Rychlopalba

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/239247/rychlopalba-xoH-239247.jpg 4.4272
Žánr:
Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Crew
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (72)

Přidat komentář
Jm.bazar
21. února

No jestli to fakt takhle u policie funguje tak nevim zda je mam litovat nebo odsuzovat. Každopádně bylo zajimave cist o mistech ktere clovek zná osobne. Dej utíkal, zapletka zajimava, ale kniha nenadchla, proste jsem mela pocit ze jsem to uz nekde videla.

MirekMM
05. února

Klidnější než Asfalt, kvalita vyprávění zůstala na stejně vysoké úrovni.

pablovendat
20. ledna

Detektivka psaná hodně dobrým stylem. Detektivky čtu výjimečně, ale tuto jsem dotáhl až do konce.

bertrand
12. ledna

Štěpán Kopřiva budoucích dní?
To doufám, protože ač Rychlopalba není bez chyby, mohla by být příslibem umírněnější (mainstramovější? ne - dospělejší!) etapy autorovy tvorby. Já osobně bych to uvítal. Obvyklá nadstandardní kvalita Kopřivovy tvorby je zde zastoupena - kromě vynikajících dialogů a kvalitně odpozorovaných postupů z noir filmů (vše začíná nenápadně a mění se v kapitální průser odvrácený na poslední chvíli) bych zde zmínil i viditelně detailní přípravu, nad brilantně popsanými postupy policistů se dá slintat blahem (zde připomíná Harryho Bosche, ale kam se ona émerická legenda hrabe na dravé a hravé pojetí českého krimi v Kopřivově a třebas Dánově podání, spíše bych tipoval na inspiraci Last Boy Scouttem - ale koho ve své době neoslovil, že?).
Jó, Kopřiva je borec, jak tu kdosi píše. Občas je znát, že píše tzv. od stolu a spíše realitu tvoří než popisuje, to je ale vada stejně jako přednost.
Těším se na další knížku.

Marfiel
06. ledna

Originální kriminálka, která vás rozhodně nebude nudit. Za vtipné hlášky přidávám hvězdičku navíc. Škoda jen, že konec neměl takovou gradaci, jakou by si zápletka příběhu zasloužila.

Leachim_
25.12.2017

Kdyby slo teto knize dat 6 hvezdicek, dal bych je hned. Musim rict, ze jsem knihu precetl za jeden vecer a nasledne jeste nekolikrat. Pro me opravdu perfektni prechod z zanru fantasy do zanru detektivek. Klasicke Koprivovske vtipy spojene s policejnim pozadim. Neumim to popsat, ale nedalo se proste prestat cist.

BlackBlade
16.11.2017

Zajímavá, svižná detektivka, ale více než 3 hvězdy nedám.

Jaruš7
10.11.2017

No něco, čeho jsem se nemohla nabažit, dokonale vyvážené, hrdina - český pochůzkář na vršku mé imaginární detektivkové pyramidy pod sebou nechal severské trháky knižních bestsellerů v tomto žánru.
Co za mimořádný zážitek udělá záběr do svědomí, když po delikátní a nevystopovatelné nabídce nemalého úplatku, se v první myšlence hlavnímu aktérovi nezobrazí pohodlí v mamonu, ale proženou se mu hlavou čísla, ne jednoho, ale hned několika paragrafů z trestního zákoníku i s patřičným zněním, odolat , či ne?
Citát :"Přetížil jsem jeho představivost tak mocně, že vyletěly fantazijní pojistky."
Hlášek mraky, bránice dostala zabrat, i přes drsnou realitu, zanechává kniha hřejivý pocit z nového českého detektivního stylu, bravo, líbila se mi moc.

Magriva
30.10.2017

Detektivka mě bavila, námět byl zajímavý a myslím, že si přečtu i něco jiného od autora.

