Rybář

Rybář https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468495/bmid_rybar-mYo-468495.jpg 3 232 73

Na severu státu New York vytéká z přehradní nádrže Ashokan potok, o kterém se mnoho neví – vlastně ani to, jak je tam dlouho. Dutchman’s Creek je prudký a zrádný, má strmé břehy, a za příslib hojného úlovku v něm už údajně nejeden sportovní rybář zaplatil cenu nejvyšší. A pak kolují mezi místními ještě jiné příběhy – tak fantastické, že snad ani nemohou být pravdivé. Abe a Dan, kolegové stižení krutými ranami osudu, kteří v rybaření hledají lék na své ztráty, je nejdříve považují jen za další historky, jakými se to kolem vody odjakživa hemží. Brzy jsou však i oni vtaženi do příběhu staršího než samotná přehrada, do příběhu o tajných úmluvách, dlouho skrývaných tajemstvích a záhadné postavě známé jako Der Fischer, Rybář. Každý z nich se musí znovu vyrovnat s tím, co už jednou ztratil, a s cenou, jež se platí za šanci získat to zpět.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Fobos

The Fisherman , 2016

RadimB.
RadimB.
21.06.2022 2 z 5

Za mě jsem od knížky čekal trošičku víc. Pomalý rozjezd, kdy po tragickém úmrtí manželky hlavní hrdina Aba obnovil svoji zálibu v rybaření.
Následuje časový skok, který popisuje jak vůbec vznikla postava rybáře. Pak zpět do přítomnosti, kdy si Abe našel nového přítele na rybaření
a společně se setkají s rybářem. Několik pasáží bylo napínavějších, ale jinak knížka proudí pozvolným tempem. Neurazí ale ani to není knížka od
které se člověk nemůže odtrhnout.

FireOfFilth
FireOfFilth
19.06.2022 4 z 5

Jen jak zaslechnu lovecraftoský horor, tak se kniha dostane do mého hledáčku. Nebylo tomu jinak ani u Rybáře. Od John Langana jsem četl povídku Rozkvět, která vyšla ve sbírce Černá křídla Cthulhu 2. Povídka se mi hodně líbila, vlastně jedna z nejlepších této sbírky. O to více jsem se začal těšit na tuto knihu. A ano, získala si mě hned. Člověk se velmi rychle vžil do hlavní postavy Aba, který bohužel přišel o manželku a začal hledat určitou útěchu, tu našel v rybaření. Bohužel nepěkný osud postihl i jeho kolegy Dana.
Příběh je rozdělen do třech částí. Každá působí dosti odlišně. V první si představíme Aba a Dana a jejich osudy. Ve druhé poslechne příběh o jednom rybářském místě, Dutchman’s Creeku. Okolo kterého se celý příběh točí. A ve třetí části máme vyústění, které je dosti nepříjemené.
Lovecraftovská atmosféra z vyprávění sálá. Ale hlavní tahák knihy je smýšlení hlavních hrdinů a jejich psychologie. A úplně chápu Dana a jeho snahu získání zpět to co ztratil.
A ano, jak je psáno na zadní části obálky, jedná se o nejlepší lovecraftovský román posledních let, a já bych rád, aby vycházely další.
Hodnotím 80%

Unitarcha
Unitarcha
24.04.2022 4 z 5

Čistokrevný lovecraftovský horor, který jsem si coby velký obdivovatel Temného pána z Providence patřičně užil. Podobnosti nezůstávají u povrchního tématu oceánu a jeho nebezpečenství, ale jde i o hlavní postavy a způsob, jakým se vypořádávají se zlem (učenec, jehož pouhé knihomolství a studium obskurních svazků mu umožní se utkat s démonickými silami). Atmosféra se podobala rovněž, avšak vzhledem k mnohonásobně většímu rozsahu, než má jakékoliv Lovecraftovo dílo, fungovala trochu jinak. A hůř, musím říct. Úvodní část je skvělá, její pomalé tempo výborně vykreslí Abeovu povahu, pocity a strasti, mrazivá očekávání narůstají... Jenže druhá část, vyprávění z minulosti, i přes své kvality (a obecně dobrý nápad) uteče od Abea na tak dlouho, že když se k němu konečně vrátíme, cítil jsem se od jeho příběhu už trochu odtržený.
Jednoduše řečeno, příběh mě moc bavil, ale nemohu říct, že by se mi do paměti vryla více než jedna či dvě scény. V rámci žánru dobrá zkušenost, ale času není tolik, abych se k ní ještě někdy vrátil.

mynonka
mynonka
19.04.2022 3 z 5

Jelikož jsem se s Lovecraftem ani podobnou tématikou nikdy nesetkala, tak to pro mě bylo něco úplně nového. A nemůžu říct, že to bylo špatné. Výpravné, zajímavé, nové...obzvlášť prostřední část mě bavila, ale znovu bych už po tomto žánru nesáhla. Přesto nelituji.

