Křížová palba

Křížová palba https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423672/bmid_krizova-palba-Fmt-423672.jpg 5 313 107

Rychlopalba série

< 2. díl

Policie by měla pomáhat lidem. To je asi ta nejhorší rada, kterou se můžete coby policajt řídit. Protože když se pokusíte pro někoho bokem něco udělat, zkratky mezi byrokratickými předpisy a paragrafy vás rychle zavedou na nejistou půdu problematických skutků a pochybných protislužeb. A než se stačíte vzpamatovat, zjistíte, že okolo vás mizí lidi a že je asi někdo vraždí – a že do role hlavního podezřelého nejlíp pasujete vy. A najednou jste až po krk v páchnoucím močále špatných rozhodnutí, všude kolem vás se to mlátí, střílí a řežou se prsty a vy jenom šlapete kalnou vodu, bojujete o přežití a kolem uší vám sviští ohrožení ze všech směrů. A z křížové palby vyvázne jen málokdo bez úhony.... celý text

DaNDee
29.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Humorné vložky, které do příběhu autor řadí společně s barvitými popisy, sedí mému humoru na míru. Na druhou stranu, myslím, že je v příběhu kladen malý důraz na osobní život hrdiny, rozvod a Renatu. Ženy se tu zdají být pouze jako doplněk, který je rádoby součást hlavního příběhu, ale nějak to dohromady nedává smysl... Myslím, že pro to autor nemá cit. Na to pak bohužel doplácí z mého pohledu uvěřitelnost hlavního hrdiny. Dále není příběh úplně vyhlazený a nějaké drobnosti nemají kontinuitu. Někdy je příběh až příliš odborný a dialogy nečtivé a strojové. Akční scény jsem právě čekal spíš přestřelené, ale první byla naopak velmi realistická - to jsem se do příběhu asi nejvíce vžil. Bohužel, ač ta poslední akce byla předem vygradovaná, se čtenářem nalézajícím se ve správném rozpoložení, postrádala právě ten dojem dramatu, akce a zadostiučinění, na který se čtenář tak těšil.

Celkově je kniha velmi podobná té předchozí, ale lepší! Doufám, že série bude pokračovat - protože, zatraceně! - bůhvíproč jsem si na ní navykl i přesto, že je to dost nahoru-dolu. No budiž.

jarynek
22.03.2022 5 z 5

Křížová palba navazuje na Rychlopalbu, setkáváme se opět s neohroženým bezejmennným příslušníkem spolku "Pomáhat a chránit", který má takovou potřebu pomáhat, že heslo "Účel světí prostředky" u něj padne jak prdel na hrnec. Jen u toho občas bohužel musí trochu překročit hranici. No vlastně ne jen trochu. V Rychlopalbě to ještě byl celkem pohyb v šedé zóně, ale v pokračování je to v některých případech hodně za hranicí a tak nějak jsem vždy doufal, že se z toho náš hrdina nějak dostane a neudělá to, co se od něj očekává. No, zmýlená neplatí. Každopádně je na stole zase několik neprovázaných případů, které se musí vyřešit, opět kupa skvělých hlášek (i když jsem měl pocit, že jich oproti prvnímu dílu ubylo), akce střídá akci a vyprávění baví od první do poslední stránky.

