Rybí krev

Rybí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122317/bmid_rybi-krev-5dn-122317.jpg 4 1649 391

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu 80. a 90. let 20. století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v 50. letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

ivetka859
30.03.2024 3 z 5

Opět se jedná o rodinné drama z oblasti vesnic v jižních Čechách. Tentokrát se téma točí kolem zániku obcí kvůli výstavbě Temelína.
Dojmy sepsané asi s týdenním odstupem: ten patos se šrouboval dál a dál, už dávno za hranici únosnosti a potřeby. Hlavní emoci zabralo ublížení na duši a bezmoc. Román je silně společenský.
Přes tohle musím ale zároveň smeknout před plynulostí a čtivostí textu. Zároveň to téma je neotřelé - pozdní éra komunismu, ale s jeho tryznou jako hlavním motivem.
Venkovskou trilogii morálního neklidu jsem četla s velkými rozestupy, ale Rybí krev vyla nejslabší. Snad i kvůli zbytečnému rozsahu.

Lenka276
12.03.2024 5 z 5

Náhodně objevená kniha od Jiřího Hájíčka, moc pěkná, zajímavé téma.

Lucieenka
26.02.2024 4 z 5

Mám ráda české spisovatele a autor Hájíček se k nim připojil. Kniha je čtivá. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, její houževnatost obdivuhodná. Osudy lidí ve vesnicích těžké téma.

brabofka
26.02.2024 5 z 5

Už vím proč má zde na DK tak vysoké hodnocení. Právě jsem ji dočetla. Hana ve mě bude ještě hodně dlouho. Opět po dlouho době příběh, který se mi dostal do krve. Jsem z vesnice, dovedu si představit co to pro ty lidi bylo. Hanu jsem celou dobu obdivovala, jak byla tvrdá, a pořád doufala. Bojovala, věřila. Že se někde něco stane. Nicméně myslím, že Temelín nebyl ten hlavní příběh. Hlavně šlo o její rodinu. O tátu, mámu a milovaného bráchu. To jak to nakonec celé dopadne si asi ze současnosti dokážeme odvodit. Bohužel lidé museli Temelínu a vodě ustoupit. To jak to dopadne s Hanou a její rodinou, si ale přečtěte. Stojí to za to.

gretl74
20.02.2024 3 z 5

Po dočtení mám strašně rozporuplné pocity. Jedná se sice o dobu mého mládí, Hana je jen o pár let starší než já, ale možná tím, že nejsem z vesnice, neumím se úplně vcítit a posoudit. Z postav mi, bohužel, nebyl sympatický skoro nikdo, snad jen paní doktorka (kdyby zrovna "nepletla") a možná ještě Anna. Jsem ráda, že jsem po knížce sáhla a přečetla, ale vracet se k ní určitě nebudu. A doteď dumám nad názvem ... nebýt hodnocení na DK, zřejmě bych po knížce s podobným názvem nesáhla

tracey9
30.10.2023 4 z 5

Rybí krev Jiřího Hájíčka je další audioknihou, kterou jsem si poslechla u nočního kojení v aplikaci @ceskyrozhlas . Přiznám se, že po setkání s Hájíčkem v hromadné štafetě jsem další jeho knihu neplánovala. Ale @knihomolkalenka i @ann.ctenarskyklub Rybí krev doporučovaly a pak v té aplikaci prostě byla a já do toho šla.

A musím říct, že jsem byla velice mile překvapena! Možná to bylo tématem, kdy hlavní hrdinka Hana přijíždí zpět do Česka a vzpomíná na mládí dnes již z části neexistující vesnice a také na boj, který proti politikům s několika spoluobčany vedla. Vesnice, které byly zbořené v rámci záboru kvůli jaderné elektrárně Temelín, nejsou jen zbořenými domy, ale též zničenou rodinnou historií a zpřetrhanými vazbami s blízkými. A také ztrátou kořenů. To vše autor velice pěkně popsal, Hanu jsem mu zkrátka věřila. Temelín je od mého rodného Písku kousíček, v Českých Budějovicích jsem studovala a tak mi ta geografická blízkost byla velice příjemná :)

Divila jsem se tomu, ale na tohle audio jsem se vždycky nesmírně těšila. Čte fenomenální Dana Černá :)

Já hodnotím 4 z 5 :)

Ivana11
24.10.2023 5 z 5

Líbilo se mi.

ivousekk
16.10.2023 5 z 5

Super to bylo, povedeny mix. Trochu drama, trochu detektivka, trochu historie. Jen ten konec byl neuzavreny, skoda.
CRo za 1

Miniemall
08.10.2023 5 z 5

Kniha, která určitě stojí za přečtení. Krásná práce s jazykem.

