Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78011/mid_ruze-pro-algernon-LPO-78011.jpg 5 3127 562

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lucka Bohemia

Flowers for Algernon , 1966

Marek82
15.09.2022 4 z 5

Najviac ma bavila prvá tretina, kedy Charlie zažíval svoju premenu a záver knihy, o ktorom som vedel, že musí prísť a aký bude a predsa ma dostal. Viem si predstaviť, že poviedka vo svojej zhustenej podobe, prípadne divadelná dramatizácia, môžu byť ešte lepšie ako táto kniha. Pokiaľ ide o námet samotný, je to dojímavé, veľmi ľudské a donúti zamyslieť sa nad svojim konaním, vzťahmi a tým ako vidíme seba a ako nás vidia druhí. 4 hviezdy len kvôli dĺžke, miestami sa mi zdal príbeh príliš nadstavovaný a umelo naťahovaný.

gnatalka
06.09.2022 5 z 5

Tahle kniha je pro mě srdeční záležitostí a určitě jedna z těch nejlepších, jaké jsem kdy četla. Je to velmi silný, ojedinělý a srdcervoucí příběh. Po dočtení jsem na ni ještě dlouho myslela a určitě se k ní někdy vrátím. Tuhle knihu každému doporučuju.

A děkuji mé střední, že byla tato kniha součástí maturitní četby, jinak bych se k ní nejspíš nedostala.

Petrush
04.09.2022 4 z 5

Kniha dává hodně otázek. Odpovědi nedává žádné. Ale těch otázek a námětů k přemýšlení...

Pettato
30.08.2022 5 z 5

Vynikající knížka. Dojemný příběh zpracovaný formou deníku mi umožnil nahlédnout do Charlieho nitra. Vcítila jsem se do jeho prožitků spojených s proměnou v experimentu na zvýšení inteligence.
Charlieho emotivní zážitky i úvahy donutí čtenáře zamyslet se nad lidskou společností a svědomím člověka. Lidé umí být často krutí a nedokáží akceptovat odlišnost. Ale ani vyšší inteligence není zárukou štěstí.

„…inteligence a vzdělání, které nekultivuje lidský cit, nestojí za nic… „

Zuzvil
20.08.2022 5 z 5

Tuto knížku jsem četla ušima a absolutně nelituju, ba naopak, moje nejlepší audiokniha všech dob, přednes a především interpretace pana Potměšila byla skvostná a 70% mého nadšení z této knihy je právě díky němu. Každopádně i samotný námět knihy je výborný a každému, kdo knihu přečetl, musel její obsah přinést nejméně zamyšlení. Mě osobně kniha absolutně fascinovala svoji jednoduchostí, která byla ale geniální, promyšlená a rozhodně velmi nadčasová a lehce přenositelná na jiné životní situace. Za mě chci a musím doporučit opravdu každému.

Hakate
07.08.2022 4 z 5

Nadčasové, Velmi silný příběh.
Velmi pravdivé

Janeyx21
03.08.2022 5 z 5

Toto je jedna z knih, které v člověku nějakou dobu rezonují. Celý příběh je velmi čtivě napsaný. Charlie vás vtahuje do svých myšlenkových pochodů a jejich prožívání. Co je na knize velmi smutné, je její pravdivost. Bohužel, problémy, na které Charlie v různé fázi příběhu naráží, jsou skutečné i v reálném světě. Vlastně není výhra být super inteligentní a stejně tak ani úplný opak není žádný med. Společnosti je jedno, jaký je váš hendikep. Všímá si jen toho, jak moc vyčníváte a tím víc upozorňuje na odlišnosti, aby zakryla svoje průměrné nedostatky.

Anitram22
19.07.2022 5 z 5

Když jsem četla zde na DK komentáře od mých oblíbených uživatelů, všichni napsali, že je to naprosto úchvatná kniha, která vás posune někam dál... a měli pravdu.
Krásný příběh, který přiměje čtenáře zamýšlet se nad osudem, pocity a životním postoji jednotlivých postav v knize. To, jak společnost bere a přistupuje k lidem s jakýmkoliv hendikepem, ať už tělesným nebo mentálním, je opravdu k zamyšlení a v knize je vše dokonale popsáno, někdy až moc krutě. Ale život takový prostě někdy je.
Knihu rozhodně doporučuji a i já ji zařazuji k oblíbeným a srdcovým.

jfialova
19.07.2022 4 z 5

Téma knihy vlastně geniálně jednoduché. V dnešní době už asi ani o sci-fi nejde, mě osobně by nijak nepřekvapilo, kdyby se v médiích objevila zpráva, že se podobný experiment chystá nebo již proběhl. Síla knihy tkví v samotném zpracování tématu, které muselo být velmi náročné, aby příběh nevyzněl lacině (zde bych vyzdvihla i zásluhu překladatele a korektora, protože jejich práce teda musela být pěkně zapeklitá). Autorovi se podařilo vytvořit dílo filozofické, které má obrovské množství rovin-jaké je to získat něco, po čem celý život toužíte a pak o to zase nevyhnutelně přijít, proč vlastně k celému experimentu došlo a jaké to mělo důsledky pro jeho účastníky i jejich okolí, jak se žije lidem s handicapem, jak svět vnímá takový člověk a jak ho vnímají ostatní, co dělá člověka člověkem, co je to láska, co je v životě vlastně důležité. Každá z postav přináší do této skládanky svůj jedinečný dílek, každá z nich ovlivňuje celkový obraz. Myslím, že na knihu jen tak nezapomenu. Pět hvězd nedávám jen z toho důvodu, že původní povídkový formát by mi asi přišel přiměřenější, byť rozšířením na román jistě čtenář získal množství další duševní potravy, kterou by si u povídky musel tak nějak vydloubat sám mezi řádky. Ale to je pouze o osobních preferencích :-)