Pampalini
Pampalini
07.04.2022 4 z 5

Zaujímavý román, ktorý vznikal dlho (autor uvádza v doslove). Rovnako uvádza potiaže s vydaním - pre niektorých vydavateľov bol príliš literárny a pre niektorých príliš žánrový. Je jedno aj druhé. Ctí obtiažne tráviteľný štýl a jazykové prostriedky rozprávania a zároveň na scénu prináša javy a tvorov, ktoré by mali zostať mimo našej reality. Je to kniha formou aj obsahom výnimočná. Je o vyrovnávaní sa so stratou najbližších a o hľadaní zmyslu pre ďalší život. Ide riadne do hĺbky. Atmosférické, prekvapujúce a naplňujúce.

orinka3
orinka3
04.04.2022 5 z 5

Fascinující román. Jen to chce trpělivost, jinak jeho kouzlo nepochopíme. Ale když se poddáme stylu vyprávění, vžijeme se do pocitů vypravěče, odhalí se nám skryté hlubiny plné podivných tvorů. Je to přesně takový horor, jakým se do historie jeho žánru zapsal Lovecraft. I on byl tím, kdo největší strašidla viděl v neobvyklých a tajemných obyvatelích oceánu. Voda je tu hlavní postavou a skrývá smrtelné nebezpečí. Pátrání po zmizelých zavede dva přátele až na samou hranici života a smrti. Uniknou? Uniknou oba? Nechte se unášet na vlně příběhu a zanést tam, kde se sami nikdy nedostanete. To můžete jedině v takové knize. Vřele doporučuji.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
28.03.2022 5 z 5

Rybář mě zaujal anotací. A potom mě kniha zaujala diskusí u ní na základě toho, že někteří čtenáři prostě nevěděli, co čekat. Už jsem to psala několikrát, že horory nejsou jenom cákance krve. Horor je atmosféra. A tak holt, když v ruce držíte knihu, která je označena jako lovecraftovský horor, tak tomu bude kniha odpovídat. A že vážně odpovídá! :)

Protože mě strašně bavil způsob vedení příběhu. Na začátku se dozvíme, že se stalo něco zlého. Ale potom Abe řekne tu úžasnou větu, že se nejdřív musíme dostat na začátek všeho. A to je podle mě ta část, kde dost lidí usne. Ty, kteří čekají krev. A asi za to může i trochu vydavatel. Na to, že má kniha lehce přes 300 stran, působí mnohem mohutněji.

Kniha je rozdělena na tři části. Muži bez žen, Der Fischer: Příběh hrůzy a Na břehu černého oceánu.

První část buduje, dozvíme se dost věcí o Abovi a Danovi. A hlavně se dozvíme, jaké události předcházeli tomu jejich finálnímu výletu. Druhá část je vyprávění o tom, co se tam stalo dřív. A třetí část je...no, asi to, co chtěli mít ti, kterým se kniha nelíbila, celou dobu čtení před sebou.

Musím přiznat, že jsem si strašně zamilovala začátek. Je to tíživý a drsný. A pokud se na základě první části někdo dostatečně nevžil do postav (potom už nebude příležitost), tak asi hodně přeskakoval. Protože jak někoho poznat lépe než přes osobní tragédii? Je to krutý, ale v ten moment jsme nejvíc opravdový. Abe i Dan ztratili ty, na kterým jim záleželo nejvíc. A pomohlo jim právě rybaření. Myslím, že to je jako cokoliv jiného. Kdo to nezná, nepochopí, proč zrovna rybaření. Kdo to nezná, musí poslouchat a nechat si to vysvětlit. A kdo poslouchat nechce...ať se s tím srovná v sobě. A celá tahle část mě hodně zasáhla. Celý to: musíme se z trosek zase stát lidskejma bytostma. Na pozadí toho, co čtenář ví hned z první stránky... ("Událo se to před deseti lety, první červnovou sobotu, a než padla noc, přišel jsem o dobrého přítele, většinu zdravého rozumu a málem i o život. Chyběl příslovečný fous, abych ztratil ještě víc než to.")...Je to potom celý zbytečný? Ne, není to zbytečný. Je to střípek z mozaiky.

