohnut a uz chcem vediet co a ako. Takze podla mna by to kludne zvladlo nejake to zoskrtanie. Pribeh postavy zapletka, vsetko zrele a premyslene, remeselne dobre napisana kriminalka. Po pokracovani sa niekedy urcite pozriem.
PS: Dostal som chut precitat si Kalle Blomkvista.

Chesterton
10.06.2020 4 z 5

Pěkně píše Štěpán K. a je slušný pozorovatel i vnímavý v detailu.
Skvostné dialogy. Nějak mě snad ani nepřišlo humoru přes míru, dost seděl na policajtskou realitku, člověka, který se přiznává k tomu, že má načteno Mistra Velinského.
Nenechat se unést v extrémně sci-fi přepáleném závěru a mohlo to být dokonalé. Tam už se autorovi nepovedlo vystoupit ze svého stínu a pro mě zklamání....
Interpret četby byl rozhodně skvostný, za něho hvězda nahoru!!
Pokračování asi odolám, leda, že by zase audio, to bych ochutnala.

Yokolobuna
08.06.2020 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "3. Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání"

Štěpán Kopřiva mě zpočátku uhranul. Z jeho Rychlopalby jsem měl pocit, že ji skutečně psal (řádně cynický) policajt. Způsob jakým autor zachytil tu občasnou frustraci z práce, lidí, ale i některých kolegů, kterou zažívá snad každý, kdo alespoň pár let "pomáhal a chránil", byl až neuvěřitelný. V podání Štěpána Kopřivy seděla každá věta jako citlivě vedený úder kladiva na hlavičku hřebíku.

Sám jsem nějakou dobu sloužil i na MOP Prosek, tedy oddělení, které sousedí s "základnou" hlavního hrdiny ve Vysočanech. V knize krásně vykreslené prostředí i to, jak se na Praze III dívá skrz prsty na "libeňáky" mi bylo důvěrně známé a o to více jsem si čtení užil (tímto zdravím kluky z MOP Praha Libeň :)).

Přibližně v první třetině knihy jsem měl tak pocit, že čtu knihu, napsanou prakticky mě na míru, a i když v otázce humoru pan Kopřiva přeci jen trochu okatě tlačil na pilu, většina hlášek a vtipů u mne skvěle fungovala. Takže 10/10 kniha roku? Bohužel ne.

Postupem času se totiž právě ta nádherná věrohodnost trochu vytratila a ze střízlivé studie řadového "pořádkáře" se místy stal takový Walker, Texas Renger, přičemž hrdina samotný začal projevoval dedukční schopnosti Sherlocka Holmese. Oknem vyletěl i reálný náhled na fungování PČR a jejích příslušníků a autor si začal ohýbat skvěle nastudované zákonitosti pro potřeby příběhu.

I přes jistou rozmrzelost však Kopřivovi kriminální zápletka pěkně šlape a věřím, že někomu ta míra rozmašírovaných frňáků a občas přepálených reakcí postav vadit nebude. Pátrání po osudu Báry Turnečkové v podání bezejmenného cynického poldy má unikátní šmrnc a díky vytříbenému stylu autora ubíhají stránky Rychlopalby jako náboje ze zásobníků policejní "Čezety".

Zakoupeno v roce 2019 za 230,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Zpočátku krásně přesný náhled do hlavy českého policajta se později zvrtne v trochu přepálenou střílečku, která už s realitou příliš společného nemá. I tak jde o svěží krimi zabalenou do skvělého cynického humoru a další důkaz, že čeští autoři jsou neskuteční borci!

Hodnocení na DK v době přečtení: 87 %; Moje hodnocení: 85 % jako 440. hodnotící.

TheSarcasm
25.05.2020 4 z 5

Taky mě ze začátku trochu štvala ta rádoby vtipnost za každou cenu, ale postupně jsem si na to zvykl a pak už mi to zas až tolik nevadilo. Děj se slušně rozjede a postupně dostane spád zprvu nečekaný. Exkursy do života běžných policajtů mi připadaly reálné a uvěřitelné, chování hlavního hrdiny místy už tolik ne. Nicméně detektivka je to docela dobrá, české reálie bonusem navíc, kapitoly rozumně krátké, takže za mě OK.

ZuzaP
12.05.2020 4 z 5

Jo, Kopřiva se někdy (pořád) snažil být vtipnej za každou cenu, ale na mě to naštěstí docela fungovalo.

nero 13
10.05.2020 3 z 5

Tak asi do půlky to byl jak píše autor docela uvěřitelný kriminální román, ale v okamžiku kdy hlavní hrdina, o kterém mimochodem v celé knize není ani zmínka jak se vlastně jmenuje, příjme bluetooth hovor uprostřed hospodské rvačky kdy na něm visí dva protivníci a na jeho kolegovi další tři a on si v klidu klábosí s volajícím a mezitím zpacifikují všech pět rváčů, tak to není kriminálka ale sci-fi.
Výživná byla i historka z posilovny, nevím jestli si autor někdy zkusil benchpress ale pochybuji o tom jinak by asi nenapsal to co napsal. Další díl zkoušet nebudu.

michal3736
07.04.2020 5 z 5

Uplný krok jinam od toho co Kopřiva psal předtím a velmi dobrá práce.

temuchin
19.03.2020 5 z 5

Solidní detektivka okořeněná super hláškami, u kterých se člověk docela nasměje. Osobně mě potěšila i rozvodová linie hlavního hrdiny. Celkově není co vytknout, velmi zábavné.

Mabie
01.03.2020 5 z 5

Kniha s dobrým dějem, výbornými dialogy, realistickými postavami, plná zvratů a nečekaných situací. Jste zahrnuti spoustou propracovaných detailů jako jsou citace paragrafů, detailní popisy zbraní, aut, počítačových her a autenticitu příběhu zvyšuje i dokonale zmáknutý místopis a znalost prostředí PČR. Příběh je tak hustě prošpikovaný hláškami, které jsou nejen vtipné, ale i inteligentní a neotřelé, že je to skutečná rychlopalba humoru, která má šmrnc a styl. Mám radost, že už vyšel druhý díl.

“Smrk? Ne, smrk to nebyl. Ten bych poznal. Měl by na sobě vánoční ozdoby."
“Změřila si mě pohledem nečitelným jako Vojničův rukopis.”
“Označil mě výrazem “romaneto”, které evokuje občana romské národnosti, čímž mě hrubě poškodil na občanských právech a způsobil mi závažné psychické trauma.”
“Určitě to byl sportovec. A nekuřák. Možná i vegetarián. Začínalo mi být líto, že jsem ho nestřelil.”

Kerberos
25.02.2020 3 z 5

Má první kniha od autora,detektivka měla celkem spád,ale styl psaní mi moc nevyhovoval.Ještě mu dám šanci a přečtu si další díl.

dyger
23.02.2020 5 z 5

Knížka se četla velice dobře a rychle, hodně jsem se u toho nasmála ;-)

palec
07.01.2020 5 z 5

Chandlerovský styl Vám sedí, pane Kopřivo! Výborně.

berila
07.01.2020 3 z 5

Bohužel, u mě se žádné nadšení nekoná. Styl psaní mi příliš nesedl, spousta různých zkratek a věčné citování paragrafů mi dost překáželo. Určitě to není špatně napsané, ale můj šálek kávy to není.