Kopta
08.10.2023 4 z 5

Audio ČRo: Atmosférický kumšt, který si hraje s mezilidskými vztahy a posouvá tím literární jazyk to jiných a specifických končin. Příjemný zážitek, který nebyl vyloženě degradován retrospektivními psážemi.

vekkr
05.10.2023 4 z 5

Audiokniha,výborně načtená.Uvěřitelné,z doby kterou pamatuji.

tulipi
03.10.2023

Poslechnuto jako audiokniha na ČRo (natočeno: 2013; čte: Dana Černá).
Osobním bonusem byla skutečnost, že se děj odehrává v reáliích, které znám...

helenkan
02.10.2023 5 z 5

Posloucháno jako audio. A tak mě to zaujalo, že jsem to dala na jeden zátah. Muselo být pro obyvatele vážně hrozný přijít o svoje chalupy a nejen o ně. Nikdo se jich na nic neptal, prostě se to tak rozhodlo. Je to skvěle vyprávěný příběh a já to všechno prožívala s nimi.

Radimka
30.09.2023 5 z 5

Tak, jak se mi Selský baroko nelíbilo, z Rybí krve jsem zůstala s otevřenou pusou. Už to, že autor píše v er formě, mě dost překvapilo a vůbec to nevadilo. Příběh o vysídlování vesnic kvůli stavbě Temelína byl neskutečnej. Vyprávění na mě působilo tak sugestivně, že jsem z toho byla v nervu, jako by se mě to osobně týkalo. Až tady mi došlo, jaká to musí být hrůza a jak strašně to ovlivnovalo a likvidovalo životy mladých i starých. Fakt pecka.

roxy9413
29.09.2023 3 z 5

Audiokniha na ČRo.

Nejspíš by moje hodnocení bylo zcela jiné, kdybych knihu neposlouchala ve skvělé interpretaci Dany Černé. Už po pár minutách jsem byla vtažena do děje, i vzhledem k neotřelému tématu. Bohužel mě trošku zklamalo vyústění hlavních zápletek. Chování postav se mi zdálo málo uvěřitelné a nepochopitelné.

martinaandulka
28.09.2023 5 z 5

(audiokniha).
První kniha od pana spisovatele a jsem nadšená.Hana se vrací k otci a vzpomíná na život v chaloupce,kterou museli opustit když se stavěla elektrárna Temelín.Poznáme jak zasáhlo obyčejný lidi když museli opustit svou rodnou vesnici a jít bydlet do paneláku,Hanin život je též plný zvratů.Mám ráda knihy ze života a obyčejných lidech.

p.stranska
10.09.2023 2 z 5

No...pro mě nuda. Jak už tu bylo napsáno, nemá to hloubku. Ani napětí, ani dobře popsané reálie, psychologie postav taky ne, mezilidské vztahy nedotažené. Škoda, protože námět sám o sobě je hodně zajímavý a určitě by se z něj dala vytěžit spousta zajímavých lidských osudů, spousta emocí...

rumova_kulicka
06.09.2023 3 z 5

Tak jako pro mě bylo v Selském baroku málo minulosti, tak v tomto díle pro změnu přítomnosti. Kauzu si letmo vybavuju, byla jsem ještě malá, takže bylo zajímavé si ji oživit "očima místních obyvatel". Kniha se četla dobře, ale jak už zmiňovalo více čtenářů, neměla bůhví jakou hloubku. Do postavy hlavní hrdinky jsem se nedokázala příliš vcítit. Stejně jako ta předchozí kniha ve mně bohužel nic hlubokého nezanechá.

padola
07.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Z knihy jsem byla celkem zklamaná. Nemá to hloubku a není to uvěřitelné.

Dva příklady:
Je hrozně znát, že hlavní postavu, ženu, psal muž. Často jsem si říkala - aha, takhle si chlap představuje, že holky prožívají vztahy. U zralého autora by to poznat být nemělo.

Hlavní hrdinka žije 20 let v Holandsku a během té doby se nikdy do Čech nevrátí. To se dělo za totality, kdy člověk, co emigroval, nemohl domů. V současné době je to velmi těžko uvěřitelné. Z Holandska to do Čech letadlem trvá asi jako z Prahy do Budějovic a ani k tomu člověk nepotřebuje cestovní pas.

A pak se Hana vrátí a moralizuje.

Celkem za 3 hvězdy

marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Příběh o přátelství, bezstarostném dospívání, které se změní v beznaděj a boj o to, co a koho máte rádi.
Příběh o návratech a naději.
Příběh o rodině.