Mmch, tahle myšlenka se mi vplížila do mysli hned po zjištění, proč Dan nepřišel do práce. Takže já to beru tak, že autor moc dobře věděl, proč to tam všechno má. Tragédie musí být vždy spouštěčem ještě větší tragédie.

Druhá část nás zavede do minulosti. Vyprávění o tom, co se tehdy u Dutchman’s Creek stalo. Teda takhle...je to vyprávění místního, kterýmu to vyprávěl někdo další, kterej to taky z někoho vytáhl, takže se změní i styl psaní. Je tam hodně svuvek, což činí vyprávění dynamický. A taky poměrně překvapivý. Tam se toho stalo! A nevím, zda se hodí tuhle část víc rozebírat. Asi bych už tvořila spoiler. A zde fakt nechci  ;) Protože tady je bum bum bum ohledně informací a akce. Moc se nejde do hloubky a to je možná dobře. Důležitější pro mě bylo, co se bude dít v přítomnosti, až bude toto všechno vyřčeno...

("Jestli v detailu vězí ďábel, jak se říká, tak v tomhle příbehu se tísnila snad půlka pekla.")

Mmch, v knize je jasně a zřetelně vysvětleno názvosloví ohledně potoku, takže naprosto chápu, proč jeho název nemohl být přeložen. Nechápu tedy, jak si na tuhle absenci může někdo v komentářích stěžovat!!! Je to místní označení, ale zároveň je na to pěkná slovní hříčka, která na konci druhý části sedne jako prdel na hrnec. Tak kde je problém?!?! Chápu, kdyby se komentáror do téhle fáze knihy z té nudy nedostal. Ale bacha na to. Když už se rozhodnu zdrbnout knihu, tak by bylo fajn jí přečíst celou. Protože potom jde akorát poznat dost věcí. Že někdo přeskakoval nebo vůbec nedočetl. Ale o to víc hodnocení neberu vážně, protože je o ničem. Bohužel ale knize kazí pohled na hodnocení. A byť tohle píšu celý nerada, po dočtení knihy ještě víc chápu rozhořčení uživatele Gustik5 v diskusi.

Třetí část je už jenom třešínka na dortu. A musím se přiznat. Asi jsem s tím jarem pomalejší, ale mě důvod, proč tam jeli, došel až v moment, kdy to autor řekl narovinu. Takže tady dobře  :D

Kniha mě bavila především strašně moc číst. Byť prostředek byl rychlejší a víc to tak vtáhne do děje, moc tenhle způsob vypravování nepreferuju. Jak to tam furt skákalo  :D
Zároveň je to strašně emotivní tím pomalým začátkem. A ke konci jsem si přála, ať už je to všechno rychle za námi, protože to bylo vážně nepříjemný stále víc. A taky jsem z toho měla furt větší depku. Přestože jsem potřebovala stále číst dál. Mise ze strany autora tedy úspěšně splněna  :)

John Langan napsal dobrou knihu. Nebudu zde psát, že pokud se vám kniha nelíbila, je to problém knihy. Nebudu hodná ani nikomu lézt do zadku. Ne, pokud se vám kniha nelíbila, je to jednoznačně váš problém. Protože jste začali číst knihu, o jejímž žánru nic nevíte. Protože podle mě je tam všechno na svém místě a takové, jaké má být. Celou dobu jsem cítila, že si mě autor hrne přesně tam, kam chtěl, a že má jasný cíl. Povedlo se mu to :)

A už jsem dlouho nečetla knihu, kde bych během milostné scény furt říkala "fuj" stále dokola :D

A ta obálka je naprosto luxusní  :)

Liberi
Liberi
16.02.2022 5 z 5

Po velmi dlouhé době se mi dostal do rukou poctivý lovecraftovský horor, jemuž nechybělo nic, co by v takovém hororu mělo být. Novela s dvěma vzájemně se překrývajícími dějovými liniemi, kdy jsou obě linie zajímavé a špičkově propracované do nejmenšího detailu...

