Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3127 562

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Úžasně zpracovaný poutavý příběh o experimentu, který změnil jednomu člověku život. Příběh plný lidské přirozenosti vyplývající na povrch v extrémních podmínkách, a řešení existenciálních otázek.

KatarínaK.
26.12.2021 5 z 5

Příběh Charlieho Gordona, velkého dítěte, musí chytnout za srdce. Jednomu je tak smutno, když si opět připomene, jak lidská společnost umí být krutá. Hlavně nevybočovat z řady. Nikdo nesnese, aby někdo vynikal více než on sám. Příliš chytrý - špatně, příliš jednoduchý - špatně. Jak by to bylo hezké, kdyby lidé uměli brát druhé prostě takové jací jsou a nesoudili. To je ovšem čistá utopie. To dokážou jenom malé děti. Ano, vrána k vráně sedá a lidé si budou hledat sobě rovné. Tak to bude vždy. Jen ta "lidskost" lidem stále chybí.
Pan Keyes nám podal zajímavou sondu do lidské společnosti a lidské duše a přiměl nás zamyslet se nad mnohými věcmi, i nad naším svědomím.

Arev122
14.12.2021 5 z 5

Originální sci-fi román a
fascinující příběh s experimentem s lidskou inteligencí mě vtáhl od začátku do děje. Je plný napětí, lidskosti a touhy po lásce a přátelství.

ArkAngel
13.12.2021 5 z 5

Knihu jsem poprvé četl asi před deseti lety, kdy mne jako studenta druhého stupně základní školy velmi zaujala. Číst ji po mnoha letech znovu tak pro mne bylo opět zážitkem, kdy jsem mohl sledovat mentální vývoj postavy, ať už po stránce uvažování, výrazů nebo pravopisu. Do postavy Charlieho se může čtenář vcítit hned z několika důvodů, protože mu toho v životě chybělo mnoho. Důležitou otázkou díla pak je, zda hloupí lidé přeci jenom opravdu nejsou šťastnější, protože si neuvědomují, co všechno se kolem nich děje. Je tu toho však mnoho a každý si v knize najde to svoje, tím je právě Růže pro Algernon úžasná. Na krátkém rozsahu projde hned několik témat a představí nám světy, do nichž by nás ani nenapadlo se podívat.

KubaHanzelin
13.12.2021 5 z 5

Tak jednoduchý a zároveň geniální příběh nelze pořádně ani ohodnotit..
Všichni jsme Charlie, všichni chceme být někým, všichni chceme někam zapadnout a být milování, mít přátele a rodinu, bohužel ne každému je to dáno a toto je příběh jednoho z nás..
Hrozně moc rád bych tohle viděl v povinné maturitní četbě!

karol.cadex
10.12.2021 5 z 5

Strašně jsem si poplakala. Na napsání komentáře jsem si musela dát čas a vychladnout.
Knihu jsem měla číst k maturitě, jenže to bych nesměla být v tu dobu pankáč na (omylem) policejní škole, fakof systém, natož povinná literatura. Místo toho jsem četla pouze ruský realismus a USA autoři včetně učitelky literatury byli moc pod mojí úroveň... Ale teď to zdatně doháním a kaju se!
Co říct, když vše už bylo řečeno? Charlie Gordon je strašně specifická postavička, u které můžeme sledovat cestu tam a zas zpět. To samé proměnu jeho sociální bubliny. Co to udělá s vědci, když ten, kterého stvořili, je přeroste? Co to udělá s obyčejnými lidmi, když ten, do kterého kopali, začne kopat do nich? Co se stane s myší, která dostane prostor být Nadmyší? Atakdále.
Až mi bylo líto toho mini rozměru. Svým poselstvím je to ale gigant.

Iwy
10.12.2021 5 z 5

Panejo... nechápu, jak mě tato věcička mohla za celé roky minout. Tolik zneklidňujících emocí, zrovna jsem ji dočetla a musím to ještě vstřebat, ale každopádně je to jedna z těch knih, které by měl přečíst a procítit každý. Obdiv autorovi, do jakých hloubek se dokázal ponořit. A na konci, u scény v pekárně, jsem bulela jako želva :-)

Vladi87
07.12.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četla. Mohu jen doporučit.

bjorn1322
23.11.2021 5 z 5

Výborná kniha, vřele doporučuji.

heyxbex
12.11.2021 5 z 5

nedokáži popsat jak moc mě kniha zasáhla. Nelituji ani jedné přečtené stránky.

Alice1974
28.10.2021 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Je to už dlouho a stále si na ní občas vzpomenu.

majklus
25.10.2021 5 z 5

Na dojáky moc nejsem, ale tohle je opravdu asi nejdojemnější dílo, co se mi dostalo kdy do rukou. Příběh je asi notoricky známý, takže nový popis smyslu nemá. Vývoj postavy je zachycený opravdu bravurně a uvěřitelně a kolik nám toho poví nikoli o hlavním hrdinovi, ale o nás všech ostatních!

Po dočtení zůstane kniha dlouho v mysli, dá se říct, že opravdu dokáže když ne otevřít, tak alespoň pootevřít oči v mnoha směrech. Přečíst by měl každý, já se určitě ke knížce ještě vrátím.

