Řvi potichu, brácho

Řvi potichu, brácho https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295842/bmid_rvi-potichu-bracho-tIu-295842.png 5 583 194

Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.... celý text

Lucie2
11.01.2021 5 z 5

Přála bych si, aby si tuto knihu přečetli všichni, kteří berou autismus, stejně tak ADHD jako "moderní" diagnózu a vidí to pomali v každém dítěti. Ke knize se budu určitě vracet.

domihruzkova
03.11.2020 5 z 5

Kniha popisje příběh, který skutečně zažívají mnozí rodiče a sourozenci. Každý z nás jim jejich situaci může ulehčit tím, že budeme mít pochopení.

Vydrýsek
30.10.2020 5 z 5

Děkuji p. Březinové za další knihu, která mi pomůže si uvědomit, že těžké dny s bráškou, mohou být ještě těžší. Uvědomit si s vděčností, že mám takového brášku a s takovou formou PAS jako má, a za jeho radost a lásku, kterou mi neopomíná neustále projevovat. :)
Jsem ráda, že kniha byla psaná z pohledu sestry.

kotatkoz
28.10.2020 5 z 5

Nádherná knížka, krásně se čte a nenásilnou formou ukazuje jak může být úsměvný, ale hlavně těžký život s takovou poruchou (zmíněný autismus nebo asperger) - nejen pro onoho člověka, ale hlavně pro jeho okolí... Člověk by nejraději všechny tři (Remíka, Pamelu i maminku) objal a smekl před nima, nicméně až jednou někoho z "nich" potkáte na ulici, stejně si zas většina řekne, že ta máma je neurotická hysterka, co nezvládá svý dítě, dítě je nevychovanej spratek,... :( Jen víc takové osvěty a ještě víc síly rodinám, pro které je to každodenní chleba...

Allys
29.09.2020 5 z 5

Veľmi zaujímavo napísaná kniha z pohľadu 14-ročného dievčaťa, ktoré má brata postihnutého ťažkou formou autizmu. Autorka citlivo a s nadhľadom poukazuje na problémy, ktoré trápia rodiny, kde sa takéto alebo podobné postihnutie vyskytuje. Kniha čitateľovi rozširuje obzory a môže mu pomôcť pochopiť veľa vecí, patrí k náučnejšej beletrii. Napriek tomu, že je príbeh určený pre deti a mládež, myslím, že je vhodný aj pre starších čitateľov. Veľmi sa mi páčili aj ilustrácie. Používanie zahraničných krstných mien v kombinácii s českými bolo trochu zvláštne (napr. Pamela, Robin, Jeremiáš, Fred, Zlata v jednom odstavci) . Inak je to kniha, ktorú sa oplatí prečítať.

inachisio
06.09.2020 4 z 5

Díky této knize jsem pochopila, jak těžké to může rodina autisty mít. Krásně napsaná i zpracovaná, ale přišla mi trochu nedokončená. Pro děti a dospívající je to ale určitě vynikající knížka, která dokáže člověku živě ukázat, jak to chodí. Četla se sama.

ClariceL.
28.08.2020 4 z 5

Líbí se mi forma, jakou je kniha napsaná hlavně pro mladé čtenáře. Oceňuji, že sourozenci jsou ve vyšším věku a autorce se podařilo docela přesně popsat nejen každodenní režim rodiny, ale také pocity, hlavně Pamely, která vlastně velmi brzy dospěla a stejně jako maminka a Remík to nemá vůbec lehké. Kniha není náročná , a byť by jsme my dospělí měli nějaké výhrady, je srozumitelně napsaná k tématu pro cílovou skupinu.
Dojalo mě to několikrát a obdivuji všechny, kteří mají vlastní zkušenosti s tímto trochu jiným světem. 4,5*

Aleh
22.08.2020 5 z 5

jeremiáš má svůj svět. S nezměrnou láskou a nebetyčnou trpělivostí a laskavostí o něj pečuje jeho maminka a také sestra Pamela, jeho dvojče. Jeremiáš je středobodem zase toho jejich světa a za nic na světě by ho nechtěly dát do ústavu. Denně však naráží na tvrdou realitu života , jež jim přináší péče o autistického syna a bratra v jedné osobě. Pamela ve svých 14 letech ví, že kdyby nebylo Jeremiáše, byla by jiná. S bráchou předčasně dospěla. Jeho agresivita vůči svému okolí však stoupá. Jeremiáš potřebuje odbornou péči...
Příběh Ivony Březinové může pomoci a třeba i poradit rodinám s podobně postiženými dětmi, ale je určen i těm, kteří se s touto nemocí nikdy nesetkali a pomůže jim nahlédnou do složité problematiky péče o děti s autismem.

medlovice
21.08.2020 5 z 5

Asi mám o autismu zkreslené iluze a autisti jsou pro mě tiché, neškodné osoby, žijící ve svém světě. Jeremiáš byl trucovitý a paličatý a obdivuju Pamelu jak silná dívka to je, že se o něj tak starala a pomáhala s ním.
Na knížku pro mládež dost náročné čtení , doplněné ilustracemi a velmi věrohodně napsáno. Možná, že se tu někdy objeví štítek zfilmováno, protože tato kniha si to zaslouží.

