Rybnikářova práce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291047/rybnikarova-prace-lqy-291047.jpg 51
Žánr
Hobby, Příroda, zvířata
Vydáno, Vesmír
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Rybnikářova práce

BabaJaga11
23.10.2019

Myslela jsem, že jde o odbornou knihu o práci profesních rybářů (tehdy označovaných pojmem "rybnikáři") v polovině 20. století. Ale bylo to úplně jinak. Ne že by odborné informace v knize chyběly, kdo o hospodaření na rybnících nic neví, zcela jistě tam najde poučení, protože spousta věcí se za těch více než 70 let anu moc nezměnila. Až na kožené kabátce a holínky rybářů, koňské povozy s lejtemi a některé další vybavení. Kniha je ale hlavně oslavou práce rybářů. Někdy až příliš patetickou na můj vkus, ale taková tehdy byla doba. Nemyslím jen dobu poválečnou, budovatelskou, ale když se podíváte na předválečné reportáže o různých stavbách či významných událostech, i tam tam toho patosu najdete vrchovatě :-).

Když jsem si zvykla na autorův květnatý styl, knížka se četla sama. Jak by také ne – nebýt toho, že jsem musela odložit dovolenou, už tento týden bych se podílela na výlovu našeho druhého největšího rybníka, Bezdreva u Hluboké. A tak ve mě detailní popis výlovu při čtení probouzel radost i dojetí. Chabá náhrada za Bezdrev, ale aspoň něco. Těžko pochopitelné pro někoho, kdo to nezná. A nemyslím tím, že stát na hrázi znamená znát. Abyste znali, musíte být dole v bahně a ve vodě a mezi rybami a mezi chlapci a chlapy v gumácích a lovákách.

Z knihy jsem zas posbírala nějaké nové "střípky" do mozaiky mých znalostí o českém produkčním rybářství. Jsou tam například fotografie obrazů mně neznámého malíře, jež zobrazují výlovy rybníků. Z vlastní zkušenosti vím, že není jednoduché výlov ani nafotit - a namalovat jej? To si vůbec nedovedu představit!

Kdo má rád atmosféru výlovů a historii českého rybářství, nechť si tuto knihu rozhodně opatří. Mě stála v antikvariátě 50,- Kč a bude mít v mé knihovně čestné místo.

Autor a jeho další knihy

Václav Dyk
česká, 1912 - 1995

všech 9 knih autora

Kniha Rybnikářova práce je v

Přečtených1x
Čtenářské výzvě1x
Chci si koupit1x