Škoda že toho u nás od autora nevyšlo více...

hetzerjoke
24.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Velmi dojemný hybrid mezi psychologickým thrillerem a konverzačním románem, že kterého sice není vůbec poznat Sci-fi žánr, které však má tak nesporně kvality, že mu dozajista každý odpustí, že vlastně žánrově nezapadá nikam. Příběh postupného zmoudření retardovaného Charlieho Gordona je realistickou sondou jak do světa prostých dělníků a plebsu, tak kritickou analýzou pokryteckého vesmíru akademiků. Hlavní hrdina na své cestě po stoupající křivce IQ objevuje dvojakost lidské povahy, napadá čtenářovo svědomí a nutí jej se zamýšlet nad tím, co dělá z člověka člověka. Rozum, nebo cit? A je vůbec možné mít jedno bez druhého? A co víc, je možné mít oboje? Dějová stránka knihy rovněž skvěle zvládnutá, postavy jednají přirozeně, lidsky. Díky krátkým deníkovým zápiskům navíc Růžím pro Algernon neschází ani dynamika, což způsobí, že je patrně přečtěte rychleji, než plánujete. Za srdceryvný konec nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem.

Hall3006
27.08.2021 4 z 5

Co si myslet o knize, která se tolik vymyká? Těžko zařadit žánr; je to sci-fi nebo jen román o jednom lékařském pokusu, který v celé nahotě ukazuje dvojakost lidské povahy? Knihu určitě doporučuji, ale každý si jí musí přebrat v sobě, aby pochopil ono poselství, které kniha nese.

TaNya_
02.08.2021

Tak jsem si zde zase odškrtla jednu klasiku a tentokrát opravdu zaslouženou. Nápad se zápisy do deníku je brilantní a myšlenka velmi mrazivá. Sledovat všechno očima Charlieho, jeho styl psaní a měnící se pohled na svět je přesně to, co nutí člověka knihu neodkládat. Silný příběh spěje k nevyhnutelnému konci, který zabolí a zároveň zahřeje u srdce.

Lucc93
22.07.2021 3 z 5

Po velmi kladném hodnocení zde na databázi knih a po vychvalování paní knihovnice jsem od knihy čekala velmi mnoho. Bohužel jsem byla zklamaná. Několikrát během čtení jsem odolávala knihu odložit protože mě moc nebavila. Teď po přečtení musím zpětně říct, že jde o velmi silný příběh a určitě mě svým způsobem chytil za srdce a to i vzhledem k tomu, že mám sama postiženého bráchu a neumím si představit, že by se mu mohlo něco takového přihodit. Přesto mě kniha moc nebavila. Tři hvězdičky dávám hlavně za námět a nápad na knihu.

Allys
30.06.2021 5 z 5

Krásny a pútavý príbeh, ktorý ma očaril. Za posledné roky je to jedna z najzaujímavejších kníh, ktoré som mala možnosť čítať. Dej je rozprávaný výhradne z pohľadu Charlieho denníkovou formou. Čitateľ sa pomocou denníka oveľa viac a hlbšie dokáže vcítiť do Charlieho. Autor a aj prekladateľ sa pohrali so spôsobom písania, slovami a pravopisom, preto je na začiatku neuveriteľne veľa pravopisných chýb, ale majú svoj zmysel. Môžeme sledovať Charlieho vývoj a pokroky a rovnako ako aj to, že keď sa mu začne plniť sen o tom, aby bol múdry, zistí, že vlastne vôbec nie je šťastnejší. Začína vnímať situácie a udalosti, ktoré si predtým uvedomovať nedokázal a je postavený pred mnohé neľahké voľby. Vzťah s Algernonom je taktiež spracovaný nádherne. Postavy sú vykreslené kvalitne a do hĺbky. Príbeh je veľmi emotívny a nie len zo psychologickej stránky kvalitne spracovaný. Jediné, čo mi je ľúto, že od autora nie je dostupných viac kníh. Určite odporúčam.

Corso
08.06.2021 4 z 5

Uprimne, oproti povodnej poviedke roman stratil tempo. Postava Charlieho dostala minulost, detstvo, vacsi priestor sa dostalo aj na jeho "pooperacny" lubostky a citovy zivot. Paradoxne to ubralo na udernosti, naliehavosti a genialite povedky. Tu povazujem snad za to najlepsie co som kedy zo sci-fi poviedok cital. Tu sa ta priama vypravacska linka denniku Charlieho, pripominajuca horsku drahu alebo vystup na nebesia a nasledny pad do priepasti... utlmila. Stale je to vyborne ctivo, ale oproti poviedke nariedene.

jana0338
02.06.2021 4 z 5

Skvělá kniha , k zamyšlení , kam až může lidská mysl a kapacity mozku . Doporučuji všem přečíst .

hell8939
28.05.2021 5 z 5

ježiš tak tohle mě velmi nadchlo, a vubec nedivim že z toho má kámoška co mi to doporučila chuť se věnovat arteterapii.
ten "přerod" z podprůměrně inteligentního jedince do génia je popsanej fakt skvěle, díky tomu používání pravopisu a gramatiky a slovní zásoby, kniha měla pravděpodobně mimo jiné poukázat na to jak se s těma lidma posměšně zachází a to se jí stopro povedlo, konec mě i všechny známý co to četli rozbrečel, a sice mě ten hlavní hrdina svou arogancí chvílema štval (ne víc než ty wannabe geniální vědci teda) a chvílema jsem ho za jeho traumata z dětství chtěla obejmout, ale stejně mi mega přirost k srdci a je víc než pravděpodobný že si tenhle klenot přečtu někdy znova nebo se podívam na to filmový zpracování, protože ten příběh je fakt úchvatnej a ta zápletka, byť v dnešní době asi trochu sci-fi a nereálná, mě fakt bavila