Že je tahle novela zdlouhavá, nepřehledná a málo děsivá? Ale kde že... Stačí se na text soustředit, trochu nad ním přemýšlet a neočekávat, že na čtenáře na každé straně vybafne nějaký bubák. Nicméně to je problém dnešní doby - ztráta obrazotvornosti, empatie a vkusu vlivem laciných braků pro náctileté. Skutečně kvalitní horory dnes nejsou in. O to víc mě těší, že se ještě najdou autoři jako je John Langan, kteří své řemeslo/umění (přece jen psaní vyžaduje z obojího kus) povznáší nad hladinu temného moře, v němž plave mnoho zoufalých utonulých duší (kdo dal téhle novele odpad až dvě hvězdy, už se z hlubin zatracení nikdy nevynoří)...
Mě si Langan rozhodně zaháčkoval.
Navíc musím pochválit výborný překlad.

lena.o.knihach
lena.o.knihach
10.02.2022

Vůbec si nepamatuji, kdy naposledy jsem měla v ruce horor (já, takový strašpytel). Takže jsem předpokládala, že se budu aspoň trochu bát. Dokonce jsem se bát chtěla, jinak bych po knize nesáhla. Ale nedočkala jsem se.

Nedokázala jsem se začíst. Vadil mi text nahňácaný na sobě - na pohled to nevypadalo dobře a ani se mi to dobře nečetlo.
Na začátku to byly samé tragédie a depresivní scény, ale protože jsem neměla šanci postavy ani poznat, vůbec mi jich nebylo líto. Nevcítila jsem se ani do jedné z nich, neprožívala jsem to.

Do čtení jsem se musela akorát nutit, takže jsem Rybáře po sto stranách vzdala.

iatros
iatros
06.02.2022 4 z 5

Na autorovi oceňuji především to, že ačkoliv dokázal vytvořit onu pověstnou lovecraftovskou atmosféru, kdy se temnota pomalu plíží kolem a přináší situace, kdy se mysl hlavního hrdiny i čtenáře prakticky vzpírá uvěřit tomu, co se před jeho očima právě odehrává, nikdy se ani na okamžik neuchýlil k lacinému kopírování a šel si vlastní cestou lemovanou originálními nápady a myšlenkami. To a autorův čtivý styl knihu povyšují nad průměr hororového žánru, na něco, co stojí, za to si přečíst (i přes jistou rozvláčnost a zdlouhavost vyprávění, která nemusí každému sedět) a co získalo cenu Brama Stokera jednoznačně oprávněně.

netopýrek1985
netopýrek1985
04.02.2022 4 z 5

Já jsem si pěkně početla. Taková duchařina. Začátek jako takový podivný ale pak dobrý

terryaknihy
terryaknihy
17.01.2022 2 z 5

Uff..
Ke knize bych se nedostala, kdybych si příběh nemusela přečíst v rámci projektu "to já nečtu". Tohle opravdu není kniha, po které bych normálně sáhla, takže mě příběh opravdu nebavil. Co bylo ale dobrým tahounem celého příběhu, byl styl psaní, který se mi velmi líbil. I když jsem se ke čtení musela nutit, četlo se to ve finále dobře.
Pokud knihy typu lovecraftovský horor máte rádi, tak vás to bude určitě bavit :).

marcha
marcha
11.01.2022 1 z 5

(SPOILER) Tak jsem si to zkusila... a zjistila, že tento žánr není můj šálek čaje. Čekala jsem tajemno, náznaky, hrůzu z neznáma - a našla přímočarost oživlých mrtvol :-)
Neříkám, že je to špatná kniha, jen pro mne tudy cesta nevede...

Eicherik
Eicherik
09.01.2022 5 z 5

Rybář se dá skutečně označit souslovím lovecraftovský horor, ale mytologicky loví Langan v jiných vodách. Tam, kde by Lovecraft použil Dagona, tam Langan umisťuje Leviatana. Mimo negativní složky vodního živlu je z tohoto románu cítit i závan Řbitova zviřátek, ale rozhodně se nejedná o žádnou kopírku. Rybář dokazuje, že se i dnes dá ulovit v regálech knihkupectví dobrý horor.

Obelix15
Obelix15
03.01.2022 1 z 5

Po dlouhé době jsem četl knihu, u které jsem měl veliký problém se začíst. Od začátku nezáživný děj založený na rodinné tragédii pokračující jedním velkým chaosem uprostřed lesa u řeky a konče mytologickou vsuvkou o mořské nestvůře. Několikrát jsem knihu odložil a musel jsem se nutit, abych ji dočetl. Je to škoda, jistý potenciál v příběhu, napětí a atmosféře byl. Ale nezajímavé postavy, nepřehlednost děje a neukončené linie postav tento příběh sráží zpět do bahna. Škoda, že se autor nechal tolik unést vlastní fantazií a nepověnoval se více ději, např. u stavby přehrady. Mohlo to mít hned lepší náběh.

nela3812
nela3812
01.01.2022 2 z 5

Knihu jsem četla v rámci štafety u @art3mis_books, které tímto ještě jednou děkuji za možnost zapojit se a knihu si přečíst.

