Růžena Šlemrová - Pikantní dáma

Růžena Šlemrová - Pikantní dáma https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47632/bmid_ruzena-slemrova-pikantni-dama-5Al-47632.jpg 3 12 4

Herecké umění Růženy Šlemové se vyznačovalo nápadně osobitým, charakteristickým projevem, který převyšovala už snad pouze její vrozená noblesa a elegance, s jakou ke všem filmovým postavám přistupovala. O umění, životních radostech i strastech generace herců první československé republiky, bylo již v minulosti vydáno mnoho knih. Od Adiny Mandlové, přes Vlastu Buriana až po přehledné soubory několika osobností. Titulem "Pikantní dáma Růžena Šlemrová" však dochází v moderní filmové historii k poměrně zásadnímu momentu, neboť autorka přichází s ucelenou filmografií této významné a nezapomenutelné osobnosti. Herecké umění Růženy Šlemové se vyznačovalo nápadně osobitým, charakteristickým projevem, který převyšovala už snad pouze její vrozená noblesa a elegance, s jakou ke všem filmovým postavám přistupovala. Až na drobné, poválečné výjimky se proto všechny její postavy staly právem vizuálním i uměleckým klenotem prvorepublikového filmu, neboť charismatickou, vždy vysoce elegantně oblečenou ženu, s darem pikantního konverzačního projevu a nezaměnitelně pronikavým hlasem, nešlo za žádných okolností přehlédnout. Vznikla tak nedostižitelná představitelka salonních úloh - "dam z vysoké společnosti", jež neměla ve své době konkurenci. Zatímco její osobní život byl šťastně urovnaný a naplněný, o to pikantnější a mnohdy byl její umělecký vzestup a dráha přinášející i nejedno překvapení. Autorka předkládá čtenářům knihu, která stojí rozhodně za přečtení.... celý text

Ellina
18.01.2018 5 z 5

Není to monografická kniha. Je to životopisný, monograficky laděný komentář autorky o Šlemrové, což byl autorčin záměr. Vždy to o svých knihách všude opakuje, že nepíše vědecká či monografická díla, ale vlastní - monograficky laděné knižní komentáře o konkrétních osobnostech. Kniha možná není úplná na informace, ale je krásná obálkou a má milou ilustraci. Šlemrová v karikatuře se autorce moc povedla!

kob
06.11.2016 2 z 5

Pouze popis a hodnocení rolí. O osobním životě herečky se nedozvíme téměř nic.

eva5397
06.04.2016

Neskutečně nudná, nic neobjevující kniha.Souhlasím z předchozími komentáři. Asi nejhorší ze životopisných knih.

milamarus
08.12.2015 1 z 5

Ačkoliv autorka čerpala z mnoha jiných knih - a získala tak jistě hromadu informací, které by šly zúročit - vypadá to jako nedokonalý článek z wikipedie. Je to poslepované, neosobité, a kapitoly, ve kterých si přijdou na své jen machři přes rozbor písma, rekvizitáři, aj. působí jako nastavovaná kaše. Jo, nechybí tam několik desítek fotek či přehledy nejlepších rolí, ale ty to nezachrání ani omylem. S publikacemi jako: Dobrák od kosti Jindřich Plachta, Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické se to nedá srovnat. Jsem z toho zklamaná a podle toho vypadá i moje hodnocení.

Šlo to převyprávět jinak. Motlovsky.