Růženky

V budoucnosti, tak blízké a skutečné, že se může odehrávat v tomto okamžiku, se stane něco podivného. Když ženy usnou, obalí se jemnými sítěmi a znehybní, takže připomínají kokon. Pokud je někdo probudí, nebo se pokusí protrhnout síť zahalující jejich tělo, ženy se rozzuří a reagují nesmírně násilnicky. A když spí, odebírají se kamsi do neznáma... Muži v našem světě zůstali opuštění a musejí si nějak poradit sami. Avšak jedna žena, záhadná Evie, je vůči spavé nemoci imunní. Je ta nemoc požehnání nebo kletba? Je Evie medicínskou anomálií, kterou je třeba studovat, nebo je to démon, kterého je třeba zabít? Děj Růženek je zasazený do malého městečka v zákoutí Apalačských hor, v němž se nachází ženská věznice, a ta v tomto provokativním a strhujícím románu, který napsal Stephen King spolu se svým synem Owenem, sehraje zásadní roli.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/384986/ruzenky-K5n-384986.jpg 3.7183
Literatura světová, Horory, Thrillery

ISBN:9788075930118

Kniha Růženky

NADEI
včera

Tak nevím.... tolik jsem se na Růženky těšila, ale nadšení se nekonalo. Usínající všechno ženské pokolení zahalené v kokonu - skvělý nápad ale - chvílemi mrazení a chvílemi zase nezáživnost. Celkem zklamání na to co jsem očekávala

Balthazar

Super, doporučuji, spolupráce se synem určitě dopadla dobře

whiolet

Je zvláštní,že po dlouhé době mi tahle kniha přijde jako Kingovka za starých dobrých časů.
Zdlouhavým popisováním děje i postav mi to připomnělo Pod Kupolí.
Nápad i zpracování zvládli kluci na výbornou,jen těch posledních 18 stránek mohli vynechat, to bylo pro mě velké zklamání a hlavně zbytečnost!

krausmary

Well, z téhle knihy mám dost rozporuplné emoce. Na jednu stranu to byl skvělý příběh plný potenciálu a spoustou skvělých postav, ale na druhou stranu to bylo hrooozně zdlouhavé, byla tam spousta zbytečných odboček a popisků, které jsem přelouskávala spíš s nechutí. U většiny Kingových knih jsem se třásla strachy, ale tady ne. Občas jsem zatajila dech z toho co přijde, ale nakonec vlastně nic nepřišlo. Pro mě to bylo spíš zklamání. :(

DriftBooks

[…] nová kniha Stephena Kinga uspí nejen postavy, ale i čtenáře… hlásá do světa titulek jedné z recenzí. Že prý se autoři příliš zabývají dějem v malém městečku, když nemoc Aurora decimuje celý svět. No – tipoval bych to na čtenáře Kingem příliš nepolíbeného. Protože uzavřít pár lidí ve vypjaté situaci na malém teritoriu – to je přeci Kingova specialita. A to je vlastně také to, co na jeho příbězích mám rád. Ten úžasně trefný a detailní pohled na chování lidí, kteří se dostávají do stresujících situací, do situací, kdy jim hrozí (minimálně) smrt, většinou ale pěkně ošidná a bolestivá. Takže Růženky jsou pro mě takový malý návrat starého Kinga.

Co je na této knize nové – a co do ní možná vnesl Kingův syn – je podivný konec. Jakýsi pofidérní a nepovedený happy end, proložený úplně zbytečnými popiskami, na které jsme zvyklí ve filmech, jež se holedbají titulem „true story“, neboli „ podle skutečných událostí“. Buď King senior stárne příliš, nebo King junior ještě dostatečně nezestárl…

Dalším nářkem recenzentů bylo, že je v knize moc postav. Nevím, já si tak nějak nevšiml. Já mám leckdy problém zapamatovat si jméno hrdiny, který je v knize zcela sám. Takže jména (údajně asi 70) Růženek a podivuhodných princů, co se je snaží vzbudit, si stejně nepamatuji. To mi ale vůbec nebrání si celý ten příběh užít naplno. Protože příběh jsou pro mě zejména emoce. A pokud při čtení nějaké emoce cítím, pokud se směji, nebo pláču, nebo se bojím, nebo mě to nutí popřemýšlet nad nesmrtelností chrousta, pak je kniha – potažmo příběh – prostě dobrá. A to Růženky jsou…

Takže nemá cenu popisovat děj, či přemýšlet jaká zásadní témata se knihou prolínají. Myslím ty, o kterých se v recenzích píše: feminismus, gender, bla bla bla – zkráceně – muži by se měli k ženám chovat slušně a být více empatičtí. King se podobnou tématikou zabývá jaksi dlouhodobě – viz Dolores Claiborneová, Lisey a její příběh nebo Rose Madder – ale nikdy k tomu nepotřeboval škatulky a nálepky, které jsou dnes tak moderní. Vztah mezi mužem, a ženou a jeho veškeré nuance, je prostě nekonečný příběh. Tak trochu zrovna vím, o čem mluvím, že…

Gustik5

Místy zdlouhavá, nudící, ale vzato kolem a kolem - jako celek dokonale působící (téměř) postapo fantasy. To jsou Růženky. Jak je u Kinga (nebo v tomto případě tedy Kingů) zpravidla zvykem, jsou tu sice přítomny značně nadpřirozené prvky, cílí se tu ovšem především na lidské postavy a na to, čeho jsou při vyhrocených situacích schopné.

