Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311693/bmid_ruze-pro-algernon-frI-311693.jpg 5 3127 562

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo

Flowers for Algernon , 1966

Johana
09.03.2023 5 z 5

Četla jsem už před lety a teď se vracím, opět nadšená i zděšená mistrovstvím pana Keyese. Autor se odvážil vzít svého čtenáře na trip do myšlenek mladého uklízeče Charlieho, muže, který se stal pokusnou osobou ve vědeckém experimentu a jehož inteligence postupně roste od hlupáčka po maxigénia - aby Charlie prožíval trýznivou zkušenost ztráty všeho, kromě přátelství jemu neznámé Algernon...

Doporučuji tuto útlou knihu ze všech sil a to nejen nejnáročnějšímu čtenáři.
Děkuji redakci, že mi opět neoznačí text jako obsahující spoiler, když tam spoiler není, neboť jsem se mu obratně vyhnula.

Neo1tex
04.03.2023 5 z 5

Naprosto geniální kniha. Četl jsem ji už před lety, ale dodnes hluboko ve mě zůstal pocit, který jsem měl bezprostředně po přečtení. Fantastický příběh, krásně napsáno.

joanb
02.03.2023 4 z 5

Ani chytrost nepřinese štěstí či přátele.

Birlibán
24.02.2023 4 z 5

Příběh mentálně retardovaného mladého muže, který touží být chytřejší, aby ho ostatní měli rádi a měl víc přátel. Ale se zvýšením inteligence zjišťuje, že ne každý koho považoval za přítele, jím ve skutečnosti je. Dalším myšlenkou knihy je vztah vědců, kteří mu umožnili stát se součástí pokusu (operace na zvýšení inteligence), ale berou ho víceméně jako pokusné zvíře, nevidí v něm člověka s jeho vlastní duší. Kniha rozhodně stojí za přečtení, jako námět k zamyšlení nad přístupem k mentálně postiženým lidem.

Nailo
19.02.2023 3 z 5

Růže pro Algernon mají jednoznačně velmi zajímavý námět, který se v jádru dotýká každého lidského jedince, neboť téma osamění, šikany a pocitů méněcennosti není žádnému člověku úplně cizí. Charlieho příběh tudíž ve čtenářích vyvolává nejenom silné emoce, ale především pocit hlubokého souznění, který většině lidí stačí k tomu, aby je kniha oslovila a zanechala v nich vzpomínky. Pokud si je ovšem jedinec schopný tento princip uvědomit a nepodlehnout mu, pak ve svých rukou náhle nedrží nic jiného, než značně populistické čtivo, které cílí na širokou veřejnost, nikoli úzkou skupinu čtenářů.

Takto pozorný čtenář si po chvíli začne též všímat i hluchých míst v příběhu a zejména pak velmi zmatené identifikace Charlieho postavy, jeho myšlení a názorů, jimiž jako by se nejen svému okolí, ale i čtenáři snažil akorát zalíbit. Drzoun by toto mohl shrnout slovy, že autor při vylepšování původní povídky, ztratil postupně nit a dočista se do toho zamotal. Danielu Keyesovi zůstává nicméně ke cti, že se z Charlieho postavy nesnažil vytvořit Supermana, jak je naopak častým nešvarem dnešní spisovatelů.

yossarianxxii
15.02.2023 4 z 5

Psychologické drama na svou dobu nadčasové a stejně jako třeba Orwellova Farma zvířat bude aktuální v každé době.
Kniha vypovídá o tom, jací lidé jsou. Po něčem toužíme a když toho dosáhneme, tak zjistíme, že to už nechceme.
Charlie se stal z mentálně zaostalého géniem a dar vysokého IQ byl pro něho prokletím.
Knihu lze číst znovu a znovu a pokaždé v ní naleznete něco nového.
Kromě několika filmových adaptací lze srovnat i s představením divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné, kde se hraje již od roku 1993.
V hlavní roli Jan Potměšil, který hraje skvěle.

Ronnie68
11.02.2023 4 z 5

Tahle kniha byla za mě i trochu taková psychologická ... Jako téma bylo rozhodně zajímavé ... Postupné porovnávání inteligence myši a člověka .... Ale je fakt, že začátek a konec knihy se mi četl docela hůře (kvůli nespisovné češtině) ... Ale jinak se mi kniha líbila ...

janavom
10.02.2023 5 z 5

Moc hezká kniha, škoda, že jsem ji nepřečetla dříve. JV

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Nejlepší audiokniha, jakou jsem letos slyšela?
Růže pro Algernon
Daniel Keyes napsal nadčasový příběh a Jan Potměšil mu dal život takovým způsobem, že se vám dostane hluboko pod kůži.
Geniální psychologický román, který vám předá silný a citlivý příběh. Sledovat Charlieho výboj bylo neskutečný!

