Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78011/mid_ruze-pro-algernon-LPO-78011.jpg 5 3127 562

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Lucka Bohemia

Flowers for Algernon , 1966

huhuhu
11.09.2023 5 z 5

Silný a hluboký příběh, nevšední téma, výborný čtenářský zážitek, nadčasové poselství. Takhle vypadá kvalitní literatura, kterou by si měl přečíst každý, kdo se aspoň trochu považuje za knihomola.

morienhithwen
08.09.2023 5 z 5

Taťka mi to dal přečíst kdysi dávno (po poslechu Brichtova alba Růže pro Algernon), dokonce si říkám, jestli jsem tehdy nečetla spíš tu povídku než tu novelu. Každopádně slzičky. Skvělé využití ich formy, i když si říkám, jestli ten konec nebyl trochu uspěchaný. Respektive nevadilo by mi, kdyby se v tom autor ještě chvíli rochnil. (Anglicky.)

Micho86
21.08.2023 5 z 5

Musí být příšerné chátrat, hloupnout, přicházet o svou vlastní vůli a být si toho každým okamžikem vědom, už jen z té představy mě jímá úzkost.
Na tomto příběhu je podle mého názoru nejpůsobivější především způsob psaní, kdy čtenáře nejprve téměř bolí oči ze všech těch pravopisných chyb a všímá si tak každého možného zlepšení, autor si tím získal můj upřímný obdiv - nasekat tam tolik hrubek jistě dalo víc práce, než se zdá.
Růže pro Algernon je velmi emotivní a smutné vyprávění, které vždy budu řadit mezi nejlepší knihy, jaké jsem kdy četla.

M.M.Wilweber
16.08.2023 5 z 5

Krásný silný příběh a s ohledem na můj vlastní život, i silné dejavu. Myslím, že tahle poměrně útlá kniha by měla patřit do povinné četby. Z knihy bych určitě vypíchla začátek, kde si autor hraje s jazykovými prvky abychom mohli sledovat, jak se Charlie mění.
Kniha odpovídá době, jelikož co se týče proměny protagonisty, tak je zaměřena pouze na růst inteligenčního kvocientu měřeného klasickými testy. Zajímalo by mě, jak by Charlie jednal kdyby s klasickým logickým intelektem získal i emoční inteligenci a tudíž schopnost ovládat, chápat a mít kontrolu i nad svými emocemi.

WolfIssen
25.07.2023 5 z 5

Myslím, že nemá smysl ještě cokoliv dodávat k tomuto pozoruhodnému a smutnému příběhu o mezích inteligence, osamění a skutečném štěstí v životě, když už bylo přede mnou napsáno více než 530 komentářů.
Snad abych jen zmínil, že podle knihy vznikl roku 2000 ve spolupráci USA a Kanady hodně povedený film Kytička pro Algernona. Hlavní roli Charlieho Gordona v něm bravurně ztvárnil vynikající Matthew Modine.

Petra21
08.07.2023 5 z 5

Klepou se mi ruce. Jsem emočně vyždímaná. Přestože tušíc de facto od začátku, jaký bude výsledek, nechala jsem se vést nekompromisním tempem přímo úměrným rychlostí růstu Charlieho inteligence. Vlastně vůbec nevím, jak mám přiblížit stav své bolavé duše... autor předestřel tolik palčivých otázek, na něž ve společnosti prakticky neexistuje správná odpověď, tedy morálně spravedlivá ke všem zúčastněným. Nešetřil mě a nebál se použít pravdu jako smrtící zbraň všem citlivým záložkám. Nechci prozradit ani písmenko příběhu, pokud někdo zůstal stejně nepolíbený fouskem Algernon, jako jsem dosud byla já. Děkuji své milované spřízněné duši, že mi nenápadně vsunula tento literarní klenot "do váhající ruky", a navždy tím umožnila otisknout tvar labyrintu do mého srdce. Nádherné, obrovské, bolestné a důležité sdělení!

Lele61
04.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Daniel Keyes nám přináší hluboký, silný a lidský příběh se zajímavou tématikou. Pojednává o mentálně retardovaném chlapci Charliem, kterému rozvoj vědeckého poznání dovolí mimořádně zvýšit jeho IQ a stát se na určitou dobu geniálním, aby posléze zjistil, že je to pro něj vlastně prokletím. I když knížka byla napsaná už před mnoha léty, její poselství je zcela nadčasové. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Mibaf
04.07.2023 5 z 5

Témata románu jsou stále aktuální a myslím si, že v dnešní době zní v jistém smyslu možná ještě naléhavěji než v roce vydání.
Nechápu, že jsem ji objevil až teď. Určitě stojí za přečtení.

anna492
03.07.2023 5 z 5

Krásný čtenářský zážitek, má vše, co člověk od knihy očekává - hlubokou myšlenku, dojetí, nečernobílé postavy. Těžko uvěřit, že kniha už je tak stará, vyznívá nadčasově.

radimch
26.06.2023 5 z 5

Deset hvězd z desti, naprosto geniálně promyšlené dílo.

capricorn__
22.06.2023 4 z 5

"Růže pro Algernon" je velmi komplexní knihou, která se zaobírá zajímavou, neotřelou tématikou. Román má velmi drastickou proměnu hlavního hrdiny, ale i jeho okolí. Některé kapitoly či pasáže jsou velmi smutné, jako ve výsledku celá kniha. Hloubka příběhu mě zaujala asi nejvíce. Jediné, za co strhávám hvězdičku, je předvídatelnost (která na druhou stranu zajímavosti a čtivosti vůbec neubírá).

petrulka
19.06.2023 5 z 5

Příběh tak smutný, až se v člověku vše svírá lítostí. Tolik osamění, nejprve v blažené nevědomosti, kdy se můžeme utěšovat tím, že Charliemu vlastně ani moc nedochází, jak moc osamělý je. V průběhu děje mi ho bylo líto čím dál tím víc a konec, ten mi zlomil srdce. Jedna z knih, na které se asi nedá nikdy zapomenout.