Pavlína197
28.07.2020 5 z 5

Knížky Ivony Březinové mám ráda, se synem už jsme jich pár přečetli a všechny se nám líbily. I tahle je opravdu povedená. Konec mě osobně hodně zasáhl.

jennefer
26.07.2020 4 z 5

Tuhle knížku bych si sama od sebe nepřečetla, ale teď jsem moc ráda, že jsem to udělala. Život není lehký ani se zdravými dětmi, natož s PASem. Obdivuji všechny, co se rozhodnou vydat se stejnou cestou, jako maminka z knihy. Napsáno skvěle, četlo se to samo, i když myslím, že tíha každodenního života byla záměrně zlehčená. Smekám.

Olous1
11.07.2020 5 z 5

Příběh Jeremiáše mě skutečně dojal,velice dojemný příběh o autistickém chlapci.Taky jsem obdivovali maminku,jak zvládala tuto těžkou situaci.Moc hezky napsané, a velice hezká ilustrace. Doporučuji přečíst.

cmelda87
27.05.2020 5 z 5

Od této autorky jsem už dříve četla knížky zaměřené na závislosti a byly moc dobře napsané.
A v této knížce bylo dosti přesně a přitom opravdu citlivě zpracované téma PAS.
Navíc napsané tak, že tomu porozumí všechny věkové generace.
A taky si myslím, že je to jedna z těch knih, kterou si může, nebo měl by, přečíst opravdu každý.

Olga980
10.04.2020 5 z 5

Moc hezky napsana kniha. Líbilo se mi, že děj zahrnuje více druhů autismu a jak ovlivňuje nejbližší okolí.

rajcatko
05.04.2020 4 z 5

Jednoduchá kniha na nejednoduché téma. Nesmírně krásné ilustrace Tomáše Kučerovského.
Oceňuji humorné vsuvky, zvláště děda byl borec!

,, Ještě je tu druhá možnost," usmála se máma poťouchle a podala babičce titěrné červené bikiny.
Děda zamžoural a viditelně ožil.

,, Houba! A další!" neudržela se máma a jásavě prozradila všem konkurenčním sběratelským tlupám v okolí, že našla plodnou lokalitu.

Verunka926
05.04.2020 4 z 5

Knížka byla velmi pěkně napsaná a určitě by si ji měl přečíst, co největší počet lidí. Nechápu, proč jsem čtení tak dlouho odkládala.

Knižnímolka
28.03.2020 5 z 5

Moc hezká kniha. Nechápu, jak to s ním do té doby vydrželi.

Petruska95
05.03.2020

Kniha se výborně četla. Život s autistou je tady velice hezky popsaný a po přečtení určitě každý pochopí, že to není jednoduché, mít takové dítě doma.

NymphMaeve
24.02.2020 5 z 5

Neskutečná kniha. Jelikož i ve škole, kde pracuji, jsou děti s lehkým mentálním postižením, tuto knihu jsem uvítala jako náhled do života lidí a dětí, jejichž svět, my běžní lidé, nemůžeme pochopit. A svět Pamely, Jeremiáše, jejich maminky i blízkých osob mne zcela pohltil. Nemohla jsem se odtrhnout a snažila se vstřebat, co se tam děje. Úžasně čtivý děj, vhodný i pro mladší čtenáře, velmi přímý a jednoduchý styl vyprávění. Je to velmi silná kniha upozorňující na téma, které je nyní hodně probírané a řešené. Doporučuji ji všem, kteří by se chtěli dostat hlouběji v této problematice a nečerpat jen z vědeckých zdrojů. Knihu schválili i odborníci zabývající se autismem a poruchami autistického spektra. Autorka je skvělá vypravěčka, zde se ale dle mého názoru překonala.

sarkakom
14.02.2020 5 z 5

Moc pěkně napsaná knížka. Vzhledem k tomu, že mám dítě se stejným postižením, tak chválím, jak autorka krásně vystihla tuto problematiku, i pocity hlavních postav. Celkově moc hezky napsané..