FraGyver
02.03.2022 5 z 5

Křížovou palbu jsem začal číst ihned po znovupřečtení Rychlopalby, takže jsem byl již naladěn na správnou vlnu a mohl ihned skočit do známých vod.
Mr. NoName je zpět. Od událostí prvního dílu uběhlo sotva pár měsíců a už se na něj řítí další průsery. Zatímco první díl byl čistý morální sešup, zde se už přirozeně pokračuje v nastaveném směru, kterýžto ale není tak strmý, jako posledně. Přeci jen už začínáme poměrně nízko a pokud chceme zůstat v rámci antihrdinství, už se moc níže jít nedá. Přesto začínáme tak vysoko, jak to jen v daném případě lze a nový morální sestup zde začíná zlehka pouhým vypitím energeťáku. Tento malý náznak pádu je pak téměř vzápětí vyeskalován do zatím snad největší sviňárny, kterou nám hrdina předvedl a to teprve začínáme.
Sarkastický humor nám zůstal, ale množství trochu pokleslo, což hezky přispívá k depresivní atmosféře a dojmu rozkladu našeho rozhodně ne detektiva. Stejně tak bohužel ubylo eskapád ze života pochůzkáře. Boční linky jsou tentokrát opravdu boční a prakticky veškerý děj zabere řešení hlavního případu. Ten je nicméně dostatečně rozvětvený, aby to nevadilo a alespoň se tak děj nemělní, i když máme k dispozici o téměř třetinu více stránek.
Nastavené tempo opět křičí rychlopalba, stránky plynou jako voda v řece a než se člověk naděje, kniha je ve svém - nyní již řádně akčním a satisfakčním - finále.

Určitě bych se třetímu dílu nebránil. I když hlavní postava na samém závěru znovuobjeví svůj lehce ztracený morální kompas, z některých věcí již není cesty zpět a rozhodně by minimálně stálo za prozkoumání, jaký bude mít brajgl způsobený neututlatelným zakončením příběhu vliv na jeho další kariéru. Přeci jen už se vylezlo ze stínů a na konci Rychlopalby se také zdálo, že nebezpečí pro kariéru pochůzkáře je zažehnáno, jen aby se v Křížové palbě znovu vynořilo a strašilo. A to se tehdy jednalo o pouhé nedorozumění. A jak ukázal úplný závěr, mohl by tentokrát přijít parťák, o kterého se dá opřít, byť postrádá výhody plynoucí z vlivu či pozice.
Opět plná palba, jinak to nejde a hurá vzhůru na 101 minut. :)

Patapuf
08.02.2022 5 z 5

To vám byla pánové jízda.... hlavní hrdina je klasickej akční hrdina.... něco jako Bruce Willis v posledním skautovi.... ale i obrazně... žádnej superman, spiderman a podobný man... prostě obyčejnej fízl, kterej ještě nevyhořel, padají z něj vtipný hlášky a paragrafy a občas dělá věci za hranou, ale pro dobrou věc.... a pro rejpaly ten druhý prst neustřihnul :)... je to prostě Colombo bez baloňáku a s Renatou, kterou jsme už viděli, takže oproti Colombovi má další plus...

Holister
05.02.2022 4 z 5

Kniha která má spád a napětí jako u křížové palby, to taky jeden neví odkud to přilítne, jsou to nervy, to je jasný. I ta vyváženost... akce i osobní život hrdiny.

Tamten
02.02.2022 4 z 5

Nezbývá, než zkopírovat komentář z prvního dílu, druhá kniha je na tom stejně:
Hlavní postava, která není supernamakaná, nejrychlejší, nejbrutálnější a další nej, ale jen "poctivej" českej polda, kterej ve všech jinejch knihách slouží jen jako kanónenfutr, to u tohoto autora a jemu podobných často nevidíme. A přesto je kniha super, zajímavá, napínavá až do konce. Místy sice reality trošičku ohne, ale jinak působí hodně realisticky.

GošaGoša
23.10.2021 5 z 5

Víc tak skvělé napsaných knih jako je tato! Policista, co řeší krom případů také osobní dilemata. A k tomu Praha pohledem obyčejného člověka, citlivě vyzdvižené detaily, hloubka a propracovanost. Jízda na konci byla na hraně věrohodnosti, ale situace si to žádala. Hlavně v závěru jsem hltala každé slovo. Těším se na další knihu od pana Kopřivy.

Allla9
05.10.2021 5 z 5

Smršť humoru a napětí.
Tento styl humoru je přesně to, co jsem potřebovala. Naprosto se shoduje s mou představou perfektní zábavy.

Pivísek
22.08.2021 5 z 5

Opět super počtení! Jsem nadšená, knížka mě nadchla stejně jako první díl! Nechyběl humor, napětí, akce, prostě pecka! :)

Dela111
23.07.2021 5 z 5

Stejně jako první díl byl i tento šílená jízda. Pokud jde o adrenalin, tak dokonce ještě větší. U prvního dílu jsem se ale mnohem více zasmála, ten byl plný jednoduchého ironického humoru, v tomto směru byl druhý díl pro mne trochu slabší.