Syndrom
25.10.2017

Erudovaná procedurálka (Takhle se učí!) se šmrncem, napěchovaností a uroborovskou hravostí Kopřivova všeználkovskýho, ultravtipnýho stylu.
Drsný krimi s cynismem realistů.
Klidně bych na úkor atraktivity přitvrdil v psychologii a (viz. i třeba Holomráz) víc brzdil před vrcholem.
Věřím, že pokud tenhle kabrňák u žánru zůstane bude to jednou stejný opus v detektivkách jako Asfalt v akční scifi palbě.
Jasně, že za pět.

lyriq
22.10.2017

Kopřiva je borec. Jeho typický humor se objeví i zde, nicméně v mnohem menší míře. Autor se soustředí na realistické postavy a detaily, díky čemuž stvořil první detektivku, která mě opravdu bavila. Škoda, že od té doby je zase ticho po pěšině.

alisie
28.09.2017

Detektivka, která mě bavila od první věty. Začala jsem číst předtím, než jsem viděla anotaci, která mě mírně znepokojila, ale stálo to zato. Věty psané úderně a účelově, sedlo mi to víc, než jsem čekala a závěr s ocvočkovanou slečnou byl na výbornou. :)

Clara del Valle
20.09.2017

Mě to bavilo. Hodně mi to totiž připomínalo mého oblíbeného Jaroslava Velinského a jeho detektiva Otu Finka, beru to trochu jako poctu tomuto pro mne nejlepšímu českému autorovi detektivek, což autor dokázal malou zmínkou Pavla Vodsloně... velmi potěšilo ;-). Jen občas jsem měla pocit, že autor těmi někdy fórky až moc tlačí na pilu, chvílema to byla křeč, taky nemám moc ráda popis akčních stříleček, ale jinak fakt dobrý. SPOILER!! Také jsem celou dobu doufala, že se Bára přece jen objeví :-(

Gordonlord
08.09.2017

Detektivky obvykle nemám rád. Je to pro mě mnohokrát vytěžený žánr, kde pořád dokola vyšetřovatelé vyšetřují nějaké vraždy do zblbnutí pořád na jedno brdo a který už byl milionkrát přežvýkán, vyplivnut, znova přežvýkán do sucha, potom ještě tisíckrát vyždímán, přeždímán, znova přežvýkán a po tisícím vyplivnutí ještě znovu a opět úplně stejně jako vždycky předtím přežvýkán.

Do téhle detektivky jsem se tedy pustil jenom díky mému nezměrnému nadšení z kopřivova nesmírně zábavného a strhujícího veledíla "Asfalt", doufaje, že se dočkám minimálně podobné zábavy i zde. A dočkal jsem se.

Děj je velmi svižný, postavy jsou zajímavé, a hlavně je zde kopřivův "trademark", díky kterému je zaručeno napětí téměř na konci každého řádku a hlavně fůra cynicko-ironických i jinak vtipných, výborných komentářů, průpovídek a jiných slohotvorných útvarů, které jsou skutečně perfektně humorně vypointovány. Zajímavým aspektem téhle knihy je fakt, že se v ní nedozvíme jméno hlavního hrdiny a ani po tom netoužíme, protože příběh je vyprávěn tak strhujícím a pohlcujícím způsobem, že není čas se nad tímto faktem vůbec zamýšlet.

Co bych bral jako kapku mínus je fakt, že ke konci už kniha trochu ztratila spád a nějak jí chybělo mocné vygradování do finále. Celé se to uzavřelo tak nějak šedivě a jednoduše. A také hlavní postavu mi nějak nešlo si oblíbit. Jinak i trochu občas za "oči" zatahal fakt, že i když příběh staví na "realisticky reálných" základech a přístupu, tak občas některé pasáže byly dost přitažené za vlasy, jako třeba když hlavní hrdina musel na služebně stopit obálku s důkazem, tak se najednou stalo až moc neuvěřitelných náhod naráz, aby se mu to podařilo. A celkově se to všechno snažilo tvářit trochu předrsněle a americky krutě, čemuž díky zasazení děje do české kotliny nelze příliš věřit. Ale to jsou drobnosti, které díky napětí a zábavě, které mi příběh poskytl, s radostí odpustím.