marketa3815
23.06.2022 5 z 5

Poslouchala jsem načtené L. Mrkvičkou, jeho interpretace je kongeniální. Podobně jako ostatní vidím knihu spíš jako psychologické drama než jako sci-fi, díky tomuto přesahu zařazuji mezi nezapomenutelné.

archandelka
27.05.2022 5 z 5

Stal se z tebe cynik," řekl Nemur. "Nic jiného ti tahle šance nepřinesla. Genialita v tobě zničila víru ve svět i v ostatní lidi."
"To není tak docela pravda," namítl jsem mírně. "Ale poučil jsem se, že sama inteligence skoro nic neznamená. Tady na univerzitě se z inteligence, vzdělání a vědění staly úžasné modly. Já už ale vím, že jednu věc přehlížíte: inteligence a vzdělání, které nekultivuje lidský cit, nestojí za nic. Inteligence je rozhodně jedním z největších darů. Ale příliš často hledání pravdy vytlačí hledání lásky."

Už dlouho se mi nestalo, že bych začala něco číst a nemohla přestat. Geniální sonda do jednoho šíleného experimentu s inteligencí.

esma
07.05.2022 4 z 5

Nadčasové, dojímavé, pravdivé ... inteligence a vzdělání, které nekultivuje lidský cit, nestojí za nic ...

Epes
22.04.2022 4 z 5

Ještě štěstí, že jsem zhruba uprostřed Gaussovy křivky rozložení IQ v populaci. Avšak zatímco pravá strana s nízkým IQ se, jak vidno v knize, s pocitem spokojeného života nevytlouká, vysoký intelektuál je zjevně dar, a současně prokletí.

Vendula39
10.03.2022 5 z 5

Knihu hodnotím velmi kladně, ať už z důvodu působivého, neobvyklého děje, tak také díky následnému shlédnutí divadelního představení v Praze. Při čtení tohoto díla mi nejednou vletěla slza do očí. Objevily se však i vlny štěstí, například, když byl hlavní hrdina na špičce svého snu k chytrosti. I když nebylo v knize zmíněno zrovna nějaké přirovnání, tak ze čtení vyplynulo, že pokud je člověk méně chytrý, tak je spokojený, protože v okolí vnímá samé kamarády. Když je dotyčný průměrný začne si všímat různých druhů povahy, ale pokud je abnormálně vzdělaný, tak ztratí vše jako tomu bylo v prvním případě, protože to je on, kdo odsuzuje, ty méně vzdělané. Nejlepší části byly vylíčeny s bílou myškou, koneckonců za nic nemohla, když si ji vybrali k pokusu a nezbývá nic jiného než jí vzdát hold.

Parwana
26.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Žádná kniha mě už dlouho takto neuzemnila. Po přečtení mi bylo hodně smutno, málem k pláči. Strhující příběh retardovaného Charlieho, který se spolu s laboratorní myší Algernon stane účastníkem vědeckého pokusu na zvýšení inteligence. Na stránkách hlášení sepsaných či namluvených Charliem sledujeme jeho osud, od oslovení, operace, vzestupu inteligence, náhlého prozření, že genialita je pouze dočasná a následně smutný pád, kdy Charlie pozbývá všech nabytých schopností a končí v útulku pro retardované. Ten smutek, fatalita a zoufalství, vlastní rozklad v přímém přenosu... musela jsem to dlouho rozdýchávat.

sf1
16.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Ten pozvolný návrat demence mi přišel daleko děsivější než cokoli, co kdy napsal Stephen King.

Péťa Z.
15.02.2022 5 z 5

Už je to dlouho, co jsem četla tuhle knihu. Ale mám ji pořád v živé paměti. Když má totiž příběh určitý přesah, už mi uvízne nejenom v hlavě navždycky...
Někdo tu psal, že je příběh téměř smutný. Já myslím, že je smutný velmi. Asi záleží, jakýma očima se na něj díváme. Já je měla plné slz nejen na konci. Určitě se ke knize vrátím!

Janisss
28.01.2022 5 z 5

Tato kniha mne bavila už kdysi v rámci povinné četby a nyní, po 20ti letech mne bavila snad ještě více - ale jinak... Možná až nyní po kuse života a zkušeností ji dokáži naplno pochopit a docenit, určitě doporučuji!

micha-ella
28.01.2022 5 z 5

Báječná knížka, kterou jsem četla už notně dávno a teď zjistila, že jí tady ve svém seznamu přečtených knížek nemám. (Takových je.) Doporučuji.

Katania
25.01.2022 5 z 5

Zajímavý příběh, téměř smutný. Moc se mi to líbilo.