Karoley
30.12.2022 5 z 5

Příběh o mentálně postiženém mladém muži jménem Charlie Gordon a laboratorní myšce Algernon. Během operace mozku je jím oběma uměle navýšená inteligence. Charlie nám formou deníkových záznamů odhaluje své nitro. Je sice mohem chytřejší, je ale i šťastnější? Skvělá kniha, zas mám nad čím rozjímat. Dávám 5 hvězd a jen lituji, že jsem se ke knize nedostala dřív.

sáně_v_létě
23.12.2022 4 z 5

Autor umí bravurně popisovat emoce, člověk prožívá každou maličkost s postavou

Ajinka126
16.12.2022 4 z 5

Velmi dojemné a působivé. Není to až tolik hard sci-fi jako vhled do společnosti a vyobrazení hodnoty člověka vs. jeho intelekt.

Velmi silná kniha. Krásný hlavní hrdina. Moc ráda bych ji doporučial všem, ale je nutné nemít očekání nebo představu. Já jsem to totiž jednou odložila s tím, že tohle nebude pro mě. Omyl.

Vicusss
14.12.2022 5 z 5

Velmi zaujimava tema, skutocne. Dej ma velmi chytil a zaujal, aj ked je vlastne smutny. Niekedy som s Charliem sucitila, inokedy mi ho bolo luto, alebo som sa nanho aj hnevala. Celkovo som si ho vsak oblubila, snazila sa ho pochopit a ku koncu, akokolvek sa spraval, sa uz nanho nedalo vobec hnevat. Dojemna kniha, prinuti nas zamysliet sa nad vlastnym spravanim ci uz k sebe rovnym ale najma k mentalne zaostalejsim, ci inak (podla nas) slabsim ludom. Vsetci sme ludia, ludske bytosti, osobnosti. Kazda ina a predsa sme to iste. Neviem v tejto chvili o tom viac napisat, nechcem nic prezradit. Treba si tuto knizku urcite precitat. Jasne ze nemusi kazdeho zaujat ale najdeme v nej dobre, rozumne myslienky.

Vidlička
24.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale podle mě je knížka tak dobře hodnocená jen proto, že je tak smutná, a je vám lehce jasný už od začátku, jak to asi dopadne - i když blahoslavení chudí duchem, takže nakonec taky žádná trága.
Kolem sci-fi příběh jenom lehce proběhl, je hlavně psychologický, což bohužel není můj šálek, jakož ani milostná linka, která mě jednak lehce štvala a druhak mi nepřipadala ani moc důvěryhodná.
Takže Vidlička se opět neveze s davem a dává jen tři *.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Tak jsem po dlouhé době zas jednou narazil na velice dobrou knihu, která se současně stává jednou z mých oblíbených. Kdyby radši svět obletěla takováto kniha než nějakých 50 odstínů šedi... Nejskvělejší na ní asi je, jak v první půlce napadá obecnou lhostejnost a intoleranci. Nedejte se odradit vcelku odpudivým přebalem, žádná červená knihovna se tady nekoná.

ber-tram
14.11.2022 1 z 5

Hned jsem klidnější, že nejenom česká tvorba (nedávno v podání Vopěnkova Pátého rozměru) sype infantilní, odnikud nikam vedoucí samomluvy pomatenců a nadrženců. Nehovořím o hlavní postavě, ale o autorech, kteří by nedůvtipnému publiku měli v zájmu úspory času předem vysvětlit, o co jim průhledným psacím ukájením kráčí...?! 40/22

managalante
31.10.2022 5 z 5

Hluboké nahlédnutí do duše jednoho člověka, který se chtěl stát chitrí. A povedlo se mu to? A za jakou cenu?

Krásné a dojemné. Zase o kousek si budu vážit lidí, kteří se mi můžou jevit jako slabší než já.

sonije
16.10.2022 5 z 5

Jedna z mých srdečních záležitostí. Občas se k ní vracím a pokaždé v ní najdu nové linky k zamyšlení. Od toho, zda jsou lidé prostšího ducha šťastnější, přes to, nakolik inteligence určuje charakter člověka, po otázky, zda by byl podobný experiment etický a za jakých podmínek. Ráda se k ní zase vrátím.

Fidibus
30.09.2022 3 z 5

(SPOILER) O knize jsem slyšela a asi jsem čekala něco jiného. I tak se mi idea knihy líbila, ale popravdě by mi to stačilo formou povídky, de facto je hned zkraje jasný konec...
Je to zamyšlení nad lidskou inteligencí a zařazením člověka ve společnosti a zároveň nad lékařským pokusy, kdy je paralelu hlavního hrdiny myš Algernon.
Je smutné si uvědomit, že genialita vlastně znamenala izolaci. Pomohla hlavnímu hrdinovi najít svou historii života a také lásku, o kterou vzápětí přišel. To vědomí toho, že opět...

samkko
21.09.2022 2 z 5

Neskutečně přeceněné. Po většinu času jsem se nudil a musel donucovat do dočtení. Kniha má sice pár světlých momentů a trochu chytrého a smutného textu, ale mě to nestačilo.