Řvi potichu, brácho

Řvi potichu, brácho https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295842/bmid_rvi-potichu-bracho-tIu-295842.png 5 583 194

Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.... celý text

Aneladgam95
03.08.2022 5 z 5

Krásné citlivé zpracování. Víc takových knih.

Petass
24.07.2022 5 z 5

Krásná knížka. Ač těžké téma, často jsem se i usmívala i smála nahlas. Moc hezky zpracované téma autistického chlapce a jeho rodiny. Uvěřitelné, živé, blízké. Musím pochválit i grafiku, formát, font a vůbec... Doporučuji!

judith141
09.04.2022 5 z 5

Syn ji měl loni v doporučené četbě ve škole, ale vybral si ji až letos. A jsem moc ráda, že ji doporučil k přečtení i mně! Naprosto skvěle napsaná kniha, autorku velmi obdivuji. Rozhodně doporučuji si přečíst.

Alienn
05.04.2022 5 z 5

Vzhledem k osobním zkušenostem se mi nečetla úplně snadno, ale klobouk dolů před autorkou, je to přesné, výborně napsané, doporučuji.

Ana72154
06.02.2022 5 z 5

Kniha je napsaná tak, než jsem se nadála byl konec. Nedovedu si představit, jak těžké je to být v jedné domácnosti s autistou.

werick
22.01.2022 5 z 5

Je to moje první přečtená kniha na tohle téma, pěkně napsaná, poutavá .. děj od kterého se mi těžko odcházelo. Měl by si ji přečíst každý, aby pochopil lidí s touhle nemocí.

leleia
16.01.2022 5 z 5

Myslím si, že by tato kniha měla být zařazena do povinné četby. Málokdo si dokáže pojmy autismus nebo Aspergerův syndrom spojit s nějakými konkrétními projevy. Sama s autismem žádné zkušenosti nemám, takže nedokážu posoudit, jak výstižně ho autorka popsala. Každopádně to byla velmi poučná četba, kterou budu aktivně doporučovat.

jitka7326
29.12.2021

výborně napsaná knížka o životě s autistou.

Evaho73
12.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Myslím, že táto kniha je najlepšia z YA literatúry, ktorú som doteraz prečítala.
Autorka veľmi prepracovane a autentický opísala nielen život chlapca s autizmom, ale hlavne dopady na vzťahy v rodine a v spoločnosti pri tomto druhu postihnutia.
Chlapec uzatvorený vo svojom svete, nevnímajúci okolie svojimi záchvatmi úzkosti prerástajúcimi do agresivity tyranizuje  predovšetkým svoju matku a sestru, ktoré mu oddane podriadzujú a často pri tom i riskujú svoj život.
Materská láska s tou súrodeneckou tu nepoznajú hranice...
Príbeh v čitateľovi vyvoláva rôzne otázky, na ktoré sa veľmi ťažko hľadajú odpovede.
Jediné, čo mne osobne nešlo dokopy s realitou bol vzťah hlavnej hrdinky so spolužiakom s aspergerom, ktorý postupne prerástol hranice priateľstva... tomu som akosi nedokázala uveriť.

l_Riky_l
26.11.2021 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o autismus. Námět může působit trochu depresivně a občas tomu tak skutečně je, ale většinu času mi to ani nepřišlo. Člověk se zamyslí nad tím, jaké má štěstí, že je “normální”. Ale na druhou stranu se zde vyvrátí pár předsudků a rozhodně na to budete nahlížet trochu jinak.

Styl psaní je velmi čtivý. Postavy jsou vyobrazeny realisticky, jen mi přišlo, že je dětem víc než se píše. Chápu, že autismus v rodině člověka změní, ale i ostatní spolužáci se chovali vyspěleji.

Pamela, hlavní postava celého příběhu, mě tedy trochu zklamala. Vůbec ji nenapadlo, že jeden její spolužák také trpí postižením. Já jsem si to tipla hned na začátku zato ona to musela slyšet od učitelek. Což mi přišlo zvláštní, když se několikrát zmiňuje o dobách, kdy pročítali spoustu článku o autismu.

Ale i přesto Vám knížku rozhodně doporučuji. Je to zajímavý čtení, který není vůbec špatný...

* 4.5

zandu
19.11.2021 5 z 5

Zajímavé. Skvěle napsané. A nejen pro děti...