Otec se synem si tu vzali na paškál především téma střetu dvou pohlaví a nevyhnutelně dochází k závěru, že muži jsou "ti horší," a jakýkoli happy end tak nepřichází v úvahu. Trochu jsem si místy při čtení vzpomněl na nenápadný sci-fi román Věk zázraků, ta melancholie a pesimismus, a vůbec celková atmosféra byla obdobná.

Kniha vyniká tím, co jako někdo, kdo se občas snaží o vlastní literární tvorbu na Kingovi bezmezně obdivuji. Neskutečnou empatii při tvorbě trojrozměrných postav. Takové dokáže vytvořit málokterý spisovatel. A byť je protagonistů v Růženkách přehršel, každý má svou pochopitelnou motivaci (i záporáci - což je úžasné) a dá se s nimi sžít. O tom, jak citlivě se (dle mého) autoři dokáží ponořit do ženské mysli, ani nemluvě.

Byť je zde seznam postav, musím přiznat že jsem jej moc nepotřeboval. Po chvíli. Nebyl problém se v charakterech zorientovat. A jak je to s onou spoluprácí mezi otcem a synem? Myslím že synek se až tak nepřetrhl, a nebo píše stejně skvěle jako tatínek. Což by bylo báječné. Joe Hill (pseudonym dalšího z rodu Kingů) taktéž nepadl daleko od stromu. Ale myslím si, že Owen King bude mít na svědomí onu místy přítomnou zdlouhavost a nudu...

V rámci bohaté bibliografie autora to asi nebude vyčnívat nad hladinu, i tak jsou ale Růženky víc než slušný nadprůměr, který doporučuji...

Petulla72

Po přečtení recenzí jsem z knihy měla docela strach, ale musím říct, že byla v celku dobrá. Ano, po prvních pár stránkách bylo jasné, že Stephen nepsal dílo sám a řekla bych, že chtěl synovi dát prostor (části ve kterých by se King normálně "vyblbnou" jako pocity a psychologie postav byla ponechána stranou, což je trochu škoda).

Oddělené světy mužů a žen bez škatulkování, bez kategorických soudů, úplně nový život pro obě strany, Ano pravda pro muže nijak dlouhá. V knize je vidět, jak oba Kingové vidí svět a komu fandí (ano mužům fandí o něco méně) skvěle a hlavně bez iluzí popsali genderovou situaci.

Vadily mi jenom dvě věci. Zaprvé chyběl mi tam pořádný záporák v téhle knize to měli být muži (hlavně tedy Frank Geary a Don Peters) a těch mi bylo spíš líto než abych z nich měla pocit, wau to je ale psychopat!
A druhá věc, podle mě naprosto neKingovská je ten konec. Ženy se vrátí a je happyend. To mi prostě po všech jeho knihách přišlo naprosto matoucí a bylo vidět, že to nepsal sám.

Moje shrnutí - jako fanoušek Kinga musím říct, že sólo mu psaní jde 100x lépe, na druhou stranu, kdyby dílo bylo od jiného autora asi bych si řekla, že je to dobré. Nicméně neuspokojilo to moje představy o knize. Těším se na další knihu, kterou (snad) již bude psát jen a pouze náš král hororu.

martin3683

Kinga mám načteného opravdu hodně. To, že tuhle knihu napsal s někým dalším, bych z textu poznal po první kapitole i po slepu. Jeho syn bude určitě hodně šikovný, ale do taťky, krále horroru, prostě nemá. Z textu je strašně cítit, že kdyby to psal sám, tak z plno situací vytříská maximum, půjde víc do hloubky, trochu se porochní v psychice postav a možná bude mít kvůli tomu kniha 2x více stránek, ale to nám, fanouškům Kinga, nikdy moc nevadilo, nebo ne? Mám rád Kinga, mám rád (post)apokalyptické příběhy, mám rád téma zombie/nakažení a jim podobné. Vše v knize je a navíc celkem originálně podané (nakažené jsou jen ženy), ale prostě to je po čase nuda. Fakt jsem se snažil a dostal se až do půlky knihy a v tu chvíli i ta nejrozvláčnější Kingovka dostává grády a jede sběsilým tempem k nečekanému konci. Zde bohužel ne. Jsem docela zklamán. Chápu, že se synáčkovi snaží umést cestičku, ale dotovat se mě to moc nechce. Fanouškům Kinga nedoporučuji, ostatní to asi zkousnou a bude je to mozná i bavit. Celkově spíše podprůměr.

Autoři knihy

Stephen King