Příjemným osvěžením byly i citace zákoníků a a detailní popisy zbraní, které Kopřiva rád používá.

kilometr
06.09.2017

Kdyby to mělo o takových 100 stran méně a za každou cenu se autor nesnažil být zbytečně vtipný,tak to mohlo být mnohem lepší.Prostě lehce nadprůměrná česká detektivka,která místy pobaví a vcelku dobře se čte.65%.

tony64
25.07.2017

Vtipná,svěží detektivka. Policista,buldok,který jde za pravdou.Policista,brodící se špínou naší společnosti .Hlášky při nichž si i cíknete do gatí. Poslechnul jsem si i audioknihu-panečku,příběh získal nový rozměr v přednesu Ludvíka Krále.Doporučuji.

Joyce24
19.07.2017

Příjemná česká detektivka, která má spád a plno vtipných hlášek hlavního hrdiny. Jen mě mrzela malá nesrovnalost ve jménech ke konci knihy : záměna jména Tauber/Toufar. Jinak ale převažuje spokojenost s knihou a určitě si ráda přečtu i další autorova díla.

Sheemas
07.06.2017

Česká detektivka, která má slušné tempo, zajimavého hlavního ,,hrdinu” a plno vtipných hlášek. Ironie a cynismus vyskakuje snad z každé stránky a o to víc mě tahle kniha bavila.

Karelvovsik
21.04.2017

Nenáročné, osvěžující a vtipné.

Atuin
05.04.2017

Luxusní jízda po nově vyAsfaltované dálnici rovnou do p....e. Aneb školení od Kopřivy jak napsat (neo)noir.
Omlouvám se ale to je prostě Kopřiva, ne Jane Austen :-)

Tamten
22.02.2017

Hlavní postava, která není supernamakaná, nejrychlejší, nejbrutálnější a další nej, ale jen "poctivej" českej polda, kterej ve všech jinejch knihách slouží jen jako kanónenfutr, to u tohoto autora a jemu podobných často nevidíme. A přesto je kniha super, zajímavá, napínavá až do konce. Místy sice reality trošičku ohne, ale jinak působí hodně realisticky.

lil_monster
11.02.2017

"Mrtvola ležela v kuchyni. Nebyla to pěkná kuchyně a mrtvola taky nebyla nic moc."

Rychlopalba svým názvem perfektně sedí i ději téhle svěží, ironické detektivky. Miluju Kopřivův cynismus, a i když mi často splývá s Kulhánkem (to je kompliment), jeho knihy na mě působí jako čerstvý vítr (tornádo) v našem českém bahně.
Jak je u Kopřivy zvykem, hláška tady opět střídá hlášku a knihu prostě nepustíte, dokud není dočtená. Smějete se dlouho poté. V rychlopalebném tempu.

dom.ini
26.01.2017

Strašně se mi líbil ironický a cynický pohled hlavního hrdiny a celkově se mi moc líbil styl, jakým byla knížka napsaná. Neumím posoudit do jaké míry je celkově příběh realistický, ale mně osobně přišel během čtení naprosto uvěřitelný. Knížka byla napínavá, obzvlášť v závěru, četla se rychle a lehce, takže určitě doporučuji.

koubin007
23.01.2017

Kopřiva umí psát detektivky. A tohle je příjemná česká detektivka v hlavní roli s jedním typickým klaďákem, uhopsaným řadovým poldou, který je překvapivě inteligentní a proto nevím z jakého důvodu dělá to co dělá.

Autor má přehled co se týká zbraní a postupu vyšetřování policie. V spoustě knih narážím na popisy zbraní a jejich funkce takovým dětským způsobem, že se mi chce z toho plakat, např. u F. Kotlety ale i dalších. Tenhle autor ví aspoň co je samonabíjecí a samočinná zbraň a že závěr musíte pořádně natáhnout, abyste nabili střelu do hlavně. Sem tam hodí i nějaký ten paragraf trestního práva a celkově to na mě dělá velice dobrý dojem. Řekl bych že jako exkurze policejním vyšetřování působí velice věrohodně.