Kniha mi bohužel příliš nesedla. Už od samého začátku jsem měla problém se začíst, kvůli celkové formě a jazyku vyprávění.

Příběh má velmi zajímavá námět, který autor zpracovává ve 2 dějových linkách, nicméně na mě ani jedna linka neudělala dojem hororu. Našla jsem 2-3 mrazivé scény, ale těch pár řádků z knihy horor rozhodně neudělalo. Naopak jsem v knize pociťovala hodně velkou fantazii autora, především pokud jde o historku z minulosti. Ta na mě dělala dojem spíše fantasy, než hororu. Byla velmi propracovaná, místy natolik že jsem se v tom až ztrácela.

Autorovi se párkrát podařilo vyzradit děj (jestli to bylo úmyslně - netuším), a příběhu to dost ubralo na napětí. Když vám autor sám řekne, kdo tu bitvu přežije, tak už si to tolik neužijete a dané postavy jsou pro vás náhle prakticky nesmrtelné. Proto mě u čtení drželi jen poznámky holek přede mnou, i když se v názoru na knihu rozcházíme. Možná proto mě to bavilo – vidět knihu v ten samý moment, ale jinýma očima.

Co knize rozhodně nemohu upřít je propracované prostředí Dutchman’s Creek. Autor opravdu krásně popisuje cesty kolem a také ono osudné místo má své kouzlo. Pokud bych na knize měla něco ocenit, je to právě prostředí a velká fantazie autora v historce z minulosti.

Hodnotím 2,5/5. Tato kniha mi nesedla a nebýt štafety, tak jí po 20 stranách odložím.

kachnat
kachnat
20.12.2021 4 z 5

Kromě první části knihy, kterou jsem se musela prokousat lehce z donucení... Byl příběh parádní. Skvělý námět, dobře napsané.

LenaWirus
LenaWirus
14.12.2021 3 z 5

Spisovatel má talent a umí psát, to je bez pochyby. Příběh měl dobře promyšlený a rozdělení knihy na tři části mě mile překvapilo. Vše bylo hezky vysvětlené a dostatečně popsané. Bohužel mě nijak nezaujaly postavy a u tohoto stylu zpracování jsem se trochu nudila a nutila se do čtení. Kniha to není špatná, ale pro mě nezáživná. Zřejmě bude u tohoto autora záležet hodně na vkusu čtenáře.

Ophelie
Ophelie
21.11.2021 2 z 5

Na tuto knihu jsem se hodně těšila, obálka i anotace vypadaly slibně, ale potěšení ze čtení se bohužel nekonalo. Musela jsem se do čtení vysloveně nutit, což se u dobrých knih nestává. Dočteno jen proto, že nerada nechávám knihy nedočtené. Za mě se o horror určitě nejedná, celý příběh Rybáře na mě působil nudně, nedůvěryhodně, prázdně…přišlo mi to jako nějaká sci-fi slátanina bez hlubší myšlenky… Kniha si určitě své čtenáře najde, ale za mě se ke knize určitě znovu nevrátím.

karol.cadex
karol.cadex
09.11.2021 3 z 5

Původně jsem byla úplně nadržená si ji koupit. Pak jsem ze svých nároků slevila, protože co když to bude blbost! Není všechno zlato, co se třpytí a nejkrásnější obálka za poslední léta s nápisem HOROR neznamená, že to bude tvůj šálek kávy, Karolíno! No a nebyl.
Asi jsem pochopila, co chtěl básník říci a kam směřoval. A mrzí mě, že do mýho srdce to rozhodně nebylo. Zhruba od poloviny jsem lámala věty jak z jinýho jazyka, vypravování absolutně bez jiskry, spousta vaty kolem a nic. Teď mě napadá, jestli on tam taky nevázl překlad, ale asi ne.
I když jsem myslela, že to bude láska na první pohled, tak tady chemie úplně chyběla. A přísahám, že jsem se snažila. Ale přiznávám, že příběh to opravdu není špatný. Co musím vypíchnout, je beznaděj Abeho a Dana, a takový to chlapský plácání se v chlastu a smutku. To samý u němce Rainera, tam bych taky tomu osudu lidiček věřila. A tím jsem skončila.