Eleynee
05.11.2021 5 z 5

Mému dítěti se velmi líbilo, přečteno s nadšením.

roso.mak
15.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha, co se čte jedním dechem. Skoro by člověk nevěřil, že autorka nemluví z vlastní zkušenosti. I když sama jsem se nikdy do blízkého kontaktu s takovým dítětem nedostala, takže těžko budu hledat chyby, že.

Bettybook
12.08.2021 4 z 5

Výstižně napsaná kniha o životě s členem rodiny, který má autismus. Nechybělo málo a už bych se do hlavních hrdinů sama vžila. Doporučuji!

ErikaJ
02.07.2021 5 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou. Je určena mládeži, ale i já jsem si opravdu s chutí početla a dozvěděla se tak víc o lidech s autismem a Aspergerovým syndromem. Příběh je vyprávěn očima sestry autistického chlapce. Život s ním není jak pro ni, tak maminku vůbec jednoduchý, ale i tak chlapce obě zbožňují a snaží se předcházet situacím, které mu záchvat způsobují. Jak už zde bylo psáno, nejen život S AUTISTY, ale i život AUTISTY musí být náročný, těžký.Oni sami si ten život ale nevybrali a nemohou za to, že potřebují přesný řád, stejné zvyky atd. Určitě nestojí za odsuzování, posmívání či zesměšňování. Cítím hluboký respekt před lidmi, kteří mají v rodině někoho s podobnou poruchou a kteří se o něj dokáží s láskou postarat. Jste úžasní!!!!!!

oskli
31.05.2021 5 z 5

Úplně jsem zapomněla knihu hodnotit, ač jsem ji četla hned po Vánocích, kdy ji dostal syn pod stromeček. Kniha je výborná, hlavně pro cílovou skupinu rozhodně doporučuji. Velmi čtivým a stravitelným způsobem nabízí větším dětem pohled na "jiné" děti, které neměly to štěstí, aby se narodily zdravé. Já pak synovi ještě citovala z knížky Matěj maluje mapy, která je naprosto úžasná a vřele ji doporučuji. Díky Jeremiášovi už jsem synovi nemusela vysvětlovat řadu věcí, které bych jinak musela. Už trochu tušil, o čem tyhle poruchy jsou.

Amneris
30.04.2021 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha o sourozencích, z nichž jeden má poruchu autistického spektra. Líbilo se mi, že byla kniha psaná z pohledu sestry, která zažívá hezké i těžké chvíle se svým bratrem autistou. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

artlucie
28.02.2021 4 z 5

Jako kniha pro děti je to super, bavilo to i mě (30+), jako náhled do rodiny se specifickým režimem a fungováním to bylo přínosné. Mouchy to má, to bez debat (Patrik!), ale celkově to bylo moc fajn.

Knihomolka506
20.01.2021 5 z 5

Kniha o Jonášovi a jeho autismu nejen pro autisty.
Co je vlastně autismus, jak vypadá takový meltdown nebo proč musí vždy chodit tou stejnou cestou a nesmí v žádném případě odbočit... ano následoval by záchvat, který je pro neurotypika (člověk, který nemá žádné autisticke znaky) divný, trapný nebo stresující, ale pro autistu je jeho záchvat jako něco, co musí následovat po porušení pravidel jeho světa. Knihu doporučuji všem těm, kteří říkají že autismus je strašná nemoc a autisté patří do ústavu. Nepatří.. Tento příběh je důkazem, že všichni lidé bez rozdílu diagnózy a jinakostí mají právo tolerance a laskaveho přistupu podle jejich potřeb od ostatních lidí zejména ve školním prostředí .

nangijala
15.01.2021 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou díky čtenářské výzvě a moc mě zaujala. Po zkušenosti s knihou Jodi Picoult "Nejsem jako vy" jsem věděla, do čeho jdu. Na tomto příběhu je myslím trochu patrné, že cílovou skupinou jsou děti/mládež, dějová linka, vykreslení postav i jazyk jsou jednoduché, čte se velmi dobře, vnímám tam polaritu dobra (správní kamarádi, co podpoří) a zla (posměváčci, zlí sousedi, co se neptají a odsuzují). Zarazilo mě trošku obecné nepochopení jedné z postav s lehčí formou PAS (škola, ale překvapivě zpočátku i hlavní hrdinka, která má celoživotní zkušenosti s bratrem). Jinak je v knize velmi hezky popsaný život s PAS, těžkosti všedních dní a také to, že síly člověka, byť je plný lásky, prostě někdy dochází... což vůbec není ostuda. Kniha přínosná pro všechny věkové kategorie.