Hlavní hrdina se hned na prvních stranách dostává do situace, která ho z řad policie může lehce katapultovat do protějšího tábora.
Zápletka je výborná, rozjezd pomalejší, ale další děj je už živý, akční a finále zvedá čtenářům tepovou frekvenci k nebezpečným výškám.

Křížová palba je vynikající akční thriller s reáliemi z domácího prostředí. Takových knih nevychází mnoho, proto by si cílová skupina čtenářů neměla nechat tuto ujít.

stryc_Pepin
12.07.2021 5 z 5

Perfektní !
Již po přečtení prvního počinku z této série, "Rychlopalba", jsem byl nadšen, jak hladce se autor dokázal z doposud akčního sci-fi přesunout do segmentu žánru zvaného "neo-noir".
To né že bych byl v tomto ohledu nějak znalý, ale po přečtení Rychlopalby je v dovětku od pana Pavlovského nádherný rozbor pro takové jitrnice jako jsem já, neboli konzumní čtenáře. To sedlo jak prdel na hrnec.
Tímto bych chtěl i jemu poděkovat o rozšíření obzoru a kdybych chtěl komentovat Křížovou palbu, tak bych defakto mohl v podstatě jenom citovat onu výše zmíněnou analýtu. Jo, je to jízda jak se patří plná osobitého autorova humoru. Wow ... už se těším na další knihu pana Kopřivy, bo jsem si jist, že to bude stát za to.
Obě knihy ode mně za plnej počet :-)

soukroma
06.07.2021 5 z 5

Páni! To bylo prostě famozní! Už jsem konečně popadla dech - posledních pár desítek stran ho ze mě spolehlivě vyrazilo, jak jsem se s hrdiny řítila hlava nehlava z Prahy do Káraného! (I já sama jsem svého času brousila zmíněnou dálnici stejnou pekelnou rychlostí jako Kulík, ale bez závažného důvodu, jen z plezíru nebo prostě jen rychle domů - takže se to moc nepočítá)
Skvělé zápletky, uvěřitelní hrdinové (uzemnili mě za volantem - přesné líčení soustředění a akcí, na pozadí), známá (?) naše současnost, zejména pozadí "pomáhat a chránit", řádný díl kritického myšlení (tedy psychologie) a hodnocení mravních a morálních hranic všeho, co jeden dělá...zejména, pokud chce opravdu pomáhat (ale co to vlastně znamená?).
Vtipné glosy, u kterých jsem se opravdu smála od srdce, často. Hlavní hrdina je neuvěřitelný sympaťák, sice jsem ho zpočátku podezírala z toho, že "pomáhat" chce prostřednictvím svého soukromého vyšetřování (vedlejšáků k četnickým povinnostem) hlavně sobě, ale nakonec to tak zdaleka nebylo. Není černobílý a není předvídatelný, musí se rozhodovat o zásadních věcech často za pochodu a hodně svižně. Uprostřed jsem s ním skoro nedýchala, jak se potýkal ve studni (a ještě vzpomněl Brůnu, což to vše ještě zhoršilo).

Konečně také chápu, proč severští autoři nás nekrajany tak urputně moří přesnými zeměpisnými údaji, každá ulice, patník, chodník, most, vesnice a kopec, město, moře, stavení, vše je přepečlivě zmíněno, označeno toponymem a lokalizováno. Teprve v domovském prostředí jsem si užila parádních pochůzek a jízd MHD Prahou křížem krážem i výlety za hranice velkoměsta - spoustu míst člověk totiž zná, i výpadovky a dálnice, takže to pak skvěle zapadá vše do sebe a čtenář prostě děj opravdu vidí jako film. Několik hvězd nad rámec hodnocení i za toto.

Nejradši bych hned popadla další díl - kdypak bude? Už se nehorázně těším!

