Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1211 362

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

ujira
09.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Červená knihovna s válečnou tématikou, kterak německá krásná mladá odbojářka zachrání amerického výsadkáře a spolu porazí smrt i Hitlera a po válce,, bude svatba,,. Knihu bych asi odložila, jako audioknihu jsem doposlouchala i když dramatizace působila mírně pateticky.

tami1
29.10.2021 5 z 5

Silný příběh prezentuje jiný pohled na Němce a celou válečnou mašinérii. Ne všichni ji slepě podporovali.
Naše hrdinka Franka je zdravotní sestra, kterou právě propustili z vězení. Kvůli ztrátám, které utrpěla, je rozhodnutá zemřít. Osud jí ale nachystal jinou výzvu.

Kniha mě zasáhla svou strohostí, syrovostí a skvělou gradací napětí, jen ten konec to trochu zkazil. Moc se mi líbila krásná spisovná čeština, máme tak bohatý jazyk.

dragonina
12.10.2021 5 z 5

Krásný příběh velmi čtivě podaný. I když ke knihám, které zachycují historii přistupuji opatrně (moc mě nebaví), většinou je čtu až na něčí doporučení, Růže bílá, černý les mě nadchla od první stránky. Čtení mě bavilo tak moc, že autorovi odpoštím i závěr - jinak to dopadnout nemohlo. Doporučuji k přečtení.

iveta3867
05.10.2021 4 z 5

Hezky se četlo, ale měla jsem asi trochu větší očekávání :)

Daduna
27.09.2021 3 z 5

Od knihy jsem podle recenzí čekala trochu víc, ale musím říct, že kniha to byla pěkná. Četla se lehce, děj byl taky fajn. Jenom mám pocit, že mi v té knize jakoby něco chybělo...Určitě stojí za přečtení, ale kdybych jí nečetla,tak se asi taky nic nestane.

miša63
24.09.2021 5 z 5

Kniha vtáhne do děje, dobře se čte, přibližuje hrůzy nacismu.

janca1705
09.08.2021 5 z 5

Moc hezká kniha, doporučuji ..

1v8na
28.07.2021 5 z 5

Příběh byl velmi čtivý, hltací. Hlavní hrdinka Franka je mi sympatická již od první stránky. Nechybí zde akce, dobrodružství, napětí, odvaha, odhodlanost či hledání smyslu života, ve chvíli, kdy si člověk myslí, že je již na pomyslném dni.
Sice bych netvrdila, že jde o lásku proti Říši, jak je napsáno na obálce knihy, protože víc než o lásku jde o záchranu jednoho i druhého, hledání vzájemného pochopení a především důvěry mezi sebou. Kniha je se silným příběhem, ke které se ráda vrátím.

olca1983
13.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Doplnění k mému předchozímu hodnocení: Konec mi přišel trochu přitažený za vlasy, ale celou dobu jsem těm dvěma přála happyend, takže jsem ráda, že se naplnil. Oba (hlavně Franka) toho válce už obětovali až dost.

olca1983
13.07.2021 5 z 5

Plný počet hvězdiček, jinak to nejde. Od začátku jsem si myslela, že knihu odložím, protože historické romány nejsou můj šálek kávy. Ale nešlo to. Hltala jsem stránku po stránce a nadšeně jsem o knize vyprávěla. O situaci v Německu v předválečném období jsem se dozvěděla víc než v hodinách dějepisu. Hlavní hrdinka byla nejen statečná a silná, ale i sympatická - hned bych s Frankou šla na kávu. :-)

Jirinamac
06.07.2021 4 z 5

Kdysi jsem poslouchala upravené audio v rádiu a přišlo mi to dost pomalé a nezáživné. Teď jsem si knížku četla a byla daleko zajímavější a obsáhlejší. I když je příběh smyšlený, tak myslím, že až na pár maličkostí se příběh mohl takto odehrát. Berme to jako román, ale jako bestseller, bych to neviděla.

asam
22.06.2021 5 z 5

Historický román z doby II. světové války. Trochu jiný pohled. Sousedé udávají sousedy, nikdo si není ničím jistý, nikdo není v bezpečí. Přesto se najdou opravdoví hrdinové, kteří chtějí pomoct. Příběh, na který jen tak nezapomenete. Zpracováno tak opravdově, že ani nepochybujete, zda se to mohlo stát či ne.

janina66
24.05.2021 3 z 5

Čtivý příběh Franky za 2.světové války. Není němec jako němec. Kniha se mi líbila, ale něco jí chybělo. Vyposlechla jsem jí jako audioknihu, což mě bavilo. Je to o odvaze ve válečné době.

Pavčule
12.05.2021 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla až po Najdi Rebeccu . Opět mi přišlo,že mezi dvěma hlavními protagonisty téměř žádná chemie a cit . Byly pasáže , které mě vyloženě nudily . Nevím , prostě mi přijde ,že Dempsey z toho nedokáže vymačkat to, co by měl a chtěl .

Jůzlina
09.05.2021 3 z 5

Čtivá, od poloviny kniha dostala dějová linka spád.

Didi15
25.04.2021 3 z 5

Já jsem se na tuhle knihu moc těšila , dlouho jsem ji nemohla sehnat . No a teď jsem na rozpacích , zda se mi líbila nebo ne. Ale vlastně by to byl celkem zajímavý příběh , zase z jiného pohledu . Chvílemi byly i napínavé momenty, ale prostě tomu něco chybělo . Něco co dělá z knihy , knihu výjimečnou . Pro mě takový tedy nakonec takový průměr :)

Evka271
25.04.2021 5 z 5

Krásný a velmi zajímavý příběh ženy, která už chtěla skončit že životem.Velmi pěkně napsané ,čtivé a napínavé .Za mě jedna z nejlepších knih co se kdy četla .Určitě si pořídím do své knihovny.

Terezaazeret
23.04.2021 odpad!

Tohle je opravdu strašný blábol. Mizerně napsané, mizerný příběh, ne moc dobře vykreslené postavy, nesmyslné úvahy a faktické chyby. Nedejte na masivní reklamu. Tohle byl ultrashit.

Ambo
14.04.2021 1 z 5

Uf, tohle se mi ani trochu nelibilo. Tezkopadne napsane, divne formulovane, odosobnene... proste nic, co bych po tak mohutnem pr teto knihy cekala.

Katie*
30.03.2021 4 z 5

Z prvních několika desítek stran jsem byla trochu rozpačitá a přemýšlela jsem, jestli pro mě tahle kniha bude to pravé. Jakmile se ale Franka rozpovídala o svém životě a poodhalila nám, co je vlastně zač a proč bychom se o ni měli zajímat, kniha mě měla v hrsti. Na Růži bílé, černém lese oceňuju hlavně to, že to není další kniha odehrávající se v koncentračním táboře, kterých podle mě vychází víc než dost. Naopak, je to kniha o Němce, která odsuzuje nacistickou ideologii a v průběhu knihy se rozhodne udělat něco pro to, aby Německo válku prohrálo. Dempsey ve své knize válečnou tématiku pojal z trochu jiného soudku a za to má můj dík. Stejně tak i za pasáže popisující, jakou moc mělo gestapo a jak snadné bylo někoho udat (tady u těch scén jsem vždycky kroutila hlavou, ale vím, že tohle v té době byla prostě realita). Kniha má navíc příjemných 266 stran a víceméně svižné tempo, takže se dá přečíst poměrně rychle.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey
irská, 1977
2019  80%Růže bílá, černý les
2020  78%Najdi Rebeccu

Kniha Růže bílá, černý les je v

Přečtených1 611x