Rybárske smiechoty

Rybárske smiechoty https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22879/bmid_rybarske-smiechoty-8xn-22879.jpg 3 4 2

Zelienkove vtipné príbehy osviežia a rozosmejú, poskytnú oddych i zábavu. V Rybárskych smiechotách zaujmú čitateľa rovnako príhody detí i dospelých rybárov, plné dynamiky, pestiev a prekáračiek, ako aj neuveriteľné dobrodružstvá rybárov-chválenkárov, s ktorými si autor rád a prečasto zalovil keď aj nie v potokoch a riekach, aspoň v bohatých nadsádzkach pri posiedkach na brehoch našich vôd.... celý text

Corso
20.11.2023 3 z 5

Ludo Zelienka je nas regionalny autor, narodil sa tuto nedaleko. Aj pribehy Rybarskych smiechot sa odohravaju tuto asi 500 metrov od domu kde zijem. Akurat v dalekej minulosti. Zvolenom tecu dve rieky, Hron a mensi pritok Slatina. Zlievaju sa u nas, cez mesto este tecie odkloneny kanal co napajal kedysi Unionku. Zdalo by sa ze sme nieco ako Benatky :) Prdky. Bezny zvolencan nie je riecny typ, niektore deti ani netusia ze tu nejake rieky tecu :) Ono dakedy bol zivot viac spaty aj s okolim,aj s prirodou aj s riekami. Rybacky, kupalisko na Hrone, clnkovanie, boli bezne. Kupalisko dnes mame kryte ale zanedbane, rekreuje a rybarci sa skor na nedalekej priehrade. Chlapika s udicami vidim asi tak raz do roka.
Na knihy Luda Zelienku nedam dopustit, jeho humor mozno dnes uz nie je taky moderny, aktualny, ale dokaze vykreslit postavicky, dokaze pospominat na kadeco, ide mu situacny humor, sak viete, ako ked starsi chlapi spominaju na detstske huncuctva, na vojancinu a tak. V knihe sa blbne a rybarci na miestach kde sme sa aj my so spoluziakmi chodili hravat, hoci uz ani ten Zvolen mojho detstva neexistuje. Stred knihy su potom skor take dobrodruzstva barona Prasila. Ze nostalgia? No mozno za jednu hviezdu navyse ano. Ale ako humorna kniha kludne obstoji popri tych vtipoch o politike, blondynkach, toto je aspon literarne viac na urovni. S cistym svedomim doporucujem citatelom aj rybarske, aj polovnicke aj sportove smiechoty, aj moju najoblubenejsiu Detviansku naturu. V antikoch sa to povaluje, da sa pomerne lahko vsetko zohnat. Vzdy s peknymi ilustraciami, za par euro, prinajhorsom darujes dakemu polovnikovi alebo rybarovi.

jhjhjhbuco
02.11.2013

jedna z najlepších knih aké som čítal v detstve prežíval som dej s nimi . Neviem tu knihu zohnať už dosť dlho,škoda keď prídem do
kníhkupectva tak mlade predavačky ani nevedia kto je Ľudo Zelienka. Vynikajúca je aj jeho kniha Detvianska nátura .Zožeňte si tie knihy a neobanujete.

Ľudo Zelienka
slovenská, 1917 - 1977