Co se samotného děje týká, zpočátku nabije ostrými, ale příliš brzo je vystřílí a zhruba ve dvou třetinách knihy už mu zbývá jen lopata a holé ruce, kterými se to snaží umlátit. Všechno do sebe nakonec zapadne, ale je to takové až moc holé a jednoduché. No, ale ne vždy se povede vymyslet vypointovaný závěr a není to problém jen průměrných autorů.

Ale rozhodně stojí za přečtení, když člověk má chuť na příjemnou českou detektivku.

ber-tram
19.12.2016

Dráhu ke slávě si už Kopřiva umně vyASFALToval, dovolme mu polevit a ušetřeme ho licoměrných poklon. Od toho má pochlebníka Pavlovského (viz doslov). Rychlopalba uspěje jako sbírka místy trefných, místy humorných, místy mrazivých postřehů. Komplexně neobstojí: hranice mezi vtipem a trapností průsvitná, příběh komiksově povrchní a řídký, mluva plytká a adolescentní, chyby ve scénáři školácké (záměna Tauber/Toufar), pokusy o právní kvalifikace učebnicově roubované (i scestné). Jedině přesvědčivě zahrála Praha, nemaje co předstírat. Dobrou zprávou pro Kopřivu je, že mu na vrakovišti literárních ojetin už drží místo Kulhánek. 55/16

tlllk
17.12.2016

Ako Audio to bolo celkom fajn, síce nie taký úlet ako Asfalt, a na detektívku mi to prišlo celkom naivné, ale policajt sympaťák hádžuci správne hefty vždy zaberie....

DominaCZ
06.12.2016odpad!

Tak, to jsem přesně věděla. Že když se tu stádo tupců rozplývá nad vtipností týpka, kterej bije do našeho reálismu, bude to o hovně. A to se mi potvrdilo.
Vždycky, když je něco o naší zemi, je to přehnaný.
Přehnaně hovnařský.
Tahle knížka taky.

Všechna místa jsou smradlavý, prolezlý krysama a všude jsou poházený odpadky a bezďáci.
Lidi žijí v oloupaných barácích v neuspořádaných rodinách, který se mlátěj a dělaj bordel.
Mimina jsou uřvaný a posraný a nájemníci bytů jsou prototypy pavlačových drben.
Malí občani jsou tlustí a zanedbaní a pání v uniformách na vše serou, rozpadají se jim vztahy a chlastaj v noobských hospodách.
Trochu moc hoven najednou ne ?!

Tohle mě fakt vytáčí. Že se vezme něco aktuálního a narve se to do sraček až po krk a stádo idiotů hned začne přikyvovat, že tak to je a jsou nadšený, že někdo to "řek veřejně".
Do hajzlu s váma i autorem.

BoredCop
28.11.2016

Nemám rád detektivky, ve kterých má policajt po 10 minutách vyšetřování ve všem jasno a dalších 400 stran je jen vata s "překvapivým" odhalením na konci. I proto dávám pět hvězd, protože příběh tvrdohlavýho pochůzkáře, kterej se rozhodne na vlastní pěst vyšetřovat případ pro kriminálku, je přesným opakem.

Rychlopalba pochopitelně neobsahuje tolik zábavné brutality jako jiné Kopřivovy knihy, ale o to se asi autor ani nechtěl snažit. Nicméně i když se hlavní hrdina tváří jako obyčejnej pražskej policajt, v některých pasážích připomíná spíš českého Max Payna. Rozhodně stojí za přečtení!

stryko4890
23.10.2016

Dobrá knížka,ale podruhé bych si ji nepřečetl,málo všeho,co dělá kopřivu Kopřivou.

pafčaodřeky
21.10.2016

Po úvodní kratičké brutal scéně, následuje běžná detektivka, na české poměry nadprůměr. Neurazí, ale ani nenadchne. Fórky víceméně vtipné. Na parodii málo "krve", na seriozní detektivku mnoho "hlášek". Od Kopřivy jsem čekala jsem větší "palbu". Tři plus.