Premek81
30.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Pohlcující příběh o mentálně zaostalém chlapci, který díky výzkumu a převratné operaci dostal šanci být chytrý. O člověku, jehož IQ rostlo závratným tempem, ale emoční inteligence ne a v jádru zůstával nesmělým a bezbranným klukem. O rodině, kterou rozložil příchod mentálně retardovaného syna a o matce, která si odmítala připustit realitu.

Kniha mnohokrát nutí k zamyšlení. Jsou chytří lidé šťastnější? Jací jsme pod venkovní fasádou?

uzivatel6305
30.05.2023 5 z 5

Úžasné! Lidi, to si musíte poslechnout! Audioknihu čte naprosto geniálně Honza Potměšil, kterému věříte každičké slovo. Ten jeho hlas, vystihující všechny emoce i výšku té konkrétní inteligence. Řeklo by se, že je to jen takový obyčejný příběh, ale ta hloubka! Moje emoce se také zase vyřádily. Nedokážu knihu popsat, abych něco neprozradila, ale je to pohlazení. Dostává se do seznamu mých naprosto NEJ a tím pádem opravdu doporučuji.

Janadvorackova
28.05.2023 4 z 5

Příběh si získal mou pozornost už kdysi dávno. Četla jsem povídku, viděla film. Námět rozebíral i jedn z dílů "Krajních mezí." K románu, který mi položil spíš více otázek, jsem se dostala až teď. Místy neuvěřitelný, když pominu fakt, že je taková operace možná... Zarazily mě jiné věci. Vracet se k němu nebudu, ale jsem ráda, že na něj došlo.

Na začátku Charlie asi musel pobírat invalidní důchod. Zajímalo by mě, jestli o něj pak přišel a musel žádat znovu, když se zdravotní stav opět změnil :). Pardon, deformace.
Přemýšlela jsem také o tom, do jaké míry si mentálně postižený uvědomuje, že je mentálně postižený (význam a souvislost s ním). A "že by chtěl být chytrý." Hlavně člověk s IQ kolem sedmdesáti, (jak je Charlie popisován).
Nikdy jsem se s tím nesetkala a to skupinu lidí s mentálním postižením znám. Nedostatek inteligence nikdy neřešili.

Ryorka
27.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Jak se magor stal géniem, aby se posléze stal opět magorem. Zjednodušeně, hnusně řečeno o čem knížka je. Chápu, že poselství téhle knihy je pocitech a pohledech dvou lidí v jednom člověku. Každý má naprosto odlišné vnímání světa, lidských emocí a vztahů. Ale ač jsou tyto rozdíly zjevné, autor si nedokázal pohrát více s hloubkou těchto "stavů" . Možná se to dá svést na styl jakým je knížka psaná ( deník), což uznávám mi úplně nesedlo.

Tano
26.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Nestává se mi to často, ale asi mi došla slova... Je to... zvláštní, zajímavé, originální, chvílemi znepokojivé... zrcadlo nastavené společnosti, když Charlie prozře, či je v blažené nevědomosti. Člověk je z knihy plný emocí. Určitě doporučuju přečíst, to jediné se k tomu asi dá říct :)

Las_T
30.03.2023 5 z 5

Velmi šikovně a chytře napsaná sonda do duše člověka, kterému se poštěstilo být chitrí. Líbí se mi propojení intelektuální a emocionální stránky, vytváří to skvělý konflikt mezi Charlieho srdcem a hlavou. Není to úplně běžné pro tyhle starší scífka, aby tě až takhle vzaly za srdce. Otázkou už tedy jenom zůstává kdy se měl Charlie líp, zda v pekárně kde s přáteli umýval záchody, nebo když seděl doma a osamocený skládal klavírní koncert. Donutilo mě to o tom přemýšlet a to dokážou jen ty nejlepší knihy.

AnastasijaV
25.03.2023 5 z 5

Miluju, naprosto MI-LU-JU tuhle knihu. Doporučuji ji všem s kým se kdy bavím o knihách. Příběh Charlieho mě pokaždé dojme úplně k slzám. Jak jsou někteří lidé zlí, a že vlastně být hloupý je lepší. Miluju.

Frizer
20.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha, naprosto vhodná pro každého. Myslím že nám byla v šesté třídě doporučena učitelem a od té doby jsem jí četl min. 3x a dvakrát viděl jako divadelní přestavení v Divadle v Celetné s geniálním Janem Potměšilem. Kniha klade skvělé otázky a předkládá hluboké myšlenky. Supr.