"Kdybyste jakékoli špionážní organizaci v minulém století řekli, že většina lidí bude dobrovolně nosit v kapse sledovací a odposlouchávací zařízení, a dokonce se bude ještě předhánět, kdo bude mít dokonalejší, mysleli by si, že si z nich děláte koloušky."

"Lidský mozek je zvláštní věc. Umí obalovat nepříjemné vzpomínky měkkými kokony a namlouvat vám, že to tenkrát vlastně nebylo tak hrozné a že jste to ustáli celkem v pohodě... a když pak realita strhne klamné představy jako zpuchřelou náplast a ven se vyvalí krev a hnis, dokáže jen zmateně panikařit."

"Spravedlnost a pomoc druhým není to samý. Lidi si myslej, že jo, ale kolikrát se tyhle dvě věci dokonce vzájemně vylučujou. A pak si člověk musí vybrat."

P.S. Vrhla jsem se na předchozí komentáře, takže ještě přidám pár bodíků:
- že je hrdina bezejmenný, toho jsem si v křížové palbě vlastně ani nevšimla,
- že se poučíme o pár věcech ze zcela jiného ranku, tady třeba z řecké mytologie, je milé oživení, a já jsem klidně nakloněna věřit tomu, že každý má nějaké speciální zájmy a znalosti, které překvapí a občas přijdou ke slovu a k duhu
- že se mi Křížová palba líbila mnohem víc než Rychlopalba
A závěrem: někdo se ptal "Kdo se mnou půjde zaklepat autorovi na dveře a ujistit se, že už pracuje na třetím pokračování?" - já

Kristy78
07.06.2021 4 z 5

Svižná detektivka plná vtipných komentářů "svérázného" policisty.

Kaik
05.06.2021 4 z 5

Bezejmenný polda je zpět a opět je nezastavitelný! Poněkud vyspělejší pokračování předchozího dílu, plné akce a cynického humoru. A skvělá scéna se studní. Určitě zkusím další autorovy knihy.

baji42
04.06.2021 4 z 5

Velmi dobrý český thriller, i když k absolutnímu počtu hvězdiček mi tam přece jen něco málo scházelo. Ale buďme rádi za každého takového autora.

Dopi70
19.02.2021 5 z 5

Vynikající český thriller. Spád 5*, napětí 5*, hlášky 5*, zápletka 5*

IHT
13.02.2021 5 z 5

Stepane, dekuji!
Rychlopalba se mi moc libila, ale Krizova palba je urcite jeste lepsi! Zatimco Rychlopalba byla nekdy trosku prvoplanova (treskuty humor, drsnacke sceny, popisy z posilovny), Krizova palba na me pusobila ponekud civilneji. A to se vyplati! :)
Nas no-name hrdina proste zraje jako vino, pomaloucku dospiva a moralni dilemata resi konzistentneji. Jen houst a vetsi kapky - tesim se na pokracovani! Urcite si oba dily jeste poslechnu jako audioknihy (ci nekdy se k nim vratim).
Jo, a Vas, Stepaen, pridavam k oblibenym autorum! Budete tam ve skvele spolecnosti :)

Stanča
04.02.2021 5 z 5

Mám moc rád knížky jako je tato. Je to po Rychlopalbě druhý titul od Štěpána Kopřivy,který se mi dostal do rukou a opravdu to stálo za to. Jedním slovem paráda.

lucakuca
02.02.2021 5 z 5

Bomba!!! Uchvácena!!!! Jízda horskou dráhou bez připoutání! Hned první kapitola mě rozsekala :-) :-) :-)

Dáma s hrnstjm
29.12.2020 5 z 5

Bezejmenný cynik sršící ostrovtipem je zpět. Opět to byla velká jízda, okořeněná krutopřísnou psychoscénou se studní, kde se mi málem zastavilo srdce poprvé, a karambolem na silnici, kde se mi srdce chtělo zastavit podruhé. Líbí se mi jeho logické myšlenkové postupy, se kterými se prokousává problémy. Zde tedy občas narušeno Wichterlem, ale co se dá dělat. Rychlý dějový spád vede k rychlému čtení, které nezná dne ani hodiny... Napínavé až na půdu!